Bursa’da çiftçi mutsuz ve umutsuz…!

Yenişehirli çiftçiler, bu sezon meyve çeşitlerinden beklediği kazancı sağlayamadılar. Don ve kırağının vurduğu ağaçlardaki azalan verim yüzünden, toplama maliyetleri bile çıkarılamıyor. Menteşe Mahallesi’ndeki çiftçiler de çareyi kirazları ağaçlarında bırakmakta buldular. Çiftçi Basri Akkuş, “Dallar dolu olmadığı için bir işçi 30 kilo kiraz toplayabiliyor. İşçi çalıştırdığına değmiyor. Tüccara kilosunu 3-4 TL’den satabildiğimiz bu kirazlardan 100 TL..

Tarih : Okunma : 1582.491 Yorum Yap

Yenişehirli çiftçiler, bu sezon meyve çeşitlerinden beklediği kazancı sağlayamadılar. Don ve kırağının vurduğu ağaçlardaki azalan verim yüzünden, toplama maliyetleri bile çıkarılamıyor.


Menteşe Mahallesi’ndeki çiftçiler de çareyi kirazları ağaçlarında bırakmakta buldular. Çiftçi Basri Akkuş, “Dallar dolu olmadığı için bir işçi 30 kilo kiraz toplayabiliyor. İşçi çalıştırdığına değmiyor.


Tüccara kilosunu 3-4 TL’den satabildiğimiz bu kirazlardan 100 TL civarında kazanç sağlıyoruz. 80 TL işçi yevmiyesine nakliye ve kasa giderlerini de ekleyince zarar bile ettiğimiz oluyor. O yüzden kurda kuşa yem olsun diye kirazları dallarında bıraktık” dedi.