17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

GERİLİM TIRMANIYOR: ABD'YE SUÇLAMA İSRAİL'E TEHDİT.

Gerilim tırmanıyor: ABD'ye suçlama İsrail'e tehdit.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, İsrail'in Suriye'deki saldırılarına devam etmesi halinde pişman olacağı tepkilerle karşılaşacağını iddia etti. İran ve Rusya ABD'yi suçlarken İsrail cephesinden ''İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' ifadeleriyle sert bir açıklama daha geldi..

28 Eylül 2018 Cuma 11:50 Dünya

Şemhani başkent Tahran'da  Federasyonu Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev ile bir araya geldi. İkili 'nin bölgeye yönelik izlediği tek taraflı yaklaşımlarına tepki gösterdi.

İSRAİL'E: PİŞMAN OLUR

Rus mevkidaşı ile görüşmesinde 'i 'de terörü desteklemekle suçlayan Şemhani, "Siyonist rejim, Suriye'deki istikrarsızlığı sürdürmek istiyor ancak Suriye'deki saldırılarına devam etmesi halinde pişman olacağı tepkilerle karşılaşacak." dedi.

'ın yarı resmi ajansı Tesnim'in haberine göre, Şemhani, ABD yönetimi tarafından izlenen tek taraflı yaklaşımlar ve buna bağlı olarak uluslararası örgütlerin zayıflatılmasının küresel güvenlik ve dünya ekonomilerine karşı tehdit oluşturduğuna dikkati çekti.

ABD'YE SUÇLAMA

Öte yandan Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patruşev ABD'nin bölgedeki hedeflerine ulaşmak için terörü bir araç olarak kullandığını ve buna karşı bölgesel iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ABD'nin tek taraflı ve tehlikeli yaklaşımlarına ciddi karşılık verilmesi gerektiğini belirten Patruşev Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'deki krizi sona erdirmek için sürdürdüğü iş birliğine karşın ABD'nin bu ülkedeki istikrarsızlığı artırıcı girişimlerde bulunduğunu ifade etti.

İSRAİL'DEN AYNI TONDA CEVAP

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ''İran'a karşı Suriye, , her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' dedi. Netanyahu Tahran'da gizli nükleer tesis olduğu iddiasını da yineledi.

 kürüsünden dünya liderlerine hitaben konuşmasında İran'a yüklenen Netanyahu, ABD Başkanı 'ın çekilmiş olduğu İran'la nükleer anlaşmaya başından beri bir tek İsrail'in karşı çıktığını belirtti.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Başkan Erdoğan'ın Merkel ile Yapacağı Basın Toplantısına Can Dündar'ın Akredite Olması Krize Yol Açtı

Başkan Erdoğan'ın Merkel ile Yapacağı Basın Toplantısına Can Dündar'ın Akredite Olması Krize Yol Açtı