Orhan Veli, dünyanın en çok okunan ikinci şairi !

Dünyanın en büyük şiir portalı Lyrikline verilerine göre, Orhan Veli’nin, “Anlatamıyorum” şiiri dünya çapında en çok okunan ikinci şiir oldu. Lyrikline Türkiye Editörü Şair Metin Celal, platformu ve Türk şiirine olan ilgiyi AA muhabirine anlattı. Derlenen bilgilere göre, bünyesinde 84 dilde 1375 şairin 12312 şiiri ve 18502 çevirisini paylaşan Lyrikline, 1999’dan beri yayında ve 2002’den beri de..

Orhan Veli, dünyanın en çok okunan ikinci şairi !
Tarih : Okunma : 1173.245 Yorum Yap

Dünyanın en büyük şiir portalı Lyrikline verilerine göre, Orhan Veli’nin, “Anlatamıyorum” şiiri dünya çapında en çok okunan ikinci şiir oldu.

Lyrikline Türkiye Editörü Şair Metin Celal, platformu ve Türk şiirine olan ilgiyi AA muhabirine anlattı. Derlenen bilgilere göre, bünyesinde 84 dilde 1375 şairin 12312 şiiri ve 18502 çevirisini paylaşan Lyrikline, 1999’dan beri yayında ve 2002’den beri de UNESCO desteğinde. Şiirlerin, şairlerin kendi sesinden kayıtlarını da barındıran Lyrikline, UNESCO Projesi olarak “Çağdaş, sınır ötesi kültürel değişimin mükemmel bir formu” olarak önerildiğinde, Birleşmiş Milletler tarafından “Medeniyetler Arası Diyalog Yılı” kapsamında, kayda değer bir kültürel proje olarak kabul edilmişti. Ayrıca 2005’te Kültür ve Eğlence “Grimme Çevrimiçi Ödülü”, 2008’de de Almanya – Fikirler Ülkesi girişimi tarafından “Fikirler Ülkesinde Dönüm Noktası” statüsüne değer görüldü.

Şimdi Lyrikline hakkında kısaca bilgilendiğimize göre, konumuz Orhan Veli! Lyrikline editörleri, her yıl haziran ayında “Berlin Şiir Festivali” kapsamında bir araya geliyor ve yıllık istatistiklerini açıklıyor. Bu senenin verilerine göre de, dünya çapında en çok okunan ikinci şiirOrhan Veli’den “Anlatamıyorum!” İlk sırada ise, İsveçli şair Herman Hesse’den “Stufen” var.

179 ülkeden okuru bulunan Lyrikline, Haziran 2018 – Mayıs 2019 arasını kapsayan son istatistiğine göre en çok şiir okunan ülkelerini de açıkladı. Geçen yıl 137 bin 587 tekil ziyaretçi veren Türkiye, üçüncü sırada… Bu arada en az şiir okunan ülke ise, Burundi. Onu takip eden ülkeler ise, Kenya, Nijerya, Belarus, Letonya…