19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

BAKAN ÇELİK DURMAK BİLMİYOR…!

BAKAN ÇELİK DURMAK BİLMİYOR…!

Bursa siyasetinin yetiştirdiği başarılı siyasi kimlik Faruk Çelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda da aldığı görevin hakkını veriyor. Bakan Çelik, hem tarım hem de hayvancılıkta kısa sürede yaşama geçirilen her biri alanlarında dönüm noktası niteliğindeki projelerle Türkiye’nin geleceğine değer katıyor.

10 Nisan 2017 Pazartesi 10:48 Analiz

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik alanında yıllarca Bakan olarak görev alıp, ülkeye reform niteliğinde yatırımlar kazandıran, bu alanda önemli kanunların çıkmasına vesile olup iş yaşamında önemli düzenlemelere imza atan Faruk Çelik, Tarım Gıda ve Hayvancılık alanında da Türkiye’yi kalkındırmak için kolları sıvadı. Göreve geldiği günden bu yana tarım, gıda ve hayvancılıkta yaşanan sorunların birer birer çözümü için kalıcı projeler üretip, yaşama geçirmeye başlayan Bakan Çelik durdurak bilmeden çalışıyor. Öyle ki Faruk Çelik görev alanında kısa sürede ekmek fiyatlarındaki hızlı yükselişten içeriği halk sağlığını olumsuz etkileyen bazı gıda maddeleriyle ilgili düzenlemelere ve et sektörü ile hayvancılıkta aksayan noktalara kadar mercek tutmadık sorun bırakmadı. Faruk Çelik, bir yandan çözüm odaklı çalışırken diğer yandan tarım ve hayvancılıkta ülkeye kategori atlatacak dev projeleri de yaşama geçiriyor.

 Bakan Faruk Çelik son Bursa ziyaretinde işte böyle bir örnek bir yatırımın açılışını yaptı. Hürriyet Mahallesi'nde kurulu Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesindeki "Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankası’nın açılışını yapan Bakan Çelik, konuşmasında ülkemizin biyoçeşitliliğinin korunmasında yoğun gayret içerisinde olduklarını, bu doğrultuda Ankara ile İzmir'deki gen bankalarında 3 binin üzerinde bitki türüne ait 121 bin adet örneği muhafaza ettiklerini belirterek, "Bursa'da açtığımız bu gen bankasında da Türkiye genelindeki tüm gıdaların mikroorganizmalarını muhafaza edeceğiz. Geleceğe güvenle bakabilmemiz, sofralarımıza güvenle oturabilmemiz açısından gen bankası önemli." değerlendirmesini yaptı.

 Tarımın son derece önemli ve stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Nüfus artıyor, topraklar azalıyor, ihtiyaçlar artıyor. Dünya insanlığı, küresel ısınma ve iklim değişiklikleriyle karşı karşıya. Bundan dolayı ekmek, gıda, çok önem arz etmeye başladı. Dünyada bir taraftan da açlık ve yoksulluk söz konusu. Gıdaya erişimde bugün 39 ülkede sıkıntı çekiliyor." diye konuştu.                               

TÜRKİYE, TARIMDA CİDDİ MESAFELER KAT ETTİ

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konuşması sırasında yeryüzündeki eşitsizliğe vurgu yaparken, dünyada çıkabilecek çatışmalar konusunda da uyarılarını yaptı, “Önümüzdeki dönem gıdaya, suya erişim çerçevesinde dünya, yeni savaşlarla, çatışmalarla karşı karşıya kalacaktır. Bundan dolayı tarımın stratejik önemi, her gün daha da artmakta ve bu çerçevede de ülkeler çeşitli önlemler almaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, kendi ülke topraklarını değerlendirdikleri gibi, kendi ülkeleri dışındaki coğrafyalarda toprak kiralayarak, orada kendi gıda güvenliğini sağlama konusunda büyük çabalar sarf etmektedirler. Bu anlamda Türkiye, tarım alanında çok ciddi mesafeler kat etti. Geldiğimiz noktada, 161 milyar liralık tarımsal hasılamız, 17 milyar dolarlık tarımsal ihracatımız var."

 Bakan Çelik, tarımda önemli bir noktaya gelinse de bunun yeterli olmadığını dile getirerek, "Geleceğimizin gıda açısından güvende olabilmesi için mutlaka yeni hedefler koymak durumundaydık. Şu anda 2023'e doğru giderken 150 milyar dolarlık tarımsal hasıla, 40 milyar dolarlık tarımsal ihracatı gerçekleştirme hedefiyle kollarımızı sıvamış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

300 OVA TARIMSAL SİT ALANI İLAN EDİLECEK

Dünyanın her yerinde toprak kaybının çok hızlı bir şekilde devam ettiğine değinen Çelik, "Ülkemizde de aynı şekilde, hızlı bir şekilde topraklarımızın tarımdan çıkmaya başladığını gördük. 'Bu tehlike karşısında alınması gereken keskin önlemler olmalıdır.' anlayışıyla işe başladık ve şu anda 141 ovayı Türkiye'de tarımsal sit alanı ilan ettik. Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. Buralara bir çivi dahi çakılamayacak. Bu 141 ova ile kalmayacak, ilk etapta 300 ova tarımsal sit alanı ilan edilecek." dedi.

"TOPRAĞI YELE, SELE VERMEYELİM"

 Bakan Çelik, toprağı korumanın yanında niteliğinin de önemli olduğunu, bu sebeple herkese, toprağın niteliği ve fiziki olarak korunmasıyla ilgili görevler düştüğünü belirtti. Toprağı yele, sele vermeyelim diyerek halka seslenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı topraktan tohuma, tohumdan gübreye, mazota ve ilaç kullanımına, fidana, fideye, hayvancılığa, desteklemelerin nasıl olması gerektiğine, üretilen ürünlerin lisanslı depolarda nasıl depolanması gerektiğine, sulamanın nasıl yapılacağına ve en önemlisi de pazarların bulunması noktasında kendilerine A'dan Z'ye bir yol haritası çıkarttıklarını vurguladı.

 Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsünde gıdaların araştırıldığını aktaran Çelik, "Gıdaların güvenliği çok önemli. Biz fiziki olarak 6 bin 600 teknik elemanımızla Bursa'da ve Türkiye'de satılan gıdaların denetimini yapıyoruz ama aynı zamanda burada laboratuvarlarda bunlar incelenerek, neyin ne olduğunu, soframıza gelenlerin nasıl ürünler olduğunu da bir güvenceye alma adına bu çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunuyoruz." diye konuştu.

"GEN KAYNAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ"

Ülkemizde 4 bin endemik olmak üzere toplamda 13 bin toplamda bitki türü var. Türkiye bu alanda 18 araştırma enstitüsü aracılığıyla yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Ankara ve İzmir'deki gen bankalarında 3 binin üzerinde bitki türüne ait 121 bin adet örneği muhafaza ediliyor. 6 enstitüde bin 200 türe ait 300 bin 'geofit' denilen yumrulu ve soğanlı süs bitkileri gen kaynağını muhafaza ediliyor; iki enstitüde serma, embriyo DNA, hücre olmak üzere 5 tür, 30 ırka ait 88 bin gen kaynağını muhafaza ediliyor. Bunun yanı sıra 25 ilimizde halk elinde korumaya dönük çok ciddi gen kaynakları elde tutuluyor.

TÜM GIDALARIN MİKROORGANİZMALARI MUHAFAZA EDİLECEK 

 Su Ürünleri Gen Bankası'nın yakın zamanda Trabzon'da hizmete açılacağı bilgisini veren Çelik, "Bursa'da açtığımız bu gen bankası ise kredi veren bir banka değil. Geleceğe güvenle bakabilmemiz, sofralarımıza güvenle oturabilmemiz açısından bu gen bankası önemli. Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankası'nı, 'starter kültürler, kontrollü şartlarda gıda üretiminde kullanılan faydalı mikroorganizmalar' diye özetlemek doğru olur. Bu bankada, bu faydalı mikroorganizmaları, Türkiye genelindeki tüm gıdaların mikroorganizmalarını burada muhafaza edeceğiz. Bu kendi kültürümüzden kaynaklı genler, Türkiye'ye bu noktadan hizmet eder olacak." değerlendirmesinde bulundu.

 Konuşmanın ardından merkez önünde fidan dikimi gerçekleştirildi. Bakan Çelik, Bursa Valisi İzzettin Küçük ve beraberindekilerle açılış kurdelesini keserek laboratuvarları gezdi, yetkililerden bilgi adlı.

TİGEM EMBRİYO ÜRETİM ve TRANSFER MERKEZİ AÇILDI

 Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankası"nın açılış töreninin ardından Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey İşletmesi bünyesinde kurulan Embriyo Üretim ve Transfer Merkezi'nin açılış törenine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada, TİGEM'in Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu tohum ve damızlık üretim konularında hizmet verdiğini söyledi.

Bakan Faruk Çelik, embriyo transferi ve damızlık üretim merkezleri başta olmak üzere Milli Tarım Projesi çerçevesinde hayvancılıkla ilgili atılan adımların amacının ülke olarak yerli hayvan üretimiyle kendi ihtiyacımızı karşılamak olduğunu belirterek "Hangi çeşit hayvana ihtiyaç duyuyorsak embriyo transferiyle hayvan varlığımızı yönlendirmek ve ihtiyaçlarımıza cevap vermesini sağlama imkânını elde etmiş olacağız. TİGEM, hızlı bir şekilde buna öncülük yapıyor. Özel sektör de bu konudaki çalışmalarını TİGEM ile bütünleştirerek, hızlı bir şekilde hayvan varlığı konusundaki açığımızı minimize edecek çalışmaları gerçekleştireceğiz."

 TİGEM'in yol göstericiliğinin Türk çiftçisine çok şey kazandıracağını vurgulayan Çelik, "Tohumda şu an hububatta yüzde 80'leri bulan bir karşılama oranımız olmasına rağmen sebzede yüzde 40-50'ler arasında olan karşılama oranını yükseltme adına TİGEM'e verilen bu görev, şu anda aktif olarak icra edilmeye başlanmıştır." diye konuştu.

 Türk tarımının, çiftçisinin her alandaki tohum ihtiyacını kendi potansiyeliyle temin etme derdinde olduklarını ifade eden Çelik, bu konudaki ithalata son vermek istediklerini, tohum olmadan toprağın bir anlamının olmadığını dile getirdi.

TİGEM, EMBRİYO ÜRETİMİNDE DE ÖNCÜ ROLÜNÜ ÜSTLENECEK 

Ülkemiz tarım sektörünün en önemli girdilerinden olan sertifikalı tohumluk ve üstün vasıflı damızlık gibi materyallerin üretimi ve dağıtımı ana ekseninde faaliyet gösteren, faaliyetlerinde özerk, sorumluluğu sermayesi ile sınırlı, tüzel kişiliğe sahip TİGEM,  Bursa’da embriyo üretiminde öncü rol üstlenecek. Henüz dünyada da çok yaygın bir tablo arz etmeyen embriyo üretiminde ülkemiz ilk adımlarını atıyor. Embriyo transferiyle hayvan varlığımızı yönlendirip, ihtiyaçlarımıza cevap vermesi imkânını elde etmiş olacağız. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TEMİZ BİR SEÇİM OLMASINI DİLİYORUZ

TEMİZ BİR SEÇİM OLMASINI DİLİYORUZ