16 Kasım 2018 Cuma

SON DAKİKA

GEMLİK'TE %65-70 EVET !

GEMLİK'TE %65-70 EVET !

Tarihi referanduma sayılı günler kala yoğun çalışma trafiğiyle dikkat çeken başkanlardan olan AK Parti Gemlik İlçe Başkanı Zafer Işık, 16 Nisan dönemecini 5N1K’ya yorumladı. Referandumla vatandaşın gündemine getirilen anayasanın değişen maddelerini tek tek detaylarıyla değerlendiren AK Parti Gemlik İlçe Başkanı Işık, rejimin değişmediğine özellikle vurgu yaparken adeta referandumu mercek altına aldı. Gemlik’in bir Türkiye mozaiği olduğunu ve Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilçedeki seçim sonuçlarının örtüştüğünü belirten Başkan Işık, net seçim tahmininde de bulundu: “Gemlik’ten %65-70 evet çıkar.”

25 Mart 2017 Cumartesi 13:08 Röportaj

Türkiye 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadı, zor dönemlerden geçiyoruz. Buna rağmen durmadık, ilerlemeye çalışıyoruz. Siz 15 Temmuz’un ardından yaşananlar hakkında neler söylersiniz?

 15 Temmuz Türkiye tarihinde bir milattır. Sürece öncesi ve sonrası olarak bakıyorum. Resmen millet olarak dirilişi yaşadık. Önümüzdeki süreçte gerek idam konusu gerekse Türkiye’nin istediği bazı şeyler var. Bunlar duygusal konular ama gerçek şu ki devlet duygusal olarak yönetilemiyor. Aynı duyguyu devleti yönetenlerin de vatandaşlarla birlikte taşıdığına inanıyorum. FETÖ, PKK, PYD ve DAEŞ gibi ilerlememizi engelleyen ciddi sorunlar var. Bu idam konusuna geldiğimizde, şuan ordu Suriye’de bir harekat yapıyor. Bu harekatta uluslararası büyük güçler destek veriyor gibi gözükse de Türk ordusu orada çok büyük bir mücadele veriyor. Ordumuz yurtdışında harekat düzenlerken, biz şu anda idamı gündeme getirirsek içsel huzura zararı dokunur. Bakın Dolar düşmeye başladı, ekonomik verilerimiz düşmeye başladı, işsizlik konusu istihdam projeleriyle azaltılmaya çalışılıyor. Türkiye geçtiğimiz 10 yılda içerideki güçlü hareketleri sayesinde dışarıda birtakım hareketler yapmaya başladı. Tabii, geçtiğimiz yıllardaki projeler gerçekten yaşama çok hızlı geçirildi. AK Parti sayesinde Türkiye içerde gelişme gösterdi.  Bu gelişme dışa da yansıdı. Eğer ülke içinde bir birlik beraberlik olmasaydık bizim liderimiz Birleşmiş Milletlerde o tarihi konuşmaları yapamazdı. Hepimizin istediği bir idam olayı var ama şu anda Türkiye bu konuları daha öteye ertelemeli. Bu konular elbette gündeme gelecek, hainlerin cezalandırılmasını hepimiz istiyoruz. Fakat tarihi referandumu atlatıp, gerekli konulardaki istikrarı sağladıktan sonra idamı meclise taşımalıyız. Tayyip Bey millet isterse idam gelir demişti. Sürekli gündemimiz ama acil gündemimiz değil.

-Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da bir toplantıya katıldınız. Teşkilatınızla nasıl bir süreç geçirdiniz? Daha önce başbakan da ilçe başkanlarını topladı ve çalışmalar resmen başladı. Nasıl bir yol haritası belirlendi?

 Orada bize anayasanın değişen maddelerini anlattılar. Bir eğitim çalışması şeklindeydi. Biz oradan birtakım bilgilerle döndük. Hatiplerimizi belirli kurumlara göndererek eğitim almalarını sağladık. Parti büyüklerimiz illere gelerek bizlere birtakım bilgiler verdiler. İl başkanımız bizi sürekli bilgilendiriyor, bizler de bize gelen yayınları okuyarak teşkilatlarımızı bilgilendirerek bu eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Yakın zamanda Prof. Dr. Mustafa Şentop Gemlik’teydi, bize de iyi bir motivasyon oldu.

-Mustafa Bey anladığım kadarıyla Bursa’ya çok önem gösteriyor. Burada birçok noktayı ziyaret etti, önemli temasları oldu. Bu süreçte özellikle Bursa üzerinde farklı duruluyor gibi bir durum mu var?

 Sayın Mustafa Şentop çağırıldığı her yere gidiyor. İl başkanımız bir program düzenliyor ve kendisini davet ediyor. Kendisi de davete karşılık vermiş. Bize  çok faydalı oldu, Sayın Şentop’un buraya gelmesiyle birçok şey öğrendik. Bursa sanayisi, ekonomisiyle Türkiye üzerinde ciddi etkili olan bir kentimiz. Yoğun bir nüfus var, sürekli yatırımlar alıyor. Bence İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyükşehir konumuna geldi. Durum böyle olunca siyasilerin dikkatlerinden Bursa hiçbir zaman kaçmıyor.

-Muhalefetin anayasa değişikliği konusundaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Muhalefetin bu konuda kaçırdığı bir noktalar var. Anayasanın hiçbir maddesi tek başına değerlendirdiğinde bize hiçbir sonuç vermiyor. Bir bütün olarak bakmak lazım çünkü anayasanın birçok maddesi diğer maddelerle ilişik haldedir. Mesela “Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkartma yetkisi olacak” olması gerekir ama “Cumhurbaşkanı kararname çıkartır” diye bir anayasa maddesi var. Ama Cumhurbaşkanının kararnameyi hangi usullerle çıkartacağı farklı anayasa maddelerinde açıklanmıştır. Anayasanın 104. maddesinde der ki ”Cumhurbaşkanı kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak kararnameler çıkartamaz.” Kanunları kısıtlayacak kararnamelerde çıkartamıyor ve meclisin kararnameyi iptal etme yetkisi var. Cumhurbaşkanı kararnameyi çıkartır ülkeyi istediği gibi yönetir gibi bir algı yanlış bir algıdır. Bizim Türk insanı okumaktan aciz, söyleneni dinlemeye daha alışık. Ciddi bir karar verilecek, bu konuda net olmak gerekiyor. Çok merak edenler ve kulaktan dolma bilgilerle ilerlemek istemeyenler internetten yazılı halde değişiklikleri okuyabilirler.

-Eğer bu sistem değişikliği kabul olursa, Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi üyelerini hemen değiştirecek mi?

Anayasa mahkemesinin üyelerinin belli bir kısmını Cumhurbaşkanı belirleyecek. Zaten mahkeme üyesi bir yaş haddine kadar orada görev yapıyor. Halen daha Ahmet Necdet Sezer’in atadığı anayasa mahkemesi üyeleri var. Yani yeni sistemde hepsini silip atacağız, yeni üyeler getireceğiz diye bir şey yok. Cumhurbaşkanı ancak görev süreleri bittiyse üyeyi değiştirebilir. Burada yanlış bir algı var. Anayasa Mahkemesi üyelerinden bir tanesinin görev süresi doldu diyelim. Ancak o zaman uygun görülen kişilerin arasından seçip, değiştirebilecek. Benim bildiğim kadarıyla Recep Tayyip Erdoğan 2 kişiyi değiştirebilmiş şimdiye kadar. Bir tanesi Cumhurbaşkanı’nın kontejanından değişecek bir üyeymiş. Bir tanesi de FETÖ olaylarından dolayı değişmiş. Zaten halk cumhurbaşkanını seçecek, Cumhurbaşkanı da halktan aldığı yetkiyle bazı organlardaki görevliler üzerinde değişiklikler yapacak. Yani halk bütün değişimlerde kendi oylarının yansımasını görecek.

-MHP, AK Parti ile aynı görüşü savunuyor.  İlçe bazında bakıldığında Ankara’da toplantılarınız oldu, yarın yeniden gideceksiniz. MHP ile şuan ortak çalışma yürütmüyorsunuz, bu durum ileride değişebilir mi?

 Biz 15 Temmuz gibi bir felaket yaşadık. Hainler milli iradeyi resmen yok etmek istediler. Milletin güvendiği asker hain çıktı, tanklarla milletin üzerine gitti. O gece Türkiye tarihi için bir dönüm noktası oldu. Ardından tüm liderler Yenikapı’da toplandı ve tüm dünya birlik olduğumuzda nasıl güçlü olabildiğimizi gördü. Bu Yenikapı ruhu içte ve dışta düşmanlarımıza yönelik bir cevaptı. Biz bu ruhun kaybolmamasını istiyoruz. Anayasa değişikliğinde de bu enerjiyle yola çıktık. Büyüklerimiz bu konuda nasıl çalışma yürütürler bilemiyorum. Ama yerel anlamda henüz birlikte çalışmaya yönelik talimat almadık.

-Abdullah Gül’ün medyaya yansıyan bir açıklaması oldu. Kendisi ABD’deki sisteme benzer bir başkanlık sisteminin, Türkiye’ye daha uygun olabileceğini özellikle vurguluyor. Üstü kapalı bir şekilde bizdeki sistemin Türk tipi bir sistem ve tek Cumhurbaşkanı’na dönük olduğunu ifade ediyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 Ben eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün ne söylediğini ve ifade etmek istediğini kendi kulağımla duymadım. Eğer sistem ile ilgili bir kafa karışıklığı varsa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gerekli açıklamayı kendisine ya yazılı ya da sözlü olarak yapar. Bu sistem korkulacak bir sistem değil. Yanlış bir algı var, biz teşkilatlar olarak sahalara bu yüzden iniyoruz. Yürütmede çift başlılık kalkacak. Başbakan yok sadece Cumhurbaşkanı var. Bu iç ve dış politikada daha hızlı kararlar almamızı sağlayacak. Şunu unutmamak lazım Cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kesmeyebilir. Gönülden bağlı bulunduğu bir parti olabilir.

-Tarihi referandum için Gemlik’te çalışmaya başladınız. Nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz? Gemlik’teki hedefiniz nedir, yüzde kaç evet oyu çıkacağını düşünüyorsunuz?

 Gemlik ve Türkiye hedefi olarak %65 - %70 düşünüyoruz. Gemlik genellikle Türkiye puanını yakaladı. Ben Gemlik’i Türkiye ile eşdeğer görüyorum. Tam Türkiye’nin kültürel mozaiğini, çeşitliliğini Gemlik’te görebilirsiniz. Her coğrafyadan insanı görüp, tanıyoruz. Bu bizim için gerçekten de büyük bir şans.

 -FETÖ kapsamında Genel merkezden gelen bir koordinatör geldi ve Bursa’dan 39-40 kişiyi dinledi. Ardından yönetimde görevinden alınan birkaç isim var. Gemlik’te böyle bir durum var mı?

 Gemlik’te görevden alınan herhangi bir kimse yok. Diğer ilçelerde de görevinden alınıp da bana yansıyan bir şey olmadı. Bizim koordinatörümüzden aldığımız bilgi, bu ara herhangi bir yapılanmaya rastlanmadığı ve bir sıkıntının olmadığıdır.

-Zaman zaman Cemalettin Torun’la ilgili eleştiriler gündeme geliyor ve bunu yaptığımız röportajda kendisine de sorduk.  FETÖ kapsamında genel merkezden gelen bilgiler doğrultusunda Sayın İl Başkanının burada dinlemek istediği isimler olduğu söylendi. Siz bu konu hakkında neler söylersiniz?

 Bu konuyla ilgili herhangi bir duyumum yok. Eğer Bursa gibi büyük bir yerin başında iseniz sizi yıpratmak isteyen çok olur. Ama bunları söyleyenlerin kim olduğuna bakmak lazım, bunları söyleyen insanlar gerçekten basında mı, basında ise saygın insanlar mı veya gerçek birer basın mensubu mu bunları aklımızda sorgulamamız gerekiyor.

-Yakın gelecek için siyasi yol haritanızı nasıl belirlediniz?

 Ben Zafer Işık olarak, daha önce de söylemişimdir ilçe başkanlığına aday olmadım. Beni o dönem siyaset yaptığım arkadaşlarım önerdiler. Genel merkeze gittim, genel merkezde yapılan istişareler sonucu benim ilçe başkanı olmam uygun görüldü. Görevim gereği hedeflerim var, Gemlik ve Bursa adına başarmak istediğim çok şey var. Fakat şahsım olarak başkanlık, üyelik gibi hedefler koymuyorum. Genel merkezin benden bir talebi olursa seve seve görev alırım. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

DEĞERLERİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ

DEĞERLERİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ