19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

AK PARTİ İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN İLE FLAŞ RÖPORTAJ...!

AK PARTİ İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN İLE FLAŞ RÖPORTAJ...!

Sözü eğip bükmeden sorduk AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a …Dobra dobra, açık- net cevaplar aldık her sorumuza …Başkan Torun hakkındaki eleştirilere sözünü esirgemeden yanıt verirken, akıllarda soru işareti bırakmayacak cümlelerle, dosdoğru konuştu…

10 Mayıs 2017 Çarşamba 12:26 Röportaj

Başkan Torun ;

“Yeni Arkadaşlarımızla Yolumuza DevamEderiz  ..!”    

   

  AKParti’nin,  göreve geldiği günden bu yanaeleştiri oklarının hedefi olan İl Başkanı Cemalettin Torun, yönetim tarzı başta olmak üzere, partili bazıkimlikler ile arasında sorun olduğu yönündeki iddialara  uzunca süredir sessiz kalıyordu. İl BaşkanYardımcısı Asım Amil ile ilgili akıllarda soru işareti oluşturan  haberlere yanıt niteliğinde bir değerlendirmedede bulunmamıştı Başkan Torun … Yıldırım ve Osmangazi  İlçe Başkanları ile anlaşamadığı, uyum içindeçalışmadığı söylentilerinin deyim yerinde ise ayyuka çıktığı süreçte, il veilçe kongrelerine çeyrek kala, Cemalettin Torun sessizliğini 5N1K ‘ya bozdu ve  parti teşkilatı ile  kamuoyunun yanıtını merakla beklediği hersuale net ve de apaçık cevaplar verdi. Yönetim tarzına dair tepkilere de sözünüesirgemeden ‘ Vicdanım rahat… Herkese eşit mesafedeyim. Ziyaretlerimi de reklamaracı olarak kullanmam’ diyerek yanıt veren Başkan Torun kendinden emin konuştu; ‘Biz her kongremizi yenilenme, heyecan olarak görüyoruz. Yeniarkadaşlarımızla, onların sinerjileriyle yolumuza devam ederiz’.  

  ‘REFERANDUMA ÖZEL KOORDİNATÖRLÜK SİSTEMİ’

  PınarYeniyiğit ; Referandum sürecinin ardından genel tabloya baktığımızda, evetoyunun en yüksek çıktığı 1. büyük şehir Bursa... 16 Nisan sürecini ve sonucunudeğerlendirirseniz özellikle hangi noktalara vurgu yaparsınız ?

  CemalettinTorun; Referandum ile ilgili değerlendirme yaparken, süreci  genel ve yerel seçimden ayırmak gerekir. Çünküreferandumlar tüm Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren seçimlerdir. Yerel seçimbölgeyi ve de partileri genel olarak tek tek  ilgilendirir. Referandumlar ise ülkeyi partikategorisinden bakarak değil, oylanan konu üzerinden tercih yapılarak sandığagidilen dönemeçlerdir. Anayasareferandumunda  Milliyetçi Hareket Partisi’ninaldığı tavra müteşekkiriz, çünkü Türkiye’nin önünü açan mühim bir dönemeçte, önemlibir misyon üstlendi. AK Parti olarak süreçte biz, 18 madde değişikliğini milletimizeen iyi nasıl anlatırız? Mantığı ile çalıştık. Hazırlıklarımızı öncedenyapmıştık. Seçim startı genel başkanımız tarafından verildiği andan itibaren dehızlı bir şekilde sahaya indik. Tüm teşkilatlarımız üstün gayret içerisinde 16Nisan’ı halka anlattılar. Referandumda farklıbir metotla çalıştık. Koordinatörlük sistemi dediğimiz ayrı bir sistemi devreyekoyduk.

  ‘SEÇİMSANDIKTA KAZANILIR’

  -Bursa’yı oyoranında 1. sırada Evet çıkan  en büyükşehirolarak sonuca ulaştıran diğer faktörler nelerdi Sn .Başkan ?

  Tüm seçimlerde sonuca etki eden en mühim faktörlerin başındasandıkları takip gelir. Referandumda her sandıktan sorumlu bir arkadaşımızvardı. Her arkadaşımıza ilçenin durumuna göre sandık verildi. Bu sistemi dedevreye soktuk. Bursa olarak hiçbir sandığımızda eksiğimiz olmadı. 5741sandığın tamamında görevlilerimiz oldu. Böylesi önemli bir koordinasyonu dabaşarıyla tamamlamış olduk. Bu önemlidir,çünkü biz seçimin sandıkta kazanıldığını bilen anlayışa sahibiz. Sandığa sahip çıkmazsanız belli noktadakaşıkla alıp kepçeyle kaybetme olasılığınız doğar. Bunun en somut örneğiniseçim günü de yaşadık. Mühürlü, mühürsüz zarf olayı gibi tartışmalar geldiğindetüm sandıklarımızdan bilgiler ulaştı. İlçe seçim kurumlarıyla irtibata geçildi.Bursa olarak böyle bir sıkıntı yaşamadık. ‘Evet otobüsü’ gibi farklı bir yöntemimiz vardı. Tüm vatandaşlarımızı davetettik ve vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi. Ben de birkaç seyahatte bulundumvatandaşlarımızı birebir bilgilendirdik. ‘Evet çadırlarıyla’ bilgilendirmelerdebulunduk.

  -Bursalıseçmeni anayasanın özellikle hangi maddeleriyle ilgili yönelttiği sorulara dairbilgilendirdiniz ve  bu süreçte nasıl biryol haritası izlediniz?

  Biz vatandaşlarımıza bu maddelerin bir keyfiyet mi yoksa birgereklilik mi olduğunu çok anlaşılır bir yöntemle anlattık. CumhurbaşkanlığıHükümet Sisteminin artık bir zorunluluk olduğunu anayasanın değişen maddelerininet   anlatarak ifade ettik  .Vatandaşımız doğruyu öğrendikçe ‘Evet’e doğruciddi bir yöneliş oldu. Nihayetinde gerek Bursa’da, gerekse ülke genelindebaktığımızda anayasamızın aradığı yüzde 50 artı 1 şartının üzerinde, 3 puanlıkbir farkla aziz milletimiz ‘Evet’ kararını verdi.

  BURSA İLKKEZ EVET’TE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE ..!

  Geçmişteki referandumlara baktığımızda; 2007’de Türkiye geneli  yüzde 69 iken, Bursa 67 oranında oy çıkardı. Yine2010’da Türkiye yüzde 58 ile evet derken, Bursa 56,5 ile evet oyu verdi. Yanigeçmişte Türkiye ortalamasının altında oy veren bir Bursa vardı.  Bugün ilk defa bir referandumda Bursa,Türkiye ortalamasının 2 puan üstüne çıktı. Bu konuda Bursa halkı çok güçlüdestek verdi, kıymetli hemşerilerimize tekrardan teşekkür ediyorum.

   BURSAMEMNUNİYET DUYULAN ŞEHİR

  -Peki sizeBursa’nın referandum başarısı ile ilgili Genel Merkez’den gelen tepkiler neydi ?

Seçim sonuçları değerlendirildi tabii ki. Bursa memnuniyet duyulan,tebrik edilen şehir oldu. Seçim bittikten sonraki Salı ve Çarşamba günü genelmerkezdeydik. Birebir görüşmelerimiz oldu.

  -Devlet BaşkanımızErdoğan ile  Bursa’nın sonucunu ileilgili herhangi bir temasınız oldu mu ?

 Referandum sonrasında DevletBaşkanımız ile görüşmek gibi bir fırsatımız olmadı. Kendisiyle daha öncesindemiting için geldiğinde görüşmüştük.

  ‘REFEDERANDUMLAR,  BELEDİYELERİN BAŞARISINDA KRİTER DEĞİLDİR’ 

  -AK PartiBursa’da 6 ilçede fire verdi. Yerel yönetimde AK Partili belediyelerinbulunduğu Orhangazi, Karacabey, Gemlik ve Mustafakemalpaşa’da da ‘Hayır’ çıktı. Sizce neden ‘Hayır’ dedi seçmen builçelerde ?

Referandumlar yerel yönetimler bazında mukayeseye edilmemeli.Biz 22 Temmuz 2007’de yapılan genel seçimde 46.7 aldık. Ama 4 ay sonra yapılanreferandumda yüzde 69 alındı. Bu durum AK Parti’nin yüzde 20 artışı olarakgörülmemeli.  Bugün belediye olan heryerde AK Parti almak durumda, biz belediyeyi yüzde 35 ile aldık. Bir belediyeseçiminde en yüksek oyu kim alırsa belediye başkanı olur, yüzde 50 almakzorunda değiliz. Mukayese etmeye bile gerek yok. Referandumların kendine haskoşulları var. Gemlik’te 16 Nisan’da yüzde 38, belediyeyi yüzde 46 almışız. Orhangazi’de de belediyeyi yüzde 41 ilealmışız, referandumda yüzde 49 evet çıkmış. Onun için çok mukayese edilecek bir tablo değil bu.

  -21 MayısTürkiye tarihi ve AK Parti açısından bir dönüm noktası olacak. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan ‘sevdam’ dediği, kurucusu olduğu partisine geri dönüyor.Ardından il ve ilçeler bazında kongre süreci başlayacak. Ülke genelindekongreler ne zaman start alır  ?

Öncelikle AK Parti yine tarihi süreçlerinden birini yaşadı.Sayın Cumhurbaşkanımız ve kurucu liderimiz partimize resmi üyeliğini tekrargerçekleştirdi. Bize ayrı bir motivasyon sağladı. Müthiş bir liderlik özelliğivar, onun liderliğinde de inşallah daha güzel günler geçireceğiz. Nasip olursada 21 Mayıs’ta sayın Cumhurbaşkanımız genel başkanımız olarak seçilecektir. 3olağan üstü kongrede benim İl Başkanlığı dönemime denk geldi. Ayrı bir heyecanyaşıyoruz.

  ‘KONGRELERYENİLENME SÜRECİDİR’

Kongrelersüreci ile ilgili  şuan da bir taslakdüşünce var ancak netleşmedi. Henüz net bir karar alınmadı. Muhtemelen 21 Mayıs’taMKYK yenilecek. O tarihten sonra konuyla ilgili net bir karar alınacağını düşünüyorum.Kurban Bayramı’ndan sonra ilçe kongrelerinin, yıl sonunda da il kongrelerinin gerçekleşeceğinidüşünüyorum. Biz 2014 Kasım ve Aralık ayında kongre yapmıştık. Biz herkongremizi yenilenme, heyecan olarak görüyoruz. Yeni arkadaşlarımızla, onlarınsinerjileriyle yolumuza devam ederiz. Tecrübeyi de hiçbir zaman ihmal etmeyiz.Mutlaka yorulan arkadaşlarımız olacaktır, onların yerine getirilen arkadaşlarımızolacaktır. Biz yine de istikrarlı bir şekilde birlik beraber içerisindeyolumuza devam edeceğiz.

  ‘RAKİPLERİMESAYGI DUYARIM’ 

  -İlBaşkanlığı yarışında rakipleriniz çok gibi gözüküyor .Yorumunuz nedir ?

  Olabilir, bu demokratik bir yarıştır,  saygı duyarız. Devam etmemiz gerekirse ederizgerekmiyorsa da bayrağı taşıyan arkadaşa teslim ederiz. Biz hiçbir arkadaşımızırakip olarak görmeyiz. Biz demokratik bir yarış içerisinde arkadaşlarımızla elele kol kola devam ederiz. Kongreleri bayrak yarışı olarak görürüz, görev alanarkadaşımıza her türlü desteği verip yanında oluruz.

    ‘İLÇEBAŞKANLARIMIZLA ARAMIZDA SORUN YOK’

  -Osmangazive Yıldırım ilçe başkanlarıyla aranızın  soğuk olduğu söyleniyor. Böyle bir durum sözkonusu mu?

 Dün görüştük, benimhaberim yok aramızın bozuk olduğundan. Hiçbir sıkıntımız yok. İlçebaşkanlarımızla gayet uyum içerisindeyiz.

  ‘BAŞKANEDEBALİ’YLE BİR ARADAYIZ’ 

  -‘CemalettinTorun’un Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile de arası iyi değil’deniliyor. Peki Başkan Edebali ile böyle bir durum söz konusu mu ?Hiçbirsıkıntımız yok. Başkanımız her toplantımıza katılıyor. Bir aradayız. Birilerianlaşmazlık görmek için bunları söylüyor. Çamur atıyor. Sorun çıkarmaya, fitneoluşturmaya çalışıyor. Konu şu; İnsani olarak arkadaşlıklarınızda biriyle dahafazla biriyle daha az samimi olursunuz. Böyle bir durum. Belediyebaşkanlarımızla da arkadaşlıklarımda da bazılarıyla daha yakın olmam kadar dahadoğal bir durum yok.  Sonuçtateşkilatımızda biz herkese eşit destek veririz. Bu olayı farklı farklı noktayaçekmek isteyenler var. Herhangi bir problemimiz asla yok .Dün akşam hemYıldırım hem Osmangazi’yi ziyaret ettik.

  ‘BAKANIMIZMÜEZZİNOĞLU EN ÇOK YILDIRIM’A GİTTİ’

  -TarafınızdanYıldırım’a bakan getirilmediği yönünde söylemler var. Sizin bu şekilde birtavrınız oldu mu  ?

  Bakanlarımızın sokak sokak gezme şansı olmayabilir. Yıldırım’aseçim döneminde Ahmet Arslan, Faruk Özlü bakanlarımız gitti. Birileri bunları  fitnecilik yapmak için söylüyor. Bakanımız   Mehmet Müezzinoğlu Yıldırım’ın basıntoplantılarına da katıldı. Bakanımız ilçe bazında en çok Yıldırım’a gitmiştir.Böyle bir şey olabilir mi? Bunlar küçük hesap yapıyorlar. Biz İl Başkanlığıolarak bir bütünüz, Bursa bizim başarımız. Tüm ilçelerimize her türlü katkıyıveriyoruz. Daha büyük projeler, daha büyük başarılar peşindeyiz.

  -Peki  kongre sonrası görevde kalırsanız mevcut ilçebaşkanlarıyla yola devam edecek misiniz?

  Bizkararlarımızı tek başımıza vermiyoruz. Genel başkanlığımızla konuşuyoruz,koordinatörlerimizle konuşuyoruz. Şu olsun, bu olsun demek bile doğru değil.

  -Genelmerkez size Yıldırım ve Osmangazi ile ilgili görüşünüzü sorduğunda mevcutbaşkanlarla ilgili görüşünüz ne olacak?  Devam etmek isteyecek misiniz Hüdayi Yazıcı veAli Yılmaz ile ?

   İlçe başkanlarımızla hiçbir problemim olmadı. İlçe başkanlarımız bizimbirlikte yürüdüğümüz ve yürüyeceğimiz arkadaşlarımızdır. Kendileriyle ilbaşkanı olarak göreve devam edersem yine çalışmak isterim ve Genel merkezden debana sorulduğunda bu yönde görüş bildiririm.  

  -KongrelerAK Parti’den FETÖ’nün  tamamıylaarındırılması ile ilgili net çözüm olacak mı ?     

   Kongreleri FETÖolayıyla bağdaştırmak doğru değil. Biz kongrelerimizi 17-25 Aralıkoperasyonundan bir sene sonra yaptık. Bu süreçte zaten meclis üyelerinden tutunbelediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, il yöneticilerimiz ile ilgili çokciddi süzgeçlerden geçirerek kongrelerimizi yaptık. Kongrelerimizigerçekleştirirken koordinatörlerimiz gelir, yönetimler bölge sorumlularımızın onayındanve genel merkezin onayından geçer. İçimizde FETÖ’cü asla barındırmayız, zatenyıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Bu anlayışı 17-25 Aralık’tan sonra ensıkı şekilde işlettik.  Ben şunusöylüyorum; teşkilatlarımızda varsa böyle bir durum getirsinler, belgelerinikoysunlar. Biz dedikoduyla hareket etmiyoruz.

  ‘KAÇAK YAPI YOK, CEPHEGÜÇLENDİRMESİ VAR’

  -BaşkanYardımcınız  Asım Amil ile ilgili basında yer alan kaçakyapı konulu iddialar cevap Bekliyor . Bu yapı ile ilgili  Büyükşehirden sahte evrak çıkartıldığısöyleniyor. Konuyu araştırdınız mı?

  İDDİALAR,YALANDAN İBARET

  Malum şahıs, sürekli iftira karalama peşinde dolaşıyor. Muhattapolacağım biri de değil, siz sorduğunuz için söyleyeyim yapısı bu: o kişi yalanıbırakmıyor. Bu haberler, iddialar yalandan ibaret .Şimdi bu bina için  yeşil alan üzerine kurulu  bir bina demiş. Burası 40-50 yıllık bir binadır.Bu binayı yapan da arkadaşımızdır. Yeni bir bina yapımı yok. Sadece mevcutbinanın cephe düzenlemesini yapıldı.

  -O zamanneden büyük şehirden ruhsat alındı ?

  Alınan belge bina güçlendirmesi ve cephe düzenlemesi izninegiriyor. Biz belgeyi zaten gönderdik.

  -Bu konudahukuksal bir süreciniz olacak mı peki?

  Benim olmaz, arkadaşımız arzu ederse şikayet edebilir. Buşahıs her gün ayrı bir fitne fesat yalan peşinde olduğu için bununla harcayacakvaktim yok. Önümüzde daha büyük işlerimiz var.

  ‘NECATİPOLAT KONUSUNDA GEREKENİ YAPTIM’

  - Adı akçeli işlere karıştığı bilinen,yönetimden aldığınız  Necati Polatkonusunda hala  il yürütmede yeralmasıyla ilgili tepkiler mevcut. Cevabınız nedir?

  Benim yetkim sadece yönetim kurulunu belirlemektir. Ama İlYürütme Kurulu yetkilileri kongre ile seçilir. İl başkanının bu konuda  görevden alma yetkisi yoktur. İl yöneticilerigenel merkez disiplin kurulu kararıyla veya istifasıyla düşer. Başkanyardımcısını atama yetkim var, ben il başkanı olarak bu konudaki tercihimikullandım ve kişiyi  görevden aldım.

  -Referandumdahayır çıkan ilçelerde  yönetimler değişirmi ?

  Her ilçenin kendine mahsus bir düzeni ve seçmen profili var.Çalışmak çok önemli. Ancak farklı düşünceye sahip seçmen profilinin hepsiniikna edemeyebilirsiniz. Biz arkadaşlarımızın nasıl çalıştıklarını, gayret ettiklerinirapor ederiz. Bize düşen; görevi en iyi şekilde yapıyor mu, yapmıyor mu bunabakıyoruz.  Verilen görevi yapmak önemliolan. Buna rağmen millet başka tercih kullandıysa, saygı duyarız.

  ‘ZİYARETLERİMİREKLAM ARACI OLARAK KULLANMAM’

   -AK Parti il Teşkilatını patron-işçiilişkisiyle yönettiğinize dair eleştiriliyorsunuz.    ‘Cemalettin Torun diğer ilçebaşkanları gibi halka inmiyor’ deniyor. Bu eleştirilere yanıtınız nedir  ?

  Ben vaktimin çoğunu ziyaretlerle geçiriyorum. Mümkün mertebegidebildiğim her yere giderim. Bana gelen her davete katılmaya çalışıyorum.Çakışan programlara gitmediğim oluyor. Mesela ben çok sayıda hastayı ve yaşlıyıziyaret eden insanım. Ama onları genel olarak  yayınlamam. Bu temaslarımı reklam aracı olarak kullanmayı doğru bulmuyorum. Günlükortalama 10 tane yere giderim, 2 tanesini yayınlarım, geri kalanını yayınlamam.Gittiğim her yere basın mensubu götürmüyorum. 3 milyonluk bir şehir, 17ilçeyi devamlı ziyaret etme şansımız bile olmuyor sonuçta.

  HERBAKANIMIZA SAYGI GÖSTERİRİM

  -Sn.Başkan,  Bakan Faruk Çelik ile en son nezaman görüştünüz?

  ‘En son 1 hafta önce karşılaştık’ diye hatırlıyorum. Bakanlarımızıresmi programlarında karşılamalara gidiyoruz, bazen özel ziyaretleregidiyorlar. Biz bir bakanımızın bildirilen programına mutlaka gidiyoruz.

  -Bakan FarukÇelik’in programlarına gitmiyor muşsunuz. Var mı böyle bir durum ?

Program bildirilirse gideriz. Ama özel ziyaretlerinegidemeyiz ki. Bakanımız Bursa’ya geldiğinde bize bildirilirse elbette katılımgerçekleştiririz.

  ‘BAKANLARIMIZIRAHATSIZ ETMEK İSTEMEM’

  -CemalettinTorun’un Bakan Faruk  Çelik  ile yine arası soğuk  görüşünde olanlar var. Bakanımızla aranıznasıl Sn. Başkan  ?

  Ben il başkanı olarak her bakanımıza saygı gösteririm. Eleştiriyiyapanlar şunu düşünmeli, Cemalettin Torun’a programlar bildirir ama buna rağmenCemalettin Torun katılmaz ise o zaman eleştirilmeli.

  -Sizintelefonlarınızı açmadığı yönünde söylemler var …

  Ben ihtiyaç duyduğum zaman görüşüyorum. Bakanlarımızırahatsız etmek istemem genelde özel kalemlere iletirim, bakan yardımcılarımızailetirim doğrudan sürekli bakanlarımızı aratan bir anlayışa sahip değilim.Farklı bir noktaya çekmeye gerek yok.

  ‘BENİMSORUNUM YOK …..’

  -O zaman  Bakan Faruk Çelik ile aranızda bir sorun yokdiyebilir miyiz… ?

  Benim sorunum yok. Birileri sorun  görmek istiyorsa bir şey diyemem. Bakanımızgeldiğinde ben görüşürüm. Bu durum tüm bakanlarımız için geçerlidir, il başkanıolarak benim refakat etme görevim var. Görevimin bilincinde olan bir insanım.

  -Referandumçalışmaları sürecinde Sayın Faruk Çelik’in Bursa’da 10 gün süreylegörevlendirildiği ancak il başkanlığından kendisine bir program verilmediği içinçalışamadığı söylendi. Böyle bir durum var mı?

Bakın bu doğru değil. Bizim bakanlarımızıngörevlendirilmesini genel merkez yapar. Bize bildirilen takvimi de genel merkezseçim koordinasyon merkezimiz belirler ve bize gönderir. Bakanımızın 1 günlükprogramı vardı. Hangi bakanımız görevlendirilirse biz ona göre program yaparız.Uydurma fitne ne diyorsanız deyin artık bunlara...

  ‘BAŞKANALTEPE İLE HEDEFİMİZ HİZMET ETMEK’

  -BüyükşehirBelediye Başkanı  Altepe ile partininorganizasyonlarını üstlendiği için aranızın çok iyi olduğu söyleniyor. Buiddiayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Bunlar doğru şeyler değil. Bizim Recep Altepebaşkanımız dava adamıdır, bizim tanışmamız 30 yıl öncesine dayanır. Refah Partisi’nde,Fazilet Partisi’nde beraber görev yaptık. Olayımız 3 günlük mesele değil. Bunudava adamı olmayan anlayamaz. Fitneciler başka yere çekebilir, onlar daanlayamaz. Bizim ortak hedefimiz bellidir; milletimize hizmet etmek. Bu hizmetibaşarıyla sürdürmek için de uyum içinde çalışmamız gerekir. Biz de bu şekilde uyumiçerisinde sürdürüyoruz. Bazı kesim ya kıskançlıklarından ya bakış açılarıdolayısıyla kötü bakıyorlar. Bizim kavga etmemizi beklediler, yanlış bir tutum.Dava arkadaşlığından kaynaklanan gönül arkadaşlığımız var. Allah nazardankorusun.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

BÜYÜKŞEHİR İLE ENGELLER KALKIYOR

BÜYÜKŞEHİR İLE ENGELLER KALKIYOR