14 Aralık 2018 Cuma

SON DAKİKA

ABD, TRUMP’IN KADINLARA YÖNELİK TACİZİNİ TARTIŞIYOR

ABD, Trump’ın kadınlara yönelik tacizini tartışıyor

ABD, Başkan Donald Trump’ın kadınlara yönelik tacizini tartışıyor.

12 Aralık 2017 Salı 10:24 Dünya

Amerika’da Başkan Donald Trump'ın kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden üç kadın Jessica Leeds, Rachel Crooks ve Samantha Holvey düzenledikleri basın toplantısında yaşananları anlatarak Kongre'nin konuyu soruşturmasını istedi.

Basın toplantısı sırasında bugüne kadar Trump hakkında cinsel taciz suçlamasında bulunmuş 16 kadının hikayelerini anlatan bir video gösterimi yapıldı. Videoda yer alan kadınlar ABD Başkanı'nı, işadamı olduğu dönemde kendilerini izinsiz bir şekilde öpmek, mahrem bölgelerine dokunmak, eteklerinin altına elini sokmak ve buna benzer istenmeyen hareketlerde bulunmakla suçladılar. Gelişmelerden rahatsız olan Beyaz Saray ise konuyla ilgili açıklama yaparak basın toplantısı düzenleyen kadınları yalanladı. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın toplantısında bu konunun ABD kamuoyunda geçen yılki seçim çalışmaları öncesinde tartışıldığını ve seçmenin Trump'ın başkan olması yönünde görüş bildirmesi ile konunun kapandığı söyledi. Sanders, "Karşılaşılan birçok durumda tanıkların ifadeleri bu asılsız iddiaların çelişkili olduğunu ortaya koymuştur" ifadesini kullandı. Sözcü Sanders, aynı zamanda basın toplantısı düzenleyen kadınların zamanlamasının ve siyasi gerekçelerinin sorgulanması gerektiğini belirti.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Trump’a yakınlığı ile bilinen Nikki Haley’de pazar günü, bir erkek tarafından kötü muameleye maruz kalmış tüm kadınların, suçladıkları kişi başkan bile olsa seslerini yükseltmeye hakları olduğunu söylemişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

2018 yılı araç muayene ücretleri belli oldu|(2018 yılı araç muayene ücretleri ne kadar?) Araç muayene sorgula!

2018 yılı araç muayene ücretleri belli oldu|(2018 yılı araç muayene ücretleri ne kadar?) Araç muayene sorgula!