19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

BURSA’NIN ÖNCELİKLERİNDE ISRARCI OLACAĞIZ

BURSA’NIN ÖNCELİKLERİNDE ISRARCI OLACAĞIZ

Mustafa Esgin, Bursa kamuoyunda sevilen bir isim. Sadece hekim olarak değil, iş adamı ve STK yöneticiliği kimlikleriyle Bursa’ya sayısız hizmetlerde bulundu. Milletvekili seçilmesi ise taraflı tarafsız tüm kamuoyunda heyecan yarattı. Bursa 5N1K Gazetesi Genel Müdürü Pınar Yeniyiğit’e gündemi yorumlayan Bursa Milletvekili Esgin, “Benim derdim Bursa” diyor ve ekliyor ; "Bursa ile ilgili meselelerde mütevazi olmayacağız". Mustafa Esgin 'Bursa’nın meselelerini, önceliklerini Ankara’da takip edeceğiz, talep edeceğiz, gerekirse Ankara bürokrasisini taciz edeceğiz. vurgusunu yaparken 'Elbette ki sorumluluklarımızın farkında olarak nezaketimizi elden bırakmadan Bursa’nın önceliklerinde ısrarcı olacağız' mesajını veriyor.

09 Ekim 2018 Salı 17:57 Gündem

 

PINAR YENİYİĞİT RÖPORTAJI 

24 Haziran’da Türkiye yeni bir sisteme geçti. Bu sistem Türkiye’ye ne kazandıracaktır?

24 Haziran’ı Yeni Türkiye’nin doğum tarihi olarak seçim çalışmalarımızda hep ifade etmiştik. Şimdi artık fiiliyata geçtik. Burada yeni dönemin kodlarını görmek gerekiyor. Yeni dönemi hem Bursa hem de Türkiye için ne kadar erken kavrarsak ve buna uygun hareket edersek dönüşümümüze çok hızlı cevap verecektir. Sistemin en önemli açmazı, vesayete açık ve istikrarsızlık üretiyor olmasıydı. Bu anlamda yakın tarihimiz bir göstergedir. 60’lar, 70’ler, 80’ler, 28 Şubat, Gezi kalkışması, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz süreçlerini yaşadık. Direkt halkın oyuyla seçilen bir Cumhurbaşkanı liderliğindeki bir hükümet sistemi beraberinde erklerin ayrılığının ortaya koyduğu, güçlü bir yasama faaliyeti yürütecek bir Meclis yapılanması yeni sistemin ana özünü oluşturmaktadır. Ekonominin 15 Temmuz’unu da geçtiğimiz günlerde yaşadık. Eğer bu hükümet sistemi olmasaydı güçlü, hızlı ve etkin bir müdahale söz konusu olmayacaktı. Burada hızlı kararlar alındı. Tabi her kritik süreçte kendi demokrasisine, ülkesine, değerlerine, bayrağına, devletine sahip çıkan vatandaşlarımız ekonomisine de sahip çıktı.

BU PARTİ MİLLETİN GÖNLÜNDE KURULDU

Karşımızda 16 yıldır girdiği tüm seçimleri kazanan bir siyasi parti var. Bu başarının sebebi nedir?

Biz 16 yıldır sürekli milletimizin oylarıyla iktidarda kalmamızı sosyolojik açıdan değerlendirmek gerekiyor. Tüm mesele milletin baktığı açıdan bakabilmek ve onların kök değerlerinden harekete geçen bir siyasi parti olabilmektir. Liderimiz Sayın Erdoğan’ın da veciz ifadesiyle; “Bu parti milletin gönlünde kurulmuş bir partidir. Bize sadece tabelasını asmak düştü.”

Konu ekonomiye gelmişken sormak istiyorum. Ekonomik tabloya baktığınızda önümüzdeki sıkıntıyı aşmak için ne kadar bir süre var. Ben dünyanın yeni bir düzene geçtiğini, Dolar’ın krallığının sona erdiğini düşünenlerdenim. Bu çerçevede yeni bir ekonomik düzen mi kuruluyor?

Onlar kontrol edilebilir bir Türkiye istiyorlar. Kontrol edilebilir bir Ortadoğu, kontrol edilebilir bir dünya istiyorlar. Hem siyasi, hem sosyal hem de ekonomik anlamda talep ediyorlar. Biz de tam bağımsız bir Türkiye özlemiyle ve çabasıyla bu yolda ilerliyoruz. Milletimizle birlikte artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı mesajını hem Türkiye içerisindeki vesayet hem de dünyanın vesayet odaklarına net bir şekilde haykırdık, haykırmaya da devam edeceğiz. Onlar şu an şaşırıyorlar. Türkiye’nin reaksiyonlarına bakıldığında çok ciddi bir diplomasi geliştirdik. Almanya, Fransa ve AB ülkeleriyle, bunun yanı sıra Rusya, Çin ve İran’la, Katar’la. Pazarlarımızı genişletecek çalışmalarımızı bir taraftan yürütürken bir taraftan da daha çok üretim, daha çok istihdam için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

MİLLETİMİZE HİZMET ETMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Nasıl ki Türkiye’nin çok kritik süreçlerinde sandığa giderek ince ayarlarla mesaj veren, demokrasisine sahip çıkan, tankların karşısına cesurca dikilen milletimiz; dünya ekonomi tarihinde çık sık örneğiyle karşılaşmadığımız spekülatif bir saldırıyla karşı karşıya kaldığımız bir dönemde döviz bürolarına giderek dünyaya net bir mesaj verdi. Ben milletimize müteşekkirim. Onlara hizmet etmek de bizim boynumuzun borcudur.

SÜREÇLERİ DOĞRU OKUYAN BİR LİDERİMİZ VAR

Türkiye’ye yurtdışı sermayenin getirilmesi noktasında çalışmalarımız da devam ediyor. Türkiye’nin yalnız olmadığını, dünyadaki gönül coğrafyamız ve mazlum milletler başta olmak üzere tarihi arka planımızı önümüze alarak göstermiş olduğumuz performans kesinlikle ve kesinlikle ülkemizdeki sıkıntılı süreçlerin çok kısa bir süre içinde aşılacağının müjdesini veriyor. Süreçleri doğru okuyan bir liderimiz var. Biz de bu noktada Ak Parti milletvekilleri olarak, net tavrımızı ortaya koyduk. Ben krizlerin fırsata dönüştürüleceğine yürekten inanıyorum.

BİZ SAHADAYIZ MUHALEFET KENDİ MESELELERİYLE UĞRAŞIYOR

Burada tabi muhalefete de ince bir mesaj var. Bakın biz sahadayız. Onlar kendi iç meseleleriyle uğraşıyorlar. Milletimiz de bunu izliyor, görüyor. Ben siyasete de çok farklı bir açıdan bakıyorum. Bu noktada siyaseti millete hizmetin bir aracı ve yöntemi olarak görüyorum. Bütün mesele budur. Bunu bu şekilde gördüğünüz zaman millete hizmet edersiniz.

BÜYÜK TÜRKİYE’Yİ OLUŞTURACAK ENERJİ BURSA’DA

AK Parti Bursa grubu uyumuyla dikkat çekiyor. Bu uyumdan Bursa ne kazanacak?

Bursa siyaseti, özellikle AK Parti grubu içindeki birlik ve beraberlik Bursa’ya sinerji getirecektir. Grubumuz bir ekip ruhu içerisinde aynı hedefe kilitlenmiş durumdadır. Grubumuz Büyük Türkiye’yi oluşturacak en önemli enerjinin Bursa’da olduğu gerçeğiyle hareket ediyor. Hem ekonomik hem de siyasi anlamda bu böyle. Bu gerçeği başta Ankara olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekiyor.

Bursa’yı nasıl bir gelecek bekliyor?

Genetik kodlarında imparatorluk olan bir şehir. Bir cihan İmparatorluğunun kurucu başkenti. 6 kurucu padişahın meftun olduğu bir yer. Bursa tüm tarihi geçmişi göz önüne alındığında tevazunun da başkenti. 600 yıl sürecek bir imparatorluğun kodlarının yazıldığı, fetih günlerinin saf neşesinin yaşandığı bir kente yaşıyoruz. Burası aynı zamanda samimiyetin de şehri. Onun için bu kodları çok iyi okumamız gerekiyor.

Bursa’nın öncelikli meseleleri var. Ankara’daki varlık gayemiz bu öncelikli meseleleri çözmek. Farklı bir şehiriz. Burası çok yönlü bir kent. Sanayinin, ekonominin, tarihin, doğanın şehri. İhracatta İstanbul’un arkasından ikinciyiz. Otoyolla birlikte İstanbul’la bir entegrasyon sürecine girdik. Şimdi yaklaşık 9-10 ay sonra otoyol, İzmir hattı tamamen bitiyor. Bu bölge gerçekten çok farklı noktaya bürünecek. Karacabey ve Mustafakemalpaşa da bu anlamda önemli bir noktaya gelecektir. Hem sanayide hem tarıma dayalı sanayide hem de turizmde Bursa çok yakın bir zamanda kademe atlayacaktır.

“Vekil Burada Vekil Her Yerde” projesinin amacı nedir?

Yeni sistemin gereği olarak parlamentoda milletvekillerinin halka biraz daha yüzü dönük. Halkın içerisinde, halkın derdiyle dertlenen, haliyle hallenen bir profil ortaya koyma mecburiyetindeyiz. Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın da bize tavsiyesi bu yönde. Bu anlamda bize yakışan da milletimizin arasında olmaktır. Bu çerçevede “Vekil Burada Vekil Her Yerde” projesini başlattık. Bizimle görüşmek isteyen vatandaşlarımız var. Biz onları ayağımıza çağırmıyoruz. Onlar neredeyse biz yanlarına gidiyoruz. Elbette ki Bursa’da bin mahalle var. Gücümüz yettiğince, imkânlarımız el verdiğince vatandaşlarımıza dokunma gayreti içerisinde olacağız. Bütün milletvekilleri arkadaşlarımızla birlikte sahadayız.

BURSA ADINA HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ

Bursa turizmde hak ettiği yere nasıl gelir?

Burası alternatif turizmin tüm başlıklarını gerçekleştirebileceğiniz bir şehir. Kış, doğa, tarih, inanç ve sağlık turizminin tüm başlıklarını yapabilirsiniz. Bunların hepsini entegre edecek 12 aya yayılmış katma değeri yüksek bir turizm konseptine imza atabiliriz. Üçüncü yaş turizminde belki İskandinav ülkeleri destinasyonuyla SGK arasında yapabilecek anlaşmalar bu ülkelerden çok sayıda turistin şehrimize gelmesini sağlayacaktır. Biz bunları hem sağlık hem de turizm bakanımıza ziyaretlerimizde anlattık. Biz Bursa’yı temsil ediyoruz. O yüzden Bursa adına her şeyi yapmaya hazırız. Bu sorumluluk içerisinde hareket edeceğiz.

Mustafa Esgin milletvekili seçilince tüm teşkilat ve Bursa kamuoyu büyük sevinç yaşadı. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Bursa’nın Maksem’inde, Pınarbaşı’nda çocukluğu geçmiş, o yaşanmışlıkların olduğu eski duvarlarda hatıraları olan, rahmetli babamın Tuzpazarı’nda esnaf olması hasebiyle boş zamanlarını, tatillerini hep o çarşıda geçirmiş, Anadolu’nun pek çok yerinde hizmet etmiş ardından Bursa’da hekim olarak on binlerce insanımıza hizmet etme şerefine ulaşmış, Bursa’nın sivil toplumunda, meslek örgütlerinde, iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO’da ve siyasette önemli tecrübeler yaşamış biri olarak halkımızın bu anlamdaki teveccühü beni çok mutlu ediyor.

BENİM DERDİM BURSA

Bursa’ya diğer şehirlerle karşılaştırıldığında daha az yatırım yapılıyor algısı var. Bu konuda neler söylersiniz?

Ben geride kaldığımızı düşünmüyorum. Kentimizin enerjisini ortaya çıkartamadık. Katma değeri yüksek sanayide bir yolculuğumuz var. Çok iyi bir noktaya geleceğiz. Bunun yanı sıra tarımla ilgili Karacabey, Mustafakemalpaşa’nın yanı sıra tüm ilçelerimizde potansiyel var. Katma değeri yüksek tarımsal portföyünü Türkiye’nin önüne koymakta kararlıyız. Sadece tarımla sınırlı değil, şehrimizin çok yönlülüğünü ortaya çıkaracak projeler üretmek için çalışıyoruz. Bunun için bir strateji dahilinde hareket etmeliyiz. Yıllara göre değişen bir standartta olmayacak. Hem yatırım, hem pazarlanma boyutunda kentimize çağ atlatacak adımlar atacağız.

TERMAL DÖNÜŞÜMÜ ÇOK ÖNEMSİYORUM

Termal dönüşümü çok önemsiyorum. Altıparmak, Çekirge, Çarşamba, Soğanlı gibi bölgelerimizde termal turizmi hedefleyen bir projeyle özellikle Arap turizmine dönük bir stratejik adım atmalıyız. Neden Macaristan Previz’de, Çekya’da Karlovy Vary’de, Almanya’da Baden Baden’de olduğu gibi bu modeli neden hayata geçirmiyoruz? Oysaki bu model 12 ay turizmin yapıldığı, katma değeri normal turizme göre 12 kat daha fazla olan bir yatırım. Size söylediğim her şeyi ben Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya da aktardım. Benim derdim Bursa.

BURSA İLE İLGİLİ MESELELERDE MÜTAVAZİ OLAMAM

Hangi cevapları aldınız?

Ben ikili ilişkilerimde mütevazı bir insan olabilirim ama Bursa’yla ilgili meselelerde mütevazı olmaya hiç niyetim yok. Bundan sonra hiçbir beklentim de söz konusu değil. Bursa adına ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız, ne söylenmesi gerekiyorsa onu söyleyeceğiz ve Bursa’nın meselelerini, önceliklerini Ankara’da takip edeceğiz, talep edeceğiz, gerekirse Ankara bürokrasisini taciz edeceğiz. Elbette ki sorumluluklarımızın farkında olarak nezaketimizi elden bırakmadan Bursa’nın önceliklerinde ısrarcı olacağız.

İttifak talebi oldu, yerel seçimlerde MHP ile bir ittifak söz konusu olacak gibi. Yerel seçimlerin atmosferi nasıl olur?

Ben bir dönem belediye başkan adayı biri olarak geçmişte birçok partinin şahsıma karşı ittifakını gördüm. Biz bileğimizin gücüne ve halkımızın inancına güveniyoruz. Yolumuza dimdik devam ediyoruz. Hem liderimiz hem de siyasi geleneğimiz yerel yönetimlerde başarılı performanslar ortaya koymuştur.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Haley, istifasını açıkladı

Haley, istifasını açıkladı