19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

BURSA, 2019’DA SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK !

Bursa,  2019’da Sağlık Üssü olacak  !

İl Sağlık Müdürü olarak 2009 yılında Bursa’ya atandığında nasıl bir tablo devraldığını anlatan Özcan Akan; ilk icraatlarının kentin sağlıkta 2023 yılı hedeflerini ortaya çıkartmak olduğuna değinirken, Bursa’nın belirlenen yol haritasında hızla yatırım almaya devam ettiğine vurgu yaptı.

01 Haziran 2017 Perşembe 14:05 Röportaj

Organ bağışında Avrupa1.si  kanser taramalarında, sağlıklıyaşam merkezlerinde ve acil sağlık hizmetlerinde de  Türkiye 1.si olan Bursa 2019 yılına doğru birsağlık üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Bursa’nın sağlıktaki hedefini net açıklamalarla sadece 5            N1K’ya anlatan İl Sağlık MüdürüÖzcan Akan Şehir Hastanesi’nde gelinen noktayı, Memleket Hastanesinin yenikonumuyla nerede inşa edileceğini ve devam eden yatırımlardan yansıyan sontabloyu da yorumladı. ‘Bursa 2019’da Marmara’nın sağlık üssü olacak’ cümlesiylekentin diğer büyükşehirlere yakın gelecekte fark atacağı mesajını  veren Özcan Akan yol haritasını  da koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerindeki 2023 hedeflerini, 2019yılında yaşama geçirmek üzere kurmuş.

AYNI ANDA EN FAZLA YATIRIM BURSA’YA  

Türkiye’de sağlıkta  aynı andaen fazla yatırım alan Kentin Bursa olduğuna işaret eden İl Sağlık Müdürü ÖzcanAkan; “Bugün totalde 21 inşaatımız var, 13ünübitirmiş durumdayız, 6’sı  devam ediyor.2’si  de şuan proje aşamasında. İlçelerinbüyük bir kısmını bitirdik. Şuanda yatırımlarımızın sonuçlarını almaya başladık”değerlendirmesini yaptı. Muradiye’deki Memleket Hastanesi için arsaaraştırmalarının hızla devam ettiğini kaydeden İl Sağlık Müdürü Özcan Akan,hastanenin yeni lokasyonunun İstanbul Yolu olacağının sinyallerini de verdi.  

ORGAN BAĞIŞINDA BURSA AVRUPABİRİNCİSİ

2012 yılında organ bağışındaTürkiye 1.si olan Bursa’nın, 2017 yılı itibariyle  Avrupa’da 1. Olduğunu kaydeden  Özcan Akan başarının sırrını anlatırken ,muhafazakar bir yapıya sahip kentte il müftülüğü ile koordineli çalışarak dingörevlileri aracılığı ile vatandaşlarla doğru bir iletişim kurduklarına vurguyaptı. Bursa ne zaman tam kapasitelibir sağlık üssü olur sualimize hizmette optimum seviyeyi işaret ederek yanıtveren İl Sağlık Müdürü Akan net ifadeler kullandı “ Burada yapmakistediğimiz hiçbir torpili olmayan vatandaşın bir sağlık kuruluşuna başvurduğuzaman, olması gereken sürede alması gereken hizmeti alıp hızlı bir şekildegüler yüzle oradan ayrılmasıdır. Biz bunu başardığımız gün biz görevimiziyapmışız demektir. Bu da hizmette optimum kalite demektir”.

SAĞLIKTA 2023 HEDEFLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Sayın  Akan 2009’da İl SağlıkMüdürü olarak Bursa’ya atanmıştınız. Bursa sağlıkta o zaman diliminden bu yanabirçok yatırım aldı. Peki göreve geldiğinizde bir tablo devralmıştınız anlatır mısınız ?

Göreve başladığımızda Bursamızda bütün Türkiye’de olduğu gibi ailehekimliğine geçiş süreci gündemdeydi. Dolayısıyla 1. basamaktaki tablo buydu.2. basamakta da hastanelerimiz yetersizdi. İlk işimiz göreve başlar başlamaz, Bursa’nınbir profilini detaylarıyla  çıkarmakoldu. Şehrin sağlık alanındaki  ihtiyaçlarını belirledik. Hatta 2010 yılındanitibaren Bursa’nın 2023 hedeflerini ortaya koyduk . O zamanlar  kentin nüfusu 2-3milyon civarındaydı ve 2023’egeldiğimiz zaman stratejik konumu da göz önünde bulundurarak  tablo nasıl olur tüm detayları ile ortayaçıkardık.  Ne kadar aile hekimimizolmalı, ne kadar hastanemiz olmalı, kaç yatağımız olmalı ve bu yataklardakidağılım oranımız nasıl olmalı ? İşte bu tabloda tüm bu suallerin yanıtlarınaulaştık. Ve 2010 yılından itibaren işe koyulduk. O günden itibaren deyaptığımız planlar doğrultusunda adım adım hedeflerimizi gerçekleştirmeyeçalışıyoruz. Yaşama geçirilme sürecinde olan yatırımlarımız da var. 2019yılında yapımı süren sağlık yatırımlarımızı tamamlamış olacağız.

BURSA SAĞLIKTA EN BAŞARILIİLLER KATEGORİSİNDE

Bursa sadece bu şehirdeyaşayanlara  değil, Marmara Bölgesi’nehitap eden bir kent konumunda. Bursa’yı diğer gelişmiş illerle kıyaslarsanızözellikle hangi noktalara vurgu yaparsınız ?

Sağlıkta 2010 yılında Bursa’nın verileri Türkiye ortalamasıseviyesindeydi. Şöyle ki;   iyi olduğumuz alanlar da vardı, geliştirmemizgereken alanlarımız da  vardı. Şu andageldiğimiz noktada, büyükşehirler bazında en iyiler arasında ön sıralardayız. Anne-bebek ölümlerinde, kansertaramalarında, evde bakım hizmetlerinde, sağlık yaşam merkezi gibi 1. Basamakkoruyucu sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin en başarılı illerinden biriBursa  . 2. Basamak sağlık hizmetlerindede,  tedavi hizmetlerine erişimde,yatırımlardaki hızda, acil sağlık hizmetlerinin uygulanmasında  yine Türkiye’deki Büyükşehirlerin en iyileriarasındayız. Sadece  hasta yatak sayısındaki hedefimize henüz  ulaşamadık. Büyükşehir konumundaki  Bursamız çevre illerden de  sağlıkta yoğunlukla talep alıyor.

 YATAK SAYISINDA HEDEFE 2019’DA ULAŞMIŞ OLACAĞIZ

Hal böyleyken yatak sayısında sıkıntı yaşanıyor. Amacımız 2019 yılında,2023 yılı hedefleri çerçevesinde belirlediğimiz yatak sayısına ulaşabilmek. Budoğrultuda ciddi bir çalışma trafiği içindeyiz. Sadece yatak sayısıyla da bubütünüyle hedefe ulaşmış  olmaz.  Bu çalışma kapsamında gerek koruyucu, gereksetedavi edici sağlık hizmetinde de yatırımları hızla yaşama geçirmeye devametmek durumundayız. Bursa yakıngelecekte Marmara Bölgesi’nin sağlık merkezi konumunda  olacak. Hedefimiz budur ..İşte bu nedenle  ilimizde sağlıkta  ivme merkezleri yeterli sayıda olmalı. 1.aşamaolan  hedeflerimizi bitirmek üzereyiz.Hastane yatırımlarımızı hızla şehre kazandırıyoruz. Bu noktadan sonra tedavideniteliği arttırma amacındayız. Biz istiyoruz ki Bursa’daki hiçbir hastaİstanbul’a, Ankara’ya sevk edilmesin.

 BURSA 2023’TE TÜRKİYE’NİN SAĞLIKTA EN İDDİALI KENTİ OLACAK

Sağlıkta 2023 yılında, görevegeldiğimizde ortaya koyduğumuz  hedeflere2019 yılında ulaşmış olup , Türkiye’nin en iddialı kentleri  arasında ön sırada  yer alabilmeyi hedefledik. Bu yönde çalışmaya devam da ediyoruz. Planlarımızdoğrultusunda  Aile Hekimliklerine yenisağlık merkezleri inşa etmeye devam ederken, sağlıklı yaşam merkezleri  yapılanmamız da devam ediyor.

SAĞLIKTA EN HIZLI VE YOĞUNYATIRIMI BURSA ALIYOR

 Bursa Sadece Şehir Hastanesikonusunda  hukuksal engeller yüzündenzaman kaybettik.  Aslında bu  süreç olmasaydı Bursa ,  şehirhastanelerinde  Türkiye’de ilk hizmetigerçekleştiren illerden biri olacaktı. Nitekimsağlık  yatırımları kategorisinde , aynıanda en fazla yatırım alan il Bursa. Bugün totalde 21 inşaatımız var, 13ünübitirmiş durumdayız, 6’sı  devam ediyor.2’si  de şuan proje aşamasında. İlçelerinbüyük bir kısmını bitirdik. Şuanda yatırımlarımızın sonuçlarını almaya başladık.

 Kestel’deki hastane inşaatı ne zamantamamlanacak?

İnşa çalışmaları hızla devam ediyor. orada bir sıkıntı yok. Bu  yıl2  yeni hastanemizi daha  hizmete alırız. Önümüzdeki yıldan itibaren dediğer küçük hastaneleri , 2019’a geldiğimiz zaman da en büyük hastanelerihizmete alarak Bursa’nın yatırımlarını bitirmiş olacağız. Şuanda hepsininprojeleri bitti, planlama aşamasında olan sadece Bursa Devlet Hastanesi.

MEMLEKET HASTANESİ İÇİN ARSAARAŞTIRIYORUZ

Memleket Hastanesi  yeni konumuyla nerede ve ne zaman yapılanmayabaşlanacak ?

Biz yatırımları planlarken belli bir stratejiye göre hareket ediyoruz.Özellikle  Bursa’nın sağlıktaki  ihtiyacı, ulaşımını ve  gelişme trendini göz önünde bulunduruyoruz. Çekirge, Zübeyde Hanım  ve Çekirge Çocuk Hastanesi’ni bir arada  inşa ediyoruz. İlaveten 250 yataklı OnkolojiHastanesi yaptık. Şehrin batısında güçlü bir sağlık kompleksini  oluşturmuş olduk.  EskiŞevket Yılmaz Hastanesi, Yeni Adliye Yüksek Eğitim Araştırma Hastanesi dedoğunun güçlü kompleksi oldu. Oradada kadın doğum çocuk, genel hastane yanına da kalp damar hastanesi yapıyoruz. Tabloböyleyken Memleket Hastanesi’ni de yolun altına almamız lazım. Şuanda arsaaraştırıyoruz. Biz 600 yataklı devlet hastanesi ilave edeceğiz.  Doğu’da, Batı’da, Kuzey’de üç adet büyükhastane kompleksi yapmış olacağız ve   bir de şehir hastanesi kazandırılacak Bursa’ya.Hastalar bu tabloda kenttin dört bir yanında  , kendi bölgelerinde tedavi görebilecek. Ayrıcaşehir merkezindeki  gereksiz yığılmaların da önüne geçmiş olacağız. Hekim sıkıntımızolmayacaktır. Zaten Gemlik’te bir kapasite var sadece yatak sayısınıarttırıyoruz. Kemal paşa, Karacabey hastaneleri tam kapasiteyle çalışıyor.

Peki Memleket Hastanesi’ninlokasyonunu tam olarak hangi bölgede planlıyorsunuz ?

Memleket Hastanesi’ninyerine tam olarak henüz karar vermedik. İstanbul Yolu üzerinde bir yapılanmaolacağı net. Tam lokasyon birkaç ay içinde belli olur. Bütçemiz hazır, arsaarayışımız sürüyor.

Yine Memleket Hastanesiadıyla mı hizmet verecek yeni hastane ?

Bursa Devlet Hastanesiolarak inşa ederiz. Memleket Hastanesi’nin yerinin de muhafaza edilmesi taraftarıyım.Mevcut yapıyı yine sağlık alanında kullanabiliriz. Binamızı taşıyalım, hastanemizikuralım o zaman tam olarak  kararveririz. Kentin diğer dinamikleriyle birlikte verebileceğimiz bir karardır bu .

ŞEHİR HASTANESİNE  TAM 1000 PERSONEL !

Şehir Hastanesi’nde gelinennokta ile ilgili bilgi verir misiniz. Orada hizmet verecek sağlık kadrosunuplanlandı mı ?

Poliklinik sayıları tam netleşmeden kesin konuşmak doğru olmaz.  1000’e yakın personel ön görüyoruz diyebilirim.Şehir Hastanesi Uludağ Üniversitesi Tıp  Fakültesi’nden daha büyük olacak.

SAĞLIKTAKİ DÖNÜŞÜM DEVRİMDİR

Hastanelerimizin standartları Amerika ve Almanya’nın standardıdır. Son15 yıldır bu yönde çalıştık. İşte bu nedenle sağlıktaki dönüşüm bir devrimdir.Sayın bakanımızın ve ekibinin stratejisine bağlı olarak biz yapmamız gerekeniyapıyoruz. Yeterli personel olmamasına rağmen,şu anda istasyon başına düşen nüfus Türkiye’de en fazla bizde var. İş yükümüzdaha fazla. Gerek personelin sevk ve idaresi, gerek ambulansların,istasyonların standardı gerekse personelin eğitimi ile hizmet anlayışıanlamında şuanda Türkiye’nin en iyisiyiz. Biz bir çok konuda önde olmakistiyoruz. Samimi bir ekiple özverili bir şekilde çalışıyoruz. Burada yapmak istediğimiz hiçbir torpiliolmayan vatandaşın bir sağlık kuruluşuna başvurduğu zaman, olması gerekensürede alması gereken hizmeti alıp hızlı bir şekilde güler yüzle oradanayrılmasıdır. Biz bunu başardığımız gün biz görevimizi yapmışız demektir. Bu dahizmette optimum seviye, optimum kalite demektir.

TÜM HASTANELER 2019’DATAMAMLANACAK 

Yapım çalışmaları devam edenhastaneler ne zaman hizmete girecek ?

Genel olarak ifade edeyim, biz ilçelerin bütün yatırımlarını bitirdik.Şuan da devam eden inşaatlarımız var; Gemlik,Yenişehir, Kalp Damar Hastanesi, Kestel, Ali Osman Sönmez ve Şehir Hastanesi.Bunlardan Gemlik, Kalp Damar Hastanesi ve Yenişehir’i bu sene bitirmeyiplanlıyoruz. Ali Osman Sönmez, Çekirgedeki Devlet Hastanesi  ile  Şehir Hastanesi’ni de 2019’a kadar bitirmekistiyoruz. Bizim yatırımlarımız sadece hastanelerle sınırlı  değil. Bir yandan da Sağlıklı Yaşam Merkezi çalışmalarımız  devam ediyor.

BURSA SAĞLIKLI YAŞAMMERKEZLERİNDE EN ÖNDE !

Sağlıklı Yaşam Merkezlerininişlevleri nedir ? Kaç adet merkez planlanıyor ?

Sağlıklı Yaşam Merkezleri koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında; hipertansiyonhastalarının, obezite hastalarının, madde bağımlılarının, diyabetik hastalarıntakip edildiği kanser taramalarının yapıldığı, anne sütünün anlatıldığımerkezler olacak.

Sağlıklı Yaşam Merkezleriiçin bütçe hazır  mı?

Bakanlıkla bütçe  çalışmalarıyaptık. Şu anda 4 merkez hazır. önümüzdeki ayda 2 merkezimizin açılışınıyapacağız. Yıl sonuna kadar 15 merkez planlıyoruz. Türkiye’de Sağlıklı YaşamMerkezlerinde öndeyiz, en fazla bizde var.

2012 yılında organ bağışındaTürkiye 1.si olan BURSA, 2017 yılı itibariyle Avrupa’da 1. İl Sağlık Müdürü Özcan Akan organ bağışında elde edilenbaşarının sırrını anlatırken , muhafazakar bir yapıya sahip kentimizde ilmüftülüğü ile koordineli çalışarak din görevlileri aracılığı ile vatandaşlarladoğru bir iletişim kurduklarına vurgu yaptı.

  BURSAORGAN BAĞIŞINDA AVRUPA’DA   BİRİNCİ 

Bursa organ bağışında  Avrupa’da birinci. Muhafazakar bir kent olarakbilinen Bursamız’da  bu başarıyınasıl sağladınız ?

Bursa organ bağışında bundan birkaç yıl önce  Türkiye genelinde değerlendirildiğinde  çok gerideydi. Kurumsal olarak profesyonelbiçimde bu işe odaklanıp, organ bağışını insanlara iyi anlatmamız lazım diyedüşündük. Vatandaşın bu konuya inanması lazım, ailelere kabul ettirmek lazım,bağışı aldıktan sonra iyi bir ekip kurup bağışlanan organı zamanında ihtiyaçsahiplerine  yetiştirmeniz lazım. Kısacasıİyi organize olmalıydık. Organ bağışında bile 112’nin iyi çalışmasınınfaydalarını görüyoruz. Bir ilde acil sağlık hizmetleri iyi çalışıyorsa, siz oişte başarılı olursunuz. İyi koordine olarak farkındalık çalışmalarınabaşladık. Her zaman daha fazla çalışmamız lazım düşüncesiyle hareket ettik. İnsanları organ bağışınainandırmamız lazımdı. İl Müftümüzün kapısını çaldık. Bursa’daki bütün dingörevlilerini topladık, tek tek imamları ikna etmeye çalıştık, imamlar aracılığıylaorgan bağışını  vatandaşlara anlatmayaçalıştık. Okullarda çalıştık, aile hekimlerine, sivil toplum örgütlerine,siyasi partilere gidebileceğimiz her yere ulaştık. Bir yandan vatandaşlarıbilinçlendirirken diğer yandan da onların tereddütlerini gidermek için dinadamları yardımıyla çalışmalarımızı sürdürdük ve bunların sonucunda biz 2012yılında Türkiye 1.si olduk. 2013 yılında Antalya bizi geçti, uluslararası birbaşarı olarak yaptıkları yüz nakilleriyle. Yüzlerce binlerce gönüllüyü yanımızaaldık. 2014 yılında yeniden  Türkiye 1.siolduk. 2015 yılında Almanya’yı Hollanda’yı ülke bazında Bursa olarak geçtik. Biz sahada artık halkı ikna etmiş durumdayız, koordinatörlerimiz bu işe ciddibir şekilde asıldılar. Şuanda organ bağışında, Dünya’da İspanya, Kanada, İngiltereve Fransa önde. 2016 yılını  22 oranlabitirdik. İngiltere’yi de geride bıraktık. Tabii ki  15 Temmuz’dan sonra bir duraksama yaşadık. Önümüzdekigünlerde bu süreci tekrar kamuoyuna açacağız.

2023 yılına kadar organbağışında dünya rekoru kırar mıyız?

Bunu söylemek  çok iddialı olur.Bizim için organ bağışında elde ettiğimiz başarının değerli olan tarafı şuydu ;Türkiye ortalaması 4’lerdeyken biz 2’lerdeydik.Türkiye ortalaması 6’larda şuan biz 20’lere çıktık. Bu çok önemli, alt yapısıçok iyi olan illerinde önüne geçtik. İzmir, Ankara, İstanbul’da 10’un üzerindenakil yapan merkez var, Bursa’da sadece 2 adet merkezimiz mevcut. Dolayısıylaorgan bağışındaki başarımızı  imkansızlıklarla elde başardık. Bir inanç varBursa’da. Ali Osman Sönmez’de ve Şehir Hastanesi’nde de organ nakli merkezikuracağız. Bu süreç bir bütün; vatandaşın ikna edilmesi, ortamların hazırolması, iyi organize olunması...

EVDE BAKIM HİZMETİNDE ÖNCÜKENT BURSA

Sağlık alanındaki sosyal projelerdede önde olan bir kent Bursa. Bu alanda yapılan çalışmalardan söz eder misiniz ? Sağlıkta sosyal projelerin en başındaevde bakım hizmetleri yer alıyor. Türkiye’de ilk evde bakım hizmeti veren ilBursa’dır. 2010 yılında evde bakımlara başlamıştık. Bu alanda  150’nin üzerinde personelimiz var ve 2010’dan beri25’bin kişiye hizmet vermişiz. Evde bakımda da  güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.

TEK ÇOCUK PALYATİF BAKIM HİZMETİ BURSA’DA

İkincibir nitelikli hizmet olarak, Palyatif bakım hizmetlerinde şuanda Türkiye’nin eniyi illerinden birisiyiz. 209 yatağımız var. Türkiye’de tek çocuk palyatifbakım hizmeti veren il Bursa. Dolayısıyla bu alanda da  iyi bir noktadayız.

Nedir palyatif bakım?

ileriderecede rahatsız olan hastaların ailesiyle 24 saatini geçirebileceği yoğunkoşullarında tek kişilik odalarda verdiğimiz hizmet.

Palyatif odalar yeni hastanelerinbir çoğunda bu var.Kemalpaşa’da, Karacabey’de var. İznik’te açılıyor. OnkolojiHastanesi’nde var, mesela Uludağ yolunda  bir binamız var biliyorsunuz orada artık ileriderecede kanser hastaları var, son zamanlarını geçiriyor bu insanların artıkyoğun bakımda yatmasına gerek yok. Ailesiyle birlikte son zamanlarınıgeçirebileceği çok insanı mekanlar. 209 tane yatak var şu anda palyatif bakımda. Bu uygulamada ilk Bursa’da başladı. Hastanelerde bu üç başlığın bir aradagötürülmesi lazım; yoğun bakım, palyatif bakım, evde bakım.

 

 

 PINAR YENİYİĞİT

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK YAPI İNŞAAT’IN ROTASI KAYAPA

AK YAPI İNŞAAT’IN ROTASI KAYAPA