14 Aralık 2018 Cuma

SON DAKİKA

RÖPORTAJ - MÜŞTERİ DEĞİL, MİSAFİR AĞIRLIYORUZ

RÖPORTAJ - MÜŞTERİ DEĞİL, MİSAFİR AĞIRLIYORUZ

Uludağ'ın eteklerinin muhteşem manzarası, orman ve yanıbaşındaki dere sesiyle keyifli bir atmosfer oluşturan Ganita, kapalı alanı ve bahçe dekorasyonu ile bu uyumu devam ettiriyor.Misafirlerilerine sunduğu menülerle farklı damak tadına hitap eden Ganita Cafe ve Restaurant İşletmecisi İbrahim Yetim, “Hedefimizde, düşüncelerimizde insana hizmet var” dedi.

11 Kasım 2016 Cuma 15:13 Röportaj

-İbrahim Bey bize kendinizi tanıtacak olursanız neler anlatırsınız?

1952 Yılında Trabzon’dan Bursa’ya göç eden 16 çocuklu bir ailenin mensubuyum, 11 kardeşimiz Trabzon’da, 5 tanesi Bursa’da doğdu. 8 Erkek, 8 kız kardeşiz. Ailemizin tamamı inşaat ve müteahhitlik yapıyor. Devlet dairelerinde, resmi kurumlarda, şahıs firmalarında halen bir çalışanımız yok, herkes kendi işini kurmuş, öyle bir aile yapımız var, ben de Bursa doğumluyum. ’Yetim’ soy ismimizle tanınıyoruz.

-Aile şirketi olarak mı çalışıyorsunuz?

 Bizler İME (İbrahim, Mehmet, Erdoğan) kardeşlerimizle beraber inşaat firması kurduk. 1980’den beri birlikte çalışıyoruz. 1990’da şirket olduk. İnşaat sektörü olarak yolumuza devam ediyoruz. Asıl işimiz müteahhitlik, eskiden resmi işler yapıyorduk şu an konut üzerinde çalışıyoruz. Önceden yaptığımız işlere örnek verirsek, Dörtçelik Çocuk Hastanesi, Görükle’deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Bursa’nın çeşitli yerlerinde, İlköğretim Ortaöğretim okullar gibi işler yaptık. 

-GANİTA CAFE VE RESTAURANT işletmeciliğini ne zaman aldınız? Hizmet sektörü farklı bir sektör nereden aklınıza geldi?

1 yıldır işletmeciyiz farklı bir sektör. Hizmet sektörü bize yabancıydı, her ne kadar kıyısından köşesinden bize bulaştıysa da çünkü süregelen hizmet sektörüyle alakalı düğün salonumuz var. Dikkaldırım’da HİLAL DÜĞÜN SALONU, fakat mekan işletmeciliğinin daha farklı bir sektör olduğunu düşünüyorum. 

-Sizce hizmet sektörünün farklılıkları nelerdir? 

İnsanları memnun etmek gerekiyor, anında müdahale gerekiyor, madem ki biz bu işe giriştik, bunu layıkıyla ve hakkı ile başaralım. Hedefimizde, düşüncelerimizde insan ve insana hizmet var. Dolayısıyla da en güzelini, en mükemmelini yapmaya çalıştık. GANİTA’yı devraldıktan sonra ciddi anlamda yatırım yaptık. Bursa’nın en güzel mekanı haline getirdik. Sosyal ve şahsi çevremizin önemli bir kısmının daha haberi olmamakla beraber, çevreden bağımsız ve farklı bir müşteri portföyümüz oluştu. Bizim misafirlerimiz aile ve kendini aileden biri gibi hisseden insanlar.

-GANİTA CAFE RESTAURANT çok büyük bir alana sahip, yüzölçümü ne kadar?

8-10 dönüm bir alana sahip, kışlık kapalı mekan ve yazlık dere boyunda açık mekanımız var.

-Menü çok zengin ve lezzetli görünüyor. Neler var içinde?

Zengin çeşitli serpme kahvaltımız var. Onun dışında öğlen, akşam yemeklerimiz, ızgara çeşitlerimiz, çeşitli spasiyallerimiz var ve burada herkes yemek yemek zorunda değil. Misafirlerimiz çay, kahve içebilir, bir çay bahçesi gibi onlara da hizmet ediyoruz. Kışlık kapalı mekanımızda, etrafında kahve köşemiz olan, çok güzel camlı orijinal bir şöminemiz, özel misafirlerini burada ağırlamak isteyenler için 20 kişilik ayrı bir salonumuz var. 

-GANİTA CAFE RESTAURANT’ ta nasıl bir hizmet anlayışınız var?

Gittiğimiz yerlerde kendimize nasıl hizmet edilip davranılmasını istiyorsak, müessesenin patronuyla, müdürüyle, garsonuyla, tamamı çalışanıyla, gelen müşterilerimize müşteri gözüyle bakmayıp, misafir olarak kabul ediyoruz ve öyle davranıyoruz. Para kazanma asıl hedefimiz değil, parayı herkes kazanabilir, kaliteli ve sürekli hizmet bizim için önemlidir.

-Çok güzel bir hizmet kalitesi olduğunu görüyorum. ‘’GANİTA’’ ismini nereden aldınız?

Karadeniz’de sıkça kullanılan bir terim kelime ‘’güzel bahçe’’ demektir. Bilindiği üzere, Trabzon eski Rum Pontus devletinin bulunduğu yerdi, Fatih Sultan dedemiz gelip topraklarımıza kattı, Rum Devletinin tabi ki eserleri ve kalıntıları hala var. Ganita’nın kökeni Rumca bir kelime fakat artık Türkçeleşmiş. 2 ay önce Trabzon’a gittiğimde, bir lokantada 60-65 yaşlarında bir bey ve hanımefendiyle tanıştım. Bey, İngiliz Dili Edebiyatı ve Filoloji uzmanıymış. Ona Ganita ismini sordum, bana ‘’kültür etkileşiminden dolayı iki toplumun yani, bizim onlardan, onların bizden alıp kullandığı kelimeler var, zaman içinde o kelimenin yerine başka bir kelime ve sözcük icat edip kullanmaya başlarsak o unutulabiliyor, fakat başka kelime bulunamazsa artık o kelime bizim lugatımıza geçiyor, biz bunlara ‘’ödünç alınmış sözcükler’’ diyoruz’’ dedi. 

-İlginç ve akılda kalır bir kelime GANİTA yani ‘’güzel bahçe’’ için başka ne gibi hedefleriniz var?

İnşaat sektörü müteahhitlikte devam etmeyi düşünüyoruz. GANİTA CAFE RESTAURANT’ta ise, gelen misafirlerimize kaliteli, kendilerini evlerinde gibi rahat hissedebilecekleri şekilde hizmet etmeyi amaçlıyoruz. 

-Bahçede çok büyük bir bayrak direği görüyorum. Harika bayrağımız dalgalanıyor… 

Manevi değerlerimize son derece bağlıyız. 10 yıldır bayrağımı dikmek için heves ediyordum buraya kısmetmiş. 9 Metreye 12 metre bayrak ebatı ve 40 metre yüksekliğinde Bursa’nın en büyük bayrak direklerinden birisi GANİTA CAFE RESTAURANT bahçesine dikilmiş oldu. Biz bayrağımızı diktik milletimiz sahiplensin diyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

BTM DÜNYANIN YAKIN TAKİBİNDE

BTM DÜNYANIN YAKIN TAKİBİNDE