19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

NİLÜFER TİYATRO FESTİVALİ'NDE OYUNLARI 17 BİN 500 KİŞİ İZLEDİ

NİLÜFER TİYATRO FESTİVALİ'NDE OYUNLARI 17 BİN 500 KİŞİ İZLEDİ

30 Nisan 2016 Cumartesi 13:12 Kültür-Sanat

 Bursa’da 32 gün süren Nilüfer Tiyatro Festivali’nde perdeler kapandı. Türkiye’den ve yurtdışından 53 tiyatro topluluğunun 113 temsil sunduğu Nilüfer Tiyatro Festivali’nde oyunları 17 bin 500 kişi izledi.

 Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Tiyatro Festivali 5’inci kez sanatseverlerle buluştu. “Seyirci kalma” sloganıyla düzenlenen festival, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde düzenlenen muhteşem bir gala ile “perde” dedi ve tam 32 gün sürdü. 5’i yurtdışından toplam 53 tiyatro topluluğunun yer aldığı 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, tiyatroseverlere tam bir ziyafet yaşattı. Tiyatroseverler festival çerçevesinde, 7,5 TL ile 30 TL arasında değişen bilet fiyatları ile birbirinden değerli oyunları izleme şansı buldu.

 7 ayrı sahnede toplam 113 temsilin gerçekleştiği festivalde, 7 atölye, 3 konser ve 1 sergi de düzenlendi. 53 topluluğun katıldığı 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde Türkiye’nin yanı sıra, 5 ayrı ülkeden de topluluklar yer aldı.
28 Mart’ta Bizim Tiyatro’nun sahnelediği “Yargı” ile başlayan festival kapsamında Haldun Dormen’in rol aldığı “Müfettiş”, Tiyatro İstanbul’un “Anlatılan Senin Hikayendir”, Antalya Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği “Tarla Kuşuydu Juliet”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sahnelediği “Tesadüfen Kadın”, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun sahneye koyduğu “Kim Var Orada Muhsin Bey’in Son Hamlet’i”, Jest Tiyatro’nun “Havada Yüzmek”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “12. Gece”, Genco Erkal’ın oynadığı “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Gergedan” isimli oyunları izleyici ile buluşan oyunlar arasındaydı.

 Festivalde ayrıca Ankara Devlet Tiyatrosu “Shakespeare’in “Hamlet” isimli oyununu bale dilinde sahneledi.
Yabancı ülkelerden gelen tiyatro toplulukları oyunlarını kendi dillerinde oynadı, oyunlarda Türkçe üstyazı kullanıldı. Festivalde Almanya’dan Ballhaus Naunystrasse, Sünnet isimle oyunla seyirci karşısına çıktı.
Azerbaycan Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu da Teleskop isimli oyunla Uğur Mumcu Sahnesi’nde tiyatro tutkunlarının karşısına çıktı. Finlandiya’dan The Theatre of Black and White Theatre ile Estonya’dan Polygon Theatre da sosyal bir trajikomedi olan Bir Delinin Hatıra Defteri oyununu Nilüfer’de sahneledi. Gürcistan’dan da Liberty Theatre, Otomatik Portakal ile Bursalı tiyatro severlerin karşısına çıktı.
Çek Cumhuriyeti’nden de Vertedance, Correction’ı sergiledi. Dans topluluğu, ödüllü performansıyla izleyenlere unutulmaz bir geceye imza attı.

 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde final Moda Sahnesi’nin “En Kısa Gecenin Rüyası” oyunu ile gerçekleşti. Timur Acar, Didem Balçın, Onur Ünsal, Mert Fırat, Melis Birkan gibi isimlerin rol aldığı oyunun dev kadrosu 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nin kapanışını yaptı.

 27 Mart-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, büyük ilgi görürken, bir çok oyunun biletleri satışa çıktığı gün tükendi. 32 gün süren festivalde sergilenen oyunları yaklaşık 17 bin 500 kişi izledi.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, tiyatro festivaline ilgi gösteren sanatseverlere ve festivale katkı koyan herkese teşekkür etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İŞTE FENERBAHÇE'NİN BORCU

İŞTE FENERBAHÇE'NİN BORCU