Binlerce esnafın beklediği gün geliyor! ÇATALTEPE’YE ÇÖZÜM  IŞIĞI GÖRÜNDÜ…! Yıllarca tek bir çivi dahi çakılmadığı için yapımı yılan hikâyesine dönen ‘Türkiye’nin en büyük sanayi sitesi olacak’ mottosuyla bilinen sorunlar yumağı Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi’ne çözüm için sayılı günler kaldı. Devasa proje ile ilgili 5N1K’ya özel konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu işin faturasını..

Tarih : Okunma : 11.448 views Yorum Yap

Binlerce esnafın beklediği gün geliyor!

ÇATALTEPE’YE ÇÖZÜM  IŞIĞI GÖRÜNDÜ…!

Yıllarca tek bir çivi dahi çakılmadığı için yapımı yılan hikâyesine dönen ‘Türkiye’nin en büyük sanayi sitesi olacak’ mottosuyla bilinen sorunlar yumağı Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi’ne çözüm için sayılı günler kaldı. Devasa proje ile ilgili 5N1K’ya özel konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu işin faturasını bayram sonuna kadar çıkarırım” diyerek net konuştu.

Bursa Esnaf Sanatkârlar Odası’nın (BESOB) gündeminde adeta düğüm olan Kestel Çataltepe Sanayi Sitesi Projesi’nde, Bursa Büyükşehir Belediyesi AK Parti Genel Merkez ve Bursa İl Başkanlığı’nın çalışmalarıyla adım adım çözüme doğru yaklaşılıyor. Görünen tabloda ne yazık ki ‘Türkiye’nin en büyük sanayi sitesi olacak’ hayaliyle çıkılan yolda elde binlerce mağdur esnaf ve ailelerinin haykırışları var.

Kestel Sanayi Sitesi’nin çözümü için AK Parti İl Başkanlığı’nda Başkan Davut Gürkan başkanlığında düzenlenen toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BESOB Başkanı Arif Tak ile BESKOOP Başkanı Erol Köseve mağdur esnafın temsilcisi oda başkan ve yardımcıları dâhil tüm taraflar hazır bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş o gün AK Parti İl Başkanlığı’nda yaşananları 5N1K’ya özel açıklamalarla ve net ifadelerle anlattı. Başkan Alinur Aktaş, binlerce esnafın mağduriyeti ile ilgili olarak BESOB Başkanı Arif Tak’ın açıklamalarına karşı keskin bir çıkış yaptığını ifade ederek, “50 sene geçse bu kafayla bir şey yapamazsınız. Eğer acı gerçekleri kabul edip herkes çıkacak karara razıysa bu işin faturasını bayram sonuna kadar çıkarırım” dediğini kaydetti.

Projenin çok coşkulu bir açılışla başladığını ancak bir arpa boyu yol dahi alınamadığını da vurgulayan Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan komisyon kararına herkesin uyması gerektiğinin altını da çizdi.

‘2 YILDA BİTİRİRİM’ DEMİŞTİ!

Hatırlanacağı üzere Temeli 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisiyle atılan Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi inşaatında, geçen 9 yıllık süreç içerisinde TOKİ’nin yaptığı 125 dükkân haricinde tek bir çivi bile çakılmadı. Oysaki 2012 yılındaki temel atma töreninde BESOB Başkanı Arif Tak, projeyi 2 yıl gibi bir sürede bitirme sözü verdi. TOKİ,  3 bin 500 dükkânın yapılması planlanan projeden, BESOB’un talebi üzerinde çekilmişti. TOKİ projeden çekilirken taahhüt edilen fakat alınamayan 127 milyon TL’den kalan 54 milyon TL için projenin 800 bin metrekarelik alanına el koymuş ve BESOB’a bu meblağı ödemesi için 5 yıl süre vermişti.

ESNAF NE OLDUĞUNU ANLAYAMADI!

Tarihler 2018 yılını gösterdiğinde BESOB Başkanı Arif Tak ve ekibi Kestel Çataltepe Sanayi Sitesi’nin tamamlanabilmesi için ‘BESKOOP’ adında kooperatif kurdu. Kooperatifin kurulmasından bihaber olan 3 bin 500 esnaf ise ne olduğunu bir türlü anlayamadı. Aradan geçen yıllar içerisinde projede bir adım dahi yol alınamadığını gören binlerce mağdur esnaf da başta AK Partili yetkililer olmak üzere kanayan yaralarına merhem aradı.

TOKİ’YE DEVRİNİ İSTEDİLER!

Projeye tekrar başlayabilmek için arazi payı ve arsa bedeli adı altında esnaftan yeniden ciddi meblağlar içeren ödemeler talep eden BESKOOP’a 515 esnaf üye olurken, kalan 2 bin 500 esnaf ise inşaatın kooperatifin elinden alınarak, TOKİ’ye devredilmesini talep ediyor. İşte bu gelişmeler üzerine konuya el koyan AK Parti, İl Başkanlığı nezdinde ve Başkan Davut Gürkan Başkanlığı’nda saatler süren bir toplantıda, büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katılımıyla polis nezaretinde tarafları dinledi. BESOB Başkanı Arif Tak’ın soğuk terler döktüğü toplantı sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da konuşmaları hayretler içerisinde dinlediği öğrenildi.

TOPU BÜYÜKŞEHİR’E ATTI!

BESOB Başkanı Arif Tak toplantıda 12 yıllık sürede neden projenin ilerlemediğine yönelik net bir açıklama yapamazken, TOKİ’nin devreden çıkarılmasıyla ilgili suskunluğunu da sürdürdü. Adeta sorgu şeklinde geçen ve binlerce esnafın kaderiyle oynanan projede Arif Tak’ın, kooperatif ile ilgili sorulara da kaçamak yanıtlar verdiği ve çözüm için projeyi Büyükşehir Belediyesi’nin yapmasını önerdiği öğrenildi. Toplantıda BESOB Başkanı Arif Tak ile BESKOOP Başkanı Erol Köse’nin Çataltepe sorularına verdikleri cevapların da birbirinden bağımsız olduğu öğrenildi.

DÖRT GÖZLE BEKLİYORLAR!

AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantı sonrasında önemli kararlar alınırken, Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan bir denetleme kurulunun A’dan Z’ye her şeyi araştırmasına gerek duyuldu. Kurul, Ramazan bayramının sonuna kadar Çataltepe ile ilgili teknik araştırmaları yaparak rapor hazırlayacak. Ortaya çıkacak rapora göre de yol haritasının belirleneceği açıklandı. Rapor sonucunu dört gözle bekleyen mağdur esnaf, en çok da ‘Projenin TOKİ’ye devredilebilir mi?’ sorusunun yanıtını merak ediyor.

‘CİDDİ BİR RANT VAR’

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuyu tüm bu gelişmeler sonrasında5N1K’ya yaptığı açıklamada “TOKİ devre dışı kaldı. 3 bin 500 esnafı ilgilendiren ve Bursa merkezindeki esnafları toparlaması adına da güzel fakat kadük kalmış bir proje. Ortada ciddi bir rant var ancak iş ilerlemiyor. Şu anda kamulaştırmayla ilgili kullanılan rakam 62 milyon TL, yerin değeri ise 1 milyar 200 milyon TL civarında. Anormal bir rant oluşmuş. Ortada 120 dükkân haricinde bir şey yok. Alt yapı kullanılmadığı için de atıl bir alan haline gelmiş. Aynı zamanda mimar olan Kestel Belediye Başkanımız da bu bölgeyi konuta dönüştürülme fikrini gündeme getirdi. Ancak mevcut tabloda böyle bir durum söz konusu değil ” diye konuştu.

‘GÖRÜŞMEDE 3 TARAF VARDI’

Başkan Aktaş, bölgede bir ulaşım planının dahi yapılmadığına vurgu yaparak, “O bölgeye giden insanları Kestel üzerinden ulaşımını sağlamaya kalkmak, mümkün olmayan bir durum. Ulaşım planı da yapılmamış. Bizim ulaşım konusunda yolu, Ankara-Bursa arterine bağlayacak bir formülümüz var. AK Parti İl Başkanımızın başkanlığında yapılan görüşmede 3 taraf vardı. Efkan Ala Bakanımıza da konu iletildi. Toplantıda, ‘Bütün parasını verenle yüzde 20’sini verip de aynı hakka sahip olmaya çalıştıkça, bu iş olmaz’ dedim. O gün herkes, ‘Belediyenin çıkardığı karara biz razıyız’ dedi. Ortada bir suni rant var” değerlendirmesinde bulundu.

‘YOL HARİTASI ORTAYA KOYACAĞIZ’

Toplantı sırasında sert ve keskin bir çıkış yaptığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, “Ayakkabıcılar, tamirhaneciler, mobilyacılar, dokumacılar da bulundukları köhne ve döküntü binalardan rahatsızlar. Orada keskin bir çıkış yaptım ve ‘50 sene geçse bu kafayla bir şey yapamazsınız. Eğer acı gerçekleri kabul edip herkes çıkacak karara razıysa bu işin faturasını bayram sonuna kadar çıkarırım’ dedim. Oluşturduğumuz komisyon ile birlikte bir yol haritası ortaya koyacağız. Şuan ki sistemde görevinin yerine getirenle getirmeyen eşit görülüyor” açıklamasını yaptı.

‘KİMSEYLE GÖRÜŞMÜYORUM’

Yatırımın devam edebilmesi için gereken maddi kaynağın BESKOOP’ta bulunmadığını aktaran Başkan Aktaş, “Ortada yatırımı devam ettirecek bir para yok. Yol haritasını kamuoyu ile paylaşacağımı da ifade ettim. Konu ile ilgili olarak BESOB Başkanı dâhil kimseyle görüşmüyorum, yoksa güvenilirliğimizi yitiririz. Siz, 2008 yılında verilmiş parayla 2020 yılında verilmiş parayı nasıl aynı kefeye koyabilirsiniz. 3 bin 500 esnafı o bölgede konuşlandırmak muazzam bir şey. Proje çok güzel ancak 13 yıldır bir arpa boyu yol almadı. Sanayi Bakanımız da geldiğinde 75 milyon TL’lik bir kredi verilebileceğini söylemişti” mesajını verdi.

İlk yorumu siz yazın