İş dünyası temsilcileri tehditlere papuç bırakmıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatı sonrası ekonomimize yönelik tehditleri ekonomimizin başlıca gündem maddesi haline geldi. Trump, vakit kaybetmeden ülkemize yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararını da açıkladı. ABD, bölgedeki terörist unsurları on binlerce TIR dolusu silahla beslemesini görmezden gelenler Türkiye’nin kendi sınırlarını korumaya yönelik gerçekleştirdiği harekatı durdurmak için adeta yarışa girdi. İş dünyası..

İş dünyası temsilcileri tehditlere papuç bırakmıyor
Tarih : Okunma : 1478.624 Yorum Yap

ABD Başkanı Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatı sonrası ekonomimize yönelik tehditleri ekonomimizin başlıca gündem maddesi haline geldi. Trump, vakit kaybetmeden ülkemize yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararını da açıkladı. ABD, bölgedeki terörist unsurları on binlerce TIR dolusu silahla beslemesini görmezden gelenler Türkiye’nin kendi sınırlarını korumaya yönelik gerçekleştirdiği harekatı durdurmak için adeta yarışa girdi. İş dünyası temsilcileri ise şartlar ne olursa olsun Türk ordusunun yanında olduklarını vurguluyor. Türkiye ekonomisinin bu yaptırımlardan etkilenmeyeceğinin altını çizen iş insanları, ekonomi yönetiminin alacağı tedbirlerle Pınar Pınarı Harekatı’nın beklenenin aksine ekonomimiz için olumlu sonuçlar doğuracağına dikkat çekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat’ın doğusunu terör unsurlarından temizlemekte kararlı. Bu mücadelenin cephe dışı alanlarında ise ciddi bir ekonomik direnç göstermemiz gerekiyor.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay:

İş dünyası Mehmetçiğin yanında

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Türkiye’nin güney sınırını tehdit eden terör örgütlerine karşı başlattığı ‘Barış Pınarı Harekatı’na iş dünyası olarak tam destek veriyoruz. Dualarımızla ve tüm gönlümüzle devletimizin ve kahraman Mehmetçiğimizin yanındayız. Türkiye daha önce de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör oluşumlarına karşı kararlılığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etti. Barış Pınarı da gerek Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri gerekse de terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf etmek için Türk ordusu tarafından atılmış stratejik bir adımdır.

BARIŞ PINARI’YLA BÖLGEYE İSTİKRAR GELECEK

Barış Pınarı Harekatı, insani krizlerin yaşandığı ve savaşın hayatı durma noktasına getirdiği Suriye ile birlikte bulunduğumuz coğrafyanın yeniden istikrara kavuşması adına büyük önem taşımaktadır. Türk askerinin gittiği her yerde umut vardır. Kahraman Mehmetçiğimizin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı sonuna kadar destekliyoruz. İş dünyası olarak, dualarımızla ve tüm kalbimizle devletimizin ve askerimizin yanındayız. Rabbim bu kutlu yolda ordumuzu muzaffer kılsın.

Türkiye Barış Pınarı Harekatı için tek vücut olmuş durumda. İş dünyası da bu harekatta Türk ordusunun yanında. İş dünyası bu süreçte ekonomi yönetiminin alacağı tedbir kararlarını bekliyor.

İnegöl TSO Başkanı Yavuz Uğurdağ:

Özel bankalar da acilen faiz indirim yapmalı  

Ülkemizin güney sınırımızı terör örgütlerinden arındırma amaçlı başlattı Barış Pınarı Harekatı daha önceki dönemlerde de ABD’nin yaptırım süreçlerinde yaşandığı gibi sıkıntılı bir ekonomik tablo ortaya koymayacaktır. Ekonomik yaptırımlarla ilgili periyodik dönemlerde ABD Başkanı’nın yaptırım dayatması ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz ülke olarak devletimizin, hükümetimizin yanındayız. Bu tür çıkışlara da İnegöl iş dünyası olarak önem vermiyoruz. Hükümetimizin harekat kararının arkasındayız.

3-5 AY İÇİNDE EKONOMİZDE HAREKETLENME BEKLİYORUZ

Ekonomimizle ilgili faizlerin düşmesiyle birlikte çok olumlu bir tablo oluşacak. Enflasyonda uzunca bir süre sonra tek haneli rakamlara indi. Aslında ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı. Hatta ve hatta 3-5 ay içinde güven ortamıyla birlikte bir canlanma ve hareketlenme bekliyoruz.  Barış Pınarı’nın, ekonomimizi olumsuz olarak etkileyeceğini düşünmüyorum. Ülke olarak her durumda gerekli para politikalarını her türlü tehdide karşı oluşturup uygulama gücüne de sahibiz. Bu arada harekat sürecinde alınacak özel ve ciddi kararlar dahilinde özel bankaların faiz indirimi kararına dahil olmaları şart.

Barmak-Barutçuoğlu Grup YKB Mustafa Barutçuoğlu:

Devlet güçlü, millet güçlü

Türkiye Barış Pınarı Operasyonu’yla kararlı tavrını gösterdi. Bundan sonra herkes ülkesini desteklemeli. Barış Pınarı’nın ekonomik karşılığı ne olursa olsun ülkemizin güvenliği için gerekliydi. Üretim,  ekonomik kalkınmada ve istikrarda en önemli unsur. Biz üretirken hammaddeyi ihraç ediyoruz. Ham madde kullanımı ve temini noktasında yeni bir yapılanma şart. Tabii ki ülke ekonomimiz dirençli. Zaten birdenbire yalnızlaşan bir ekonomi ile karşılaşmamız söz konusu olamaz. Çeşitli ülkelerde ortak yatırımlarımız var. Yabancıların Türkiye’de yatırımları mevcut. Türkiye’deki devlet aksı bu yalnızlaşmanın önüne geçer. Güçlü bir devletiz. Devlet güçlü, Millet güçlü. ABD yaptırımlardan söz ediyor ama telaşa kapılmamak gerekiyor. Türkiye Ekonomisinin direncinin etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türk milleti dayanışma içerisinde hareket ediyor. Zaten mevcut süreçte ekonomik durgunluk küresel bir sorun. Şu anda silahlı kuvvetlerimiz başarıyla terör unsurlarının olduğu bölgelerde ilerliyor. Kanımca harekât süreci korkulanın aksine ekonomimize olumlu yansıyacaktır.

Masachi Ofis Mobilyaları YKB Rıdvan Özdemir:

Türkiye ekonomisi dirençli

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Barış Pınarı Harekatı çerçevesinde ABD’den yaptırımların geleceği kesin. Ancak Rahip Brunson krizindeki gibi bir boyut olmayacaktır.Türkiye’de ekonomi zorlu birkaç dönemeçle birlikte çok daha dirençli hale geldi. Vatandaş doların 6-7 lira olmasını çok da önemsemiyor artık.  Borsayı da yakın takipteyim. Harekat gündeme gelir gelmez en çok çimento firmalarının hisseleri yükseldi. “Neden böyle oldu?” diye soracak olursanız; harekat sonrasında bölgenin yeninden yapılanması için inşaat sektörü devreye girecek.Sektörün 300’ü aşkın alt iş kolu da bu tablodan nasibini alacak. Hal böyleyken bence bu harekat ekonomimize olumlu yansıyacaktır.Kanımca ABD’nin bile perde arkasında bu harekatı desteklendiğini ve onayladığını düşünüyorum . BM’den de tedirgin edici açıklamalar gelmedi. Ben bu harekatın çok hayırlı olacağını düşünüyorum. Piyasalarda da şu anda durgunluk yok. Önemli olan çok uzun sürmemesi ve bir an önce bölgede barışın sağlanıp güvenli bölgenin oluşturulması.Bu konu her şeyden öte beka meselesidir. Harekat sonrasında ülke ekonomisi çok daha güçlü hale gelecektir.  Ekonomi politikaları çerçevesinde faizlerde uygulanan indirim çok yerinde oldu. Faizlerin düşmesiyle ihracat yapan firmalara çok uygun şartlarda kredi alma imkânı sağlanmış oluyor. Kura çok takılmamak lazım. Çok aşırı yükselmeler spekülasyonlar nedeniyle olur ancak. Ve bu yükseliş kısa vadeli olur.Bu arada bu süreçte KDV artırımı söz konusu olmamalı. Bu tablo ekonomiyi kilitler. Sigorta primlerinin de yüksek olduğunu göz önünde bulundurursak üretimle yükselen ekonomiyi durağanlığa sürekleri

BTSO Kimya Konseyi Başkanı İlker Duran:

Türkiye harekattan güçlenerek çıkacaktır

Öncelikle Barış Pınarı Harekatı’nın ülkemizin bekası için çok önemli olduğunun altını çizelim . Öyle ki Türkiye her şeyi göze alarak sadece ABD değil, Avrupa’dan tutun Arap Birliği’ne kadar dayatılan yaptırım hamlelerine rağmen Barış Pınarı Harekatı’yla ülke güvenliğini koruma altına almıştır. Yaptırımların kimi ekonomik,  kimi de psikolojik olarak uygulanmaya çalışılıyor. Örneğin Almanya silah satışını keseceğini söylüyor. ABD’de de günün gidişatına göre bir takım tehditler savuruyor. ABD, “Acaba Türkiye’yi yolundan çevirebilir miyiz?” derdinde. Türkiye her şeyi göze aldı. Mal, mülk kaybedersiniz. Sonra da geri kazanırsınız. Bu gibi iniş çıkışlar olağandır. Ama ülke bütünlüğü kaybedilirse,  geri dönüşü yoktur.

HEM EKONOMİK HEM DE PRESTİJ OLARAK GÜÇLENECEĞİZ

Trump’ın açıklamaları bile tutarsız. Ama bizim Cumhurbaşkanımızın duruşu devlet ciddiyeti ile devam ediliyor. Türkiyebu süreçten daha da güçlenerek çıkacaktır. Hem ekonomik hem de prestij olarak ülkemiz daha güçlü bir tablo sergileyecektir. Harekatla birlikte kendi içimizde de ciddi bir birlik ve beraberlik ortamı sağlandı. İlerisi için çok daha ümitliyim. Dünya artık globalleşti. Hiçbir ülkenin tek başına isteği ile ekonomik yaptırım olmuyor.  Davamız haklı bir dava. Herkes biliyor ki 3-4 milyon Suriyeliyi karşılıksız misafir ediyoruz ve yıllardan beri PKK illetiyle mücadele ediyoruz. Gün geçmiyor ki oradan bir tehdit almayalım. Şu süreçte harekatın meyvelerini toplamaya başladık bile. Tüm partiler birlik beraberlik içinde. Askerimize dua ediyoruz. Ekonomide güven ortamı daha da sağlamlaşarak devam edecektir. Türkiye iyi bir yolda. Faiz oranları düştü. Döviz belli bir banda getirildi. İhracat her ay daha da artıyor. Cari açık da küçülmeye başladı.  

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ekonomisini tamamen yok edeceğini tehdidini savuruyor. Ancak Türkiye ekonomik açıdan hem Avrupa’nın hem de ABD’nin en önemli partnerlerinden biri.