19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ'NDE ENDONEZYA RÜZGARI

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ'NDE ENDONEZYA RÜZGARI

02 Mayıs 2016 Pazartesi 13:47 Kültür-Sanat

 Uludağ Üniversitesi Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları (TÜDAM) ve Endonezya Öğrenci Topluluğu (PPI-Bursa), “Endonezya ile Bir Gün” programı düzenledi.
 Mete Cengiz Kültür Merkezi’ndeki gecede konuşan UÜ Rektörü Yusuf Ulcay, yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadığı sıkıntıları çok iyi anladığını söyledi. Ulcay,. “Biz Endonezyalı öğrencilerimizi yabancı uyruklu öğrenci olarak değil, kendi çocuklarımız gibi görüyoruz. Kültürlerimiz birbirine çok yakın o yüzden kendinizi vatanınızdan uzakta hissetmeyin burası da sizin eviniz” ifadelerini kullandı.
 Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi H. E. Wardana ise, Endonezya ve Türkiye arasındaki münasebetlerin eğitim, kültür, ticaret, yatırım ve turizm alanında olmak üzere birçok alanda güçlendiğini belirtti. Büyükelçi H. E. Wardana “Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören önemli sayıda öğrenci bulunuyor. Onlar sadece kendi eğitim ve ideallerine ulaşmayı değil, aynı zamanda Türk kültürü ve değerlerini de öğrenmek istiyor” şeklinde konuştu.
 Endonezya’nın nüfusu, dili, dini, yüzölçümü slayt gösterisiyle anlatılırken, Endonezya mutfağı ve kıyafetleri tanıtıldı. Gecede Endonezya Öğrenci Topluluğundan (PPI-Bursa) Muammar Rizki şiir okurken, Endonezya’ya ait meşhur saman dansı sunuldu.
 Büyükelçi H. E. Wardana, ülkesindeki üniversiteler ile Uludağ Üniversitesi arasında eğitimde iş birliği yapma isteklerini dile getirdi. Büyükelçi Wardana, Uludağ Üniversitesi yönetimini ülkesine davet ederek gerekli inceleme ve görüşmeleri başlatma isteğini ifade etti.
 Rektör Prof. Dr. Ulcay da, Endonezya halkına duydukları sempatiyi dile getirerek iş birliği için memnuniyet duyacaklarını belirtti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AY-YILDIZLI KARETECİLER FRANSA YOLCUSU

AY-YILDIZLI KARETECİLER FRANSA YOLCUSU