MUSTAFAKEMALPAŞA’DA İCRAAT ZAMANI

Nüfusu 100 bini bulan Bursa’nın pek kıymetli ilçesi Mustafakemalpaşa. Bir yanda Uludağ’ın eşsiz güzellikleri, diğer yanda ise verimli ovası… Maden yatakları, organize sanayi bölgesi, gıda sanayisi ile kent ekonomisinin temel taşları bu ilçemizde.  Tümbüldek Kaplıcaları, Suuçtu Şelalesi, Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü gibi doğal güzellikleriyle de turizm potansiyeli en yüksek ilçelerin başında geliyor Kemalpaşamız . Mustafakemalpaşa’da..

MUSTAFAKEMALPAŞA’DA İCRAAT ZAMANI
Tarih : Okunma : 1192.468 Yorum Yap

Nüfusu 100 bini bulan Bursa’nın pek kıymetli ilçesi Mustafakemalpaşa. Bir yanda Uludağ’ın eşsiz güzellikleri, diğer yanda ise verimli ovası… Maden yatakları, organize sanayi bölgesi, gıda sanayisi ile kent ekonomisinin temel taşları bu ilçemizde.  Tümbüldek Kaplıcaları, Suuçtu Şelalesi, Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü gibi doğal güzellikleriyle de turizm potansiyeli en yüksek ilçelerin başında geliyor Kemalpaşamız .

Mustafakemalpaşa’da artık tek bir hataya dahi yer yok. Öyle ki uzun yıllardır vaad edilen hizmete hasret kalan ilçe halkı artık  söz değil hizmet bekliyor. İlçe sakinleri ne istiyorsa yapacaklarına vurgu yapan  Belediye Başkanı Kanar, hırsı ve heyecanıyla tüm zorlukları aşacak gibi görünüyor.

Yıllar boyu  yerel yönetimlerden yana yüzü bir türlü gülemeyen Mustafakemalpaşlılar mevcut tabloda hala altyapı sorunu, işsizlik ve göç gibi mühim sorunlarla mücadele eder durumda..

Neyse ki   5N1K  haber ekibi ile birlikte  Gazi Mustafa Kemal’in adını taşıyan Türkiye’deki tek ilçe Mustafakemalpaşa’yı ziyaretimde karşımda bu sorunların çözümünde oldukça  mücadeleci ve bir o kadar da hırslı  bir  Belediye Başkanı buldum.

31 Mart’ta oldukça çekişmeli geçen bir seçim sonrası rakibe karşı yarışı bileğinin hakkıyla kazanan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı  Mehmet Kanar, çok zor bir görevi devraldığının  farkında. Söze ‘Yapılacak çok iş var Pınar Hanım ’ diyerek başlayan Başkan Kanar işte bu bilinçle ilçenin acil çözüm bekleyen sorunlarına kalıcı çözüm için deyim yerinde ise çoktan kolları sıvamış ve projelerini bir bir hazırlamış.

31 Mart sonrası  YSK tarafından İstanbul seçimlerinin yenilenme kararının alınmasının ardından Türkiye’de en çok gündeme gelen seçim bölgesi Mustafakemalpaşa oldu. İlçede bitmeyen bir itiraz süreci yaşandı. Amma velakin ilçede oylar yeniden sayılmaya başlanınca Mehmet Kanar’ın oyları yükseldi ve rakibine karşı seçimi daha yüksek oyla kazandığı net bir biçimde anlaşılmış oldu.

HATALAR ANCAK DERS OLUR’

 “Artık Mustafakemalpaşa’nın geleceği için kararlar alma vakti” vurgusunu yapan ve ‘Geçmiş dönemlerde yapılan hataları ders olarak hafızamızda tutuyoruz” sözleriyle devam eden Mehmet Kanar’ın elinde kuşkusuz sihirli bir değnek yok ..

Ve fakat  hem inşaat mühendisi hem de bir esnaf çocuğu olan,   bir işadamı olarak da  ticarette uzun yılları kapsayan ciddi tecrübeler edinen  Başkan Kanar’ın herkese örnek olacak nitelikte azmi ve kararlı bir yapısı var.

Şöyle ki;

‘ Başkan Kanar önümüzdeki 5 yıllık süreçte  tabiri caizse tuttuğunu koparan çalışkan kişiliği ve mücadeleci yönüyle de  her sorunun üstesinden gelebilecek bir belediye başkanı olarak dikkat çekecek’ tespitini  yapmak yeri gelmişken isabetli olur.    

Velhasıl ilçenin sorunlarına derin mercek tutup çözüm odaklı planlarını uzun süredir hazır halde tutan  Mehmet Başkan doğru noktada ve emin adımlarla ilerliyor.  

Ve altını çize çize şu cümleyi kuruyor Başkan Kanar ;

‘ 5 yıllık süreçte Mustafakemalpaşa’da tek bir hataya dahi yer yok. Halkımız artık  laf değil hizmet bekliyor’.

 Sorunların üstesinden gelinmesi  için İlçe sakinleri ne bekliyorsa yapacaklarını ifade eden Mehmet Kanar, “İş adamı kimliğim, hırsım ve heyecanım sayesinde tüm zorlukları aşacağımı düşünüyorum” mesajını veriyor.

Mustafakemalpaşa’daki en büyük sorun altyapı. Bu sorunun çözümü için 3 yıllık bir süre taahhüt eden Mehmet  Kanar, konuyla ilgili plan ve projeleri çoktan tamamlamış durumda.. Hatta ve hatta Başkan Kanar  Kasım ayı itibarıyla  ilçede alt yapı çalışmaların start verecek. Kuşkusuz  bu sorunun çözümünde ise Başkan Mehmet Kanar’ın da belirttiği gibi Mustafakemalpaşa’nın en büyük destekçisi Büyükşehir Belediyesi olacak.

MUSTAFAKEMALPAŞA HALKINA GÜVENİYORUZ

Anımsayacaksınız ; 31 Mart sonrası ise YSK tarafından İstanbul seçimlerinin yenilenme kararının alınması sonrası Türkiye’de en çok gündeme gelen bir diğer seçim bölgesi de  Mustafakemalpaşa olmuştu. İlçede ciddi bir itiraz süreci yaşanmıştı. Bu süreç ile ilgili yorumunu sorduğumda ise Başkan Kanar, o anlarda hiç acele etmediklerini vurguluyor ve  Mustafakemalpaşa halkına her daim güvendiklerini dile getiriyor.

Mustafakemalpaşa’nın en büyük değerlerinden biri olan jeotermal kaynaklar enerji ihtiyacını karşılayacak. Bu kapsamda Başkan Kanar, jeotermal enerjinin farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar yürüten Türkiye Enerji Kentler Birliği’nin (TEKB) başkanvekilliği görevine seçildi. Başkan Kanar’a bu görevi getiren mühim unsur da bu alanda ortaya koyduğu projeler oldu.

ALTYAPIDA TÜM SORUNLAR 3 YILDA ÇÖZÜLECEK

Mustafakemalpaşalıların şikâyetçi oldukları konuların başında altyapının geldiği ve bu sorunu hangi yol haritası ve projeyle çözmeyi planladıkları sualine de Başkan Kanar’ın yanıt net ;

 Ne olursa olsun bu sorunu çözeceğiz. Şimdi ise icraat zamanı. İlk olarak içme suyu problemini kalıcı çözümle ortadan kaldıracağız ve ilçe sakinlerini temiz ve kaliteli suya kavuşturacağız. İkinci aşamada kanalizasyon borularını sil baştan yenileceğiz. Bu çalışmaları yaparken  Büyükşehir Belediyemiz en büyük destekçimiz olacak.3 yıl içinde altyapıyla ilgili tüm meseleleri çözeceğiz.

İlk kazmayı da  bu yılın Kasım ayında vuracağız.

TEMELİ SAĞLAM, SAĞLIKLI VE GÖÇ VERMEYEN BİR MUSTAFAKEMALPAŞA

Peki, Başkan Kanar nasıl bir Mustafakemalpaşa hayal ediyor?

 Başkan Kanar’ın bu klasik amma çokça da mühim soruya yanıtı oldukça manidar ve de ilçenin beklentileriyle birebir örtüşür nitelikte ;

Temeli sağlam, sağlıklı ve gençlerin kendi memleketlerinde bu güzelim ilçemizde  evlerine ekmek götürebildikleri bir Mustafakemalpaşa…

İşte bu yanıttan da anlaşılacağı üzere Başkan Mehmet Kanar’ın hedefi , ilçe ekonomisini kendi imkanlarıyla ayakta tutabilmek.

  Bu hedef için de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da yoğun çaba sarf ettiğine değinen Başkan Kanar, şunları söylüyor:

 “İlçemizde turizmi geliştirmek için adım attık. Büyükşehir Belediyesi Turizm Tanıtma Birliği Şube Başkanlığı belediyemize geldi. Güney Kore, Almanya, Azerbaycan gibi ülkelerde fuarlara katılarak ilçemize tanıtacağız. Alinur Aktaş’a çok teşekkür ediyorum. Tarım ve sanayi konusunda da tüm Türkiye’nin dikkatini çekecek atılımlar gerçekleştireceğiz.

Başkan Kanar’a  önümüzdeki 5 yıllık süreçte ilçenin  kentsel dönüşüm çerçevesinde nasıl bir görünüm yansıtacağını da sordum..

Aynen şöyle dedi Başkan;

    Kentsel dönüşüm geçtiğimiz dönem bir hayal kırıklığıydı. Daha önceki proje ise seçimden bir ay önce iptal edilmiş. Şimdi Mustafakemalpaşa için kentsel dönüşüm sil baştan projelendirilecek. İlçemizde  deprem tehdidine karşı güvenilir sağlam temelli konutlar üreteceğiz. Bunu yaparken de şehir kimliğimizi koruyacağız.

 Ve sohbet Mustafakemalpaşa’nın kadın nüfusu ile kadının ilçe ekonomisindeki yerine gelince Başkan Kanar  bir söz veriyor;

Mustafakemalpaşa’da bu dönem kadının öne çıkacağı bir dönem olacak. Kadınlar belediye marifetiyle açılacak kurslar sayesinde hem aile bütçelerine hem de ekonomiye katkı sağlayacak.

JEOTERMAL ENERJİNİN KIYMETİ BİLİNECEK

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, geçtiğimiz günlerde Türkiye Enerji Kentler Birliği Başkanvekilliği görevine de seçildi.

Ve bu göreve seçilirken birçok il belediye başkanını da arkasında bıraktı.

Başkan Kanar’a böyle mühim bir görevi getiren  faktörlerin başında kuşkusuz  uzun süredir kendi ilçesi için üzerinde çalıştığı projeler geliyor.

  Mustafakemalpaşa’nın yavaş yavaş kendi enerjisini değerlendireceğini vurgulayan Başkan Kanar, bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Hakan Çavuşoğlu’ndan önemli destekler almış.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanının da belirttiği gibi kentsel dönüşüm geçtiğimiz dönem  ilçe geneli için bir hayal kırıklığıydı. Mehmet Kanar  bu dönemde kentsel dönüşüm planlarını anlatırken  hem şehir kimliğini koruyacaklarına hem de hem de sağlam temelleri olan konutlar inşa edilmesinde öncü olacaklarına vurgu yapıyor.

Mustafakemalpaşa için hazırlanan projenin yaşama geçmesi ile ilgili  eksiklikleri kısa sürede gidereceklerini belirten Başkan Kanar, “Her türlü enerjinin ülkeler için değerli kaynaklar olarak öne çıktığı bir dünyada yaşıyoruz. Ülkemiz de önemli bir jeotermal kuşak üzerinde bulunuyor. Bu zengin, yenilenebilir ve çevre dostu jeotermal kaynaklarımızı akıllı adımlarla değerlendirme sorumluluğumuz var. Bina ve merkezi şehir ısıtmalarından seracılığa, endüstriden termale kadar birçok sahada bu kaynağı entegre bir şekilde değerlendirmeliyiz. Bu dönemde, Enerji Kentler Birliği olarak hem devlet yetkililerimizle hem de özel sektör temsilcilerimizle görüşerek jeotermalin kullanım alanının artması yönünde bir yol haritası çizeceğiz” değerlendirmesini yapıyor.

Tüm dünya yenilenebilir enerjiyi konuşurken bu sektörde yatırım yapabilmek çok çok önemli.

 Mehmet  Kanar, bu projesini ve tabii ki yukarıda sıraladığım birçok hizmeti gerçekleştirdiği takdirde Mustafakemalpaşa’nın geleceğine çok önemli bir katkı sunacak.

 
Özetle ‘Halkımız bize güvensin ve inansın. Birlikte modern bir Mustafakemalpaşa inşa edeceğiz’ diyen
 Başkan Kanar tüm bunları yapar mı ? diye sorarsanız

Yapar…!

 Yapar ve  genç-dinamik –azimli- kararlı yapısıyla da  Mehmet Başkan bütün projeleri yaşama geçirip üzerine yeni hizmetler katar ..!Haftaya değin kalın sağlıcakla ..!