2020 yılı Mavi Bayrak ödülleri açıklandı Türkiye kaçıncı sırada?

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da yerini korudu. İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 23 artarak 486’ya yükseldi. Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, geçtiğimiz yıl 463..

2020 yılı Mavi Bayrak ödülleri açıklandı Türkiye kaçıncı sırada?
Tarih : Okunma : 1150.667 Yorum Yap

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da yerini korudu. İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 23 artarak 486’ya yükseldi.

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, geçtiğimiz yıl 463 olan ödüllü plaj sayısı 486‘ya ulaştı. Türkiye’de 22 marina ve 7 yat ise bu yıl Mavi Bayrak ödülü almaya hak kazandı.

TÜRKİYE, DÜNYADA ÜÇÜNCÜ

Bu sayıyla Türkiye, 486 plajı ile 2020’de dünya üçüncüsü oldu.

ANTALYA AÇIK ARA ÖNDE

Bu yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları Antalya’da 206’ya, Muğla’da 105’e, İzmir’de 52’ye, Aydın’da 35’e, Balıkesir’de 31’e, İstanbul’da 2’ye, Samsun’da da 13’e yükseldi.

Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Düzce, Ordu, Mersin ve Van illerinde geçtiğimiz yılın rakamları korundu.

KAPUTAŞ YİNE LİSTEDE

Türkiye’nin en ünlü plajlarından Antalya’daki Kaputaş Plajı, İngiliz Guardian gazetesi tarafından da dünyanın sayılı plajları arasında gösterilmişti. Bu plaj yıllardır temiz denizi ile Mavi Bayrak listesinde yer alıyor.

KAPUTAŞ PLAJI DÜNYADA EN İYİLER ARASINDA

VAN’DAN TEK PLAJ LİSTEDE

Van ise denize kıyısı olmamasına rağmen Mavi Bayraklı plaja sahip olan tek il olarak kayda geçti.

TÜRKİYE’NİN DENİZE KIYISI OLMAYAN İLK MAVİ BAYRAKLI PLAJI

ILICA EGE’NİN ZİRVESİNDE

Çeşme’deki Ilıca Plajı da yıllardır Ege’nin en iyi sahilleri listesinin zirvesinde yer alan bir plaj.

KELEBEKLER VADİSİ’SİZ OLMAZ

Türkiye’nin bir diğer ünlü plajı da Fethiye yakınlarındaki Ölüdeniz’de bulunan “Kelebekler Vadisi”. Turizm tanıtma posterlerinde Türkiye’nin sembolleri arasında yer alıyor.

MAVİ MARİNALARDA ARTIŞ

Türkiye, ödüle hak kazanan 22 marinası ile de dünya sıralamasında 7. sırada yer aldı. D-Marin’in Didim, Göcek ve Turgutreis’te bulunan 3 marinası, bu yıl da Mavi Bayrak’ı dalgalandırmaya devam edecek. Yani Türkiye’de 22 marinaya verilen Mavi Bayrak’tan üçünün sahibi D-Marin oldu.