17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

MUDANYA’DA İBRE DÖNDÜ, DENGELER DEĞİŞTİ....!

Mudanya’da İbre Döndü, Dengeler Değişti....!

AK Parti’nin, 30 Mart yerel seçimlerinde Belediye yönetimini CHP’ye bıraktığı Mudanya’nın, 1 yıl önce atamayla göreve getirilen ilçe Başkanı Murat Ünal, mecliste değişen dengeleri ilk kez 5N1K’ya yorumladı.

23 Mayıs 2017 Salı 16:00 Röportaj

Mudanya Belediye meclisindeki aritmetiği “8 AK Partili belediye meclis üyemiz ,  yargı kararıyla göreve  bağımsız olarak geri dönen 4 üye, 3 MHP’limeclis üyesi  bundan böyle  Mudanya’ya faydalı her konuda bir arayagelir” sözleriyle değerlendiren Başkan Ünal , Hayri Türkyılmaz’ı BüyükşehirBelediye Başkanı  Recep Altepe’ye karşıkavgacı tutumu nedeniyle de eleştiri yağmuruna tuttu. Başkan Murat Ünal  16 Nisan’da Hayır çıkan ilçelerden olanMudanya’nın referandum sonucuna da sadece Gazetemiz için mercek tuttu ve AKParti’nin ilçede hangi koşullarda kazanabileceğini detaylarıyla anlattı. İşteAK Parti Mudanya İlçe Başkanı Murat Ünal’ın siyasi tansiyonun bir türlü düşmekbilmediği Mudanya’ya dair çarpıcı açıklamaları…           

Pınar Yeniyiğit: Sn.Başkan 1 yıldır AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı görevini yürütüyorsunuz. Busüreçte 15 Temmuz ve referandum gibi önemli dönemeçlerden geçtiniz. Nasıl birtablo devraldınız? Süreci Anlatır mısınız ?  

Murat Ünal; Göreve atanalı bugün 1 yıl 18 günoldu. Zaman çok çabuk geçiyor. AK Parti çok kurumsal bir parti, hafızası çokgüçlü. 15 Temmuz alçak hain darbe girişimi Türk tarihinin çok önemli dönümnoktalarındandı kuşkusuz. Bu süreci ve ondaTn öncesini 2 ayrı sayfa olarakdeğerlendirmek lazım. Biz göreve geldikten sonra, Mudanya’da bundan önce görevyapmış arkadaşlarımız ile ilçemizde siyasi arenanın dışında duran ama Mudanyaaşkıyla kalbi atan kişileri bir araya getirdik. Tabii ki  siyasette insanların birbirini tanıması  belirli bir zaman dilimi geçtikten sonra  mümkün oluyor. Arkadaşlarımız bizİ tanıdı, bizonları tanıdık. Ve 1 yılın sonunda Mudanya’da hangi sitede, hangi pozisyondayız?  hangi mahallenin kaldırımında, araziyollarında neler yapılması gerekiyor ? herşeyi çok net bir tablo olarak ortayakoyabildik. Sonuçta yol haritamızı çok net belirlemiş durumdayız. 21 Mayıs Partimizinaçısından oldukça önemli. Kurucu Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımıztekrar partimizin başına dönüyor. Onun liderliğinde ülkemizin kalkındırması,her alanda gelişmesi ve zenginleşmesi için çok daha hızlı yol alacağımızagönülden inanıyorum.

“HATALARDAN DERSÇIKARDIK”

Bir yıllık süreçteilçedeki siyasi tabloyu enine boyuna irdeledikten sonra AK Parti’nin Mudanya’da  kazanamasının nedenlerini  hangi sebeplerle anlatırsınız ?
Mudanya için ilçe, il ve genel merkez düzeyinde çok sağlıklı analizleryapıldı. Biz Partimize oy vermeyen vatandaşlarımıza ne kızdık, ne kırıldık, negücendik. Biz her türlü hatayı kendimizde arıyoruz ve ona göre birdeğerlendirme yapıyoruz. Ve biz kendi hatalarımızdan ders alarak yeni birçalışma sistemi benimsedik.

“SEÇMENİN GÖNLÜNEDOKUNMALIYIZ”

“Hatayı Kendimizdearadık” derken, bu süreçte hangi noktalarda sıkıntı olduğunu gördünüzMudanya’da..? 

İlçemizde yaptığımız analizde ortaya çıkan sonuçHalkın nabzına yeterince kulak verilmediğini ortaya koydu. Şöyle ki; vatandaşıngönlüne dokunamadığımız zaman ve de halkın öngörmediği konularda ısraredildiği vakit başarılı olma ihtimalimiz yok. Biz yönetimimizdeki tüm ekiparkadaşlarımızla birlikte halkımızı dinliyor ve taleplere yanıt vermek içinçalışıyoruz.

MUDANYALILAR AKPARTİ’DEN UMUTLU...!

Mudanya referandumda‘Hayır’ dedi. NedenSn Başkan ?

AK Parti, Mudanya’da2009 yerel seçimlerini yüzde33 oy ile kazanmıştı. Referandumda  yüzde37.4 oranında Evet çıktı.

Bu sonuçla vatandaşınbize şunu söylediğini görüyoruz; ‘Sizden umutluyuz’. Yüzde 30’un altında dakalabilirdiK. 1 yıldır siyasi parti gözetmeksizin kapımız herkeseaçık.Vatandaş;’Biz sizi takip ediyoruz. Verdiğimiz oyu iyi değerlendirin. Sizidaha yukarıya da taşıyabiliriz, 30’un altına da çekebiliriz.’  Mesajını verdi. AK Parti’nin Mudanya’da 30Mart  yerel seçimlerinde kaybetmesininsebebi vatandaşımızın Partimizi yeterince tanıyamaması ...Hedeflerimizi,çalışma sistematiğimizi, bireysel hak özgürlüklerde halkımızı ulaştırmayaçalıştığımız üst seviyeyi yeterince anlatamamız. Biz Mudanya’dakendimizi ifade edememişiz.Kuşkusuz çok ideolejik olan seçmene ulaşmamız mümkünolmaz.  Bu da Mudanya’da toplumun yüzde25’lik bölümüdür. Biz Mudanya’nın yüzde 75’lik bölümüyle çok sağlıklı iletişimkurabiliriz.Bize 1 kez oy verip ondan sonra oy vermekten vazgeçen yüzde 20’likkesimi de biz çok sağlıklı analiz ediyoruz, bundan sonraki süreçte onlarıngönlüne de dokunmaya çalışacağız. Mudanya’da yüzde 37 .5’in üzerinekoyabileceğimiz ciddi anlamda bir oy potansiyeli var.

SEÇMENİN CHP’YEDESTEĞİ HİZMETE DÖNÜŞMEDİ

Mudanya BelediyeBaşkanı Hayri Türkyılmaz siyasi çatışmalarla göreve geldiği günden bu yana gündemdendüşmüyor. Son olarak meclis üyeleri ile yaşanan çekişme ce ardından CHP’nin üyesayısında AK Parti’den geriye düşmesi süreci yaşandı. Gelişmeyi AK Parti İlçeBaşkanı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz ?   

Başka birsiyasi partinin kendi iç karışıklığı üzerinden siyaset yapmak bizim için doğruolmaz. ama Mudanya halkı şunu da çok net görüyor ; CHP’ye verilen destek hizmetolarak kendilerine yansımadı. kimse bu tarz kavgaların olduğu ortamları tasvipetmiyor. Biz AK Parti Mudanya Meclis Grubu olarak kendi yapacağımız işlerebakıyoruz. Hiç kimseye ön yargılı değiliz. Mudanya’nın faydasına olacak hertürlü işte CHP Grubu’nu destekliyoruz. İfade ettiğiniz gibi CHP ile yola çıkmış4 meclis üyesini kavgalı bir şekilde farklı bir mecraya itmek, siyasette çok karşılaşılanbir durum değil. Bu durumu  önümüzdekiyerel seçimlerde Mudanya seçmeninin göz ardı etmeyeceğini düşünüyoruz.

BÜYÜKŞEHİR’E KARŞI KAVGACI TUTUM RAHATSIZEDİCİ

Peki Mudanyalılar bu tabloyu içi, belediyede CHP içindeki iç çekişmelerinasıl yorumluyor ?

Kuşkusuzhalkımız bu kavgadan son derece rahatsız. Bizim içimizde de olsa vatandaşrahatsızlık duyar. Halk hizmet etsin diye CHP’li bir belediye başkanını  o koltuğa oturttu. Ama 3. yılın sonunda gelinen  noktadakendi arkadaşlarıyla kavgalı, kendi siyasi düşüncesine yakın olan sivil toplumörgütleriyle kavgalı olan bir belediye yönetiminden mutlu değilMudanyalılar...Büyük şehir’le de kavgalı.Tabloya objektif bakıyoruz; Büyükşehir’inMudanya’ya yapmak istediği hizmet karşısında Belediye Başkanı’nın  kavgacı tutumu çok rahatsız edici..

“HAYRİ TÜRKYILMAZ’LA UZLAŞMAK MÜMKÜNDEĞİL”

Siz Büyükşehir Belediye Başkanı RecepAltepe ve Başkan Türkyılmaz arasında bir nevi arabuluculuk misyonu üstlenmegibi bir durumunuz oldu mu peki ?

Başkan Hayri Türkyılmaz ile birisiarasında köprü görevi hiç kimse yapamaz. o köprünün bir ayağı olmaz. Hayri Türkyılmaz'agüvenerek bir köprü inşa etmek mümkün değil..

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’ninMudanya’ya bakışı ve öngörüleri konusunda değerlendirmeniz nedir?

BaşkanımızRecep Altepe Mudanya’ya aşık... Mudanya için neler yapabiliriz ? diye gecegündüz kafa yoran bir insan. 8 yıllık süre zarfında Mudanya’ya 450 milyonliralık kaynak aktarılmış. Bu inanılmaz büyük bir rakam. Bu yaz pırıl pırıldenizde yüzecek Mudanya halkı. Yollar, kavşaklar buna benzer yatırımlar hızladevam ediyor.
HAYRİ TÜRKYILMAZ BÜYÜKŞEHİR MECLİS TOPLANTILARIA KATILMIYOR
 

Başkan Türkyılmaz’ın, Recep Altepe ile bukavga hali nedendir?

Kişinin kendi yapısından kaynaklanıyor. 3yıllık süre zarfında büyükşehirde 30’un üzerinde meclis toplantısı yapılmıştır.Toplasanız en fazla iki toplantıya katılmıştır Hayri Türkyılmaz. Mudanya’nınBelediye Başkanı Büyükşehir’in meclis toplantılarına gitmiyorsa ne yapıldığındanhaberinin olma ihtimali yok. Ben göreve geldiğim günden beri büyükşehirmeclisine gittiğini hatırlamıyorum. AK Parti olarak, Mudanya Belediyesi’nin beceriksizliğini yapamadığıişleri Büyükşehir’in gücünü kullanarak çok daha fazla çalışarak yapabilmeyönünde çaba sarf ediyoruz. Geçen hafta çıkan yerel gazeteleri gördük 'Yetkiverin, Mudanya trafiğini çözelim' Başkanlık makamında oturan bir kişinin kendigörev tanımlarının neler olduğunu mutlaka açıp okuması lazım. Sadece bir şeylersöylemek için konuşmak şık olmuyor.

15 MECLİS ÜYESİ BİRARAYA GELİR

Mudanya Meclis dengelerine bakıldığındabundan böyle ipler AK Parti’nin elinde ...Yorumunuz ?

 8 bizim belediye meclis üyemiz var, 4 bağımsızarkadaşımız var, 3 MHP’li meclis üyesi arkadaşımız mevcut.  Mudanya’nın faydasına olabilecek her türlükonuda bu 15 meclis üyesi bir araya gelebiliyor. Keşke Mudanya’nın faydasınaolabilecek konular gündeme getirilse de biz Mudanya Belediyesi’ne  destek olsak. Bugüne kadar bu tabloyusağlayamadık maalesef.

Bu durumda Mudanya’da dengeler değişiyorSn. Başkan ....!

Değişti zaten belediye meclis tablosuna göre,komisyondaki sayıya göre Mudanya için doğru olanları daha hızlı bir şekildeyapacağız artık.

“DEMOKRATİK SİYASETTEN YANAYIZ”

‘Belediye’ye kayyum atanır’ söylentilerineyorumunuz nedir peki? 

Konuyla ilgili birbilgimiz yok. Gönül ister ki seçimle gelinen bir yerlerde insanlar kendigörevlerinin nerede bittiğini bilerek hareket etsin.. Vatandaşa zulüm etmesin.O koltukların hepimize emanet olduğunu bilsin. tek patronun oy veren vatandaşolduğunu bilsin. Biz demokratik siyasetten yanayız.

MUDANYA MECLİSİNDE KAVGALAR BİTMEZ

Son meclis toplantısında Başkan Türkyılmaz’ın  ‘Allah’ın gücüne gitmesin, Allah’ın elinde dahilbenimle ilgili, arkadaşlarım ile ilgili bir tek kara nokta yok” sözlerine  AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Pulat, “Başkan,kaç yıldır aynı şeyleri konuşuyorsun, bir de Allah’ın adını kullanıyorsun. ”ifadeleriyle tepki göstermiş ve ortalık karışmıştı. Bu tür sözlü kapışmalarbundan böyle de mecliste bitmeyecek gibi ..Yorumunuz nedir ?

Grup Sözcümüz FatihPulat kardeşimiz çok doğru bir reaksiyon gösterdi.
Biz  Mudanya halkı için meclisteyiz.Doğruyu söylemek zorundayız.  Demokrasiden,haktan- hukuktan bahseden ve ağzından bunu hiç düşürmeyen kişileri net olmalı.Bir önceki mecliste de Kadir Kahraman’a sataşarak aynı üslubu kullandı Başkan..' Fatih Pulat’a “Mikrofonu alın bunun elinden'  diye bağırıp demokrasiye aykırı tutumsergilemesi çok yanlış bir yaklaşım.

“GÖNÜL KIRGINLIĞIMIZ OLMAZ”

AK Parti’de 21 Mayıs çok önemli bir tarih.Ardından Türkiye genelinde il ve ilçe kongreleri start alacak.  Mudanya’da rakip bekliyor musunuz?

 Bu konularda bizim yorum yapmamız  doğru değil. Ben il yönetiminde görev yaparken‘Mudanya’da sana ihtiyaç var’ dendi . İlçe başkanı olarak atandım. Genelmerkezimiz nasıl bir takdir içerisinde bulunur ? Bu durum  bizim dışımızda gelişir. AK Parti’de görevtalep edilmez, görev verilir. Siz de o görevde bulunduğunuz süre zarfındaişinizi en iyi şekilde yapmak için gecenizi gündüzünüze katarak çalışırsınız. Bizhiçbir zaman  kendi arkadaşlarımızlarekabetin  içinde olmayız. Hiçbir şekildegönül kırgınlığımız da olmaz.

“KÖYÜM KUMYAKA’YA  CHP SEÇMEN NAKLETTİ ”

Referandumda Başkan Ünal’ın kendi köyündende  hayır çıktı eleştirisi yapılıyor.Yanıtınız nedir ?

Göreceli birdurum var kendi köyüm olan Kumyaka’dan çıkan referandum sonucuyla ilgili. Benşunu çok net biliyorum ki, köyümüzde taşıma oyların dikkat çektiği bir seçmenkitlesi var.  Bölgemize ‘Bütün her tarafı AK Parti aldı.Bari buraları AK Parti’ye kaptırmayalım diyerek köyle alakası olmayan seçmen nakliyapıldı. Biz aslında  Kumyaka’dayerleşik olan seçmenden yüzde 50’nin üzerinde oy aldık.

“EŞİMİN OYUYLA İLGİLİ EN UFAK BİR ŞÜPHEMYOK”

Eşinizin ‘Hayır’ dediği bir söylentilerinene diyorsunuz?

Çok  net biliyorum ki böyle bir durum yok.Siyasette, ısrarlı bir şekilde inandığınızı savunursanız ikna edemeyeceğinizkimsenin olmadığını eşim vasıtasıyla çok net gördüm. Eşimin siyasi görüşü ,benim  il yönetimine girmemin ardından,AK Parti Ailesi’ni daha yakından tanıdıktan sonra, bizlerin bu ülke için neleryapmak istediğini gördükten sonra değişti. Eşimin oyuyla ilgili en ufacık soru işaretimin olmadığını çoksamimi söylüyorum .

Son olarak ilçe kongresinde aday mısınız ?

Siyaset hem zor, hem çok meşakkatli, hem çok efor,zaman, özveri gerektiren bir iş... AK Parti camiası bize ne görev verirse oradaolmaya devam edeceğiz. .Bundan önce Devlet Hastanesi’nde Başhekimyardımcısıydım.  2 dönem Bursa TabipOdası Başkanlığı  görevini de yaptım.Siyasetin zorlukları bize yabancı değil.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TANSU ÇİLLER HAKKINDA FLAŞ KARAR

TANSU ÇİLLER HAKKINDA FLAŞ KARAR