17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

“ORHANGAZİ’NİN YENİ İMAR ALANLARINA İHTİYACI VAR”

“ORHANGAZİ’NİN YENİ İMAR  ALANLARINA İHTİYACI VAR”

Orhangazi’nin en önemli sorunlarından birinin çarpık kentleşme olduğunu söyleyen Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan yeni imar alanlarının açılmasıyla ilçenin modern bir görünüme kavuşacağını dile getirdi.

23 Haziran 2017 Cuma 15:21 Röportaj

İstanbul – Bursa – İzmir Otoyolu’nun önemli güzergâhlarındanbiri olan Orhangazi, atılıma hazırlanıyor. Önceki yıllarda ekonomisi tarım ve hayvancılığabağımlı olan ilçe, bugün başta gayrimenkul ve turizm olmak üzere birçoksektörde yatırım üssü olmaya hazırlanıyor. İlçenin hızla gelişmesiyle ikametleilgili taleplerin yoğunlaşacağına dikkat çeken Orhangazi Belediye Başkanı NeşetÇağlayan, “Orhangazi’nin yeni imar alanlarına ihtiyacı var” dedi.

Orhangazi’deçağdaş bir kent olma yolunda nasıl adımlar atılıyor?

Şehrin çağdaş bir görünüme kavuşturmak için ilkgünden itibaren titiz bir çalışma içerisine girdik. Altyapı çalışmalarınıtamamladık. Şimdi sıra üst yapı çalışmalarında. Meydan düzenlemeleri, kültürmerkezi inşaatı gibi birçok projeyi hayata geçireceğiz. Bursa BüyükşehirBelediye Başkanımız Sayın Recep Altepe’nin de büyük desteği oldu. Orhangazi’ninkendi imkanlarıyla bu yatırımların üstünden kalkması gerçekten çok zordu.  Şuan ki yatırımlarımız gerek bizi gerek deOrhangazi halkını çok mutlu ediyor.

KÜLTÜRMERKEZİ ORHANGAZİ’YE ESTETİK KATACAK

Geçtiğimizgünlerde Orhangazi’de dev bir kültür merkezi için temeller atıldı. Kültürmerkezinde son durum nedir?

Özellikle Kültür Merkezi Orhangazi’yi çağdaş birkent haline getirmesi anlamında çok önemli. Ayrıcalıklı bir mimariye sahipolacak. 3 adet konferans salonu, 3 adet sinema salonu, müze alanı, kütüphane,kültürel faaliyetlerin yürütüleceği alanlar, nikah salonları… 12 bin metrekarealan üzerinde yükselecek dev bir bina olacak. Önündeki meydan çalışması da kentestetiğine katkı sağlayacak. Bu yatırımlar bizim için yeterli değil. Şu andaNadır Sosyal Tesisleri’nde son aşama gelindi. Kale Sosyal Tesisleri projesi deonaylandı. İznik Gölü’nü de su sporları merkezi yapılması noktasında çalışmalaryürütüyoruz.

Orhangazi’de gerek kamu gerek yerel yatırımlaraçısından çok sıkıntımız kalmadı. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizifazlasıyla yerine getirdik. Ekstradan ne yapabiliriz diye bakıyoruz.

DEZAVANTAJLIGRUPLA HEMHAL OLUYORUZ

Sizesosyal başkan deniyor. Amacınız da buydu. Ne hissediyorsunuz?

İnsan gerçekten mutlu oluyor. Kalben rahatlıyor.Birilerine elinizi uzatıyor olmanız ya da size elini uzatan birinin elindentutuyor olmanız manen çok rahatlatıyor. Bu noktada belki eksiklerimiz vardırama düşündüklerimizi hayata geçirme noktasında epey bir mesafe aldıkkanaatindeyim.  İlçedeki sosyal hayatınsıkıntılarını tespit eden hem de gereğini yerine getiren bir başkan olma,dezavantajlı gruplarla hemhal olma, onların derdiyle dertlenme anlamında çokgüzel işler yapıyoruz.

Kültürel belediyecilik açısından da birçokfaaliyetlere imza atıyoruz. Kültür merkezinin eksikliği bu çalışmalarımızdaengel olarak duruyordu. Ancak bu da çok yakın bir zamanda ortadan kalkmışolacak. Biz, fiziki mekân eksikliğini kendimize bahane etmeden kültürelfaaliyetlerimizi de olabildiğince fazlaca yerine getirmeye çalışıyoruz.

BİZİMİÇİN DURMAK SÖZKONUSU OLAMAZ

Uyuyanbir Orhangazi’yi uyandırdınız diyebilir miyiz?

En azından çalışmalarımız sonucu Orhangazi halkı birşeyler talep eder noktaya geldi. Bu bahsettiğim şeyi birçok etkinliğimizdegörüyoruz. İnsanlar gelip bizden bir şeyler istiyor.

Ankara’daAK Parti Grup Toplantısı’na katıldınız. Başkentte hava nasıl? Türkiye nasıl birnoktaya doğru ilerliyor?

Orada milletvekillerimiz ve parti yöneticilerimizlegörüşme imkânı yakaladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılına yönelik güçlüişaretleri vardı. Zaten bizler için durmak söz konusu olamaz.  Yeni dönemde hem milletvekillerimiz, hemyerel yöneticilerimiz hem de teşkilatlarımız biraz daha fazla koşacaklar. Dahafazla ne yapabiliriz diye düşünecekler. Ülkemiz için güzel bir dönem başladı.Bundan en fazla istifade edecek olan da halkımız olacak.

Teşkilatlardabir kan değişikliği olacak mı?

Ben bunun değerlendirmesini yapacak makamda değilim.Tabi ki bu konuda bizim de görüşlerimiz alınıyor. Karar verme konusunda yinesoracaklardır. Çünkü birlikte çalışıyoruz. Beraber hizmet etme gayretiiçindeyiz. Heyecanlarını yitiren teşkilatların heyecanlarını yenilemenoktasında genel merkezin tuttuğu raporlar hep var. Devam ya da değişimnoktasında mutlaka bir tasarruf olacaktır.

SICAKYUVA PROJESİYLE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜK

“SıcakYuva” projeniz oldukça dikkat çekiciydi. İhtiyaç sahibi ailelerin sayenizdeyüzü güldü. Bu konuda neler söylersiniz?

O insanların ev teslimlerinde, eşyalarınınteslimlerinde gözlerindeki gülümseme ve mutluluk ifadeleri her şeye yetiyor. Şuana dek 15’e yakın ev teslimi yaptık. O insanların daha önce yaşadıkları mekânlarıkendi gözünüzle gördüğünüzde aslında yapılanların ne kadar fazla anlamkazandığını görüyorsunuz. O koşullarda hayatlarını idame ettirme mücadelelerinehayret ediyorsunuz ve “Neden daha önce bu insanlara ulaşamadık” diyeüzülüyorsunuz

Cumhuriyetmeydanı ne durumda?

Yakın zamanda Cumhuriyet Meydanı ile ilgiliçalışmalar başlayacak. Orada 3 adalı bir yerleşim var. Şu anda bu adalardaimarla ilgili tüm çalışmalar durduruldu. Ardından şahıslara ait kamulaştırmasüreci başlayacak. Mülk sahipleriyle görüştük, alternatifler sunduk. Hepsisıcak bakıyor. Hiçbir problem yaşanmadan çözeceğimizi düşünüyorum. Çünkü herkesartık bu meydanın açılması kanaatinde. Ekonomik koşulları da olabildiğincesağladığımızda süreç daha da hızlanacak.

ORHANGAZİLİLERÜRÜNLERİNİ KÖYLÜ PAZARIYLA TANITACAK

İstanbul-Bursa-İzmirotoyolundan dolayı Orhangazi çok farklı bir değer görecek. Yol üstünde tesisplanlarınız vardı. Ne durumdalar? İlçe tanıtımıyla ilgili bu tesisleri nasıldeğerlendireceksiniz?

Orhangazi İstanbul – Bursa – İzmir Otoyoluprojesinden önce arada kalmış bir görünümdeydi. Otoyolun devreye girmesi ilçeyebir farklılık kazandırdı. Küçük esnafımız biraz olumsuz etkilendi. Çünkü araçyoğunluğunun bir kısmı otoyola kaydı. Özellikle gıdaya yönelik iş yapanesnafımız zarar gördü.

Ancak fotoğrafın geneline baktığımızda olumluyanları daha fazla dikkat çekiyor.  Otoyol üzerine kurulacak tesislerin bir kısmıfaaliyete geçti. Orhangazililerin ürünlerinin pazarlanacağı bir köylü pazarı olacak.İnşallah devreye girdiğinde esnafımız zararlarını telafafi edecek. Hem deOrhangazi’nin yöresel ürünleri tanıtılacak ve pazarlanacak. Bu konu ile ilgiliçalışmalarımız devam ediyor.

YATIRIMCILARORHANGAZİ İÇİN İSTEKLİ

Orhangazihızlı gelişiyor. Turizmi önemsediğinizi söylüyorsunuz? Orhangazi’yi hangiprojelerle daha çok öne çıkarmayı planlıyorsunuz?

28 Haziran’da termal turizmle ilgili bir ihalemizvar. Buraya şu ana kadar talip olan firmaların çoğu 5 yıldızlı bir tesis kurmadüşüncesinde. Özel sektörün burada yapacağı yatırım bizim turizme yönelik misyonumuzada katkı sağlayacak. Birçok yatırımı tetikleyecek, öncü olacak. Ben bununlailgili ve farklı alanlarda birçok bir çok kişiyle görüşüyorum. Yatırımcılaristekliler ve destek istiyorlar ki bu destekleri bulacaklar.

Orhangazi’de şu an bir turizm haritası çıkarıyoruz.Ekibimiz çalışıyor. Tüm eserleri tek tek tespit ediyor. Değerlerimizin ortayaçıkarıyor. Bu harita sayesinde Orhangazi’ye gelenler nereleri gezeceklerinibilecekler.  Turistik bölgeleri debirbirine bağlayan yollarda eksikliklerimiz varsa tamamlayacağız.

İznik Gölü’nün de üzerinde duruyoruz.Yatırımlarımızla İznik Gölü değer kazanacak.

EMLAKFİYATLARININ YÜKSELMESİ İLÇENİN YARARINA

Orhangazi’deemlak fiyatları da yükseliyor. Bu konuda neler söylersiniz?

Yükselen emlak fiyatları buradaki mülk sahiplerininfaydasına olacak. Bunun önüne geçmemiz zor. Zaten çok da önüne geçmeyeçalışmıyoruz çünkü sonuç olarak Orhangazi kazanıyor.

Nüfusne kadar artacak? Bir öngörünüz var mı?

Rakamsal olarak Orhangazi’de nüfus bin kişi arttı.Ama turizm alanları ve Gıda OSB’nin devreye girmesiyle bu sayı çok dahayükselecek. Gıda OSB’de de son aşamaya geldik artık.

GıdaOSB’yi biraz daha açabilir misiniz?

950 dönümlük bir alan üzerine kurulacak. Çalışmalarhızlı bitiyor. Son resmi incelemeler yapıldı. Önümüzde 2-3 aylık bir yer onaysüreci var. Ardından talepler tamamlanacak.

Süreç içinde Orhangazi’de ikametle ilgili taleplerinyoğunlaşacağını tespit ettik.  Şehrinyeni imar alanlarına ihtiyacı var. Sıkışmış bir vaziyetteyiz.  Bu noktada bölgesel olarak çalışmalarımızıtamamladık. Düzenli ve modern bir Orhangazi için çalışıyoruz.

Orhangazi’dehangi noktalara kentsel dönüşüm gerekiyor?

Şehrin üst noktalarında ihtiyaç var. Önümüzdekidönem kentsel dönüşümle ilgili yoğun bir dönem geçecek. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN NET ÇAĞRI

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN NET ÇAĞRI