19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

AK YAPI İNŞAAT’IN ROTASI KAYAPA

AK YAPI İNŞAAT’IN ROTASI KAYAPA

Ak Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akkoyun, Kayapa’nın önü kesilmezse üç yıl içerisinde Özlüce’ye rakip olacağını iddia ederek, “Deprem açısından da değerlendirdiğimizde Kayapa’nın zemini Bursa Ovası’na göre çok daha iyi” dedi.

01 Haziran 2017 Perşembe 14:13 Röportaj

Ak Yapı İnşaat, “Hayallerin Güvenle Buluştuğu Mekânlar”sloganıyla çıktığı yolda on iki yılı geride bıraktı. Kaliteli ve güvenli evlertasarlayan ve yapımını üstlenen Ak Yapı İnşaat, Özlüce’de başladıkları serüvene,Ertuğrul ve Altınşehir’le devam etti. Ak Yapı inşaat şimdi ise rotayı Bursa’nınyükselen yıldızı Kayapa’ya çevirdi.

Ak Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akkoyun, inşaatsektörüne 2005 yılında emlakçılıkla “merhaba” dediklerini söyledi. 2007 yılındaÖzlüce’de ilk inşaatlarına başladıklarını belirten Akkoyun, “O günden bu yanaAk Yapı İnşaat’ın Bursa’nın her yerinde imzası var. Biz yola “HayallerinGüvenle Buluştuğu Mekânlar” sloganıyla çıktık. Bir daire almak herkesin hayali.Biz de hayalleri güvenle buluşturan mekânları inşa etmeye başladık” dedi.

BÜYÜKŞEHİR OLARAKBURSA GERİDE KALDI

Bursa dışında tüm büyük şehirlerin imar planlarını, inşaatlailgili aldıkları kararları takip ettiklerini vurgulayan Akkoyun, şöyle devametti:  “Kazandığımız deneyimi de Bursa’dauyguluyoruz. Büyükşehir olarak Bursahala diğer şehirlerden geride.  İmarkapsamında olan yerlerdeki arazilerin iyi olmamasından dolayı Bursa, konutta veinşaat alanında hak ettiği yere gelemedi. 2016 yılı ülkemiz açısından çoksancılı geçti. İzlerini silmek de kolay olmadı. Ucuz atlattığımız bir darbegirişimi, tüm sektörler gibi inşaat sektörünü de etkiledi. 2017 yılını birtoparlanma yılı olarak görüyoruz. Biz ülkemizden her zaman umutluyuz. Ülkemizininsanının potansiyelini ve fırsat verildiği zaman neler yapabileceğinibiliyoruz. Referandumdan sonra da bir nefes aldık. Biz artık şu hükümet buhükümet kaç tane koalisyon dönemlerini çoktan geçtik. Umutluyuz, ben şahsenmemleketimin insanının bütün her şeyi yapacak kapasitede olduğunu görüyorum.”

KARACABEY VEMUSTAFAKEMALPAŞA TURİZME KATKI SUNACAK

Yatırım kararı alındığında konut ve araziyi birbirindenayırmak gerektiğini vurgulayan Akkoyun, şehirlerin batı yönlü bir gelişmeseyrettiğini belirterek, “Bursa'ya baktığımızdakentin doğusu inşaat alanı ve arazi bakımından daha zengin olmasına rağmenİzmir Yolu Bursa’nın yıldızıdır. Yatırımcılar, kendi bütçelerine göre İzmirYolu’nun herhangi bir yerine yönelebilirler. Bu süreçte Karacabey veMustafakemalpaşa’da İstanbul-İzmir Otoyolu güzergahında yer aldığı için yurtiçiseyahat yapan yolcu turizmi hareketi yaşanacaktır. Bahsettiğimiz ilçelerİstanbul ve İzmir’in tam ortasında yer alıyor. Dinlenme tesisi ve konaklamatesisleriyle bu ilçeler Bursa turizmine katkı sağlayacaktır.”

ZEMİNİ BURSA OVASINDAN ÇOK DAHA İYİ

Murat Akkoyunlu, Bursa’da son dönemdeKayapa’nın yıldızının parladığını söyledi. Kayapa’yı neden seçtiklerine iseAkkoyunlu, şöyle açıklık getirdi: “Kayapa Bursa’da Cephanelik bölgesinden sonrayeşilin en yoğun olduğu bir yer. Oksijen açısından zengin. Şehir merkeziylearasında 5 kat fark var. İnsanlar, Kayapa’da temiz hava alacaklar. Daha güvenlive sağlıklı bir çevrede oturacaklar. Deprem açısından da değerlendirdiğimizdeKayapa’nın zemini Bursa Ovası’na göre çok daha iyi. Ağırlıklı projelerimizKayapa’da. 2+1, 3+1, 4+1 daireler tasarlıyoruz.”

İNŞAAT SEKTÖRÜ KAYAPA'YI TERCİH EDİYOR

Göçmen Konutları ve Hasanağa'da büyük birkonut seferberliği olduğunu dile getiren Akkoyun,  Kayapa’da artık şehirleşmenin tamamlanmaküzere olduğunu söyledi. Kayapa’nın Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesiarasındaki bazı anlaşmazlıklar nedeniyle arada kaldığını dile getiren Akkoyun,“Açıkça söylemek gerekirse Büyükşehir Belediyesi'nin, Nilüfer Belediyesi'nesiyasi olarak Kayapa’ya bir şey yaptırmama inadı var. Hâlbuki Nilüfer Belediyesi'ninburada eko kent planı, muhteşem bir şehirleşme planıydı bana göre. AncakBüyükşehir Belediyesi izin vermedi. Bir bildikleri vardır diye düşünüyorumancak sonuçta kaybeden Bursa oldu.  Benmüteahhit olarak bir şey kaybetmedim, işime devam ediyorum” ifadelerinikullandı.

BURSA'NIN TARİHİATMOSFERİ KORUNMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı RecepAltepe’nin inşaat sektöründen gelmediği için ve farklı bir konuda uzman olduğuiçin bakış açısının farklı olabileceğini öne süren Akkoyun, “Normal şartlardayoğunluk şehrin dışındaki bölgelerde olmalıdır. Şehir merkezi nefes almalıdır.Ancak biz şehrin içinde öyle bir yoğunluk yaratmışız ki… Halen de yaratıyoruz.Örneğin Doğanbey TOKİ. Bizim simgemiz Ulucamidir. Ecdat, bu şehri kurarkenUlucami’yi Bursa’nın her yerinden görülecek şekilde konumlandırmıştır. Buramburam tarih kokan bu şehre inşa edilen yüksek katlı TOKİ’ler kentin tarihinekarşı bir cinayettir. Her gördüğümde içimi sızlatan bir yapıdır” diye konuştu.

 ULUDAĞ ARENA OLMALIYDI…"

Akkoyunlu, Bursa Büyükşehir Belediyesistadyumuna da değindi. Halk arasında Timsah Arena olarak bilinen stada Uludağadının verilmesi gerektiğini savunan Akkoyun, “Milyarlarca insan bu oyunuizliyor. Biz de Bursaspor'un başarılı olmasını istiyoruz. Daha önce pekçok kezAvrupa kupalarında boy gösterdik. Dünyada eşsiz olan bir Uludağımız var.Stadımızın adı da Uludağ ya da Uluşehir olsa çok daha güzel olurdu” dedi.

KAYAPA ÖZLÜCE’YE RAKİP OLACAK

Kayapa'nın önü kesilmez ise üç sene içerisindeÖzlüce'ye rakip olacağını iddia eden Akkoyun, şöyle devam etti: “Kayapa’nınpekçok avantajı var. Uludağ Üniversitesi’nin karşısında olması, Görükle’ninailelerin tercih ettiği bir bölge olmaktan çıkması gibi. Şuanda yüz yirmiyiaşkın konut ediyoruz ve bu bizim başlangıç etabımız.  Kayapa’nın yerleşim ve sosyal hizmet gerideolması bizi biraz bekleme sürecine sokuyor. Şunu da belirtmek gerekir kiKayapa'nın geleceğinin Özlüce'den farkı olmayacağını tahmin edebiliyoruz. Geçmişimizde çok başarılı projelerihayata geçirdik. Özlüce’de ve Yıldırım’da taahhütlerimize sağdık kaldık.  Ağırladığımız müşteriye “Bizden ev alan eskimüşterilerimize sorunuz” diyoruz. En büyük referansımız daha önce bizden evalan müşterilerimiz. Kayapa’da kat karşılığı hiçbir projeye imza atmadık.Şirketimize ait arsalar üzerinde binalarımızı yükselttik. Ak Yapı İnşaat’tandaire alanlar aynı zamanda arsamıza da ortak oluyorlar. Kat karşılığı çalışmamodeli çok fazla risk barındırıyor.

ASIL HEDEFİMİZ 2018 YILI

2017’nin sonuna kadar sadece Kayapa’da,plan doğrultusunda elli altmış arasında konut teslim edeceklerini aktaranAkkoyun, diğer bölgelerde de yüz ellinin üzerinde konut teslim etmehedeflerinin olduğunu ifade etti. Türkiye'nin 2016 yılında sancılı bir dönemigeride bıraktığını söyleyen Akkoyun, “2017 bizim toplanacağımız, parçaların birleşeceğibir sene. Asıl hedefimizde ise 2018 var” dedi.

ARAP COĞRAFYASI BURSA'YA HAYRAN

Bursa’nın zengin bir mirasın üzerinde yeraldığını belirten Akkoyun, aynı zamanda da İsşam tarihinin en güzel motiflerineev sahipliği yaptığını dile getirdi. Tüm bu özelliklerin Arap coğrafyasınındikkatini çektiğini aktaran Akkoyun,Arapcoğrafyasından Bursa’ya çok büyük bir yöneliş ve hayranlık var. Biz üç kıtaya hükmetmişve adalet götürmüş imparatorluğun torunlarıyız. Onun için bu mirasımıza sahipçıkmalıyız; onu iyi kullanmalıyız” diye konuştu.

YABANCI YATIRIMCIYA KAYAPA’YI, ÖZLÜCE’Yİ ANLATMALIYIZ

Yabancıların konaklamak içintercihlerinin şehir merkezlerini olduğuna dikkat çeken Akkoyun, şunlarısıraladı: “Turistler, Altıparmak’ta, Çekirge’de kalmak istiyor. Bursa’nınçevresini onlara çok tanıtamadık. Bu noktada eksiğimiz var. Kendilerinin gezipgördüğü yerlerde konut almak istiyorlar. Biz onlara Özlüce’yi, Kayapa’yıtanıttıkça aramızdaki ticaret de artacaktır. Yabancı yatırımcıyı yavaş yavaş bubölgelere çekmek istiyoruz. Bu hedefte de başarılı olacağımıza inanıyorum. Buhedef için de bizi yönetenlerin Bursa'nın turizmdeki potansiyelini iyi analizetmeleri, dışarıda reklamını yapmaları gerekli.”

KALİTE BAKİ, FİYATLAR BÜTÇEYE GÖRE

Her kategoride daire inşa ettiklerinivurgulayan Akkoyun, “Ancak kalitemiz hep aynı. Küçüklü büyüklü, manzara biçimi,o bölgedeki ana caddelerin, ana kavşakların üstünde eder olarak yüksek yerdeolması bizim fiyat politikamızı belirler. Kayapa’da dairelerimizi  iki yüz seksen bin liradan başlayan fiyatlarlasatışa sunuyoruz. Daireyi eksiksiz teslim ediyoruz. Referansları sağlamfirmalarla çalışıyoruz” dedi.

SERMAYESİ OLAN İNŞAAT SEKTÖRÜNE GİRMEK İSTİYOR

Belli bir sermayesi olanın inşaatsektörüne girmek istediğini aktaran Akkoyun, bu durumun sonuçlarını söyleözetledi: “Örneğin bir kuyumcu, özellikle inşaata geçiyor. Hiç bir tecrübesi vebilgisi yok. Bu adam kuyumcu olduğu halde neden bina inşa ediyor diyemüşterinin düşünmesi lazım. Bu iş sadece kazanç odaklı olduğu zaman niteliktenödün veriliyor. Hâlbuki biz mesleğimize aşığız bir inşaatı yaparken her tuğladaemek veriyoruz. O yüzden daire alırken firma analizinin doğru yapılması lazım”ifadelerini kullandı.

RANT KORKUSU DEĞİL, MODERN ŞEHİR KURMA HEVESİ LAZIM…

Akkoyun, kentsel dönüşümün kentin tarihi dokusu bozmadan, kentin güzelliklerinikoruyarak modern bir şehir kurma hevesiyle yola çıkıldığında başarıyaulaşabileceğini vurguladı. Deprem kuşağındaki bir noktaya sırf rant getirsinkapalı kapılar ardından yapılan görüşmelerin sonunda bina yapmanın Bursa’ya veTürkiye’ye ihanet olduğunu söyleyen Akkoyun, “Bu, temele kibrit çakmak gibidir.Bir vebaldir, kul hakkıdır” dedi. 

BURSA’YI YÖNETENLER BURSA’NIN TARİHİNE, YEŞİLİNE ACI VERMEMELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınBursa’da yaptığı analizi hatırlatan Akkoyun,Bizim öyle bir Cumhurbaşkanımız var ki Allah razı olsunkendisinden. Bizim yaptığımız her şeyden haberdar çünkü ülke sevdalısı birinsan. Benim gördüğüm en iyi lider. Kendisiyle gurur duyuyorum. Bursa'yıyönetenler Bursa’nın yeşiline, tarihine, doğasına acı vermesinler artık. İnşaatruhsatları verirken, ben her zaman diyorum,  firmanın geçmişinde problem varsa bu firmalarsaf dışı bırakılmalıdır. Başka türlü inşaatta kalite gelmez. Böyle firmalar varolduğu ve denetlenmediği sürece inşaat sektöründe kuruyla yaşın bir arada gittiğidönemi çok yaşarız. Onun için devletin bu konuda denetleyici bir mekanizmayıdevreye sokması gerekiyor” diye konuştu.

FİRMALAR KATEGORİLERE AYRILMALI

Akkoyun, sektörün geleceğiyle ilgiliönerilerini sıraladı: “Sektöre D sınıfından yeni başlayan bir firma beş yıldabir sınıf atlamalı. Sağlıktaki gibi bir sistem olmalı. Şimdi A sınıf bir firma.İnşaat yapıyor ve geçmişinde hiçbir şey yok. O firmanın A sınıfı olduğunu nasılanlayacağız? Firmanın test edilmesi gerekiyor. Gruplara ayırdığımızda vatandaşlar,‘Bu firma yıllardır bu işi yapıyor, tecrübelerine dayanarak ben onlaragüvenebilirim’ diye düşünür. İnşaatta kategori sisteminegeçilirse bir güven ortamı inşa edilecektir.”

 

 PINAR YENİYİĞİT

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

MUDANYA, KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR

MUDANYA, KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR