17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Edebiyat dünyası bu ayı hareketli geçiriyor. İşte en son çıkan ve çıktığı gibi de edebiyatseverlerin kütüphanesinde kendisine yer bulan kitaplar.

27 Nisan 2017 Perşembe 14:54 Kültür-Sanat

 

İnsan Halleri – Gülcan Özer / Doğan Kitap
Yazarın ikinci kitap İnsan Halleri, içinde çocukluğu ve yaşlılığı beraber barındıran; ergenlik, kişilik, hatta cinsellikle tatlandırılmış bir eser. Ergenlik, gençlik, yaşlılık gibi dönemlerimizin nasıl olacağı sorusunu kendisine mesele eden eser, “hayat geriye doğru okunur, ileriye doğru yaşar” sloganıyla okuyuculara sesleniyor.
insanhalleri
Başıbozuk Sevdalar – Canan Tan / Doğan Kitap
Usta yazar Canan Tan, son eseri Başıbozuk Sevdalar’la okuru selamlıyor. Tan, son romanı Başıbozuk Sevdalar’da, ana karakter Şiir’le birlikte yaşanılan hayal kırıklıklarını, aşk ilişkisini ele alırken, pişmanlıklara asla yer vermiyor.
basibozuksevdalar
Kaderini Sev Amor Fati – Fatoş İyigün / Cinius
Kaderini Sev Amor Fati’de 68'li yılların esintisinde kaderlerini kucaklayarak kendini bulma yolculuğuna çıkan, yaşadıklarını sorgulayan, hatalarıyla yüzleşebilen, işittiklerini görebilen, gördüklerini işitebilen üç gencin yaşamına misafir oluyoruz. Yalın ve şiirsel bir dille kaleme alınan kitabın sloganı ise şöyle: “Korkuyla yaşayan kaderinin sahibi değil esiridir…”
kaderinisev
Bağırmayan Anneler – Hatice Kübra Tongar / Hayykitap
Kızımı dövmeyen, dizini döver mi? Yahut nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir mi denmeli? Hemen hemen herkes çocukluğunda annesinden azar işitmiş, belki bir fiske de olsa tokat yemiştir. İşte bu kitap tam tersine odaklanıyor. Bağırmayan, dövmeyen anneleri ele alıyor. Ve onların şefkati ve sabrıyla büyüyen çocuklara odaklanıyor.

bagirmayananneler
Frida – Barbara Mujica / Zeplin Kitap
Ressam, komünist, feminist, tutkulu bir aşık ve bir abla… Frida Kahlo, dünyaya imzasını atan insanlar arasında. Barbara Mujica, Frida’nın küçük kardeşi Cristina’nın gözünden büyük bir dünyaya kapı açıyor. O dünyada sihirli bir yol var ve Cristina da o sihrin üreticisi. Eser, kurmaca biyografi türünün en iyi örneklerinden biri. Kitabı Türkçe’ye kazandıran ise çevirmen Zeynep Akkuş.

frida
Pür-Hayal – Burcu Yılmaz  / Trend Yayınevi
Öykü dünyamızın başarılı kalemi Burcu Yılmaz, bu eserinde her sonda filizlenen yeni başlangıçlara ayna tutuyor. Karanlık kuyulardan, soğuk duvarlardan, bezgin bir yaşantıdan bahseden Yılmaz, “Her tesadüf sırlarıyla düşüyordu insanın hayatına” diyor.

purhayal
Son Nöbet – Stephen King / Altın Kitaplar
ABD’nin en büyük hikaye anlatıcısı Stephen King, hayranlarına son olarak Son Nöbet’i armağan etti. “Mercedes Katili” geri döndü. Bu kez düşmanlarını intihara sürükleyip intikam almayı planlıyor. Stephen King, Bay Mercedes ve Kim Bulduysa Onundur ile süren Bill Hodges üçlemesini dehşet verici bir macerayla sonlandırıyor.
sonnobet
Ham – Burcu Bakdur / İnkilap Kitabevi
Sosyal medyayla hayatımıza giren ve bize “Nedir?” sorusunu sevdiren Burcu Bakdur, bu kez edebiyat dünyasında hünerlerini sergiledi. Ham, yaralı parmaklarını ve kalbini kaleminin ucuyla iyileştirmeye çalışan bir kadının içinden dökülenlerin hikayesi. Burcu Bakdur’un kaleminde çocuk sesleri var, kuş sesleri yok da kanat çırpınışları var…
ham
Bir Ölünün Düşleri – Barış Ceylan / Sola Yayınları
Yazar, akıcı anlatımıyla toplum eleştirisini metaforik bir dil ile okura aktarıyor. “Benim kitaplarımda okuyucuların bulacakları yaşamın ta kendisi” diyen Barış Ceylan, yeni kitabı “Bir Ölünün Düşleri kitabı ile yaşamı yine acısıyla, sevinciyle, kahkahasıyla, hüznüyle, aşkıyla, elinde testisi veya sırtında can sıkıntısıyla anlatıyor.

birolunundusleri
Yalnız Bir Avcıdır Yürek – Carson McCullers / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Modern Library’nin 20. yüzyılda yazılmış en iyi 100 roman listesine 17’inci sıradan giren eser, bireyin “yalnızlıkla” imtihanına mercek tutuyor. McCullers’ın otobiyografik ögeler taşıyan ilk romanı, yalnızlaşmış, reddedilmiş, unutulmuş, acı çeken insanların iç dünyasını anlatıyor. Yalnız Bir Avcıdır Yürek Mehmet H. Doğan'ın özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda…
yalnizbiravci

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

LONDRA’DA SALDIRI ALARMI

LONDRA’DA SALDIRI ALARMI