19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

BURSA'DAN TÜRKİYE'YE HİZMET

Bursa'dan Türkiye'ye hizmet

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü kurum müdürü Yıldıray İstanbullu, 5N1Kya özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’de gıda ve yem alanında Bakanlığa bağlı tek Merkez Araştırma Enstitüsü olarak Bursa’dan tüm Türkiye’ye hizmet verdiklerini vurguladı.

09 Aralık 2016 Cuma 12:16 Özel Haber

Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak müşteri isteklerini zamanında, güvenilir ve tarafsız olarak karşılamak ilkesinden hareket ederek konusunda uzman kadrosuyla tam bir takım ruhu içerisinde hizmet veriyor. 


 Gıda sanayi ve tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü Bursa ve çevresindeki illerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre ait firmalar Enstitünün müşterilerini oluşturuyor. Enstitü, bağlı olduğu Bakanlığın yüklemiş olduğu misyon gereği gıda, yem, su ve su ürünleri konularında araştırma ve analiz hizmetleri yürütüyor. Enstitüye gelen numuneler analiz amacına göre ithalat, ihracat, denetim, özel istek ve diğer kontrol olarak sınıflandırılıyor.


 Enstitü’nün 13 yıldan beri Akredite olarak hizmet verdiğini vurgulayan  Yıldıray İstanbullu, kurumun  AR-GE çalışmaları yanında gıda ve yem konusunda yaklaşık 2000 farklı analiz hizmeti yürüttüğünü, kamu ve özel sektörde eğitimler verdiklerini belirtti.


Türkiye’de Öncü Kuruluş
Türkiye’de GDO analizleri konusunda ilk iki laboratuvardan biri olduklarını belirten Yıldıray İstanbullu, gıda orjin ve kimlik belirleme konusunda ilk laboratuvar olduklarını ve etlerde hormon analizleri ve çoklu antibiyotik aranması konusunda geniş yelpazeye sahip olduklarını vurguladı. Ayrıca mevye sebzelerde 400 farklı zirai ilaç kalıntısı analizlerini yaptıklarını, zeytinyağında duyusal analiz konusunda kamuda ilk akredite laboratuvar olduklarını, tadım personelinin uluslararası standartlarda  akredite sonuçlar verdiğini belirtti.

Uzman Kadro ve Altyapı
Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nün 89 araştırmacı ile faaliyet gösterdiğini belirten  İstanbullu, “Bu personelin % 25’nin doktora, %75’nin ise lisans ve yüksek lisanslı mezunudur. Ülkemizde ihtiyaç duyulan konularda  araştırmacı personeli uluslararası eğitimlere gönderiyoruz. Şu ana kadar Güney Kore, Kanada, İtalya, İspanya , Slovenya, Japonya, Almanya gibi ülkelerde pesonelimiz konularında eğitimler aldılar” dedi. Kurumun cihaz altyapısının çok güçlü olduğunu belirten Enstitü Müdürü; gelişen teknolojiye ayak uydurarak gıda ve yem konusunda en son gelişmeleri takip ettiklerini belirtti. 

Müşteri için Gizlilik Prensibi
Enstitü Müdürü Yıldıray İstanbullu, “Enstitümüze gelen numuneler analiz amacına göre ithalat, ihracat, denetim, özel istek ve diğer kontrol olarak sınıflandırılmaktadır.  Kurum Akredite faaliyet yürüttüğünden dolayı  gelen numune analiz aşamasında ilgili laboratuvarlara barkot sistemi ile gönderilmekte ve analist numunenin hangi firmaya ait olduğunu bilmeden çalışmaktadır. Bütün analizler gizlilik ilkesi çerçevesinde yapılmaktadır. Personelimizin tümü gizlilik  ve tarafsızlık şartlarını gözeteceklerine dair  taahhütte bulunmak zorundadır” dedi.  Ayrıca Enstitü’nün yılda ortalama  15 bin farklı numunede yaklaşık 55 bin farklı analiz çalışması yaptığını, analiz fiyatlarının bakanlık tarafından belirlendiğini belirtti.

Gıda Laboratuvarları arasında  İlk EFQM kalite Ödülü Alan Kurum
Kalite Yönetim Sistemleri çalışmalarının diğer kurumlara kıyasla en güçlü yönleri olduğunu vurgulayan İstanbullu, “Enstitümüz, faaliyet alanında Kamu ve Özel Sektör laboratuvarları arasında bir ilki gerçekleştirerek 2009 Bursa Kalite Başarı Ödülünü aldı” dedi.

 

Uluslararası İşbirliği
Enstitünün ulusal ve uluslararası projelerde aktif şekilde yer aldıklarını bildiren İstanbullu, “Enstitü olarak son 3-4 yılda yaptığımız projelerden 20 milyon TL civarında  bakanlık dışı  bütçe temini gerçekleştirdik” dedi. AB, FAO gibi fon kaynaklarından aktif olarak yararlandıklarını belirten İstanbullu, Finlandiya, İtalya, Romanya, Litvanya, Güney Kore, Hollanda, Norveç, İsveç, İspanya, Letonya, Çin, Slovenya ve Estonya ile ortak proje yürüttüklerini belirtti. 
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

BAKANDAN AVRASYA TÜNELİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

BAKANDAN AVRASYA TÜNELİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA