Ankara’da havalar soğumaya başladı siyasette ise atmosfer ısınmaya başladı. 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden henüz bir yıl bile geçmedi ancak şimdiden erken seçim dillendirilmeye başlandı. Muhalefet cephesi ekonomideki kötü gidişat ve son yerel seçimlerde büyükşehirlerde Cumhur İttifakı kaybettiği için halktan güven oyu almak zorunda olduğunu savunuyor. Muhalefet tarafından erken seçim tarihinin ise 2020 yılının sonlarına..

Tarih : Okunma : 1980.139 Yorum Yap

Ankara’da havalar soğumaya başladı siyasette ise atmosfer ısınmaya başladı. 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden henüz bir yıl bile geçmedi ancak şimdiden erken seçim dillendirilmeye başlandı. Muhalefet cephesi ekonomideki kötü gidişat ve son yerel seçimlerde büyükşehirlerde Cumhur İttifakı kaybettiği için halktan güven oyu almak zorunda olduğunu savunuyor. Muhalefet tarafından erken seçim tarihinin ise 2020 yılının sonlarına doğru netleşeceği öngörülüyor. Ancak iktidar cephesi ise gündemlerinde seçim olmadığını vurguluyor. Türkiye genelinde aldığı oylarla Cumhur İttifakı’nın başarılı olduğunu belirten iktidar, Büyükşehirlerde ise hem ilçelerde hem de mecliste muhalefetten daha fazla oy aldıklarına dikkat çekiyor.

BARIŞ PINARI MASADA MI KAYBEDİLDİ ?

Bir diğer gündem ise Barış Pınarı Harekatı… Türkiye Barış Pınarı Harekatı’nda sahada kazanıp masada mı kaybetti? İktidarın bu soruya cevabı, “kesinlikle hayır.” Türkiye’nin bölgesinde lider bir ülke olduğunu belirten iktidar temsilcileri, Barış Pınarı’yla Türkiye’nin büyük kazanımlar elde ettiğini ifade ediyor. Muhalefet ise bu sava karşı. Türkiye’nin başarılı bir operasyon sonrası ABD ve Rusya arasına sıkıştığını dile getiren muhalefet temsilcileri, siyasi iradenin diplomaside sınıfta kaldığını iddia ediyor. 

AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten:

“Muhalefet Çaresizlikten Ne Yapacağını Bilmiyor”

Erken seçim isteği muhalefetin en büyük argümanıdır, yadırgamıyoruz. Ancak bir türlü kabullenemedikleri halkımızda erken seçime dair en ufak bir emare yok. Hatta olası bir erken seçim durumu muhalefet için bile çok erken. Farz edelim ki erken seçim oldu. Hepimiz görüyor ve biliyoruz ki muhalefet partilerinin seçime yönelik hiçbir hazırlığı yok. CHP’nin durumu ortada. Son dönemde parti içinde yaşananlarla iyice karışan CHP, iktidarı yıpratma gayreti içinde ama başarılı olamazlar. Aslında muhalefet partilerinin göremedikleri bir durum var. Erken seçimi konuşmak için bir hayli geç kaldılar.  Son yerel seçimlerde birkaç büyükşehri almış olduklarını göz önünde bulundurarak belki o zaman erken seçim nidaları atsalardı; millet bu talebi yadırgamazdı. Fakat bu noktada kaçırdıkları birkaç mühim unsur var. Belediye başkanlıklarını aldıkları büyükşehirlerde ilçelerin büyük çoğunluğu Cumhur İttifakı tarafından kazanılmıştır. Ayrıca yine o büyükşehirlerde Meclis çoğunluğu da Cumhur İttifakı’ndadır. Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili yine muhalefetin ‘Masada kaybettik’ yorumlarına anlam vermek mümkün değil. Bu tamamıyla aymazlıktır. Kötü niyetli yorumlarla hiçbir yere varamazlar. Sadece halkımızın nezdinde küçülürler. Biz hem sahada hem de masada çok şey kazandık.ABD yetkilileri de ciddi bir şekilde PYD’nin PKK’nın bir uzantısı olduğunu kabul etti. Türkiye ne ABD’ye ne Rusya’ya ne de Çin’e angaje değildir. Dış politikada etkin ve güçlü olan Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’nda sivillere en ufak bir müdahalesi olmamıştır. Bunu tüm dünya gördü. Bunu söyleyenler eskisi gibi başımız öne eğik olsun istiyor. ‘S -400 gelemez’ diyenler, iddiaya girenler yanıldı. Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti. Görünen o ki muhalefet çaresizlikten ne yapacağını bilmiyor. 2023 hedefleri ciddidir ve ülkemiz dünyada Küresel bir Aktör haline gelmiştir. Muhalefet istediği dolabı çevirsin, çabaları boşunadır.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç:

“Muhalefet Siyaseti Okuyamıyor”

Mevcut tabloda son beş yıl içinde yapılan seçimlerden artık milletimizin seçim istemediği apaçık ortadadır. Biz parti teşkilatlarımızla, milletvekillerimizle kuşkusuz her an seçim olacakmış gibi çalışmaya, halkımızı dinlemeye devam ediyoruz. Seçim olacaksa da bu seçimde ne yapacaklarını nasıl hazırlanacaklarını muhalefet düşünsün. Kuruluğu günden beri her seçimi kazanan AK Parti yeni bir seçimi de başarıyla atlatacaklardır. Görünen köye de kılavuz istemiyor. Muhalefet sıkışınca erken seçim kozunu kullanıyor. Bu hiç doğru bir yöntem değil. Çünkü zaten seçim istemeyen halkımız, bu isteğin muhalefetin kendi çıkarları ve taleplerinden ibaret olduğunun net bir biçimde görüyor. Türkiye büyüyor, dünyada söz sahibi konumuyla dikkat çekiyor. Bu durumda erken seçimi dillendirmek dahi ülkenin geleceğine yapılmış en büyük kötülüktür. 2019 yılı sonundayız. 2023, 2050, 2071 hedeflerimi var. Biz bunları konuşurken erken seçim istemek hezeyandır. Ama şunu da ifade etmek istiyorum; AK Parti teşkilatlarını seçim kozu ile korkutmak hiç doğru bir yöntem değildir. Ayrıca bu erken seçim talebiyle muhalefetin siyaseti okuyamadığını da görüyoruz.Aziz milletimiz ve tüm dünya gördü ki; Türkiye Cumhuriyeti, Barış Pınarı Harekatı’yla hiç kimseye bağlı olmadan sınırlarını koruyacak güçtedir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu başarımızı Rusya ve ABD Lideri ile görüşmelerinde masada da onaylatmıştır. Bu tabloyu milletimiz gururla, onurla karşılamaktadır. Barış Pınarı’nı hezimet olarak görenler büyük vahamet ve hezeyan içindedir.

MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı:

“Türkiye’nin Seçime Değil, İstikrara İhtiyacı Var”

Erken seçim söylentilerine Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli son noktayı koydu. Muhalefet konuşadursun, Türkiye’nin en son ihtiyacı olan şey erken seçimdir. Ne istiyor bunlar? Seçimler çok kısa önce yapıldı zaten. Ülkedeki muhalefet anlayışı belli ne yazık ki: Ülke ve millet menfaati bir kenara Ne olursa olsun bizim istediğimiz olsun. Sandıktan çıkan sonucu hazmedemiyorlar. Sürekli seçim istiyorlar.Bu millet 20 yılda yapılması gereken seçimi 4-5 yılda gerçekleştirdi. Son genel seçimle de yeni bir hükümet sistemine geçildi. Bu sistemin rayına oturması için belli bir zamana ihtiyacımız var. Barış Pınarı Harekâtı büyük bir başarıdır. Rusya ve ABD ile yapılan anlaşmalar var. Türkiye’nin ciddi ekonomik saldırılara maruz kaldığı bir dönemde ülkemizin itibarını düşürmeye çalışanlara çok önemli ve yerinde bir yanıt verdik. Ülkemizin seçime değil, İstikrara ihtiyacı Var. Hep birlikte bir arada siyasi platformda da millet olarak da tüm bu olumsuzluklara karşı mücadelemizin devam etmesi şart. Aynen Bursa Milletvekilimiz, Partimizin Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın ifade ettiği gibi: Sandıktan çıkan sonucu hazmedemeyenler, sandıktan kendi partileri çıkana kadar seçim istemeye devam edecekler. Böyle bir ihtimal de yok.. Biz sürekli halkımızın nabzını tutuyoruz. İnsanlarımıza her daim yakınız. Seçmen bir seçim belirsizliği daha yaşamak istemiyor. 24 Haziran ve 31 Mart’ta milletimiz kararını vermiştir. Bundan sonra siyasetçilere düşen ülkenin ve kentlerimizin refah düzeyini yükseltmektir.

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş:

“Her An Erken Seçim Olacakmış Gibi Çalışıyoruz”

Türkiye’nin sorunları var ve bu sorunlar girerek büyüyor. Biz Bursa’da bu sorunları halkımıza anlatıyor ve yarın seçim olacakmış gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.   Erken seçimin olabilmesi için bir kişinin karar vermesi lazım. tek adam rejimi var çünkü Türkiye’de. Erdoğan ‘Erken seçim olsun’ dediği andan itibaren zaten MHP ile AK Parti bir araya gelecekler, parlamentoda erken seçim kararı alacaklardır. Ancak bu kararı alabilecekleri meçhul. Böyle bir talepleri olursa da Genel Başkanımız ‘Olur, erken seçime gidelim’ der. İşin özünde yatan şu; Türkiye’de yönetimden kaynaklanan siyasi ve ekonomik sorunlar olduğunu sağduyulu AK Partililer de görüyor, herhangi bir partiye üye olmayan sade vatandaş da görüyor. Memleket iyi yönetilmiyor. Esnafa, çiftçiye sorun, perişan vaziyette, sanayici ‘Önümü göremiyorum’ diyor. Dış politika tıkandı, Suriye bataklığından bir türlü çıkamıyoruz, bütün dünyayı kendimize düşman ettik. Yakın bir süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp ‘Madem siz istiyorsunuz, erken seçim kararı alacağım’ diyebilir. Erdoğan’ın içinde bulunduğu psikolojik duruma göre, Türkiye bir seçime gider veya gitmez. Erken seçime giderler gitmezler o ayrı bir konu. Bizim için öncelik, bu memlekette huzuru, barışı sağlamak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye inşa etmek.Geçmiş dönemlerde de ifade ettiğim gibi 2020 yılında seçim olabilir, Ramazan bayramdan sonra erken seçim bekliyorum. Ve eminim ki halkımız sorunlar karşısında ne kadar duyarlı olduğunu sandıkta gösterecek. Ayrıca ülkenin demokratik bir yönetim biçimine acilen ihtiyacı var.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın:

“Gündemimizde Seçim Değil, ‘Geçim Var’”

Ufukta bir erken seçim olacağını düşünmüyorum. Zaten Millet İttifakı olarak da böyle bir gündemimiz yok. Vatandaşın gündemi geçim. Millet seçimden yoruldu. Gündemin acilen geçim gündemine dönmesi gerektiğini düşünüyorum. İktidar, “Ekonomik krizi aştık, kriz yok” diyor. Ama birçok sektör durmuş vaziyette. Yatırım ve üretimler büyük ölçüde sekteye uğradı. Madem ekonomik kriz bitti. Cari açık, cari fazlaya dönüştü; o halde EYT’lilere cevap verelim, uzun süredir ülke gündemini meşgul eden bu sorunu çözelim.Barış Pınarı Harekatı’nı değerlendirirsek; bölgede dönen emperyalist oyunlar karşısında harekatımızın çok yerinde ve zamanında olduğu kanaatindeyim. Partimiz de bu harekata destek verdi. Fakat sadece sahadaki atraksiyon yetmez. Harekât sonrası müzakereler devam ediyor. Diplomasi dediğimiz temaslarda da başarılı olmak zorundayız. Görünen o ki masada sıkıntı yaşıyoruz. ABD Başkanı Trump’la görüşmenin yansımalarını zaman içerisinde göreceğiz. Ancak şunu net söyleyebiliriz: Diplomasi açısından Türkiye iyi yönetilmiyor.

Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Atmaca:

“Erken seçim zaruret”

Ülkenin gündemine erken seçimin yeniden gelmesi gayet normal bir durumdur. Mevcut politikalarla devam edilmesi mümkün değildir. Neden diye soracak olursanız en önemli sebep ekonomide yaşanan sıkıntılardır. Popüler söylemlerle bir yere varılamayacağı aşikardır. Ayrıca yerel seçimlerde en önemli büyükşehirleri kaybetmiş bir iktidar mutlaka halk nezdinde güven oyu almak zorundadır. Ama görünen o ki Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tercihinde olmaz. Fakat AK Parti ekonomik ve siyasi tablodan kaynaklı erken seçime gitmek durumundadır. Yeni partiler kuruluyor. Yeni kurulan partilerin de seçime girip girmeyecekleri net değil. Kuşkusuz AK Parti için çok uzun bir süreçti. Teşkilatların yorulduğu apaçık ortada. Teşkilatlarda yaşanan sıkıntılar kişileri değiştirerek, yeni yönetimler belirleyerek çözülemez. Öngörüm o dur ki Cumhur İttifakı mevcut bir genel seçiminde yüzde 50’yi bulamaz. Saadet Partisi ittifaklar konusunda o an ki konjonktüre göre hareket eder. Malumunuz İttifaklar seçim içindir. Ama AK Parti -MHP ittifakı çok farklı bir işlevdedir. Sanki iki parti birleşmiş gibi hareket etmektedir. Kanımca erken seçim tartışmaları bundan sonraki süreçte sıklıkla gündeme gelecek ve yeni yılın sonlarına doğru bir erken seçim tarihi belirlenecek. İşte o zaman gerekli görüşmeler yapılır. Biz de Saadet Partisi olarak o anki tabloya göre duruşumuzu belirleriz.  Cumhur İttifakı ile kesin ittifak yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değildir.

İyi Parti İl Başkanı Yahya Bahadır:

“Sistem Değişikliği İçin Erken Seçime ‘Evet’”

Türkiye’de her halükârda başkanlık sisteminin bu şekilde gitmediği apaçık ortada.  Yaşadığımız sıkıntılar sistem değişikliğini öngörüyor. Genel Başkanımızın da vurguladığı gibi erken seçimle parti olarak en başta sistem değişikliğini amaçlıyoruz. Başkanlık sistemiyle birlikte yasama, yürütme, yargı tek elde toplandı. Demokratik ortam ortadan kalktı ve Türkiye bu şekilde demokrasiyi askıya almış bir ülke görünümünü aldı. Meclis çoğunluğu olarak seçim kararı alma iradesi şu anda Cumhur İttifakı’nda. Yani erken seçim olacak mı, olmayacak mı? Bu sorunun yanıtını ancak Cumhur ittifakı verecek. Sistem değişikliği için erken seçim olacaksa biz olarak ‘Evet’ deriz. Biz erken seçimi, sistem değişikliğinin elzem olduğu öngörüsüyle iktidar meselesi olarak değil, Türkiye’nin geleceği için atılacak önemli bir adım olarak görüyoruz. Hükümete girmek ya da girmemek mesele bile değil. 100 yıllık parlamenter sistemin reflekslerinin kaybolduğu devlettin kurumlarında ciddi sıkıntılar gözlemliyoruz. Bu sebeplerle de bürokrasi tamamen duraksamış vaziyette. Sistem değişikliğini öngörecek olası bir erken seçimi sorgulamak için yapılan anketlerde de Cumhur İttifakının aldığı Yüzde 51’lik ‘Evet’ oyunu kaybederek yüzde 42’lere düştüğü Millet İttifakının ise Yüzde 49 olan ‘Hayır’ oyunu yüzde 52’lere, sonrasında 58’lere, mevcut konjonktürde ise yüzde 65’lere çıkardığını görüyoruz.  Görünen o ki  AK Parti’nin kendi içinden bile bu sistemin uygun olmadığını ifade eden kesim var. Anketler bu tabloyu net bir biçimde ortaya koyuyor. Hem ekonomik hem siyasi hem de   toplumsal huzur açısından bakıldığında  ciddi bir karamsarlık havası var ortada.Türkiye’nin geleceği her şeyden mühimdir. Bize göre ülkemiz Cumhur İttifakı ile koalisyonla yönetiliyor. Fakat mevcut tabloda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Mersin Antalya gibi ülkenin büyük çoğunluğunu temsil eden büyük illerde Millet İttifakı seçimi kazandı. İyi Parti olarak ‘Güçlü Türkiye’ için yeni kurulan tüm partileri de destekliyoruz.