19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

BURSA ESNAF KOOPERATİFİ AVRUPA’YA DA ÖRNEK

BURSA ESNAF KOOPERATİFİ AVRUPA’YA DA ÖRNEK

TESKOMB Genel Başkan Vekili ve Marmara Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Şarlı, “Türkiye’de en fazla kredi kullandıran kooperatifiz. Ödenmeyen oranı yüzde 2’nin altında. Avrupa’da bile yüzde 4 başarılı sayılıyor. Gerçekten ne kadar gurur duysam azdır. Bursa kooperatifinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

15 Haziran 2017 Perşembe 14:07 Röportaj

Bursa Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve KefaletKooperatifleri Birliği, 65 yıldır Bursa’da esnafın kötü gün dostu. KasımÖnadım, Kemal Yurtvermez, Hasan Kamacı, Ahmet Görgülü, Ali Osman Kantar gibiBursalıların yakından tanıdığı isimlerin başkanlık yaptığı kooperatifle BahriŞarlı’nın kooperatifle yolu 1973 senesinde kesişiyor. Kısa süre içerisindeBursa, Bilecik, Kütahya, Yalova ve Kocaeli il ve ilçelerinin bulunduğu MarmaraBölge Müdürlüğü Birliği’ne getirilen Şarlı, 1998 yılından beri de Kooperatifinbaşkanlığını yürütüyor. Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve KefaletKooperatifi, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Marmara Bölge BirliğiBaşkanlıkları, TESKOMB Genel Başkan Vekilliği, AECM Yönetim Kurulu Üyeliği veMilli Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Şarlı, 958kooperatif arasında Bursa’nın Türkiye’nin en başarılı kooperatifi olduklarınadikkat çekiyor.  Tüm kredilerin yüzde5’inin Bursa esnafına can suyu olduğunu belirten Şarlı, “Bursa esnafımız çokfarklı. Zor şartlarda olmalarına rağmen borç ödemeyi bir ahlak edinmişler”diyor.

Uzun yıllardır EsnafKredi Kefalet Kooperatifi’nde başkanlık görevini yürütüyorsunuz. Kooperatifintarihi nedir? Sizin yolunuz kooperatifle nasıl kesişti?

Kooperatifin kuruluş tarihi 21 Temmuz 1952. Türkiye’de 3.Kurulan kooperatif. İlk ikisi Ankara ve Eskişehir Kooperatifleri. Bugün ise tam958 kooperatif yer almakta. Bölge birlikleri ise 1970’li yıllarda kurulmayabaşlıyor. İlk kurulan bölge birliklerinden biri Bursa. Burada birçok değerliisimle çalıştım. Hepsinden çok şey öğrendim. Hedefim, onlardan aldığımızbayrağı daha yükseklere taşımaktı. Şimdi bu hedefimizi gerçekleştirmenin gururuiçerisindeyim. Eskiden kredi limitleri çok düşüktü, faizler yüksekti. Bugüngeldiğimiz noktada gördüğünüz gibi muhteşem hizmetler gerçekleştiriyoruz.

Kişisel olarak yolum nasıl kesişti sorusuna gelince.Askerliği tamamladığımda Ticaret Bankası’nda işe başladım.  Bir yıla yakın çalıştım. Ardından döneminbaşkanı Hasan Kamacı beni yanına çağırdı ve bir muhasebeciye ihtiyaçlarıolduğunu söyledi. Maaşım yarı yarıya eksilmesine rağmen bu görevi kabul ettim.Çok zor günler geçirdim ancak hep işimi en iyi şekilde yaptım. Emeklilik çağımgeldiğinde de “Sem bize lazımsın” dediler. Önce yönetime girdim, ardından dabaşkanlık görevine seçildim. Ben hiçbir göreve talip olmadım. Görevler bana hepgeldi. Bugün 958 kooperatif içinde Bursa en başarılısı. Ben de en başarılıkooperatifin başkanıyım. Geri ödenmeyen kredi rakamları da çok düşük. Aynızamanda başkanlığım döneminde Türkiye’de ilk kez bir kooperatif için kalitebelgesi alındı.

Bursa’da kaç esnafvar? Esnaf sizi tanıyor mu?

Tabi ki esnaf nüfusu derken bizden kredi alanlar ve biziduymamış olanlar var. Esnaf odaları birliğinin verdiği bilgiye göre 110-120 binarasında Bursa’da esnaf ve sanatkarımız mevcut. Biz esnafa çok önemli biraçılım yapıyoruz. Esnafımızın Türkiye ekonomisine ciddi bir katkısı var.

AVRUPA’DAN DAHABAŞARILIYIZ

Geçen seneyi birlikbazında değerlendirirseniz hangi verilerle kapattınız. 2017’nin yarısına geldik.Yol haritanızda bir sapma var mı?

Geçtiğimiz yıl sıkıntılı bir dönem yaşadık. Allah, bir dahabu ülkeye 15 Temmuz gibi bir hadise yaşatmasın. Ben onlar için ‘Ruhunu şeytanasatanlar’ diyorum. Türkiye’nin ekmeğini yiyip Türkiye’yi ortadan kaldırmayaçalışan zavallılardı onlar. Ancak Türkiye öyle bir büyük ülke ki yaptıkları herşey ayaklarına dolandı, başarılı olamadılar. Eğer başarılı olsalardı ülkemizparamparça olacaktı. Bu vesileyle bir kez daha tüm şehitlerimize Allah’tanrahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Bu travmayı atlatmak elbette kolay olmadı.Bu olay, başka bir ülkenin başına gelseydi altından kalkamazdı. Türk insanıvatana bağlığını bir kez daha gösterdi.

Bir de 15 Temmuz gecesi ile anımı anlatmak istiyorum. O geceHamburg’daydım. Uçaklar kalkmadığı için Türkiye’ye dönemedim. Orada yaşayanTürklerin bayraklarla konvoy oluşturduğunu gördüm. Ben de ülkemden binlercekilometre uzakta ülkem için yürüdüm. Hiç unutmuyorum bir genç, sırtında Türkbayrağı ile bisikletle konvoydaydı. Kırmızı ışıkta inip o genci alnından öptüm.

Tabi ki bu kadar olumsuz bir tabloda esnaf ve sanatkârın işlerininetkilenmemesi mümkün değil. Sıkıntılı dönemlerden geçtik. Birlik veberaberliğin bir yansıması ve iktidarın ekonomiye anında müdahale etmesisıkıntılarımızı giderdi. Daha önce yaşadığımız 2001 krizinde bu tablonun çokdaha kötüsü ile karşı karşıya kalmıştık. Atlatmakta çok zorlanmıştık. Örneğinsıfır faizli kredi. Bursa’da 441 esnafa 0 faizli kredi verdik. Şunu da gururlasöylemeliyim; 441 kişi arasında sadece 1 kişinin kredisi icraya intikaletti.  Bursa, kooperatifinin farkı budur.Türkiye’de en fazla kredi kullandıran kooperatifiz. Ödenmeyen oranı yüzde 2’ninaltında. Avrupa’da bile yüzde 4 başarılı sayılıyor. Gerçekten ne kadar gururduysam azdır. Bursa kooperatifinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Biraz da sizdenbahsedelim. Kişisel olarak katkınız kooperatife katkılarınızı anlatır mısınız?

Ben hedefleri olan bir kişiyim. Başarı için önce kendimehedef koyarım. Eskiden Türkiye’de kaç kooperatif varsa hepsinin kullanacağıkredi miktarı aynıydı. Kars’taki ve İstanbul’daki esnaf aynı miktarda kredikullanıyordu. Şimdi öyle değil. Avrupa’da gördüğüm tecrübeyi Türkiye’yeyansıttım.  5 bin ortağım var.  Ben ortağıma yen yüksek krediyi kullandırmakiçin çalışıyorum. İnce eleyip sık dokuyorum. Burada çoğunluğu düşünmekzorundayız. 150-200 ortağa iltimas geçmek diğer 4 bin ortağı zor durumadüşürür. O yüzden biz de görevimizi yapacağız ve esnaf da bunun bilincindeolacak. Ancak Bursa esnafımız çok farklı. Zor şartlarda olmalarına rağmen borçödemeyi bir ahlak edinmişler.

ESNAFIMIZ İÇİN NEİSTEDİYSEK ALDIK

İktidarın sizedesteği oluyor mu?

2002 sonunda Türkiye’deki tüm kooperatiflerin kullandığıkredilerin miktarı 120 milyon TL. Bugün 2017’nin ortalarına geldik şu anda burakam 20 milyar TL’yi aştı. 2002 sonunda yüzde 59’larda olan faiz yüzde 4-5civarında. 0 faizli kredi de verdik. Bu rakamlarla hükümetin desteğinigörüyoruz. Şu ana kadar esnafımız için ne istediysek aldık.

Yaşanan onca hadiseye rağmen faizlerimizde hiçbir artış sözkonusu olmadı. Biz hükümet ve esnaf arasında bir köprüyüz. O yüzden göğsümüzügere gere istiyoruz. Verilen krediler ödeniyor çünkü. Biz teşkilat olarak nekadar çok üstün kuvvetle çalışsak da esnaf sorunlarına duyarsız bir iktidarvarsa hiçbir şey yapamayız. Ki biz bu günlere yaşadık. 2001 krizi dönemindeesnafa 1 TL verilmedi. Esnaf cendereye girdi.

Siz esnafı testediyorsunuz, FETÖ kapsamında ne kadar esnaf var. Memur kesiminde bunuirdeliyoruz. Bylock kullanımı çok fazla iller var. Esnaf bazında durum nedir?

5-6 kooperatifimiz başkanımız içeri alındı ancak serbestbırakıldı. Esnafımız arasında zaten yok denecek kadar az. Bursa’daki ilçelerdahil 20 kooperatifimiz var. Türkiye genelinde kullanılan kredi 20 milyar TL.Bunun 1 milyarını Bursa kullanıyor. Yani yüzde 5. Kredi kullanımında Bursa, enbüyük payı alan kent. Bursa İstanbul’u geçmiş durumda.

DERDİMİZİ HEM ESNAFAHEM DE İKTİDARA ANLATIYORUZ

Esnaf ve iktidararasında bir köprü durumundasınız. Hem esnafa hem de hükümete derdinizianlatabiliyor musunuz?

Anlatamazsan başarı mümkün değil. Ağlamayan çocuğa meme yok.Hem esnafa, hem hükümete anlatmak zorundasınız. Hükümetten de esnafın beklediğibütçeyi sağlamak çok önemli. Şimdi 2017 için devletin bütçesine konan faizfarkı bedeli 1 milyon 300 milyon TL. Bu rakamları bizim hayal etmemiz bilemümkün değildi. Çok güzel mesafeler kat ettik. Bana bağlı 45 kooperatif var.Ben her ay onların bilançolarını inceliyorum. Her ay onlara bilgi veriyoruz.

Rakibiniz hiçbirzaman çıkmadı.

Evet, ben her genel kurul sonrası diğer genel kurulda neyapacağımı düşünmeye başlarım. Bizim genel kurullarımız her yıl yapılıyor. Buaralığı genişletmek için de çalışmalarımız sürüyor. Kooperatifler kanununda birdeğişiklik yapmak suretiyle, kendi yol haritamızdan sapmamak ve motivasyonumuzuartırmak için en azından 2 yılda bir yapabilmemizin önünü açmak istiyoruz. Buyılın sonunda da bu sorunumuz çözülecektir.

BİLMEDİĞİNİZ İŞEGİRMEYİN

Buradan esnafaçağrınız nedir? Esnafın durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle morallerini bozmasınlar. Biz neleri atlattık. Busüreci de hep beraber omuz omuza verecek atlatacağız. Hiçbir şüphem yok. Birgeçiş dönemindeyiz. Esnafa çağrım; hangi işi yapıyorlarsa en iyisini yapmayagayret göstersinler. Bir çorbacı “Benden güzel işkembe çorbası yapan yok”diyebilmeli. Bir de bilmediği işe girmesinler. Bir dokumacı daha fazla parakazanmak adına kuyumcu olmamalı. Tecrübe etmediği bir işte hatalı kararlaraimza atabilir. 

ESNAFIMIZ İÇİNKOOPERATİFLER BİR NİMET

Bursa dinamikleri ileyaptığınız çalışmalar var mı?

Esnaf odamızla iç içeyiz. Onların üyeleri bizimortaklarımız. Bursa’da birçok kurum ve kuruluşla kardeşlik hukuku çerçevesindeçalışıyoruz. Birçok ilde bu örnek birliktelik maalesef yok. Esnaf odaları ilemüşterek çalışıyoruz. Onlar esnafa kredi dışında hizmet veriyor biz de finanskonusunda yardım ediyoruz. Biz anlaşarak yürütüyoruz çalışmalarımızı.Dolayısıyla Bursa bu bakımdan şanslı. Esnaf ve sanatkarlarımız içinkooperatifler bulunmaz bir nimet. Bu kapıyı daima açık tutsunlar.

2017 hedefleriniznedir?

2017’nin bir toparlanma süreci olacak. Ramazan’a girdik.Ramazan’da alışverişler daha fazla olur. Ardından bayram gelecek, tatillerbaşlayacak... Para hareketinin daha fazla olacağı bir süreçteyiz. Bereketli biraydayız. Yardımlaşmanın ayındayız. Ben önümüzdeki sıkıntıları hep beraber elele vererek giderileceğini düşünüyorum. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

BENZİNE İNDİRİM BEKLENİYOR!

BENZİNE İNDİRİM BEKLENİYOR!