19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

ERGÜNKENT İNŞAAT’TAN BİR İLK DAHA; TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ AKPINAR’A...!

Ergünkent İnşaat’tan Bir İlk Daha;  Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşümü Akpınar’a...!

Türkiye’nin ilk özel teşebbüs dönüşüm projesini Bursa Park Nilüfer’de inşa eden Ergünkent İnşaat bir ilke daha imza atıyor ve yine Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm Projesi’ni 430 bin metrekare alanda tam 3350 konutla Bursa Akpınar 1050 konutlarda yaşama geçiriyor.

01 Haziran 2017 Perşembe 14:29 Röportaj

Özel teşebbüsErgünkent İnşaat ,tam 3350 konut, 8 site, 3  okul,, 3 ayrı Meydan, 2 cami,  16  havuzve toplanma alanları, 7 km’lik bisiklet yolu, markalar çarşısı, ticari vesosyal alanlarıyla Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü  Akpınar 1050 konutlar Projesi için düğmeyebastı. Türkiye’nin ilk özel teşebbüskentsel dönüşüm  projesi Park Nilüferi deBursa’ya kazandıran kuruluş olan Ergünkent İnşaat gelinen noktada bin 100 katmaliki ile protokol imzaladı, diğer kat malikleri ile   görüşmelerde de  son aşamaya gelindi. Ergünkent İnşaat KuruluşOrtaklarından Ömer Demirel,  Türkiye’ninen büyük kentsel dönüşümü olarak Bursa’yı zirveye taşıyacak projeyi tümdetaylarıyla ilk kez 5N1K’ya anlattı.

BURSA,  AKPINAR MEYDANI’NI TERCİH EDECEK 

 Akpınar 1050 Konutlar Kentsel DönüşümProjesi’nin İstanbul’da dahi benzeri olmadığına vurgu yapan Ömer Demirel; konutsayısı , ticari alanları, bulvarı, sosyal alanları, 7 km’lik bisiklet yolu  ve 3 ayrı meydanı ile  Ergünkent Toplu Konutları’nın Türkiye’yeörnek olacağına dikkat çekti.  Akpınar  1050 Konutlar Kentsel Dönüşümü’nde  camilerin etrafında yine Türkiye’de örneğiolmayan toplanma alanları bulunduğuna işaret eden Ömer Demirel,   ‘Meydan denildiğinde Kent Meydanı değil, Akpınar Meydanı akla gelecek’değerlendirmesini yaptı. Akpınar Ergünkent’te konut sahiplerine, aidatödemelerinde  farklı bir formülle ciddibir açılım da sağlanıyor. 10 bin metre kare alanda donanımlı bir işmerkezi  planlayan kuruluş, buranınişletmesinden elde edilecek gelirleri site yönetimine bırakıyor.  Ergünkent, Akpınar site sakinlerine sağladığı bu imkanla  da sektöre örnek tavır sergiliyor.  Dev projeyi şu ana kadar yaşama geçirilen kentsel dönüşümlerden ayıran bir diğerözellik de ‘Markalar  Caddesi …

MARKALAR CADDESİ ÇEKİM MERKEZİ 

Projenin en dikkat çekici özelliklerinden biri olan MarkalarCaddesi’ne motorlu taşıtın kesinlikle giremeyeceğini  belirten  Ömer Demirel  ‘Markalar Caddemiz Bursa’nın  yeni çekimmerkezi olacak . Bursalılar artık Özlüce Bulvarı’na, Fatih Sultan Bulvarı’na,Cumhuriyet Caddesi’ne değil, Akpınar’a gelecekler’ mesajını verdi .

 

 

 AKPINAR KENTSELDÖNÜŞÜMDE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ  

 Türkiye’nin en büyük kentsel  dönüşümprojesine Bursa Akpınar’da imza atacak kuruluş olarak Ergünkent , çok önemlibir misyon üstlendi. Kuruluştan bu güne Ergünkent İnşaat’ın izlediği yolharitasını anlatırsanız özellikle hangi aşamalara vurgu yaparsınız ?

Ergünkent’in kuruluşu Türkiye’de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldığı süreçle  paraleldir. İstanbul’dan Bursa’ya  geldikten sonra burada yapmış olduğum ilkçalışma Akpınar Mahallesi’ndeydi. Bin elli Konutları bu çalışma sayesindedetaylarıyla  test etmiş oldum. Bölgeninalt yapısını, konumu ve işlevselliğini inceledim.  O süreçte Akpınar’da henüz kentsel dönüşümprojesi yoktu.  Ne Büyükşehir Belediyesi’nde,ne de Çevre ve  Şehircilik Müdürlüğü’ndekentsel dönüşüm birimleri kurulmamıştı  henüz. Hatta biz elimizdeki evrakla hangi büroyagideceğimizi dahi  bilmiyorduk. İşte tamda bu aşamada biz, Bin Elli Konutlar’da çalıştık. Sonra ölçek çok büyük olduğuiçin yatırımcı noktasında sıkıntı çektik. Biraz daha mahallî bir yerden başlamak gerektiğini  düşünerek 18 bloklu  Park Nilüfer Sitesi’niyaşama geçirdik. Kuruluş olarak önümüzde 13 adet daha  kentsel dönüşüm projemiz var.

TÜRKİYE’NİN İLK ÖZELTEŞEBBÜS KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ;PARK NİLÜFER !

Ergünkent AkpınarKentsel Dönüşümü’nün  temelini oluşturanBursa’daki ilk çalışmanız olan Park Nilüfer’in özelliklerinden ve yaşamageçiriliş sürecinden söz eder misiniz ?
Türkiye’deki ilk özel teşebbüs kentsel dönüşüm projesi aslında Park Nilüfer’dir.Artı bir özelliği de plan tadilatı yapılmadan ve proje netleşmeden de önce 180 katmalikinin 160’ına  ön protokol imzalattığımızçalışmamızdır Park Nilüfer. Bu başarıda kuruluşa  güven en büyük etken. Kentsel dönüşüm şöyle bir olgu; kuruluş  çok güvenilir olabilir; örneğin  Türkiye’nin önde gelen  markaları Ağaoğlu, Sur yapı gibi. Fakat  bu kuruluşların  kentsel dönüşüm yaptıklarını göremezsiniz.Çünkü kentsel dönüşüm çok ayrı bir bilim. Hata kaldırmayan bir süreç. Hatta bizimbütün sunumlarda ifade ettiğimiz bir söylemimiz var;  Yarım doktor candan eder, yarım imam dindeneder, yarım kentsel dönüşüm de evden barktan eder.

’TİCARİ ÖNCELİKLERLEKENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMIYORUZ’

Dolayısıyla kentsel dönüşümü tam anlamıyla bilmek lazım. Buişi gerçek manada bilen bir ekibin içinde yetiştim İstanbul’da. Çünkü bu işempati işi, siz insanların dairesini alıyorsunuz .O dairenin onlara katmışolduğu bir ruh var aslında. İçinde anılar var, dolayısıyla oraya duygusal bir bağla bağlanmış insanlar. Sizkarşı tarafa bu durumu  anladığınızıgösteremiyorsanız anlaşamıyorsunuz demektir. Bizimle beraber çalışan arkadaşlarımızaeğitimlerde mutlaka şunu söylüyoruz ;”Kentseldönüşüm alanında kat malikinin düğününde halay çekip, cenazesinde berabergözyaşı dökmezseniz orada başarısız olursunuz. Onlarla paralel düşünmekzorundayız”. Biz ticari önceliklerle kentsel dönüşüm yapmıyoruz. Artı dairemetre karesini küçülterek de kentsel dönüşüm yapmak bizim işimiz değil .

‘İMAR KANUNU ÇOK İYİBİLMEK ŞART’

Peki Nedir kentseldönüşüm projelerindeki stratejiniz ? Dönüşümde başarıyı nasıl yakalıyorsunuz ?
Başarının sırrı imar kanununu çok iyi bilmek aslında. Belediyenin  kanunlarını da  iyi özümsemek mühim. Çok iyi hesap kitapyapmak da şart. Hesabımızın kurtarmadığı yerde zaten çalışmıyoruz. Çünküvatandaştan para almak bize dokunuyor. Bizi şu konuda çok eleştiriyorlar; 1050Konutlar’da 2290 adet daire planladık. Bu bölgeyle ilgilenmeye başladığımızdadairelerin fiyatları 60-70 bin civarındaydı. Kuruluş olarak  hiç daire almadık. Nilüfer Sitesi’nde de 80bin civarındaydı. Oradan da hiç daire almadık. Çünkü daire aldığınız zamanoranın kentsel dönüşümünü siz yapacaksınız .Daireyi aldığınızda aslındavatandaşı kandırıyorsunuz. Örneğin; biryol firmasının yolun geçeceği yerleri bilip oralardan arsa toplaması ne kadaretik değilse bizim de kentsel dönüşüm alanından daire almamız o kadar etikdeğil. Vatandaş bu bakış açımız nedeniyle bize güveniyorlar. Bir de bizim bir arkabahçemiz yok, yani şöyle söyleyelim de, böyle yapalım yok. Başkaları 1 paragraflıkbir ön protokol yapıyor, yetki isteyip direkt göreve başlıyorlar ama bizim önprotokolümüz minimum 23 maddeden oluşuyor. Bu 23 maddede de ileride yapacağımızinşaatla ilgili bütün taahhütlerimiz var, biz direkt taahhüt eden firma olarakçalışmaya başlıyoruz.

BURSA’NIN İLK KENTSELDÖNÜŞÜM PROJESİ PARK NİLÜFER !

 Park Nilüfer yaşama geçtiğinde ne gibitepkiler aldınız ?

Park Nilüfer bizim aydınlık yüzümüz… İnsanlar orayı görerekbize geliyor, güven duyuyorlar. Çok memnunuz böyle bir proje inşa ettiğimiziçin. Park Nilüfer  Bursa’nın ilk kentseldönüşüm projesi.

3350 KONUTLATÜRKİYE’NİN İLKİ AKPINAR’DA EZBER BOZUYORUZ 

Bir özel sektörteşebbüsü olan Ergünkent İnşaat Türkiye’nin en büyük toplu konut projesi Bursa Akpınar Kentsel Dönüşümü için  düğmeye bastı. Projeyi detayları ileanlatırsanız neler söylersiniz? İnşaatta bir klişe vardır; bir şeyisıfırdan yaptığınızda maliyeti 1 ise, bir şeyi yıkıp yeniden yaptığınızdamaliyeti 1.5 olur. Maalesef bizim 1050 konutlarda yaşadığımız sıkıntı da  aynen bu veriyi yansıtıyor. Bölge için dahaönce hazırlanan plan  başarılı olamamışama bir ezber kalmış insanların hafızasında, biz o ezberi bozmaya çalışıyoruz. Yenihazırladığımız projeyi  anlatmamızarağmen insanların aklında 5 sene önce gösterilen proje var. Öyle bir  yapılanma bekliyorlar. İşte bu  noktada zorlanıyoruz ve  bu tabloya  rağmen 2 ayda 1100 adet  imzamız var şuanda.

Kaç kat maliki varAkpınar kentsel dönüşümünde ?

2290 kat maliki var ve  neredeyse yarısına ulaşmış durumdayız. Türkiye’deböyle bir örnek yoktur.

AKPINAR DÖNÜŞÜMÜNÜNİSTANBUL’DA BİLE BENZERİ YOK

Ergünkent 1050Konutlar Projesi için Türkiye’nin yaşama geçirilecek olan en büyük kentseldönüşümü değerlendirmesi yapılıyor . Hangi verilere göre detaylandırır mısınız ?

Akpınar 1050 konutlardönüşümünün İstanbul’da bile bir benzeri yok. Örneğin İstanbul’da Gaziosmanpaşabölgesinde 1 milyon metrekare bir alanı kentsel dönüşüm  ilan etmiştik. Ama  1 milyon metrekarede sadece lokal dönüşümlergerçekleşebildi. Bu tarz bir dönüşüm  yapılamadı. Tam 430 bin metrekare alanda  dönüştürülecek konut sayısı 3550, kalankısmında da ticari alan öngörüyoruz. Şöyle ki kentsel dönüşüm 3 gereklilikteyapılır; 1) bölgede terörle ilgili bir sıkıntı varsa, 2) binaların riskliolduğu bölgelerde, 3) getirim varsa... kentsel dönüşüm yaparsınız. Akpınar’da  saymış olduğum 3 maddeden 2’si mevcut.

RANTSAL DEĞİL,KENTSEL DÖNÜŞÜM ...!

Dikkat etmek lazım;bu bölgenin rantı var ve burada riskli yapılar mevcut. Rantı bulunan bölgedekentsel dönüşüm yapıyorsanız eğer bu rantı bölge halkına sormanız lazım. Eğerbölgede dinamikler kendi içerisinde fayda sağlamayıp dışarıya  yarar sağlanırsa bu kentsel dönüşüm değil  rantsal dönüşüm oluyor. Mesela bizimprojede daha önce 229 adet olan blok sayısı 35’e düşüyor. Biz yaptığımız bütünprojelerde yeşil alan ve sosyal alanları arttırdık. Çünkü 229 bloğu 35’e  düşürdüğünüz zaman diğer blokların tabanalanlarından kalan bütün alanlar, yeşil alan olarak dönüyor. Proje tamamen içedönük bir projedir.

MEYDAN DENDİĞİNDEAKPINAR AKLA GELECEK

Şöyle ki projede  Hancı Caddesi 1.5  kilometre uzunluğunda bir cadde, bu caddeyi müteahhitolsa komple dükkân yapar ancak biz yapmadık. Çünkü biz bütün rantın yine kendiiçerisinde kalmasını arzu ettik. Tek bir bulvarımız var, normalde geniş olmasılazım ama biz çok dar tuttuk. Trafik yoğunluğunu ve hafta sonları olabilecek  araç parkını önlemek amaçlı düşündük. Örneğin; 7 kmlik bir bisiklet yolumuzmevcut ve  tamamen sosyal açıdan başarılıbir proje. Çocuk alanlarıyla gençlerin alanları arasında bile bir mesafe var. 3ayrı meydanımız var. Artık meydan denildiği zaman Kent Meydanı değil AkpınarMeydanı akla gelecek..

AKPINAR TOPLANMAALANLARI İLE DE ÖRNEK OLACAK 
2 adet camiimiz mevcut. Camilerin etrafında toplanma alanı dediğimiz henüzBursa’da örneği olmayan, afet zamanlarında sakinlerin barınma, çadır kurmaihtiyaçlarını karşılayacağı alanlar inşa ediyoruz.
MARKALARCADDESİ ÇEKİM MERKEZİ 

En dikkat çeken özelliklerimizden biri de sitenin ticari alanlarınınmevcut olduğu kısma konumlandıracağımız Markalar Caddesi.  Motorlu taşıtın kesinlikle giremediği bircadde olacak . Şöyle bir iddiamız var; burasıartık Bursa’nın çekim merkezi. Bursalılar artık Özlüce Bulvarı’na, Fatih SultanBulvarı’na, Cumhuriyet Caddesi’ne değil, Akpınar’a gelecekler.

ERGÜN KENT KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN SONRA YENİ MERKEZ AKPINAR      

FSM zorunlu bir bulvardır, bir yerin bulvar olabilmesi içinsiz yolun bir kenarında durduğunuzda karşınızdaki kişiyi görmeniz lazım oradaöyle bir durum yok.  Özlüce 1-2  müteahhidin  zorlamasıyla oluşmuş başarılı bir bulvardırancak trafik yoğunluğu fazla. Burası tamamen sosyal alan. Bursa’nın Bulvarıartık burası. Park sorununu da kapalı otoparklarla çözeceğiz.

DEPREME RİSKİNE KARŞI‘JET GROUT’  SİSTEMİ
Peki bölgede deprem riski  bulunuyor. Buriske karşı inşa aşamasında hangi teknikle çalışacaksınız ?

Örneğin Dubai, tamamen denize dolgu yapılarak oluşturulmuşyapay bir ada ve dünyanın en yüksek binaları orada. Bu da gösteriyor ki inşaattekniği hakkı verilerek uygulanıyorsa denizin içinde de, kaygan bir zeminde degüvenli yapılar oluşturulabilir. Park Nilüfer örneğini de verebilirim, oranınzemininde de sıvılaşma dediğimiz bir hadise var. Yani eski tarihlerde zemindesu olmasından dolayı toprakta bir geçirgenlik var. Toprak artık katı olmaözelliğini yitirip sıvı gibi davranmaya başlıyor. Bina oturma durumu  sabitlenmiyor. Siz burada esnek bir binayapmazsanız o bina artık kolonlardan duvarlardan çatlamaya başlar. Aynı zeminAkpınar’da da mevcut . Deprem riskinekarşı kuruluş olarak ‘Jet Grout’ sistemi ile çalışıyoruz. Park Nilüfer’de de busistemi kullandık. Jet Grout makinesi milyon bar başına zemine beton enjekteediyor.

Akpınar’da kaçşantiye ile  çalışacaksınız ?

Burada minimum 8 adet şantiyemiz olacak. Her bir sitedeyaklaşık 400 konut var. Okulları yıkıp, yeni okullar yapacağız. Kültür merkezivar ,onu da yıkıp yenisini yapacağız. Alt yapısını, kanalizasyonunu,elektriğini, telefon hatlarını, fiber hatlarını, asfaltlarını, kaldırımlarınıbiz inşa edeceğiz. Mesela binlerce ağaç var, bunları söküp yerine bölgeye dahauygun su tutucu ağaçlar dikmek gerekiyor.

Akpınar çok zor biralan ama bizim şöyle bir özelliğimizde var baraj da inşa ediyoruz. Önünde setlerinduramayacağı nehirlere set yapıp suyun diğer tarafa geçmesini engelleyen sistemleriuygulayabiliyoruz ve burada da uygulayacağız.

AKPINAR’DA  KENTSEL DÖNÜŞÜM UZLAŞMA OFİSİ KURDUK 

Akpınar’da geniş biralanda kentsel dönüşüm ofisi kurdunuz. Bu ofisin işlevini anlatabilir misiniz?

Kentsel dönüşümde terimleri çok iyi kullanmak lazım. Siz katmalikini ikna etmeye çalışırsanız ona yalan söylemek zorundasınız. Çünküiknanın içinde biraz pazarlama taktikleri vardır. Biz halkla bütünleşmeye çalışıyoruz. O yüzden burası bir ikna ofisideğil, uzlaşma ofisi diyebiliriz. Bizim birinci önceliğimiz kat malikiylebirebir görüşmek. Çünkü biz onlarla masaya oturmak zorundayız. 1100 tane önprotokol yaptık hedefimiz 2290. Ama 1500 olduğu zaman planlama yapacağız. 1512’densonra artık site yoğunluğuna göre inşaat aşamalarına başlayacağız. Bizim şöylebir iddiamız da var; kat maliklerini bloğundan çıkardıktan  18 ay sonra yeni sitesinde oturtmaya başlayacağız.

‘ÇARŞAMBA ÇUKURUHAYAT BULMALI’

Doğru Kentsel dönüşümkavramını nasıl açıklarsınız ?

Kentsel dönüşümde önce insana hitap etmelisiniz. İnsanlarınyaşam kalitesini arttırdığınızda kentin yaşam kalitesi de artar.  Bursa’yailk geldiğimde, tophaneye çıkmıştım ve kentin görünümüne bakmıştım. Bir bölgeyesis çöktüğünü gördüm. Sorduğumda o bölge  Çarşamba çukuru dendi. Çok gücüme gitmişti. Benimhayalim oranın kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek. Ama bu dönüşümügerçekleştirirken farklı teknikler uygulayarak, ulu şehre yakışır,  Uludağ’ın önünü kesmeyecek bir projeuygulanmalı. Selçuklu mimarisini bu bölgede yansıtabiliriz aslında.  
Çünkü  bundan 600-700 sene önce bueserleri bırakanlara vefa borcumuz var. 600 senedir Bursa’ya değer katan tarihideğerleri  konuşuyoruz. Biz de  eserlerimize sahip çıkıp üzerine artı değerkatarsak  600 sene de biz konuşuluruz.

KONUTLAR İKİ YILDATESLİM EDİLECEK

Akpınar’da inşaatsüreci ne zaman start alacak ve  konutlarhangi fiyat aralığında satışa sunulacak ?

Kısa sürede 1512 katmalikiyle ön protokol sürecini tamamlayacağız. Bu noktadan sonra kentseldönüşüm prosedürüne göre  6 ay süre geçmesigerekiyor. Ardından hemen inşaat süreci başlayacak. Kat maliklerine 18 aytaahhüdümüz var .Bu sürede konut yapımını tamamlamamız gerekiyor. Konut satışfiyatları için de politikamız şudur ; Gayrimenkul değerlendirmekuruluşlarıyla çalıyoruz. Ben de aynı zamanda gayrimenkul değerlendirmeuzmanıyım. Bölgedeki konut satış fiyatları belli. Akpınar Ergünkent’te defiyatlarımız buradaki diğer sitelerden biraz daha yüksek olur.

Akpınar konutlarının  özelliklerini anlatır mısınız ?   

 Her katımızda 6 adetdaire mevcut. 6 daireyi planlarken bir galeri boşluğu oluşturduk. Böylelikleblokların sürekli aydınlık kalmasını sağlayacağız.  Her dairenin yanında bir hazne bölümü  var. O bölüm çöpler ve klimalarının dışüniteleri için kullanılacak. 2 adet yangın merdivenimiz var. Yanmazkapılar,  alarm sistemleri, belirlikatlarda yangın odaları var. Doğalgazı yukarı çıkarmıyoruz, mutfaklardaelektrikli ankastre veriyoruz. Yüksek binalarda çok tercih edilmiyor çünkü. 3adet asansörümüz var, 2 adedi  en az 16kişilik şahıs asansörü, bir adet de büyük asansörümüz var. Burada sedye detaşınabiliyor.Cepheler tamamen açık,kuzey cephede olsanız bile daireniz güneş görebilecek. Dairelerimiz katmaliklerinin mevcutta  kullandıklarıdairelerden 30 metrekare daha büyük. 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

MELİH GÖKÇEK: FETÖ’NÜN TAMAMEN BİTMESİ 10 YILIMIZI ALIR

MELİH GÖKÇEK: FETÖ’NÜN TAMAMEN BİTMESİ 10 YILIMIZI ALIR