Özer Matlı ne yapıyor…?

Işık hızıyla çalışıyor… Siyasilerle, iş adamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla, mühim kurumların temsilcileriyle ve ilaveten medyamızın mensuplarıyla teker teker görüşüyor… Bursa’nın hayrına ses getiren projeleri bir bir yaşama geçiriyor,  şehir gündemiyle alakalı görüş bildiriyor, hatta ve hatta sorumluluk  alıyor..! Bursa Ticaret Borsası’nın eksiği yok fazlası var; sessizliğini bozan Özer Matlı; bayram değil, seyran değil tüm..

Özer Matlı ne yapıyor…?
Tarih : Okunma : 1128.062 Yorum Yap

Işık hızıyla çalışıyor…

Siyasilerle, iş adamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla, mühim kurumların temsilcileriyle ve ilaveten medyamızın mensuplarıyla teker teker görüşüyor…

Bursa’nın hayrına ses getiren projeleri bir bir yaşama geçiriyor,  şehir gündemiyle alakalı görüş bildiriyor, hatta ve hatta sorumluluk  alıyor..!

Bursa Ticaret Borsası’nın eksiği yok fazlası var; sessizliğini bozan Özer Matlı; bayram değil, seyran değil tüm bunları neden yapıyor?

2013 yılında Bursa`nın ekonomik güç odağı kurumlarından biri olan Ticaret Borsası’nın başına geçen Özer Matlı; neden başkan olur olmaz değil de, 6 yıl sonra, 2. döneminde Bursa’nın sıkıntılarıyla dertlenir oldu?

Yoksa Matlı;  şehir kulislerinde konuşulduğu üzere Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na Başkan olmak gibi bir hedefle 2 yıl sonra 2022’de yapılacak oda seçimlerine mi hazırlanıyor..?

Ya da geçmiş dönem politik simalarından Kardeşi Önder Matlı gibi,  gelecek dönemde siyaset arenasından mı takip edeceğiz Özer Matlı’yı? 

Göreve geldiğinde kısa sürede kurumun işlem hacmini yıllık 1 milyar liradan 4.5 milyar düzeyine çıkardığı halde Borsa Başkanlığı’nın 1. döneminde sessiz sedasız, lansmansız, reklamsız çalışmayı tercih eden Özer Matlı, şimdi ne oldu da Bursa’nın sıkıntılarını aşabilme hedefiyle fikir beyan eder oldu?

Peki  Matlı Borsa Başkanlığı misyon ve vizyonuyla bugüne kadar  neler yaptı, ne kadar mesafe kat etti, hangi projelere imza attı.. ?

 * 7 yönetim kurulu ve 20 meclis üyesiyle çalışan  Bursa Ticaret Borsası’na Türkiye genelinde  Avrupa Ticaret Borsaları Birliği tek Türk Borsası kimliğini kazandırdı..!

*6 yıl önce göreve geldiğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında faaliyet gösteren 113 borsa arasında işlem hacmi sıralamasında 37. sırada olan Bursa Ticaret Borsası’nı, aynen şehir plakamızdaki gibi 16. Sıraya yükseltti ..!

* Yine görevi devraldığında 530 civarında olan Borsa’nın üye sayısını bin 51’e çıkardı .. Hedefi 5 bin üye !

*Tarımda Türkiye’nin yaşadığı sorunlara merhem olacak devrim niteliğinde bir yapı oluşturulmasında yoğun emek harcayıp (TÜRİB), Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin kurulmasına büyük katkı sağladı..!

Bitmedi;

*Borsa’ya Bursa’nın kalbi Fomara Doğanbey’de sivil mimari örneği mükemmel binaları kazandırdı. 

* Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Facebook, Habitat Derneği, Bursa Ticaret Borsası işbirliğiyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Bursa Genç Girişimciler Kurulu Koordinasyonunda sürdürülecek olan, Facebook İstasyon Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi`ni Bursa’da açmayı başararak, dijital platformda genç girişimciler yetiştirmek hedefiyle düğmeye bastı.

*Ve yeri gelmişken aktaralım;

Türk ekonomi dünyasında ulaşılan en büyük payelerden olan  Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin  Yönetim Kurulu Üyeliği unvanı ile de tarihi yerli otomobil yatırımının Bursa’ya konuşlandırılmasında  yoğun emeği yadsınamaz Özer Matlı’nın..!

Tüm bu yapılanlar tamam iyi güzel de…

Bursa gibi kadim bir şehre ekonomik platformda yukarıda  saydığım  her biri birbirinden kıymetli hizmetleri kazandıran Ticaret Borsamızın Değerli Başkanı Matlı’nın Şehir Kültüründeki eksikliklerimizden, Bursalılık bilincini bir türlü tam manasıyla oluşturamadığımızdan söz etmesi acep nedendir..?

BU ŞEHİR HERŞEYE DEĞER…!

Direk sordum Özer Matlı’ya…

Bursa adına özellikle son birkaç aydır adeta bir cengâver gibi çalışıyorsunuz Kamuoyu merak ediyor. Bu azminizin sebebi nedir..?

Bu şehir her şeye değer. Ben ekibimle birlikte, Borsamızın sloganında da verdiğimiz mesajla  ‘Bu Şehir Her Şeye Değer’ diyerek, Bursa’mıza duyduğum sevgiyle, bağlılıkla çalışıyorum. Bursa her şeyin en iyisini, en mükemmelini hak ediyor. Tarımdan turizme, turizmden sanayiye kadar her konuda görüşlerimi samimi bir şekilde kamuoyuyla paylaşıyorum. Amacım Bursa’mızın büyüme hedeflerine, gelişimine katkı sağlamak, her alanda hak ettiğimiz katma değeri şehrimize yansıtmak.    

KONUŞMAKTAN ÖTEYE GEÇMELİYİZ

Örneğin Başkan Matlı turizmle ilgili , “Artık konuşmaktan öteye geçmemiz gerekiyor”  vurgusunu yapıyor ve çok ciddi ticari, kültürel, sosyal ve tarihi birikime sahip olan şehrimizin tüm bu değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması, yaşatılması ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına katkı sağlamak için Valiliğimiz nezdinde yürütülen çalışmalara destek veriyoruz diyor.

Özer Matlı tarıma da ayrı bir parantez açıyor ve Bursa’nın tarım ve gıdada ulusal ve uluslararası markalarından söz ederken aynen şu ifadeleri kullanıyor;

Sanayide ne yazık ki marka değerlerimizin sayısı yok denecek kadar az. Vahşi sanayileşmenin önüne acilen geçmeliyiz. Yeni sanayi bölgelerinin artık Bilecik tarafında kurulması lazım. Nüfusumuz 3 milyonu aştı. Böyle giderse yakın gelecekte çok daha büyük rakamlardan söz edeceğiz. Şehir elimizden kayıp gidiyor. TEKNOSAB’da bir ihale oldu mu? Bilmiyoruz. Bir yandan da şehrin farklı bölgelerinde sanayi alanları genişliyor. Ancak insanların yaşayacakları, sosyalleşecekleri alanlar yok denecek kadar az.”

YERLİ OTOMOBİL MİLLİ BİR DAVADIR

Kuşkusuz ki yerli otomobilin babayiğitlerinin başında (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği geliyor.

Yani bu ülkenin üreten esnafı, sanayicisi…

Özer Matlı, yerli otomobilde niçin Bursa’nın ev sahibi olduğu sualine cevaben , “Herkesin katkısı vardır. Getirdim diyen yalan söyler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde TOBB’la birlikte 5 özel sektör temsilcisinin yatırımı. Özel sektör lojistik özelliklerine bakar, limanlara bakar, iş gücüne bakar…”yanıtını veriyor ve ‘Bu yatırım Bursa’ya olmaz’  diyenleri de “Böylesi önemli bir konuda birlik ve beraberliği bozacak hiçbir adım atmamalıyız. Bu milli bir dava” sözleriyle uyarıyor.  

Kanımca da içiniz rahat olsun;

Lansmanın çok yakın bir tarihte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Bursa’da, Bursa Ticaret Borsası’nın organizasyonu ile gerçekleşeceğini de açıklayan Matlı’nın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere;  bu saatten sonra artık bu tekerlek gerisi geriye dönmez…

TÜRİB TARIMSAL DEVRİMDİR

Matlı, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nı (TÜRİB) devrim olarak nitelendiriyor ve TÜRİB sayesinde gıda enflasyonunun yönetilebilir hale geleceğini söylüyor. Peki, nasıl olacak bu? Üretici ürünü depolara teslim ederken hiçbir maddi kaygı taşımayacak. Ürünüm depoda çürür mü? diye düşünmeyecek. Vergisel muafiyetler, sıfır faizli kredi imkânı, depo kira desteği, nakliye ve analiz konusunda devlet desteği alacak. Tüccar ise fiyat dengesi yarın değişir mi? diye düşünmeyecek. Fiyatlar kontrol altına alınacak. Tüketici aynı zamanda yatırımcı da olabilecek. Hisse alıp satabilecek. MATLI, BAŞKAN AKTAŞ İLE SIKI DİYALOGDA

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la da samimi diyalogları var Matlı’nın…

Sık sık görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Özer Matlı

 “Başkan Aktaş ile birçok konuda aynı düşüncelerde olduğumuzu hissettim” derken Bursa için birlikte çalıştıklarını da anlatıyor.  

MATLI VE EKİBİ BURSA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM VAKFINA TALİP

Özer Matlı Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri çalışmalarda bayağı mesafe de kat etmiş.

Şöyle ki; karşılıklı görüş alışverişleri ve istişarelerle ilerleyen diyaloglarla Matlı ve ekibi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’na da talip olmuş.

Eğer Özer Matlı Kültür Sanat Vakfı gibi Bursa’nın sosyal ve kültürel gücünü yansıtan bu oluşum başına geçerse şehrin aktif, akil ve de enerjik kimliklerinden kurulacak bir heyet oluşturmayı planlıyor. 

Şehirde birlik ve beraberlik ortamının sağlayabilmenin yolunun sanattan geçtiğine işaret eden Matlı “Kültür -sanat hepimizin ortak paydası ”mesajını veriyor.

Sanatın gelişmesiyle birlikte Bursa’nın çok daha fazla sosyalleşeceğinin altını çizen Matlı bu tablonun turizme de büyük katkı sağlayacağını düşünüyor ve hem Bursalılara, hem de Bursalı sanatçılara ‘Birbirimize sahip çıkalım’ çağırısını yapıyor.

BAŞKAN BURKAY’A KIRGIN OLAN MATLI BTSO’YA MI ADAY, YOKSA …?

Ve gelelim Özer Matlı ile ilgili merak edilen sıcak aktüel en mühim hususa;

Siyasete mi  girecek , ya da BTSO’ya Başkan adayı mı olacak ..?

Gayet net; Hem Bursa Ticaret Borsası’nda, hem de TOBB’da önemli görevler üstlenmiş durumda olan Matlı’nın böyle bir düşüncesi yok.

BTSO Başkanı Burkay’la aralarında bir soğukluk olduğunu da saklamıyor, “Kırgınım” diyor.

Siyasete ise hiç mi hiç sıcak bakmıyor Özer Matlı..!  

Matlı’nın gayesi Bursa’da birlik ve beraberliği sağlamak, kentin tarımsal potansiyelini, doğal güzelliklerini korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak.

Bu gayelerini gerçekleştirmek için de engel tanımayacak bir profile sahip.

Ve fakat şimdiden belirteyim; BTSO için ciddi bir talep gelirse nasıl bir yol izleyeceğini kestirmek zor. Yani Matlı’nın yol haritası her an değişebilir, BTSO Başkanlığı yarışı için her an kolları sıvayabilir..! 

Mevcut konjonktürde hedeflerine ilerlerken kent dinamiklerinden destek ve taktir gören  de Bursa sevdalısı  Özer Matlı Sen İşten Korkma, İş Senden korksun diyenlerden….

Bakalım ataların söylediği gibi; gün doğmadan neler doğacak...?

Zira; Terazi var tartı var;
Her şeyin bir vakti var…!