Vekil Özen’den muhalefete çok sert sözler; HDP ‘MİLLET İTTİFAKI’NA AYAR VERİYOR…! Siyaseten oldukça tecrübeli, sorunlara hakim yapısı ile dikkat çeken, dinamik, azimli ve bir o kadar da çalışkan bir Milletvekilidir Refik Özen…! Hafızası güçlüdür. Çözüm odaklı kişiliği ile her daim sahadadır. Vatandaşın sorunlarını, taleplerini can kulağı ile dinler, akılcı çözümler üreterek de Meclis’e taşır. Bursa’ya..

Tarih : Okunma : 3.971 views Yorum Yap

Vekil Özen’den muhalefete çok sert sözler;

HDP ‘MİLLET İTTİFAKI’NA AYAR VERİYOR…!

Siyaseten oldukça tecrübeli, sorunlara hakim yapısı ile dikkat çeken, dinamik, azimli ve bir o kadar da çalışkan bir Milletvekilidir Refik Özen…! Hafızası güçlüdür. Çözüm odaklı kişiliği ile her daim sahadadır. Vatandaşın sorunlarını, taleplerini can kulağı ile dinler, akılcı çözümler üreterek de Meclis’e taşır.

Bursa’ya kazandırılan birçok yatırımda emeği vardır AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen’in…!

Reklamı – lansmanı da hiç sevmez.

Yani ürettiği hiçbir çözüm ya da çalışmayı ‘Ben yaptım, ben ettim’e getirmez.   Tabir yerinde ise toz kaldırmadan sonuç odaklı çalışır. Çok okur, çok araştırır, ufku geniştir.

TBMM Mili Savunma Komisyonu Başkan Vekilliği görevini de başarıyla yürüten Vekil Özen Bursa’nın yıllardır gündeminde olan ve kısa süre önce startı verilen Hanlar Bölgesi Projesi’nden TOGG’a, pandemi ile mücadeleden sağlık yatırımlarına kadar birçok konuda sadece 5N1K’ya özel net,  çarpıcı ve de  mühim açıklamalar yaptı.

5N1K Genel Müdürü Pınar Yeniyiğit ile söyleşide ülke gündemini de değerlendiren Milletvekili Refik Özen yoğun tepki çeken Amiraller Bildirisi için de açık konuştu ve ağır bir benzetme yaparak aynen şu iki cümleyi kurdu;

 “Montrö bu işin kılıfı. Bir mesaj verme derdinde olan 103-104 çakal.”

 Erken seçim talebini sürekli gündemde tutma gayretinde olan muhalefetin takındığı tavrı eleştiri yağmuruna tutan AK Parti Bursa Milletvekili Özen; Millet İttifakı’na zor bir sual de yönelterek, “Madem erken seçim istiyorsunuz. O zaman adayınız nerede?” diye sordu. Yakın zamanda kapatılması gündeme gelen HDP için de ayrı bir parantez açan Vekil Refik Özen, Millet İttifakı’nın HDP’nin lokomotifine takıldığını ifade etti. AK Parti’nin seçimlere daima hazır olduğuna işaret eden Refik Özen “ AK Parti İl Başkanlığımız Seçim Koordinasyon Merkezi’ni çok yakın zamanda oluşturacak” açıklamasıyla çok önemli bir gelişmeyi de paylaşmış oldu.

Bu söyleşiyi detaylarıyla okumanız tavsiyesiyle İşte AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen’in başta Bursa’ya dair konu başlıkları olmak üzere Türkiye ve Dünya gündemine dair sorularımıza verdiği  mühim cevaplar…!

HASTALIĞIN KENDİSİ ASIL CEZA!

Gündemde korona virüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte tam kapanma kararı var… Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Zor bir seneyi geride bıraktık. Yeni seneye yeni umutlarla başlamıştık. Koronavirüs vakalarının tekrar pik yapması bizleri korkutuyor. Bu süreçte sağlık alt yapısı anlamında tüm tedbirleri aldık, alıyoruz da. Tam kapanma vaka sayılarının düşmesi için etkili olacaktır. Cumhurbaşkanımızın ve Kabinemizin aldığı tedbirler doğrultusunda hareket ediyoruz. Tedbir kararları Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle sahadan alınan verileri ışığından alınıyor. Kararlarda hatalar da olabilir. Bu süreçte işi olmayan vatandaşlarımızın kurallara harfiyen uymasını ve üretim sektöründe olup da  çalışanların da iş giriş veya çıkış saatlerinde hijyen kurallarına dikkat etmelerini ve tedbirlere uymalarını arzu ediyoruz. Hastalığın kendisi asıl cezadır. Maddi olarak vatandaşa ceza kesilmesinin hayati tehlikenin yanında bir önemi yoktur. Vaka sayılarındaki azalmada etkili olacak asıl faktör, vatandaşın kendi duyarlılığıdır… Kendi sağlığımızı düşünmüyorsak eğer, çevremizdeki insanların sağlığını düşünmek zorundayız. Öte yandan sağlık çalışanlarının omuzlarına da ciddi bir yük yüklüyoruz. Sağlık çalışanları sınırlarımızı koruyan Mehmetçik gibi mücadele veriyor. Aşılamada dünyada ilk 6 ülke arasında yer alıyoruz. Türkiye genelinde ve Bursa’da hala aşıya dendiğinde tereddüt gösteren insanların olduğunu da biliyoruz. 65 yaş üstüne yapılan aşı çalışması sonrasında bu yaş grubunda ölüm veya hastaneye yatış oranlarında ciddi bir düşüş görüldü. Dünyada aşı savaşlarının görüldüğü bir ortamda, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarıyla ciddi bir yol kat edildi. ‘Bir an önce normalleşelim’ istiyoruz. Pandemi çerçevesinde ekonomik sıkıntıların da en az hasarla atlatılabilmesi için önemli adımlar attık. Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesinde vatandaşımıza 60 milyar TL’nin üzerinde bir destek sağlandı. Bursa’ya ise 3 milyar 203 milyon TL’lik bir destek verildi. 75 binin üzerinde haneye ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ Projesi kapsamında 75 milyon 954 bin TL civarında bir yardım yapıldı. Bursa’da kısa çalışma ödeneğinde 272 bin kişiye 1 milyar 944 milyon TL’lik destek verildi.

BİR BAŞARI HİKÂYESİYDİ!

Peki, mevcut tabloda Bursa’nın korona karnesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bursa’da yılbaşından önce 5 binli rakamları görmüştük. Sonraki süreçte ise Bursa,  İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde oluşturulan kent bilinci sayesinde daha düşük vaka sayılarına adım adım geçti. Rakamları o seviyelere çekmek ciddi bir başarı hikâyesiydi. Bursa’da vaka artış oranlarına bakıldığında, Marmara Bölgesi’nde diğer illere nazaran, daha az artış yaşadığımız gözlemleniyor. Bunu başarmış bir şehir olarak, tekrar başarabileceğimize inanıyorum. İnşallah vaka sayılarımızı azaltarak, hastanelerdeki durumu da sürdürülebilir bir seviyeye çekmiş oluruz. Hastanelerde belirli bir yoğunluk var ancak, geçtiğimiz Kasım ayında yaşanan bir doluluğun olmadığını biliyorum.

BU SALGIN BİR KİŞİYLE BAŞLADI!

Aşılama çalışmalarına hala toplumun bir kesimi karşı çıkıyor. Bu tabloya yorumunuz nedir?

 Bilimsel olarak ortaya konan çalışmalara güven duymak gerekiyor. Çin aşısıyla ilgili toplumda çok soru işareti vardı. Farklı ülkelerde yapılan farklı çalışmalarda Çin aşısının etkisinin gayet yüksek olduğu görüldü. Biontech aşısının da güzel sonuçlar ortaya koyduğu açıklandı. Bir arkadaşımızın 65 yaş üstü kategorisinde bulunan annesinin de aşı konusunda tereddütleri varmış. Maalesef arkadaşımızın annesi virüse yakalandı ve hayatını kaybetti. Şimdi o arkadaşımızın yaşadığı vicdan azabını bir düşünün. Bu salgın bir kişiyle başladı ve bütün dünyaya yayıldı.

ESNAFLIK BENİM İÇİN BİR YAŞAM BİÇİMİ!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan Ayı kapsamında ‘Bakkallara 5 milyon liralık can suyu’ projesi yaşama geçirildi. Bu proje ile 1 ay boyunca hem vatandaş hem esnaf rahat bir nefes alacak gibi görünüyor. Projenin lansmanında siz de bulundunuz. Görüşünüz nedir bu hizmet ile ilgili?

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek projelerinden bir tanesi. Bu çalışmasından dolayı da Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş Bey’i kutluyorum. Hayatı, çocukluğu, gençliği çarşının içinde geçmiş biri olarak esnaf ile sürekli diyalog halindeyiz. Esnaflık benim için hem kültür, hem de bir yaşam biçimi. Pandemi sürecinden de en fazla etkilenenler esnaf kesimi oldu. Esnafımıza devlet tarafından verilen destekler, belediyeler eliyle de güçlendirilerek sunuluyor. Bu çalışma hem ihtiyaç sahiplerinin sıkıntılarının giderilmesi hem de bakkal esnafımızın desteklenmesi açısından oldukça önemli. Bakkal, eski mahalle kültürünün kulağa hoş gelen sesidir. Bakkala borcu olan vatandaş, bu çeklerle borçlarını da ödeyebilir. Projede zincir market dışında sadece bakkal esnafının yer alıyor olması çok önemli. 5 milyon TL’lik rakam iş dünyasının destekleriyle artırabilir.Bu arada proje bakkallarımızla başladı ancak farklı esnaf kollarında da buna benzer çalışmalar yapılabilir.

KİMİN ETEĞİNDE NE TAŞ VARSA DÖKÜLDÜ!

Yapımı yılan hikayesine dönen Kestel Çataltepe Sanayi Sitesi Bursa gündeminin çözüm bekleyen sorunları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu konu hakkında gelinen son nokta nedir Sn Vekil?

AK Parti iktidarı olarak gerek Bursa’da gerekse Türkiye’de ülkenin sorunlarıyla yüzleşmekten çekinmeden, çözüm noktasında ne gerekiyorsa yapan bir siyasi iradeyiz. Bursa’nın gelişen bir şehir olması hasebiyle bazı projelerde gecikmelerin yaşandığı bir gerçek. Aynen Hızlı Tren Projesi’nde olduğu gibi bu projede de bir gecikme yaşandı. Buradaki sorunu çözecek olan da AK Parti’dir. Genel Merkez’deki geniş katılımlı toplantımızda bu konuyu da ele aldık. Çataltepe’ye BESOB’un kendi projesi olarak da bakmıyoruz. BESOB Başkanı, Kooperatif Başkanı ve üyelerle birlikte İl Başkanlığı’nda da bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda kimin eteğinde ne taş varsa dökülmüş.  Büyükşehir’in teknik kadrosu bir çalışma yaptıktan sonra tekrar bir araya gelinecek. Alternatifler arasında görüş birliğine varıldığında kamuoyu ve esnaf arkadaşlarımızla paylaşacağız.

İKİYÜZLÜ BİR MUHALEFET ANLAYIŞI VAR…!

Muhalefetin ‘Hükümet sürü bağışıklığı istiyor’ eleştirisine yanıtınız nedir peki?

Bu muhalefet anlayışıyla mücadele etmek, virüsle mücadele etmekten daha zor. İkiyüzlü ve tutarsız bir muhalefet anlayışı var. Çözüm üretmeyen, yapılan bunca çabayı görmezden gelen bir muhalefetle karşı karşıyayız. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, üç hafta önce patates soğan üreticileriyle ilgili kullandığı cümlelerden sonra dönüp tekrar patates soğan dağıttık diye bizi yine eleştiriyor. Kılıçdaroğlu’nun ‘Kahvedeki desteleri yenileyin, önlem alınmış olur’ diye çok bilimsel ve derin önerilerini de dinledik. Dünyanın takdir ettiği bir mücadeleyi ortaya koyan bir iktidarız. Aşısını erken dönemde temin etmiş, sağlık alt yapısıyla dünyaya örnek olmuş, sağlık çalışanlarıyla bu özveriyi net bir biçimde ortaya koymuş bir ülkeyiz. Yurt dışına sağlık ekipman tedariki sağladık, yurt dışından sağlık hizmetine acil ihtiyaç duyan vatandaşlarımızı ülkemize getirdik. Tedavisi, aşısı, yoğun bakımı ücretsiz olan bir Türkiye’den bahsediyoruz. Biz takdir beklerken muhalefetin ipe sapa gelmez eleştirileri, hem sağlık çalışanlarının moralini bozuyor, hem de toplum psikolojisini bozuyor. Alman televizyonu, Türk sağlık çalışanlarının aşı çalışmaları konusundaki özverili tutumunu haber yaptı. Muhalefeti vatandaşın vicdanına havale ediyoruz. Soruyorum şimdi; Eğer aşımız olmasaydı, vatandaşa ‘aşı olun’ çağrısını nasıl yapabilirdik?

VATANDAŞIMIZIN UMUDU AK PARTİ!

Bursa’nın yatırım yol haritasında hangi projeler gündemde Sn. Vekil?

Bursa’da 2002 yılından bu yana muazzam işlere imza attık. Sadece sağlık alanında 2,5 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Ulaştırma alanında 22 milyar TL, gençlik sporda 6,5 milyar TL’lik yatırım yaptık. Tabi ki 20 sene içinde yapılanlar doğal hale gelebiliyor ve vatandaşımız unutabiliyor. Süreç boyunca vatandaşımızın bizden beklentileri de artıyor. Geçtiğimiz günlerde 6 milyar TL değerinde bir yatırım olan Emek Şehir Hastanesi’yle alakalı metronun temel atma törenini gerçekleştirdik. Vatandaşımızın umudu, ümidi AK Parti, ‘Yaparsa AK Parti yapar’ diyor. CHP Genel Başkanı da Bursa’ya geldi ancak kendisine yönelik kimsenin böyle bir beklentisi olmadı. Bursa’da üç muhalefet belediyesi var. Hangi açılışları genel başkanlarına yaptırdılar, ben bilmiyorum. AK Parti olarak veremeyeceğimiz hiçbir hesap yoktur.

Bursa’nın ‘covid’den önce gündeminde olan en önemli proje hızlı trendi… Sabırsızlıkla beklediğimiz bu yatırımda gelinen nokta nedir?

Hızlı tren hattında 2. etap olan Yenişehir-Osmaneli arasındaki bölge için ihale gerçekleştirilmişti. Finansman sorununu da 2 ay içinde halledilerek inşasına hızlı bir şekilde başlıyoruz. Önümüzdeki dönemde Gökdere’de muazzam bir millet bahçesi inşa etme projemiz var. Çelik Palas’ın arkasında yıkım devam ediyor ve orada da büyük bir millet bahçesinin yapımını sürdürüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz aracılığıyla Hanlar Bölgesi’ndeki çalışmaları devam ettiriyor. Sadece hızlı tren ve Emek şehir metrosu 20 milyar TL’lik bir yatırım. Ulaştırma Bakanlığı ile DOSAB bölgesinden çevre yolu bağlantısını da gerçekleştireceğiz. TOGG ile alakalı süreç hızlı bir şekilde devam ediyor. Hem Türkiye hem de Bursa açısından milli bir proje. Gemlik’te yapılan inşaat muhtemelen sene sonuna kadar tamamlanmış olacak. Orada ortaya konacak istihdam ve yan sanayi anlamında kentte oluşacak sinerji büyük önem oluşturuyor. TOGG’da da 2022 yılı sonu itibariyle ilk aracımızı banttan indirmeyi hedefliyoruz.

2023 ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan her daim AK Parti teşkilatlarına ‘Sahada olun’ talimatı veriyor ve bu tablo dikkat çekiyor. AK Parti 2023 seçimlerine hangi yol haritası ile hazırlanıyor?

 AK Parti teşkilatlarının en önemli özelliği, seçim çalışmalarına bir önceki seçim bittikten hemen sonra başlamasıdır. Yani 2023 seçim çalışmalarına 2018 seçimlerinde hemen sonra başlamıştık. Sürekli sahada olmaya çalışıyoruz. 2023 yılı hem hedeflerimiz hem de Türkiye’nin 100. yılı olması nedeniyle önemli bir dönüm noktası. Bursa’da da oluşturulan yeni ekip ve yeni enerjiyle bu süreci beraber yaşayacağız. Önümüzdeki günlerde İl Başkanlığımız Seçim Koordinasyon Merkezi’ni oluşturacak. Şimdi dünya genelinde Türkiye’nin durduğu noktaya şöyle bir bakalım; Avrupa’nın göbeğinde tüm ülkelerin tek derdi salgınla mücadele. Türkiye’nin salgına ek olarak Doğu Akdeniz’de, Karadeniz’de, Suriye’de, Kuzey Irak’ta, Libya’da mücadelesi devam ediyor. Bunu yapmak her babayiğidin harcı değil, bu mücadeleyi gerçekleştirebilen tek lider Recep Tayyip Erdoğan. Savunma sanayinde atılan adımlar sayesinde bölgesinde lider bir Türkiye’den bahsediyoruz. Hatırlayacaksınız; kısa süre önce bir basın toplantısı sırasına Yunan Dışişleri Bakanı’na, Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu gereken cevabı verdi. Libya Başbakanı ve 14 Bakanının Türkiye temasları sırasında ikili anlaşmalar yapıldı. ‘Tam Bağımsız Türkiye’ hayalimiz var. 2023’te adayı belli olmayan bir muhalefet ile karşı karşıyayız. HDP’nin lokomotif olduğu bir ittifak ile karşı karşıyayız. Muhalefet partilerinin grup toplantılarında bir tiyatro sergileniyor. Bir taraftan milletçi olduğunuzu söyleyip diğer taraftan da HDP’nin peşine takılıyorsunuz.

HDP, TÜRKİYE PARTİSİ OLMAYI BAŞARAMADI!

HDP’nin kapatılması konusunda MHP lideri Devlet Bahçeli sürekli mühim açıklamalar yapıyor. AK Parti’nin bu konudaki tavrı hangi yönde olacak?

HDP, Türkiye partisi olmayı başaramadı. Avrupa’nın hiçbir yerinde terörle ilişkili bir parti bulamazsınız. Hiçbir siyasi mücadelenin silahlı kolu olamaz. HDP, PKK’yı terör örgütü olarak görmüyor. Kandil’e mahkûm ve oradan talimat alan bir HDP var. Maalesef CHP’ye İYİ Parti’ye ayar veren bir HDP var. Selahattin Demirtaş, üçüncü bir ittifak kurulabileceğini söyleyerek, ‘Ben çekilirsem yok olursunuz’ mesajı verdi. 2023 yılında millet, Cumhur İttifakı’ndan yana tavrını koyacak. Adayı dahi olmayan bir muhalefetin erken seçimden bahsediyor olması ne kadar inandırıcı. Milletin gündeminde seçim yok.

103-104 ÇAKAL!

Ve son dönemde gece yarısı ülke gündemine düşürülen Amiraller Bildirisi ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Bu bildiriyi yorumlarsanız özellikle hangi noktalara dikkat çekersiniz? 

Bu milletin sinir uçlarıyla kimsenin oynamaması gerektiğini düşünüyorum. Geçmişi ve acı olayları hatırlatacak bu gibi şeyler milletin psikolojisini bozuyor. Bildirinin yayınlanma saati konusunda millete ne hissettireceğini ya bilmiyorsunuz ya da bilerek hareket ediyorsunuz. Ben bilerek yapıldığını düşünüyorum. Gecenin yarısında ‘Yüce Türk Milleti’ diye başlayan bir metnin darbe iması taşıdığını düşünüyorum. Montrö bu işin kılıfı. Bir mesaj verme derdinde olan 103-104 çakal. CHP, bu bildiriye fikir özgürlüğü niteliğinde sahip çıktı. İYİ Parti Genel Başkanı bildiri için ‘Zevzeklik’ dedi ancak parti içinde bildiriye sahip çıkanlara bir şey demedi.

İlk yorumu siz yazın