19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

BALKANLARLA TİCARETTE YENİ SOLUK: BALKANTÜRK TİCARET MERKEZİ

BALKANLARLA TİCARETTE YENİ SOLUK: BALKANTÜRK TİCARET MERKEZİ

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, hayata geçirecekleri BALKANTÜRK Ticaret Merkezi’yle iş adamlarının yıl boyunca Balkan pazarına rahatlıkla erişebileceklerini ifade etti.

23 Haziran 2017 Cuma 15:15 Röportaj

BALKANTÜRKSİAD, Anadoluve Balkan coğrafyasındaki enerjiyi harekete geçiren bir sivil toplum kuruluşuolarak dikkat çekiyor. Bursa’ya değer katan birçok iş adamını bünyesindebarındırıyor. Dernek, heyecan verici bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor:Balkantürk Ticaret Merkezi. BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı BeratTunakan, projeyi, “KOBİ olarak nitelediğimiz orta ölçekli iş adamlarımız BalkanTicaret Merkezi sayesinde direkt bu ülkelerle bağlantı kuracaklar. Ürünlerini12 ay boyunca burada sergileyebilecekler. İkili görüşmelere imza atacaklar”sözleriyle anlatırken yılbaşına kadar tüm hazırlıkları bitireceklerinivurguladı.

Kendinizi anlatırsanız hangi cümleleri kurarsınız?

Bir Bursa aşığıyım. Buradadoğdum. Bir tek üniversite eğitimi için şehrimden ayrıldım. Gerçekten çok özelbir şehirde yaşıyoruz. Gelişmesi için gayret gösteriyoruz. Geçmişte ne kadarhırpalansa da güzelliğinden hiçbir şey kaybetmedi.  Ben, Bursa’da olunca daha rahat nefes aldığımıhissediyorum. Şehrimiz için ne yapılsa azdır diye düşünüyorum.

Siz BALKANTÜRKSİAD Başkanı olarak göçmen bir aileninevladısınız. Bizimle göç hikâyenizi de paylaşır mısınız?

Göçmenlik gerçekten çokzor. Rahmetli annem ve babam her şeylerini Bulgaristan’da bırakarak 1951yılında Türkiye’ye geldiler. İlk önce mecnuri iskanla Ankara’ya gidiyorlar.Ancak Ankara’nın iklimine ayak uyduramayacaklarını anlayıp bu şehreyerleşmiyorlar. Ne yapalım diye düşünürken daha önce de akıllarında olanBursa’ya gelme kararı alıyorlar. Balkan göçmenlerinin en önemli özelliğigittikleri yere kendilerini ait hissedebilmek için bir ev yapmaları. Ailem degeldikleri gibi Koğukçınar’da kerpiçten bir ev inşa ediyor. Ben de o evdedoğdum.

Bize biraz BALKANTÜRKSİAD yapılanmasından bahsedermisiniz? BALKANTÜRKSİAD’la yolunuz ne zaman kesişti?

Ben, BALKANTÜRKSİAD’ınkurucuları arasındayım. 41 kurucu üye bir araya gelerek derneğimizi kurduk.Sayın Naci Şahin de o dönem başkanlığı üstlendi. Ben de Kurucu Yönetim Kuruluarasında yer aldım. Ancak iş yoğunluğum nedeniyle görevimi uzun soluklusürdüremedim. Derneğimiz çok hızlı gelişti. Kurucu Başkanımız Naci Şahinsonrasında Aytuğ Onur ve Levent Bilek derneğimiz için emek sarf etti. Ben dederneğimizin 4. başkanıyım. Kısa süre içinde 400 üye sayısına ulaşan çokkuvvetli bir iş adamı derneğiyiz. BALKANTÜRKSİAD’ı anlatırken Balkantürk Eğitim Vakfı’ndan (BEV)bahsetmemek olmaz. Vakfımızla da iç içeyiz.

BALKANTÜRKSİAD hedefleri nelerdir?

BALKANTÜRKSİAD’ınöncelikli hedefi üyeler arasında ilişkileri artırmak. Bir iş adamı derneğiyiz.İkinci önceliğimiz de Balkan kökenli iş adamları olarak bu coğrafyadaetkinliğimizi artırmak. Köklerimiz hala Balkanlarda duruyor. Balkanlarda ciddibir Türk ve Müslüman nüfus var. Hükümetimizin politikası soydaşlarımızıbulunduğu yerde güçlendirmek. Biz de bu hedefe, Balkan coğrafyasında ticariilişkileri artırarak, istihdam oluşturarak, yatırımlar gerçekleştirerek katkı sağlıyoruz. Aynı zamanda sosyal  ilişkilerimizi geliştirmek için birçok Balkanderneğiyle iç içeyiz.

Sosyal ilişkilerigeliştirmek Balkanlarla ilgili için birçok dernekle iç içeyiz. Ama biz aynızamanda bir iş adamı derneğiyiz. Ticari ilişkilerin gelişmesini sağlamaköncelikli görevimiz. Bunu yapabilmek için de yeni bir projemiz var: BALKANTÜRKTicaret Merkezi.  

Heyecan verici bir projeye hazırlığıiçerisindesiniz. Balkan Ticaret Merkezi’nin detaylarını bizim için anlatırmısınız?

Evet, çok önemsediğimizbir proje. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da derneğimizin de üyesi olan BursaMilletvekili Sayın Hakan Çavuşoğlu’yla birlikte Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanımız Dr. Müezzinoğlu’na konuyu arz ettik. O da sıcak baktı. Projedenbahsetmek gerekirse, bildiğiniz gibi Ekonomi Bakanlığı dünyanın çeşitliülkelerinde Türkiye Ticaret Merkezleri oluşturuyor. Türk iş adamları bumerkezler sayesinde birçok başarılı iş gerçekleştiriyor. Biz de bu modeldenyola çıktık. KOBİ olarak nitelediğimiz orta ölçekli iş adamlarımız BalkanTicaret Merkezi sayesinde direkt bu ülkelerle bağlantı kuracaklar. Ürünlerini12 ay boyunca burada sergileyebilecekler. İkili görüşmelere imza atacaklar.Proje çalışmalarımız Eylül ayına kadar sürecek. İzinleriyle birlikte yılbaşındastart vermeyi düşünüyoruz. Bursa’nın tüm dinamikleriyle birlikte yolaçıkacağız. Siyasi irade de bu konunun takipçisi.

Balkan kökenli iş adamlarının Bursa ekonomisindeciddi ağırlığı var. Bu iş adamlarının payı ne kadar?

BALKANTÜRKSİAD, içindeher sektörden önemli kimlikleri barından bir oluşum. Bursa’nın çok önemlimarkalarına aramızda. Şehrimize değer katan birçok üst düzey iş adamımızderneğimize üye. Ana amacımızın üyelerimiz arasındaki sinerjiyi artırmakolduğunu söyledik. Bunun için tüm üyelerimizle dirsek teması halindeyiz. Birhayli de başarılı olduğumuzu belirtmeliyim. 30 Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşımelinden gelen gayreti gösteriyor.

Size göre Türkiye dünyanın ilk beş büyük ekonomisinegirmesi için ne yapması gerekiyor?

Ekonomik boyutunundışında politik boyutu daha önemli ki o da bizim işimiz değil. Ticari olarak neyapmamız gerekiyor sorusunun cevabı da çok çalışmak. Aynı zamanda verimliçalışmak. Planlı hareket etmek ve iletişimi ve sinerjiyi üst düzeyde tutmak. Enönemlisi de aynı hedefe kilitlenmek. O zaman ülkemiz dünyanın en büyükekonomileri arasına girecektir. Hedeflerde farklılıklar olunca düşünceler dedeğişiyor ve maalesef hedeften hızla uzaklaşıyoruz.

12 Balkan ülkesiyle işbirliği halindesiniz. Buülkelerde iş adamlarımız hangi sektörlerde yatırım yapmalı?

Türklerin daha çokyaşadığı yerlerde yatırım yapmak öncelikleri olmalı. Oradaki soydaşlarımızıngüçlenmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştiren birçok önemli firmalarımız veüyelerimiz var. Sektör olarak ayırmayalım. Balkanlarda tüm sektörler içinpotansiyel mevcut.  Avrupalı yatırımcılarda Balkan coğrafyasına yöneldi. Bizim de oralarda mevzi tutmamız gerekiyor. O bölgelereetnik yapıyı da göz önünde tutarak yatırımlar yapmalıyız.

BALKANTÜRKSİAD Bursa’nın en etkili SİAD’lardan biri.SİAD’lar arası iletişimi, etkileşimi nasıl buluyorsunuz?

Bursa’da birçok SİADmevcut. Bu derneklerin fazla olmasının zararı yok. Herkes kendi camiasına dahaiyi nasıl hizmet ederim diye düşünür ve çalışırsa o ölçüde başarılı olur.STK’lar başarılı olursa toplumda huzur artar. Doğru kararlar alan vekararlarını uygulayan bir toplum haline geliriz. Aslında SİAD’lar arasındarekabeti arzuluyoruz.

Diğer Sanayici ve iş adamı dernekleriyle ortakprojeleriniz var mı?

Ortak proje için herSİAD’a kapımız açık. Yeter ki birlikte projeler üretelim, düşünelim.

Spor, ülkeleri dünyada başarılı kılar. Artık kentlerstadyumlarıyla anılıyor. Bursaspor’un başarılı olması için SİAD’lar neyapabilir?

Ben Bursaspor’un kongreve Divan Kurulu üyesiyim. Geçtiğimiz günlerde Bursaspor Divan KuruluToplantısı’na katıldım. Orada hayretler içinde kaldım. Bursaspor hepimizinortak değeri. Divan Kurulu Toplantısı’nda eleştiriler oldu, öneriler sıralandı.Yönetimi destekleyen konuşmalar yapıldı… Ardından yönetim savunma için sözaldı. Herkes şunun farkında olmalı. Bursaspor’u meydana getiren kongre üyeleri,divan kurulu üyeleri ve taraftarlardır. Yönetim kurulu sportif ve ekonomikbaşarı sözü vererek göreve kendi talip oluyor. Kimse onları zorlamıyor.

Yönetim kuruluBursaspor’un sahibi değil görevlisi. Seçilen yönetim kurulu sanki Bursaspor’upara ile satın almış gibi davranıyor. Bu bakış açısını acilen değiştirmeliyiz.Şunun bilinç yerleşmeli: Seçilen yönetim kurulu bir takım sözlerle kongreüyeleri tarafından göreve getiriliyor, o yüzden hesap da vermeli.  Başarısız olup taraftarları, divanı, kongreüyelerini suçlamak mantıklı değil. Bursaspor’u yönetmek ciddi bir iştir. İşleriniiyi yaparlarsa hepimiz mutlu oluruz. Çünkü kimse Bursaspor’un kötülüğünüistemiyor. Benim Bursaspor’dan yana hiçbir çıkar ve talebim yok. Sadecetakımımla gururlanmak istiyorum.

Bursaspor konusunda bir çalışma başlatacağız dermisiniz?

Arkadaşlarımızla herzaman için bir değerlendirme yaparız. Bursaspor bizim göz bebeğimiz.

Yerel yönetimlerle ilgili bir talebiniz var mı?

Büyükşehir BelediyeBaşkanımız Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar veNilüfer Belediye Başkanımız Mustafa Dündar hem balkan göçmenleri hem de derneğimizeüye. Balkan ülkeleri ile olan ilişkilerde çok büyük etkileri var. Bu da bizimşansımız. Devamlı görüşme halindeyiz. Onlar bize çok büyük bir güç veriyor.

Balkantürksiad Evi ne zaman tamamlanacak?

Hazırlıklar tüm hızıylasürüyor. 12 Balkan ülkesinin de izi olan bir yapı oluyor. Tüm yönetim kuruluüyelerimiz titizlikle çalışıyor. Binamızın yüzde 90’ına yakını bitti. 30Ağustos’ta Allah’ın izniyle yeni binamızda olacağız. Bina bin 200 metrekare. Enüst katında toplantı salonumuz var. Bir alt katta ise ofisler mevcut. Onunaltında da sosyal etkinliklerimizi gerçekleştireceğimiz alanlar var. En altkatta da sergi alanları bulunuyor. Burası tüm Balkan camiasının evi. 427üyemizin de hakkı var. Bitirmek bize nasip olduğu için çok gururluyuz. Emeğigeçen herkese teşekkür ediyorum.

BALNET projeniz nasıl gidiyor?

Harika gidiyor.Üyelerimiz arasındaki ticari ilişkiler proje sayesinde iyice gelişti. Grupüyelerinin her biri ayrı mesleklerden ve toplantılarını askeri disiplinleyapıyorlar. Herkes birbirini iyi tanıyor. Örnek verecek olursak bir mobilyayaihtiyacınız olduğunda mobilya sektöründe hizmet veren grup üyeniz yardımınızakoşuyor. Aralarında çok büyük bir ticari ilişki var. Şu an BALNET 1 ve 2 var.BALNET 3’te kurulmak üzere. Ben de bu organizasyonun içinde yer almak içinsabırla bekliyorum.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

STK OLUŞUMLARINA KALİTE GELMELİ

STK OLUŞUMLARINA KALİTE GELMELİ