19 Şubat 2019 Salı

SON DAKİKA

MUDANYA, KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR

MUDANYA, KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR

Önümüzdeki on yıllık süreçte Mudanya’ya olan ilginin artarak devam edeceğini vurgulayan Tekin Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Oğultekin Mudanya’da kentsel dönüşümün öncelik verilmesi gerektiğini dikkat çekiyor.

01 Haziran 2017 Perşembe 14:17 Röportaj

Tarihi dokusu,  doğalgüzellikleri ve temiz havasıyla Mudanya, adeta Bursa’nın incisi. BUDO ve İDOseferleri ile de Bursa’nın İstanbul’a en yakın noktası konumunda. BursaBüyükşehir Belediyesi’nin sahil yatırımı tamamlandığında ise Türkiye’nin enuzun kordonlarından birine sahip olacak bir kent. Hal böyle olunca Mudanya,Bursa’nın en sık ziyaret edilen bölgelerinden biri haline geldi. Mudanya’yaayak basan ise bir süre sonra soluğu emlak ofislerinde alıyor. MustafaOğultekin Mudanya’ya yapılan bir yatırımın kısa süre içinde ikiye katlandığınısöylüyor. Önümüzdeki on yıl boyunca Mudanya’ya ilginin artarak devam edeceğinivurgulayan Oğultekin  “Mudanya’da bizimistediğimiz kentsel dönüşümün ciddiyetle ele alınması. Mudanya halkınıngönlünde de bu var” diyor.

BUSEZONDAN UMUTLUYUZ

2017yılının ilk yarısını geride bırakmak üzereyiz. İnşaat sektörü için Mudanya’daçok cazip bir ilçe. Her geçen gün yeni bir yatırıma ev sahipliği yapıyor. Busezonla ilgili değerlendirmeniz nedir?

Mudanya’da belli başlı eksiklikler var. Bunlar da tamamlanmak üzere.  Sahil projemiz yapım aşamasında. İlk etaptamamlandı, ikinci etapta da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Sahil çalışmalarıbittiği zaman her şey çok daha iyi olacak. Temmuz ayı içerisinde açılmasıplanlanıyor. Mudanya, yatırımcı için doğal güzellikleri açısından tercihediliyor. İlçemizde daire satışları da Türkiye ortalamasının üstünde. Piyasadakuşkusuz sıkıntılar var, çok ciddi olaylar atlatıldı. 15 Temmuz Hain Darbegirişimi, ardından yaşanan ekonomik darbe dengeleri sarstı. Şükürler olsun ki ülkemiz,o günleri Türkiye birlik beraberlik içinde kısa sürede atlattı. O yüzden bizemlak ve inşaat açısından bu sezondan çok umutluyuz.

KENTSELDÖNÜŞÜME ÖNCELİK VERİLMELİ

Bilimsel veriler, ilçemizin havasının Türkiye’de başka hiçbir yerdeolmadığını gösteriyor.  Güzelyalı’danMudanya’ya doğru yürümeye başladığınızda yedi kez hava değişimineuğruyorsunuz.  Ayrıca İDO ve BUDO, ile gününher saatinde İstanbul’a ulaşabiliyorsunuz. Bursa’dan ulaşım da çok kolay. Oniki dakika içerisinde FSM’de olabiliyorsunuz. Ulaşım kolaylığı ilçemizincazibesini artırmakta. Doğal güzelliklerimizde çok iyi. Biz Mudanya’yıBursa’nın birinci sınıf bir semti olarak görmekteyiz.

TekinEmlak Gayrimenkul’ü kuruluşundan itibaren geldiği noktayı ve emlakçı gözüyleMudanya’yı bize anlatabilir misiniz?

Tekin Emlak’ı bugün halk biliyor ve tercih ediyor. Sevildiğimizihissediyoruz. Bizim yatırımcımız her zaman kazanıyor. Mudanya’ya bir yatırımyapan kısa sürede yatırımını ikiye katlıyor. Son üç yılımıza baktığımızda büyükbir ivme kazandık. Biz yatırımcılarımızla artık dost olduk. Güven çerçevesiiçerisinde çalışıyoruz. Tekrar vurgulamak istiyorum; Türkiye ortalamasıüzerinde artışlarla, Mudanya’nın her bölgesinde arazi, daire alan yüzde yüzkazanca sahip oluyor. Önümüzdeki on yılda Mudanya’ya ilgi artarak devam edecek.Ancak, ilçemizde bir imar sorunu var. Mudanya’da esasında bizim isteğimizkentsel dönüşümün ciddiyetle ele alınması. Mudanya halkının gönlünde bu var. Denize yakın bölgelerde bir binanınömrünün elli yıl olduğunu bilimsel veriler söylüyor. Poyrazın yoğun olduğuyerlerde ise bu otuz yıla kadar iniyor. Dolayısıyla Mudanya kentsel dönüşümdeöncelik gerektiren bölgelerin başında geliyor.  Aynı zamanda Mudanya da ciddi bir trafiksorunu var. Mudanya’ya çevre yolu gerekiyor.  

KATYÜKSEKLİĞİ İSTİYORUZ

Mudanya’dakentsel dönüşüm bekliyoruz diyorsunuz. Mudanya hangi bölgeleriyle kentseldönüşüme adım atmalı? Özellikle hangi mahallelerden başlanmalı?

Hacı Baba Cami ve Montania Otel arasında yer alan kadar oralarıntamamı yıkılıp, yeniden yapılmalı. Çıplak gözle bile oradaki betonlarıneridiğini, demirlerin paslanıp çürüdüğünü görüyorsunuz.  Allah korusun çok küçük bir depremde bilesaydığımız bölgede ağır kayıplar verebiliriz. Buraya öncelik verilmeli. Zatenburası çok her müteahhidin ilgi duyacağı muhteşem bir bölge.  Yaklaşık 750 konut mevcut. Adeta Mudanya’nıngözbebeği. Bursa’nın yeni trendi olabilecek bir bölge diyebiliriz. Depremedayanıklı çok özel konutlar yapılabilir. Mudanya’da artan nüfusu göz önündebulundurarak, yeşil  ve sosyal alanlarınarttırılması amacıyla  kentsel dönüşümügerçekleştirirken kat sayısını da artırabiliriz. Örneğin 30 kat yükseklikle,sağlam inşaat teknikleri kullanılarak yeni bir kent oluşturulmalı. Bu konudaartık tabuları yıkıp  modern ve sosyalşehirler yaşama geçirilebilir.

 BELEDİYE POZİTİF OLMALI

Peki,kentsel dönüşüm noktasında yerel yönetimlerin bakışı nasıl?

Bu kararların Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğinibilmekteyiz. Mudanya yönetimi maalesef Bursa Büyükşehir Belediyesi iletartışmalı bir pozisyonda. Bunun zararını da Mudanya halkı ve esnaf görüyor.

 Siz aynı zamanda AK Partili birsiyasetçisiniz. Bir siyasetçi olarak bu tartışmalı konuya nasılyaklaşıyorsunuz?

Önce esnaf olarak cevap vereyim. Bu durumun mağduriyetini yaşıyoruz.İşlerimize olumsuz yansıyor. Biz istiyoruz ki bizim büyüklerimiz olan belediyebaşkanlarımız sulh içinde Mudanya’nın bekası için doğru kararlar verip doğruişlemler yapsın ve Mudanya halkı ile esnafının yüzü gülecektir. İnsanlar haftasonunu burada keyifle geçirecektir.

NEDENMUDANYA BİR BEBEK, ORTAKÖY, ETİLER OLMASIN!

Artankapasiteyi karşılayamaz noktaya gelecek Mudanya mı öngörüyorsunuz?

Evet, biz onu engellemek adına şimdiden hamlelerin yapılmasınıgerektiğine inanıyoruz. Vazgeçilmez bir ilçe Mudanya. Örnek vermek gerekirseİstanbul’dan müşterilerimiz Mudanya’dan ev alıyor ve hafta sonlarını Mudanya’dageçiriyor.  Birçok İstanbullu şuanMudanya’yı gözlemliyor. İstanbul’unhayat koşullarından yorulan, yoğunluğundan bunalan insanlar Mudanya’ya geliyor.Zaten Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı da Mudanya. İşte bu noktada turizmanlamında da Mudanya kendini geliştirmeli. Şahsım adına önümüzdeki on yıliçerisinde kentsel dönüşümlerin gerçekleştiğini düşünürsek; Mudanya neden birOrtaköy neden bir Bebek neden bir Etiler olmasın. Havamız aynı, iklimimiz aynı, coğrafyamız aynı. Hatta bizim coğrafyamızİstanbul’dan daha güzel. Bu bilinçle Mudanya turizmden hak ettiği payı almalı.İlçemizle hızla yeni otel inşaatlarının önü açılmalı.  

 

TRİLYEEVLERİ BÖLGEYE DEĞER KATAR

Mudanya’daçekim merkezi  Trilye (Zeytinbağı) yakınsüreçte özellikle hangi yatırımları almalı?


Trilye’de Yalıçiftlik tarafında bir ro-ro limanı gündemde. Bölgedeyaklaşık 5 bin tane konut yapılacağı söylenmekte. Çok ciddi bir proje, normalindışında bir iş hacmi söz konusu. Tarihini bilmiyoruz ama yatırımcının yüzüşimdiden gülüyor. Artık bir an önce Türkiye’ye kazandırılması düşüncesindeyim.Trilye’ye bakarsak, kendi başına bile muhteşem bir yer. Trilye’nin imarınımarkalaştırarak , doğal ve tarihi ve dokusunu koruyarak Trilye evlerini yaşamageçirip marka bir belde oluşturulabilir. O coğrafya yapısını, mistiğinibozmadan bu çalışma gerçekleştirilmeli.

Yerelyönetim bu konuda bir çalışma içerisinde mi?

Bizim bir bilgimiz yok. Ama bu şekilde olursa ki ben anlatırken bileheyecanlanıyorum,  muhteşem sonuçlar eldeederiz. Önümüzdeki beş yıl içinde iyi bir yönetimle, Mudanya sevdalılarıylayola çıkılıp, Mudanya’yı bilen insanlarla doğru kararlar alınıp çok iyi şeyleryapılabilir düşüncesindeyim.

GÜVENLE,KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

Uzunyıllardır burada iş yapıyorsunuz, gayrimenkulde başarılı olmanın koşullarınelerdir?

Her şeyden önce müşterilerimizle telefondan bilgi alışverişine bizkarşıyız. Birebir diyaloglar kurulup müşteriye en doğru birikimlerimizi aktarıpgüveni sağlamalıyız. Müşteri karşı karşıya gelip pazarlık etmek de istiyor. Bizimkültürümüzde olan bir şey pazarlık. Bizim yoğunluğumuz daha çok arsa ve araziüzerine olduğu için insanlar harita üzerinde görmek istiyorlar. Birebirdiyalog, sıcak ilişki ve güven çerçevesinde birikimimizi aktardığımızdainsanlar yatırım yapıyor. Biz müşterilerimizle kısa vadeli düşünmüyoruz. Bizmüşterilerimizle dost olmayı yeğliyoruz. Biz bu memleketin insanıyız, bizegüvenen herkese kazandırmaya devam edeceğiz. Doğru ekspertiz. Doğrufiyatlandırma, istikrar, iş takibi, bölge analizleri, gayrimenkulde tercihedilebilmenin koşullarıdır.

MUDANYA'DARÜZGÂR AK PARTİ'DEN ESİYOR

Şuanda AKParti ilçe yönetimindesin, bakıldığında Mudanya’da siyaset çok hareketli bukonuda neler diyeceksiniz?

Bu dönem tansiyonu oldukça yüksek.  CHP’li meclis üyelerinin istifaları,sonrasında bütçe görüşmeleri, CHP’li meclis üyelerinin mahkemeyi kazanarakbağımsız üye olarak geri dönmeleri. Mudanya’da dengeler değişiyor diyebiliriz.Meclis kararlarında bundan sonra AK Parti’nin sözü geçecek. Komisyonları AKParti yönlendirecek. Çalışmalarımız sonucunda Mudanya’da rüzgâr Ak Parti’denesiyor diyebiliriz.

 

 Pınar YENİYİĞİT

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ergünkent İnşaat’tan Bir İlk Daha;  Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşümü Akpınar’a...!

Ergünkent İnşaat’tan Bir İlk Daha; Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşümü Akpınar’a...!