İnegöl Akıllı Kent Olma Yolunda

300 bine yaklaşan nüfusu, mobilya sanayisi, ekonomik büyüklüğü, ihracattaki başarılarıyla İnegöl, Büyükşehirlerle yarış halinde. Artık İnegöl; geniş caddeleri, yeşil alanları, kültür sanat organizasyonları, spor alanlarıyla ve en önemlisi akıllı şehir uygulamalarıyla modern bir şehir kimliğine büründü. Bu değişimin en büyük mimarlarından biri de İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban. Pınar Yeniyiğit ile Fi Kelam programı’na katılan..

İnegöl Akıllı Kent Olma Yolunda
Tarih : Okunma : 1457.211 Yorum Yap

300 bine yaklaşan nüfusu, mobilya sanayisi, ekonomik büyüklüğü, ihracattaki başarılarıyla İnegöl, Büyükşehirlerle yarış halinde. Artık İnegöl; geniş caddeleri, yeşil alanları, kültür sanat organizasyonları, spor alanlarıyla ve en önemlisi akıllı şehir uygulamalarıyla modern bir şehir kimliğine büründü. Bu değişimin en büyük mimarlarından biri de İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban. Pınar Yeniyiğit ile Fi Kelam programı’na katılan Alper Taban, bu dönüşümü nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı. Hizmeti vatandaşın ayağına götürmek için bu çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Taban, “Teknoloji değişimler sayesinde 50 senelik süreci 5 seneye sığdırır hale geldik. İş bu kadar baş döndürücü boyuttayken işin dışında kalamazdık” dedi.

Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecekti ama gündemdeki gelişmeler nedeniyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İnegöl’ü ziyaret etti. Sayın Oktay İnegöl’de 6 saatten fazla zaman geçirdi. Bu ziyaretin detaylarını paylaşabilir misiniz?

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Bey’i şehrimizde ağırladık. Bir dizi fuar ziyaretimiz oldu ve teşkilatımızda yemekli toplantı düzenledik. İnegöl Belediyesi’ni ziyaret etti. Bu ziyaret kapsamında kendini yakından tanıma fırsatı bulduk. Ülke adına kazanılmış çok önemli şahsiyetlerden biri olduğunu ifade etmek istiyorum. İşinin ehli, donanımlı ve liyakatli bir büyüğümüz kendisi. Ben şehrim adına kendini ağırlamaktan dolayı mutlu oldum.

Yeni bir değişim ve dönüşüm sürecine giren İnegöl Belediyesi, “Belediyeyi değil, şehri yönet” sloganıyla akıllı şehir modelini hayata geçirdi. Şu ana dek yapılan yatırımlarla İnegöl, teknolojiyi en iyi kullanan ilçe olarak vatandaşa hizmette çağ atladı.

İNEGÖL İHRACATTA BÜYÜKŞEHİRLERLE YARIŞIYOR

Ziyaretler nasıl gerçekleşti? İnegöl ve Bursa ile ilgili hangi konular gündeme geldi?

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile birlikte fuarı ziyaret ettik. Kendilerinin yaptığı ziyaretler kapsamındaki değerlendirmesinde İnegöl’de bir ilçenin ve ilin çok ötesinde, katma değerli bir iş gerçekleştiğini söyledi. Dünyada 160 ülkeye ihracat yapma başarısını göstermelerinden dolayı da üreticilerin başarısına vurgu yaptı. Beraberinde irili ufaklı 3 bin civarında üreticinin olduğu bir şehirde çok ciddi bir katma değer ortaya çıktığını belirten Sayın Oktay, özellikle uluslararası düzeyde ziyaretçilerin fuarı ziyaret etmesinden dolayı da keyif duyduğunu ifade ettiler. MODEF ihracat ağırlıklı bir fuar olarak düzenleniyor, Nisan ayı içerisinde ise yurt içi fuarımız ziyaretçileri ile buluşuyor. Bu fuarlarda amaç öncelikle olarak müşterilerle üreticileri bir araya getirmek. Sayın Fuat Oktay’da bu fuarı yerinde ziyaret etmiş oldu.  

Cumhurbaşkanı Yardımcımız aynı fuar merkezi içerisinde sektör temsilcilerinin bulunduğu mini bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı kapsamında onlara nasıl destek sağlayabileceklerini, neler yapabileceklerini konuştular. Mevcut ihracatımız 1 milyar 50 milyon TL değerine ulaştı. Mobilya sektörü olarak ise 500 milyon dolarlık bir ihracat hacmi yakaladık. Biz Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 2023 hedeflerine katkı sağlayan ender şehirlerden biri olarak bu rakamı daha da artırmayı hedefliyoruz. İhracat hacmimizi 10 milyar dolar seviyelerine getirebilirsek ülke adına önemli bir çalışmaya imza atmış olacağız. İnegöl yapmış olduğu ihracat çalışmalarıyla vilayetler sıralamasında 18’inci basamağa yükseldi.   

MODEF Fuarı bu yıl beklentileri karşıladı mı?

Her zaman mobilyanın kalbi İnegöl’de atıyor. Bu yıl MODEF Fuarı’nın 42’ncisini düzenlemekten dolayı gurur duyduk. Fuar dönemlerinde kalp atışlarımız daha da hızlanıyor. Çünkü her fuara çok özel hazırlıklar gerçekleştiriliyor. Özellikle üreticilerimiz fuara özel ürünler hazırlıyorlar. Hazırlarken de günümüzün şartlarına uygun, fonksiyonel ve akıllı ürünler olmasına özen gösteriyorlar. Üreticilerimiz sayesinde her fuarda yeni ürünler görme imkânına sahip oluyoruz. MODEF’in beklentileri karşıladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Kuşkusuz E-Devlet projesi Türkiye’nin en önemli projelerinden biri. İnegöl de e-devlete en fazla uyum sağlayan belediye oldu. E-Devlet’te 31 kalemde hizmet veren İnegöl Belediyesi bu konuda Türkiye birincisi. Bu anlamda İnegöl alkışı hak ediyor.

Belediye olarak mobilya sektörüne nasıl destek sağlıyorsunuz?

Şehrimizin lokomotifini mobilya sektörü oluşturduğu için ağırlıkla onu konuşuyoruz ancak biz yerel yönetim olarak şehrin gelişimi, kalkınması gibi konuları direk olarak ilgilendirmesinin yanı sıra ekonomik olarak atabileceğimiz bir alan olduğunu düşünüyorum. Şehrin fiziksel gelişimi, yaşayan kişilerin ekonomik refahı gibi konularda da kendini sorumlu hissetmelidir. Kısacası yerel yönetimler doğumla başlayan ve ölümle noktalanan tüm süreçlerde kişilerin yanında olan kuruluşlardır. Biz mobilya sektörünü daha iyi bir noktaya getirebilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bununla birlikte katma değeri yüksek olan özellikli sektörler içinde aynı şekilde şehrimize kazandırabilmek için çalışmalarımıza devam edeceğimizi söylemek isterim.

HER SEKTÖRE AYRI AYRI ODAKLANACAĞIZ

Hangi sektörler olduğunu belirtebilir misiniz?

Günümüzün şartlarını değerlendirdiğiniz zaman; bilişim, yazılım, savunma sanayi öne çıkan sektörler arasında yer alıyor. Yükte hafif, pahada kıymetli olan sektörlerdir. Bu alanda başta ehil ve liyakatli insanların yetiştirilmesi ile bu sektörlere değer katabilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda belki ilk olduğumuzu düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisini ziyaret eden, onlarla iş birlikteliği içerisine giren arkadaşlarımız ülkeye yabancı yatırımcıları getirebilmek adına ciddi çalışmalar gerçekleştiriyorlar. En son Volkswagen fabrikasının Bursa’ya yatırım yapmasının önemini biliyoruz. Bizler onlarla kontak halinde olup şehrimizin avantajlı yönlerini, ulaşım akslarını, deniz-hava-tren ulaşım yolları konularında kendilerine bilgilendirmeler yapıyoruz. Buradaki organize sanayi bölgelerimiz ve alternatif noktalarımız ile ilgili bilgi vererek yatırımlara yardımcı oluyoruz. Bu çalışmalarımızın kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bazı özel yatırımcılarla görüşmeler yaptığımızı dile getirmek istiyorum. Kıymetli sektörlerin şehre kazandırılması konusu bizim için önemli. Güçlü mobilya algısını daha da artırmayı hedefliyoruz. Ölçeklerimizi yeniden gözden geçireceğiz. Bunu yapabilmek için her sektöre ayrı ayrı odaklanacağız. Bunu yaptığımız zaman her sektörün avantajları, eksik noktaları, yatırıma ihtiyaç duyulan alanları ortaya çıkıyor. Kısacası yol haritamızı belirlememizi kolaylaştırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İnegöl’ü ziyaret etti. Başkan Taban, Fuat Oktay’ın bu ziyaretlerde İnegöl’de bir ilçenin ve ilin çok ötesinde, katma değerli bir iş gerçekleştiğini söylediğini aktardı. Sayın Oktay’ın ziyareti İnegöl’ün ve buradaki mobilya atölyelerinin Ankara nezdinde ne kadar önemsendiğinin bir göstergesi oldu

Şehrimizde yeni bir fuar ve kongre merkezi yapma konusuyla ilgili beklentimiz bulunuyor. Belediyemizin bu konuyla ilgili 80 dönümlük bir arazi tahsisi bulunuyor. Alinur Aktaş döneminde başlayan ve bizim devam ettirdiğimiz bir arazimiz bulunuyor. Özellikle mobilya sektörünün takip ettiği işler bulunuyor. Ben gelecekte mobilya sektörünün bugünden daha iyi noktalarda olacağına inanıyorum.

E-DEVLET’TE EN FAZLA HİZMET VEREN BELEDİYEYİZ

İnegöl en çok teknoloji yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Örneğin E-Devlet’te en fazla hizmeti veren belediye İnegöl. İnegöl’ü teknolojik anlamda üst lige taşımak adına nasıl bir yol izlediniz?

Koyduğumuz hedefler hayata geçtiği zaman çok mutlu oluyoruz. Göreve geldiğimizde eksiklerimizi, iyileştirmemiz gereken alanları tespit ederek yeni hedefler belirledik. Kurumsal değişim ve dönüşüm beraberinde teknolojiyle ilgili bir dizi çalışmalar başlattık. Bu çalışmalar kapsamında da bizler vatandaşımıza en doğru, kolay, hızlı, kaliteli hizmetleri nasıl ulaştırabileceğimize odaklandık. Vatandaşlarımızın kapımıza kadar gelmesine gerek kalmadan hizmeti herkesin ayağına götürmeye karar verdik.

Öncelikle hükümetimizin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Teknoloji Bakanlığı’nın çok önemsediği e-devlet sistemine odaklandık. E-devlet sadece belediyeler ile ilgili bir alan değil, vatandaşların devletle ilgili tüm süreçlerini takip edebildiği önemli bir platformdur. Aynı zamanda bizi vatandaş ile buluştuğumuz önemli bir alandır. İlgili bakanlıklarla ve Türksat ile olan tüm akreditasyonlarımızı tamamladık. İnegöl Belediyesi e-devlet konusunda önce 3’üncü sıraya ulaştık; şimdi ise birinci sıradaki yerimizi aldık. Son gerçekleştirdiğimizi borç ödeme hizmetini de devreye alarak hizmet sayımızı 31 kaleme çıkardık. E-devlette en fazla hizmet veren belediye unvanını elimizde bulunduruyoruz. Baktığınız zaman yaklaşık 83 milyon nüfuslu Türkiye’nin 60 milyonu aktif olarak internet kullanıyor. Özel sektör temsilcilerinin değerlendirmelerini dinlediğiniz zaman kurumsal satış mağazalarından bekledikleri cirolardan fazlasını sanal mağazalarından beklediklerini söylüyorlar. Bunlar aslında işlerin nereye doğru ilerlediğini çok net bir şekilde gösteriyor. Bu sebeple bizler vatandaşla olan ilişkilerimizi sanal ortama taşıyarak onların daha rahat bir şekilde bildirimde bulunmalarını sağlıyoruz. Sadece 5 kalem hizmeti verebilirken şu anda 31 kalem hizmet ile vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılıyoruz.

İnegöl şu anda kendi başına 1 milyar dolar ihracat hedeflerini yakalamış durumda. Başkan Taban’a göre 3 milyar dolarlık ihracat hayal değil. Eğer gerekli destekler sağlanır, mobilya üreticisi de tasarımı öne çıkarırsa bu başarı hayal değil.

ÇÖZÜM MERKEZİ DEPARTMANI ARTIK DAHA GÜÇLÜ

İnegöl Belediyesi olarak bir iddiamızı daha ortaya koyuyoruz. Vatandaşlarımızın bize olan güvenini artırmak ve bağını güçlendirmek adına “Çözüm Merkezi” departmanımızı daha kuvvetli hale getirdik. Vatandaşlarımız hangi konuda olursa olsun Çözüm Merkezi’mizi arayarak sorunlarını hızlıca çözüme kavuşturabilirler. Çözüm Merkezi’miz oldukça profesyonel ve eğitim almış kişilerden oluşuyor. Operatörlerimiz güler yüzüyle, tebessümüyle vatandaşlarımızı karşılıyorlar. İlk 5 saniye içerisinde telefonunuzu açan bir ekip ile karşı karşıyasınız. İnsanların bu hizmeti duymasını ve kullanım oranının artması için bu hizmetimizi anlatmaya devam edeceğiz.

Bölgede gezerken benimle karşılaşan vatandaşlarımıza “Şehrimiz hem coğrafya hem yüzölçümü hem de nüfus açısından oldukça büyük. Biz her an her yerde olamayabiliriz ama bize istediğiniz her an ulaşabilirsiniz. 153 numarayı aradığınız zaman belediyenin ilgili birimine 5 saniye içerisinde ulaşabilirsiniz.” diyoruz. Vatandaşımız bize güveniyor, karşısında muhatap buluyor ve hızlı çözüm sağlıyor.

Şu an elinizdeki telefon aracılığıyla hangi personelin nerede hangi işi yaptığını takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda personel de konumu ne olursa olsun işleyişle ilgili fikirlerini ve projelerini sunabiliyor. Bu durum nasıl bir avantaj sağlıyor?

Cumhurbaşkanımızın geçmişte önemli bir genelge açıklamıştı. Bu genelgeye göre vatandaşların mümkün mertebe tek bir noktadan sorununa çözüm sağlanması isteniyordu. Bu genelgeyi okuduğumuz zaman doğru noktada doğru yatırımlar yaptığımızı ve önemli bir yapılanma oluşturduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle BUSKİ, UEDAŞ, TELEKOM gibi konularda gelen çağrıları ilgili mercilere de iletiyoruz. Arka planda diğer kuruluşlarla         “Whatsapp” üzerinden irtibat oluşturduk ve gelen çağrıları hızlıca iletiyoruz kendilerine. Bu sayede iş yükümüz tam 10 kat arttı. Ben göreve geldiğim zaman açılan kayıt sayısı 350 civarındayken bugün bu rakam 3500’lere yükseldi. Vatandaşımızın yönetim süresine katılmasına yardımcı olduk. Başarıya ulaşmak istiyorsak vatandaşımızı da sürece dahil etmeli, yaptıkları tespitleri ilgililerle paylaştığı zaman sorunlar hızlıca gideriliyor. Aynı zamanda önemli bir sinerji oluşuyor.

ELOKTRONİK İMZA İLE SÜREÇLER HIZLANDI

Elektronik belge yönetimi ve elektrik imza kullanımımız belediyemize önemli katkılar sağladı. Eski beldelerimiz, binalarımız için imzalar manuel olarak gönderilirken şimdi elektronik imza ile süreci hızlandırdık. Onlara verilen sorumluluklar çerçevesinde kişilerin GSM telefonları üzerinden sistemi takip etmelerini, iş akışlarını görmeleri sağlandı. Biz ıslak imza zorunluluğu olmayan tüm alanlarda elektronik imza kullanıyoruz.

Denetim ağınızı genişlettiğiniz zaman ortak yaşam kurallarının oturduğunu ve insanların bu konuda çok daha dikkatli olduğunu görüyorsunuz. Telefon üzerinden belediyenin bütün kadrolarını takip ediyorsunuz. Yöneticilerimizin tamamında olan telefon uygulaması ile sorumluluk verdiğimiz arkadaşlarımız belediyenin bütün kadrolarını takip edebiliyor. Dönem başında kurguladığınız bütçenin gerçekleşip gerçekleşmediğini an ve an takip edebiliyorsunuz. Gelen ödemeleri, giden ödemeleri inceleyebiliyorsunuz. Benim için önemli olan borç stok durumudur. Yılın sonuna geldiğiniz zaman yüzde 100’lük hedefinizin neresinde olduğunu görebiliyorsunuz. Sapmaların nereden kaynaklandığını gördüğünüz zaman ise önceden önlem alabiliyorsunuz.

Başkan Taban’ın derdi koltukta daha uzun süre oturmak değil. İnegöl’de iz bırakmak, kaynakları verimli kullanmak, İnegöllünün hayatını kolaylaştırmak. Şu anda gelinen noktada kaynaklar maksimum faydaya dönüşmüş.

Sizin şahsi olarak teknolojiye olan yakınlığınız nasıl başladı?

Siyasetin öncesinde özel sektörde görev alırken telekomünikasyon ağırlıklı bir işletme kurduk. 1999 yılında şirketi kurarak teknolojiye olan heyecanımız ve merakımız arttı. Kurumla olan buluşmamızdan itibaren burada nasıl faydaya dönüşebilir şeklinde devam etti. Attığımız tohumların meyvesini toplamak bizi oldukça mutlu etti. Ben çalışma arkadaşlarımın yükünü eşit olarak dağıtmak istiyorum. Birileri daha çok çalışırken diğeri daha az çalışmamalı. Görevlerin adaletli olarak kişilere dağıtılması görevi de yöneticinin sorumluluğundadır. Onların hedeflerini, performanslarını her an izlemek zorundayız. Teknolojinin de bu sürece inanılmaz katkıları oluyor.

Bu hizmetlerin vatandaşa yansıması nasıl? İnegöllüler bu teknolojilerden yeteri kadar faydalanıyor mu?

Elektronik dönüşüm inanılmaz bir boyuta geldi. E-devlet uygulaması da bu dönüşümün önemli bir örneği oldu. Teknoloji değişimler sayesinde 50 senelik süreci 5 seneye sığdırır hale geldik. İş bu kadar baş döndürücü boyuttayken işin dışında kalamazdık. Aynı zamanda bu dönüşüme tüm arkadaşlarımızı, tüm ekibimizi hazırlamalıyız. Ben göreve geldiğim zaman belediyede 833 personel vardı. Şimdi ise 753 çalışan arkadaşımla çalışmalarıma devam ediyorum. Ekibimizin her birini önemsiyorum. Onların en yüksek performansla çalışmasını hedefliyoruz. Vatandaşımızı da bu sürece hazırlamaya çalışıyoruz.  Bu oranları artırmayı hedefliyoruz. Yapmış olduğumuz tüm hizmetleri vatandaşımıza en güzel şekilde anlatmamız gerekiyor. Bizi görüyor olmaları, sistemlerimizi kullanmaları lazım. Biz kullanım grafiklerini izliyoruz ve sorgulardan takip ediyoruz. Bu iş çok daha güzel bir noktaya gelecek. Kullanan profilin ise geniş bir yaş aralığı bulunuyor. Bu da bizi mutlu ediyor.

İnegöl’de yapılan diğer hizmetlere göz atmak istiyorum. Örneğin tırtıl pırıl. Bu konuda neler söylersiniz?

Hedeflediğimiz ve istediğimiz noktada değiliz çünkü Türkiye’deki pek çok şehri gözlemlediğimiz zaman şehirler farkında olmadan kirleniyor. Müslüman coğrafyada ve yaşayanların yüzde 100 Müslüman olduğu bir şehirde böyle bir sorun yaşamamız gerekiyor. Kirletmeyerek temizlik yapılması önem teşkil ediyor. Vatandaşlarımızın da bu konudaki duyarlılığını görüyoruz. En temiz şehir olma unvanıyla çalışmalarımıza devam ediyor.

Doğasıyla, tarihiyle, kültürel dokusuyla İnegöl’den ve İnegöl’ün geleceğinden bahseder misiniz? Döneminizin sonunda nasıl bir İnegöl hayal ediyorsunuz?

Detaylı ve üzerinde çok konuşulacak bir soru. Şehrimizin analizini gerçekleştirerek stratejik bir plan ortaya koyduk. Belediyeler bu planı 6 ay içerisine tamamlaması gerekiyor. Biz ekip arkadaşlarımızla, paydaşlarımızı harekete geçirerek bu planı oluşturduk. STK’lar, hemşeri dernekleri, esnaf kuruluşları ve muhtarlarla görüşerek Uludağ Üniversitesi’nin mimarlığında 5 yıllık planımızı hazırladık. Allah nasip ederse 5 yıllık zaman içerisinde İnegöl’de toplam 550 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştireceğiz. Stratejik plan çerçevesinde dönem sonuna geldiğimizde hedeflerimize ulaştığımızı görmek için heyecanlanıyoruz. Bu yapılan çalışmalar neticesinde şehrimizin gerçekleriyle yüzleşerek eksik noktalarına odaklandık. İlk sırada yer alan Kentsel Dönüşüm projesine odaklanacağız. Şehrimizde yaşanacak afet sonrasında neler yapabileceğimiz konusunda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mevcut yapı stoğumuzla ilgili analizler devam ediyor. Şehrin kentsel dönüşüm projesi sonrasında geleceği nokta üzerinde duruyoruz. Ayrıca İnegöl’ün tarım, turizm ve spor gibi farklı alanlarda ulaşacağımız nokta için çalışıyoruz. Zaman en güzel gösterge olacak. Günü, saati geldiği zaman gerçekleştirdiğimiz hedefleri tek bir resimde toplayabileceğiz. Altyapı, üstyapı, eğitim gibi tüm alanlarda istenilen seviyeye ulaşmayı planlıyoruz. Şehrimizin konut ihtiyacını karşılamak üzere TOKİ ile çalışma gerçekleştirdik. Sayın milletvekilimiz ve ilçe başkanımız bu projeyi takip ederek belli bir noktaya getirdik. Şehrimizin kendi içindeki insan kaynağını karşılayacak butik bir üniversite hayata geçirilmesi bizim için oldukça önemli. Göreve gelmeden önce hakkımızda hayırlısı neyse o olsun demiştik şimdi ise herkese layık olabilecek çalışmalar yapmayı diliyoruz.