19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

ANALİZ-BİR GENERALİN İTİRAFLARI

ANALİZ-BİR GENERALİN İTİRAFLARI

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından sürdürülen soruşturmalarda gerçekler birer birer gün yüzüne çıkıyor. FETÖ imamı Adil Öksüz’ün subaylarla toplantı yaptığı ev incelendi ve Hulusi Akar’dan darbe bildirisini okumasını isteyen subayın parmak izi bulundu. Darbeyi planlayanlardan biri olan gizli tanık general, darbenin Ramazan Bayramı'nda, Ankara'da lüks bir villada planlandıklarını itiraf etti.

11 Kasım 2016 Cuma 14:59 Analiz

   Darbe girişimi sonrası gizli tanık olan ve İzmir'de ifade veren bir general, halen aranan ‘Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz ile birlikte ‘'Darbe toplantısı'' yaptıklarını açıkladı, toplandıkları evin adresini de verdi.

  Evde yapılan incelemede alınan parmak izlerinden biri, darbeci Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'ın parmak izleriyle eşleşti. Harmancık, Akıncı Üssü'nde “Ölümü göze aldık'' diyerek Hulusi Akar'dan ‘'Yurtta Sulh Konseyi'' imzalı darbe bildirisini okumasını istemişti.

TEBLİĞ EDEN ‘İMAM' ADİL ÖKSÜZ

  Gizli tanık olan generalin ifadesine göre, Adil Öksüz, YAŞ üyesi Akın Öztürk, Kuzey Deniz Saha Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Genelkurmay Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile Ramazan Bayramı tatili süresince Ankara'da bir villada buluştu.

 Darbeye katılacak komutanlar, teker teker çağırılıp görevleri tebliğ edildi. İfadenin ardından harekete geçen savcılık, adresi tespit etti, polis de villadan parmak izi örnekleri aldı. Parmak izleri karşılaştırıldı. İzlerden biri, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Harmancık'ın parmak izi ile eşleşti.

AKAR'A BİLDİRİYİ OKUTMAK İSTEMİŞTİ

   Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, mağdur sıfatıyla verdiği ifadede, Tuğamiral Harmancık'ın, kendisinden darbe bildirisini okumasını istediğini söylemiş ve “Ömer, elinde 2 yapraktan oluşan bir metni okudu ve ardından bana uzatarak ‘Komutanım siz bunu imzalayıp TV de okursanız her şey çok güzel olacak'' dedi. Ömer, Meclis bombalanırken, ölümü göze aldıklarını söylüyordu” demişti.

   Bu arada yapılan soruşturmada, 15 Temmuz gecesi, Org. Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının rehin tutulduğu Ankara'daki Akıncı Üssü'nde, örgütün ‘Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz'ün yanı sıra, 6 sivilin daha olduğu ortaya çıktı. Bu isimlerden 5'i tutuklandı, 16 Tummuz'da serbest bırakılan Öksüz dışındaki bir sivil imam ise aranıyor.

   İşte darbe planını tüm detaylarıyla anlatan 'gizli tanık' generalin çarpıcı ifadesi:
Darbe girişiminin arkasındaki önemli isimler arasında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri İmamı ve Akıncı Üssü'nde yakalanıp serbest bırakılan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Adil Öksüz ile YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk de yer aldı. Darbeyi planlayan Orgeneral Akın Öztürk, İstanbul Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ömer Faruk Harmancık, Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Adil Öksüz, dokuz günlük Ramazan Bayramı tatili süresince Ankara Çukurambar'da bir villada buluştu.

TEK TEK ÇAĞRILDI
 6-7-8-9-10 Temmuz tarihlerinde, darbeye katılacak komutanları teker teker çağırıp, görevleri tebliğ ettiler. Ben de o dönemde gittim. Daha sonra 11-12 ve 13 Temmuz'da çağırdıkları komutanlar da olmuş. Toplantıya giderken herkes cep telefonlarını evde bıraktı. Dikkat çekmemek için kot ya da şort ve tişört gibi rahat kıyafetler giymemiz istendi. Önce en az iki kez araç değiştirip buluşma noktalarına gittik. Buralardan bizi kapalı minibüslerle alıp villanın garajına götürdüler. Oradan da villadaki büyük bir salonda, Adil Öksüz ve Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu heyetin karşısına çıktık. Her komutana darbede kendi ilinde yapacakları anlatıldı. Ama kimseye yazılı bir belge verilmedi. Konuşmanın başında da bir kere anlatacaklarını söyleyerek uyardılar.

"HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI'NI İKNA EDERİZ"
 Darbe planı bana anlatıldığında, itiraz ettim ve 'çatışma çıkar' dedim. Bana,'sen merak etme, çatışma falan çıkmaz, bütün komutanları ikna ederiz. Bir tek Hava Kuvvetleri Komutanı sorun çıkarır. Onu da kendi yöntemlerimizle hallederiz. Bütün tedbirleri aldık' dediler. Bize örgüte girerken ettiğimiz yemini hatırlatıp, FETÖ'nün ailemizden bile önce geldiğini söyleyerek, 'bu işin sonuna selamet, huzur mutluluk ve zenginlik olacaksınız' dediler. Tebliğ edilen görevlendirmeler sonrası da tekrar aynı minibüslerle Ankara'daki belirle noktalara bizi bıraktılar..

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

RÖPORTAJ - MÜŞTERİ DEĞİL, MİSAFİR AĞIRLIYORUZ

RÖPORTAJ - MÜŞTERİ DEĞİL, MİSAFİR AĞIRLIYORUZ