17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

BURASI ESKİ TÜRKİYE DEĞİL ARTIK ÜLKEMİZİ DİZGİNLİYEMEZLER

Burası eski Türkiye değil Artık ülkemizi dizginliyemezler

Erdemliler Hareketi Derneği röportajı

09 Şubat 2018 Cuma 15:00 Röportaj

Bursa kısa bir süre önce yeni ve iddialı bir sivil toplukkuruluşuyla tanıştı: Erdemliler Hareketi Derneği. Toplumu iyiye, güzele veyardımlaşmaya çağıran, Türkiye’de asıl rol model olma yolunda yaptığıçalışmalarla tanınan Erdemliler Hareketi Derneği, Bursa’da temsilciğikuruluşunun üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen hazırladığıprojelerle toplumda heyecan oluşturmayı başardı. Erdemliler Hareketi DerneğiBursa Şubesi Başkanı Muhsin Şaşmaz, hem Türkiye hem de Bursa gündemiyle ilgiligazetemize özel açıklamalarda bulundu. Herhangi bir partiyle organikilişkilerinin olmadığını vurgulayan ve her zaman doğrunun yanında olacaklarınıkaydeden Şaşmaz, “Balık hafızalı bir oluşum değiliz, her zaman doğrununyanındayız” diyor. Afrin operasyonunu da Bursa 5N1K gazetesi için değerlendirenŞaşmaz, “Amerika, 15 yıl önceki Türkiye’yi istiyor. Ancak Türkiye artık eskiTürkiye değil. Artık Türkiye’yi dizginleyemezler” ifadelerini kullanıyor.

Erdemliler HareketiDerneği ne zaman kuruldu? Derneğin hedefi nedir?

Erdemliler Hareketi aslında Peygamber Efendimimizin 20’liyaşlarına denk gelen bir hareket. O zaman ki terimleri çevirdiğimiz zaman karşılığının“Erdemliler Hareketi” olduğunu görüyoruz. İslam coğrafyasında dönem dönemihtiyaç hasıl olduğunda mazlumların yanında olmak için zalimlerin karşısınaçıkmak adına bu tür hareketler başlamış. Türkiye’de de Sayın Cumhurbaşkanımız,Saadet Partisi’nden ayrılıp AK Parti’yi kuracakları zaman bu ismi tercihettiler. Her ne kadar kurumsal bir yapı oluşturulmadıysa da adı böyle geçti.  Erdemliler Derneği, yaklaşık 2-2,5 sene öncegenel başkanımız İslam Kanıtoğlu ve arkadaşları tarafından İstanbul’da kuruldu.Biz burada Bursa temsilcisi konumundayız. Birkaç ay içinde Türkiye’de 15 taneBüyükşehir’de temsilciliklerimiz açılacak. Bunları planlarken çok dikkatliolmaya çalışıyoruz. Derneğimize üye olmak için form dolduran her üyenin üyeliğinikabul etmiyoruz. Biz, her ne kadar STK tüzüklerinde yoksa da prensip olaraksabıka kaydı da istiyoruz. Formlar yönetim kurulu arkadaşlarımız tarafındaninceledikten sonra genel merkeze gidiyor. Onların da kabul etmesi durumundayeni arkadaşlarımız aramıza katılıyor. Erdemliler Hareketi’ne gelenarkadaşlarımızın Erdemli kelimesinin içini doldurması önceliğimiz. Aslındaherkes bu kelimenin içini doldurmalı. Hepimiz Erdemli olmak zorundayız. Buherhangi bir ideolojiyle, partiyle bağlanacak bir şey değil. Ama hepimizgeldiğimiz zamanı biliyoruz.

Derneğimizin tüzüğü aşağı yukarı diğer derneklere benziyor.Ama biz dernek olarak öncelikle Cumhurbaşkanımızın, devletimizin, hükümetimizinyanındayız. Aramızda akademisyenlerimiz, tüccarlarımız, iş adamlarımız var.Vekilim eski Emniyet Müdürü. Belki kaba bir tabir ama balık hafızalı bir dernekdeğiliz.  Türkiye’nin değerlerini öneçıkaran, vatanına ve milletine bağlı, bayrağını ve devletini seven örnekbireyler olarak topluma yön verecek çalışmalarımız için sabırsızlanıyoruz.

AK PARTİ’NİN KURDUĞUBİR DERNEK DEĞİLİZ

Üye kriterleriniznedir? Birçok STK’da görmediğimiz biraz da tarafınızı net bir şekilde ortayakoyduğunuz bir yapı dikkatimi çekiyor. Biraz bu konuyu açar mısınız?

AK Parti Erdemliler Hareketi’yle başladı. Ancak biz AKParti’nin kurduğu bir dernek değiliz. Bu devlet bizim devletimiz. Atalarımız butopraklar için canlarını verdiler. Dedem 1924’te komünizmden kaçıp Türkiye’ye butopraklarda, ay yıldızlı bayrağımız altında yaşamak için geldi. Ben vearkadaşlarımın bu bayrağa, bu topraklara bir borcu var. Bu misyonu üstlenirkenbu kriterlere inanarak buraya geldim. Biz, devletimizin yanındayız evet amayanlış giden şeyleri eleştirmek de boynumuzun bir borcu. Biz hiçbir zamansuskun değiliz ve olmayacağız. Ben, arkamda gördüğümüz blokları eleştiren birinsanım. (Doğanbey Toplu Konutları’nı kast ediyor.) Hepimiz Erdemli olmalıyız.Erdemli olmak, doğru, özü sözü bir olmaktan geçiyor. Ben ve arkadaşlarım bumisyon ve vizyonla, hareket ediyoruz. Erdemliler Hareketi Derneği Başkanıolarak değil, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eleştiri hakkımı herzaman kullanacağım.

Erdemliler HareketiDerneği ile yolunuz ne zaman kesişti?

Arkadaşlarımız araştırmışlar, beni uygun görmüşler. Teklifbana geldiğinde bir araştırma yaptım. Teklif nedeniyle çok mutlu olduğumubelirtmem gerekiyor. Ayrıca 3 milyonluk bir şehirde bu teklifin bana yapılmasıbeni çok onurlandırdı. Kendimden bahsetmek gerekirse 1965 doğumluyum. 2 erkekevladım var. Sanayici bir iş adamıyım. Dedem Kafkasya’dan bu ülkeye geldi. Bende bu ülkede yapabileceklerimin en iyisi yaptım. Artık ülkem için neleryapabilirim diye düşünüyorum.

ErdemlilerHareketi’nin yurtiçindeki durumu ne?

Yaklaşık 15 ille görüşmeler yapılıyor. Yakın zamandaonaylanacak ve yeni yapılanmalar ortaya çıkacak. Çok heyecanlı bir bekleyiş vararkadaşlarımızda. Sağlam temeller üzerinde kurmak istiyoruz yapımızı. Bizuluslararası çalışan ulusal bir derneğiz. Vatandaşlarımıza her konuda yardımcıolabilmek için elimizden gelen her türlü imkânı kullanacağız. Eğitim alanında,uyuşturucuyla mücadelede, şehit ailelerimizin ihtiyaçları konusunda, engellibireylerin sorunları konusunda her zaman devletle vatandaşımız arasındaki birbağ olmaya çalışacağız.

BU COĞRAFYA’DA GÜÇLÜBİR TÜRKİYE İSTEMİYORLAR

Ülke olarakgündemimiz Afrin. Siz bu operasyonu nasıl yorumluyorsunuz?

Dünyanın şımarık çocukları 12 bin kilometre öteden gelerekbize racon kesmeye çalışıyor. Teröristlere göz göre göre beş bin tır silahverdiler. Utanmadan bize “müttefikimizsiniz” dediler bir de. Ama SayınCumhurbaşkanımız basiretli bir şekilde onlara cevap verdi. Burada DevletBahçeli’nin de hakkını vermek gerekiyor. Milli bir duruş ortaya koydu. Banagöre geç kalınmış ama yerinde bir operasyon. Bizim bin kilometrelik sınırımızdayaşananları seyredeceğiz bir şey yapamayacağız ama sen 12 bin kilometre ötedengelerek bize ne yapacağımızı söyleyeceksiniz. Onlar Türklerin zamanı geldiğindeneler yapabileceğini bilmiyorlar. Bildikleri şey saman altından su yürütmek,arkadan hançerlemek. Avrupa da böyle. Dikkat ederseniz birkaç ay önceilişkilerimizin kopma noktasına geldiği, Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımızlabir araya gelmesini engelleyen, bir kadın bakanımızı rehin alan,konsolosluğumuza sokmayan Hollanda, yanımızda olan bir açıklama yaptı. Onlar dabence şunu düşünüyorlar: Bükemediğin bileği öpeceksin! Sırası geldiğindedeğerlerden, saygılardan bahsedenler bizim insanlarımıza köpeklerlesaldırdılar. Bu coğrafyada güçlü bir Türkiye olmasını istemiyorlar. Peki, bizimiçimizdekiler. Ben bu duruma da çok üzülüyorum. Amerika, 15 yıl öncekiTürkiye’yi istiyor. Ancak Türkiye artık eski Türkiye değil. Artık Türkiye’yidizginleyemezler. Bunu öğrenmeleri lazım. Gezi olaylarında, üçüncü köprüde, 3. havalimanındada bunu hep denediler.

Sizin gözünüzdenBursa’nın problemleri nelerdir? Bu sorunlarla başa çıkmak için neler yapılmalı?

Bursa’nın şu anki en önemli sorunu uyuşturucu. Ardındantrafik, kentsel dönüşüm ve şehir planlaması geliyor. Yerel yönetimlere buanlamda eleştirmek de yerinde olmaz. Mesela trafik sorununu ele alalım.Ekonomik durum iyileştikçe insanların otomobillere erişimi kolaylaştı.Türkiye’de şu anda 25 milyon araç var. AK Parti hükümeti iktidara gelmedenönceki araç sayısı 10 milyonun altındaydı. İnsanlara araç almayın diyemezseniz.Maalesef önceki yıllarda şehir planlamaları iyi yapılamamış. Ben görevim icabıdünyanın her yerini gezdim. Kanada, Amerika, Rusya, Avrupa. İnsanlarşehirlerini yapmadan önce altyapılarını hazırlamışlar. Bugün Moskova metrosistemi dünyanın önde gelen sistemlerinden biri olmasına rağmen trafiğiİstanbul’dan daha kötü. Tokyo yine öyle. Şimdi Sayın Alinur Aktaş’ın elindesihirli değnek yok ki bu sorunu birden ortadan kaldırsın. Bu anlamdaeleştirinin doğru olmadığına inanıyorum. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde bazıçözümler yapılabilir. Toplu taşımaya öncelik verilebilir.

UYUŞTURUCUYLAMÜCADELE ÇÖZÜM İNSANLARI BİLİNÇLENDİRMEK

Uyuşturucuylamücadele öncelikleriniz arasında. Türkiye’de uyuşturucunun kökünü kazımak için ne gibi önlemler alınmalı?

Uyuşturucu madde kullanımı bana göre Türkiye’nin sorunlarıarasında birinci sıraya konulmalı. Terör Allah’a şükür üçüncü dördüncü sıralarageriledi. Ekonomimiz çok iyi durumda. 2017 yılında Türkiye rekor düzeydebüyüdü. Övünülecek bir durum. Biz bir STK’yız. Elimizde sihirli bir değnek yok.Maalesef uyuşturucunun içinde çok büyük rantlar var. Bazı kesimler bu işten çokbüyük paralar kazanıyor. Onurunu, şerefini, gururunu paraya satmış insanlarvar. Biz uyuşturucuyla mücadele için AMATEM’le  toplantılar yapıyoruz. Bir kişi maddeyi üçüncükez kullandığında bağımlıya dönüşüyor. Bizim derneğimizde her salı uyuşturucumaddeye bulaşmış, kurtulmuş bireylerin aileleriyle toplantılar düzenliyoruz.Şunun da altını çizmem gerekiyor. Bir şekilde uyuşturucu maddeye bulaşanlar yaşamlarınınsonuna kadar bağımlı kalıyor. Kurtulmak yok, kullanmamak ve kullanmamak içinmücadele etmek var. Ailelerimizle uzmanları bir araya getiriyoruz. Onlara nasılmücadele etmeleri gerektiklerini anlatıyoruz. Burada da şöyle bir problemlekarşılaşıyoruz. Maalesef hep yokluk içerisindeki ailelerimizin çocuklarıuyuşturucu batağında. Onlar da bu durumun deşifre olmasını istemiyor.Uyuşturucuyla mücadelenin çözümü insanlarımızı bilinçlendirmekten geçiyor. Oçocukları uyuşturucuya iten ilk sebep ailelerin ilgisizliği ve cahilliği.

ErdemlilerHareketi’nin Bursa’da şimdiye kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerdenbahsedebilir misiniz?

Biz daha yeni bir derneğiz. Ancak son derece heyecan vericiprojelere imza atıyoruz. Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile bir protokol imzaladık.“Ben Okudum Sıra Sende” isimli projemizde ortaokuldaki çocuklarımız okumuşoldukları hikaye, roman, ders kitaplarını bir paketin içine koyacak vekitaplarını verecekleri kardeşlerine mektup yazacaklar. Biz de ErdemlilerDerneği olarak bu kitapları Diyarbakır, Mardin, Çorum, Yozgat’taki kardeşlerineulaştıracağız. Kitapları alan çocuklarımız da onlara mektupla cevap verecekler.Sonraki adımda biz bir otobüsle buralara kitap gönderen çocuklarımızı kitapgönderdikleri kardeşleriyle buluşturacağız. Çocuklarımız o kültürü yerindegörecek. Onlarla birlikte yemek yiyecek. O gece kardeşlerinin evlerindekalacak. Sonra da kitapla buluşan çocuklarımız Bursa’ya gelecek. Onlar da bizimkültürümüzü tanıyacak. Amacımız gönül köprüleri kurmak, ön yargıları yok etmek.Nilüfer sınırları içerisinde okullarla yakında çalışmaya başlayacağız. 15-20gün önce okul müdürü arkadaşlarımıza projemizi anlattık. Projemizin içerisindeçok saygın eğitim adamları da bulunuyor.

REKLAM OLSUN DİYEÇALIŞMIYORUZ

Bu anlamda medyaya da ihtiyacımız var. Belediyelere, diğerSTK’lara da ihtiyacımız var. Yeniyiz, herkesi kendimize tanıtamadık henüz. Herşeyi birden anlatmak zorunda da değiliz. Hızlı giden çabuk yorulur. Biz belliprojelere imzamızı atarak gitmek istiyoruz ki kalıcı olalım. Reklam olsun diyebir şey yapmıyoruz. Biz bir huzurevine gittik. Gitmeden önce de aradık. Nasılbir yardımda bulunabileceğimizi sorduk. Bize bir liste verdiler. Yanlarınagittik, ellerinden öptük, onlarla sarıldık, muhabbet ettik. Çıktık geldik. Banagöre bu da bir sadaka. Bir yetimin sırtını sıvazlamak da bir sadaka.

MENFAATİN DEĞİLDOĞRUNUN YANINDAYIZ

Erdemliler DerneğiHareketi Derneği referandumda sahadaydı. Şimdi önümüzde 2019 seçimleri var. ErdemlilerHareketi  bu seçimlerde nasıl davranacak?

Erdemliler Hareketi ideolojik bir dernek değil. Herhangi birpartinin sözcüsü hiç değil. Ama biz doğrunun yanındayız. Biz bu ülke için kefengiyip gezenlerin, bu ülke için yananların, elini değil vücudunu taşın altınakoyanların yanındayız. 15 sene önce ülkemizin gayrisafi milli hasılası 2 bindolarken bu kadar olayların olmasına rağmen 12, 13 bin dolarsa biz ErdemlilerHareketi derneği olarak kimin yanında olacağımızı çok iyi biliyoruz. Dünyanınjandarması olan şımarık çocuğa karşı gelen, dünyanın boyun eğdiği bir diktatöre“one minute” diyen bir reisimiz varken biz kimin yanında olacağımızı çok iyibiliyoruz. Biz a ve b partisinin yanında olalım, adamımızı işe alsın gibi birgayret içerisinde değiliz. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım belli bir yeregelmiş insanlar. Bu saatten sonra menfaatin değil sadece doğrunun yanındayız.Biz mazlumun yanında zalimin karşısında olacağız.

Şehit aileleri vegazi aileleri konusunda hassassınız. Bu konuda ne yapıyorsunuz?

Biz klasik, rutin bir STK olmak istemiyoruz. Hadi bu daböyle oluversin demeyeceğiz. Biz yoğun istişarelerle karar alıyoruz. Farklıprojelere imza atmak istiyoruz. Rutin projelere artık insanlar da rağbetetmiyor. Farklı düşüncelerimiz var. Bir festival planlıyoruz. 15 gün her akşambir iki sanatçının olduğu halk konserleri düzenleyeceğiz. Biletler 5-10 TLaralığında olacak. Ama bu fiyatlarla bilet alanlar Yavuz Bingöl gibi isimleri izleyecek.Belediyeleri de bu projemizde yanımıza almak istiyoruz. Buradan elde edilengeliri de şehit ailelerine ve diğer ihtiyaç sahiplerine bırakacağız.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANMA PAYINI BEKLİYOR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANMA PAYINI BEKLİYOR