19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

“SAĞLIKLI DÖNÜŞÜM İÇİN HAZİNE ARAZİLERİ DEVREYE ALINMALI”

“SAĞLIKLI DÖNÜŞÜM İÇİN HAZİNE ARAZİLERİ DEVREYE ALINMALI”

Altın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altın, kentsel dönüşümde şehrin farklı yerlerindeki hazine arazilerinin devreye alınmasıyla başarıya ulaşılabileceğini söyledi.

15 Haziran 2017 Perşembe 13:17 Röportaj

Bursa’da özgün yapıları ile iz bırakan Altın İnşaat, “TemelindeGüven Var” sloganıyla çıktığı yolda iki yılı geride bıraktı. Bu süre içerisindeBursa’nın gelişen bölgeleri Hasanağa’da Goldlife, Kayapa’da ise Altın YaşamEvleri projeleri ile heyecan yaratan Altın İnşaat’ın şimdiki hedefi iseinovatif projeleri hayata geçirerek Bursa’da örnek olmak.  Bu doğrultuda çalışmalarını yürüten Altınİnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altın ile keyifli bir söyleşiye imzaattık.  İnşaat sektörüyle ilgili birçokkonuda fikirlerini açıklayan Altın, kentsel dönüşümde başarı formülünü ise şusözlerle açıkladı:  Bizim önerimiz, şehrin farklı yerlerindeki hazine arazilerinin dedevreye alınarak kimseyi mağdur etmeden mevcut bölgeyi yenilemek.

 

2016 ülkemizekonomisi açısından zor bir yıl oldu. 2017 ise özellikle inşaat sektörüaçısından hızlı başladı. Çok sayıda proje gündeme geldi. Önemli bir fuaratlattık.  2017 yılı size göre nasılgeçiyor, nasıl tamamlanacak?

Yılın ilk yarısını tamamladık. 2017 yılının daha da güzeltamamlanacağını düşünüyoruz. Bahsettiğiniz gibi 15 Temmuz süreci,komşularımızla ilişkilerimiz,  terör gibiproblemlerden dolayı önümüzü tam net göremiyorduk. En son referandumu daatlattık. Artık önümüzdeki süreci ülkemizin hem ekonomik hem de sosyal anlamdaatılım süreci olarak görüyoruz. İnşaat sektöründeki yükseliş trendinin de devamedeceğini düşünüyorum. Ancak şunu da vurgulamak istiyorum. Ben bir inşaatsektörü temsilcisiyim. Ama sadece inşaatla ekonominin düzene gireceğini zannetmiyorum.Son yıllarda ekonominin dinamosu inşaat oldu. Artık üretime dayalı birekonomiye dönmemiz gerekiyor. İnşaat tabi ki bir ihtiyaç.

BURSA, TÜRKİYE’NİN ENKALABALIK 2. İLİ OLACAK

İnşaat sektörünühızlandıran adımlar neler oldu? Bursa’daki tabloyu nasıl okuyorsunuz?

İnşaat sektörü hızlı ve hareketli. Bunun belli başlısebepleri var. Sıkıntılı süreçte gerek hükümetimizin attığı adımlar, gerekbelediyelerimizin destekleri sektöre can suyu oldu. Faiz oranlarınındüşürülmesi, KDV düzenlemesi sektöre nefes aldırdı. Diğer sektörlere oranlainşaat güçlü kaldı. Ülke genelinde sektörün dinamikliği devam edecektir.

Bursa’da da inşaat oldukça hareketli. Bunun nedenlerinegelince ilk sırada İstanbul’a yakınlığı geliyor. “Önceden yakın değil miydi?”diye sorabilirsiniz. Evet, yakındı. Ancak İstanbul-Bursa-İzmir otoyolununtamamlanmasıyla iki şehir birbirine bağlandı. Şu an birçok İstanbulluyatırımcının da Bursa’da yatırım yaptığını görüyoruz. Diğer önemli etki deBursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmaları. Gerek iş adamlarımızı yurtdışındakitemasları, gerek dışarıdan iş adamlarının Bursa’ya gelmesi, fuarlara yapılandestekler… Hepsi birbirini tamamlayıcı. Bursa son yıllarda bu noktalarda birivme yakaladı.

Bursa’nın nüfusu da yerinde durmuyor. Öngörülerimize göre şuan Türkiye’nin dördüncü büyük nüfusa sahip kenti Bursa, önümüzdeki on-on beşyıllık süreçte İzmir’i sollayarak Türkiye’nin ikinci en büyük nüfusuna sahipolacak.  Bu da inşaat sektörüne Bursa’nınuzun yıllar ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

HASANAĞA, KAYAPA VEAKÇALAR ŞEHİR MERKEZİ OLACAK

Bursa’da kentseldönüşüm yıllardır popülerliğini yitirmeyen bir konu. Bu kapsamda birçok projehayata geçiyor? Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bursa ölçeğinde inşaat sektörünü değerlendirdiğimizde iki türlüilerliyor: Kentsel dönüşüm ve yeni yatırımlar. Bursa’da şehir merkezinde yeniyatırım ve dönüşüm için uygun yerler kalmadı. Genelde problemli yerler. Bunoktada Yıldırım’da Millet Mahallesi hareketliydi, belli bir doygunluğa ulaştı.Osmangazi’de Yunuseli ve Hamitler mahalleleri cazipti o da belli bir doygunluğaulaştı. Nilüfer’de de Hasanağa ve Kayapa’da açılım oldu. Otoyola ve sanayibölgelerine yakınlık bunda önemli rol oynadı.

Şehirler, batıya doğru büyür. Bursa’da ciddi bir şekildebatıya doğru büyüyor. Okuduğum bir araştırma 2030’lu yıllarda Karacabey’inBursa’nın merkez ilçesi olacağını söylüyordu. Geçmişte de bu böyle oldu. Ben1992 yılında Beşevler Köyü İlkokulu’ndan mezun oldum.  Çok yakın bir zamanda Hasanağa, Kayapa ve Akçalarda Beşevler gibi olacaktır. Bu süreci en hızlı tetikleyecek şey de TEKNOSAB’ınharekete geçmesi. Yüz elli bin kişilik bir nüfus planlanıyor bu bölgede. Bu yıliçerisinde temellerin atılması planlanıyor. Biz bunları öngörerek bu bölgedeyatırımlarımızı yoğunlaştırdık. Kendi çevremizdeki arkadaşlarımıza dostlarımızada burada yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Saydığımız bölgenin kısa süreiçerisinde Bursa’nın en cazip bölgeleri arasına gireceğini düşünüyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÜÇAYAĞI VAR

Kentsel dönüşümBursa’da çok dağınık bir tablo içerisinde ilerledi. Size göre yapılması gerekennedir?

Kentsel dönüşümün tam hakkıyla uygulandığını düşünmüyorum. Kentseldönüşümde kenti her enstrümanıyla dönüştürmemiz gerekiyor. Sadece kat sayısınıartırmak yetmez. Meydanıyla, sosyal yaşam alanlarıyla, çevresi ve yeşilalanlarıyla. Bursamızda şu an uygulanan sistemde mevcut binanın kat yüksekliğiartırılıyor ancak saydığımız noktalar es geçiliyor. Sorunu söylüyorsak çözümüde sunmalıyız. Bizlerin önerisi, şehir merkezini dönüştürürken meydanlarıylasosyal alanlarıyla yaşam alanları üretmek.

Peki, bu nasıl başarılacak? Kentsel dönüşümün üçlü bir ayağı var: Yer sahipleri, kamu kurumları vemüteahhitler. Müteahhidin yatırımını gerçekleştirebilmesi için ticari birkazanç etmesi gerekiyor. Yer sahibi ise daha yaşanabilir bir yerde yaşamak içinkentsel dönüşüme karar verecek. Altıparmak örneğinden hareket edecek olursak,Altıparmak çok sıkışık bir bölge. Otopark sorunu, sosyal yaşam alanlarınınolmaması… Burada kentsel dönüşümü sağlarken bizim önerimiz, şehrin farklıyerlerindeki hazine arazilerinin de devreye alınarak kimseyi mağdur etmedenmevcut bölgeyi yenilemek.

ŞU AN YAPILAN KENTSELDÖNÜŞÜM DEĞİL BİNA YENİLEME

Peki, bu nasıl gerçekleşir?

Kentsel dönüşümü belediyeler kendi eliyle değil, özelteşebbüs kanalıyla yapmalı. Çünkü bunun kötü örneklerini yaşadık. Doğanbeygözümüzün önünde. Bu anlayışla ben çok kaliteli yapıların ortaya çıktığınıdüşünmüyorum.

Kentsel dönüşüm için özel teşebbüsü cazip hale getirmeliyiz.Çarşamba’yı ele alalım. Önce bu bölgenin taslak bir projesini ortaya çıkarmaklazım. Otoparklar, yeşil alanlar, sosyal yaşam merkezleri, okulları, camileri,Pazar yerleri… Her şeyi çıkardıktan sonra ne kadar bina üretebileceğimiz ortayaçıkacak. Üretilen konut sayısı nüfusa yetmiyorsa şehir dışında bir hazinearazisi müteahhide gösterilerek dönüşüm sağlanabilir. Gerçek kentsel dönüşümbudur. Şu anki çalışmalara bina yenilemesi diyebiliriz.

Şehrin batısında yirmi- yirmi beş yıllık binalarda mevcutbinanın yıkılıp yerine daha yükseği yapılıyor. Bu bir kentsel dönüşüm değil.Yarın öbür gün belki biz de kentsel dönüşüme girip bu projelerden biriniyapacağız. Ancak içimize sinmeyecek. Eleştirilerim sadece belediyelere değil.Belediyeler belli bir mevzuat çerçevesinde hareket ediyor. Bunu çözebilecekolan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKALICI ÇÖZÜMLER BULMAK ZORUNDAYIZ

Bakanlığın yereldeiller bazında etkin bir çözüm ortağı olduğunu ifade edebilir miyiz?

Belediyecilikten gelen birbakanımızın görev yapması sebebiyle işler iyiye doğru gidiyor. Bu istikrarlıbir şekilde devam ederse dengeler oturmaya başlar. Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanımız,Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Bursa’da binalar 5 katı geçmemeli” ifadesinikullanmıştı. Bu nokta tarihi bir kimliği olan Bursa’nın mimarisi için çokönemli. Biz birçok ülkeye gidiyoruz. Gözlemliyoruz, şehirler çok farklıplanlanıyor. Bir vizyonu var. Yüz-yüz elli yıllık binalar kendini gösteriyor.Şimdi biz bu şekilde devam edersek şu an dönüştürdüğümüz binaları on-on bey yılsonra tekrar dönüştürmek için aynı şeyleri konuşuruz. O yüzden kalıcı çözümlerbulmak zorundayız.

MÜTEAHHİTLİK BİRMESLEK DEĞİL ORGANİZE ETME İŞİDİR

Altın İnşaat’ı bizenasıl anlatırsınız?

Daha önce aile şirketimizde inşaat ve hizmet sektörükonusunda bir tecrübe edindim. İnşaat sektöründe yeni değilim. Ancak dahaönceki projelerimiz daha çok sosyal alanlar üzerine. Asya İş Merkezi, Plaza 16gibi. Ancak konut sektörüne aile şirketinden ayrı girdim.

Müteahhitlik bir meslek değildir. Bir organize etme işidir.İlk önce başarılı bir yönetici olmak gerekir. Sadece mimarlar ve müteahhitlerde müteahhit olamaz. İki yüzden fazla farklı kalemi ilgilendiren bir iş.  Müteahhidin işi bunların hepsini koordineedebilmektir.

MOTTOMUZ, TEMELİNDEGÜVEN VAR!

5 Mayıs 2015 yılında bu sektöre adım attım. Altın İnşaat’ıorganize ederken en önemli unsurun “güven” olduğunu düşündük. Çünkü Bursa’dapek çok firma var. Herkes inşaat yapıyor ancak ismi bir yerlere gelen firmasayımız az. Kendimize bir yol haritası çizdik. Ana sloganımızı da “TemelindeGüven Var” olarak belirledik. Hem inşaat hem de insan ilişkilerindeki güvendenbahsediyoruz.  Ve şu an bunun kazancınıyaşıyoruz.

İlk projemize Kasım 2015’te Hasanağa bölgesinde başladık.Sistemimizi kurmak ve oturtmak adına butik bir projeydi. Burada edindiğimiztecrübeyle ikinci projemizi Kayapa’da Altın Yaşam Evleri’nde başlattık. Bir ayönce başladığımız bir projemiz daha var. Ve üç projemiz de yolda.

Güven esaslı bir çalışma yapıyoruz. Sıcak satışla alakalıher hangi bir ilanımız, çalışmamız yok. Güvene dayalı sattığımız bir yapıkurduk. 15 Temmuz ve referandum süreçlerinde de ciddi daire satışları yaptık. Birhatıramı anlatayım: 15 Temmuz gecesi Altın Yaşam Evleri’nin temelini atıyorduk.Ancak o talihsiz gece yaşandı. Yer sahibimiz ve kendi ekibimizle konuştuk. Yersahibimiz, ‘İsterseniz inşaatı durduralım, ne olacağı belli değil’ dedi. Ancakbiz ‘Hayır! Bu ülkenin işleyişi devam etmeli, daha çok ve daha hızlıçalışmalıyız’ dedik ve satışlarımız devam etme kararı aldık. O esnada gurbetçibir vatandaşımız bizden bir daire alması özgüvenimizi artırdı.

Piyasada bir demireksikliği var. Bunun size yansıması nasıl oluyor?

Piyasada demir eksikliği var. Demir fiyatında ciddi birartış söz konusu. Fiyatlar geçen yıl mayıs aylarında Bin 200- bin 400 TLaralığındaydı. Bugün ise 2 bin 200 TL civarında. Fiyat artışı ile birliktetemin noktasında da büyük sıkıntı yaşanıyor. Bunun sebeplerine gelinceözellikle yılbaşından sonra ciddi anlamda ihracatımız var. Bu da bizietkiliyor. Bu konu yakın bir zamanda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ilegörüşüldü. Bir çözüme kavuşacaktır. İvedilikle çözülmesi gerekiyor. Çünkü içpiyasa canlandı. Biz bunun kısa sürede çözüleceğini düşüyoruz.

SATIŞ OFİSLERİNDEHAFTA SONU MESAİSİ YOK

Altın İnşaat’ınprojelerine dönmek istiyoruz. Altın Yaşam Evleri’nde sona gelindi. Çok güzelbir lokasyonda. Altın Yaşam Evleri’nde kaç daire var, kaç blok var?

3 bin 900 metrekare alan üzerine kurulu. Toplam 3 bloktanoluşuyor. 3 blokta 36 daire var. 30’u 3+1 6’sı da dubleks 5+1. Kottan dolayı dagüzel bir yapısı var. Uludağ’ı görüyor. Gerçekten ilgi görüyor. Kayapabölgesinde ilk inşaata başlayan firmayız. Bu noktada satış ofisimizde haftasonları yirmi- yirmi beş aileyi ağırlıyoruz.

Hasanağa’da devam edenGoldlife projeniz var. Bu projeyle ilgili detaylı bilgi verir misiniz?

Hasanağa’da ilerleme daha hızlı. İlk projemizi de oradayapmıştık. 2016 yılında teslim ettik. Teslim ettiğimiz projede yaşam başladı. Biray kadar önce de yani fuardan hemen sonra Gold Life 2 evlerimizin temeliniattık.  Çok iyi bir proje. Altı dönüm alanüzerine kurulu dört bloktan oluşuyor toplam elli dört daire. Ortak yaşamalanlarını daha büyük tuttuk.  Yüzmehavuzlarımız, sauna, kamelyalar, yürüyüş parkurları ile sakinlerine birçokalternatif sunuyor. Daha lansmanını yapmadan on sekiz satış gerçekleştirdik. Buda firmamıza olan güveni gösteriyor. Hızla devam ediyor. 2018 Ağustos’undateslim etmek istiyoruz.

BURSA’YA ÖRNEK İKİPROJE GELİYOR

Kayapa’da farklı birprojeye başlayacağınızı biliyoruz. Bu proje nedir, açıklar mısınız?

Hem Hasanağa’da hem de Kayapa’da iki farklı inovatifprojemiz var. Önce Kayapa’dakinden bahsedeyim. Altın Bahçe Evleri olarakplanladığımız bir projemiz var. Yirmi altı daire iki bloklu butik bir proje. Buradabir öngörüde bulunduk. Havuz yerine her daireye özel hobi bahçesi planlıyoruz. Yaklaşık15 metrekare alanı var. Altında da altı metrekare bir deposu var. Gündüzçalışan insanların akşamları hobi bahçesinde bedenini ve ruhunudinlendirebilecek. Bu projeye ilgi lansmana çıkmadığımız halde büyük bir ilgivar. Özellikle akademisyenlerin ve doktorların dikkatini çekti. Satışa çıkarsakdaire kalmayacak gibi. Eylül, ekim gibi temel atmayı planlıyoruz. Bu projetutarsa buna benzer yapılar üretmeye devam edeceğiz.

Hasanağa’da Balkan Mahallesi’nde otuz metrelik bir bulvaraçılıyor. Ben oranın Bursa’ya yeni soluk getireceğini düşünüyorum.Bahsettiğimiz bölgede dört buçuk dönümlük bir alanımız mevcut. Orada iki blokelli dört dairelik bir proje düşünüyoruz. Sosyal alanlarmız olacak. Bununlabirlikte Bursa’da bir ilki gerçekleştireceğiz. Atıkları asansör yanındaki bacasistemi ile katta ayıracağız. Çatı kısmındaki güneş panelleri ile ortakalanları ve bahçe aydınlatmalarını kendimiz çözeceğiz. Sitenin ortak giderlerineciddi bir destek sağlayacak. Yağmur sularını da bahçede toplayarak bahçesulamasında ve tuvaletler için kullanacağız. Bu alanda Bursa’da ilk olacağız.Umarım devamı gelir. Bu projelerde destekleri için Bursa Büyükşehir Belediyesive Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Yatırım maliyetlerini emsallebelediyelerimiz desteklemiş oldu.

ŞEHRİN DOKUSUNA KATKISAĞLAMAK SOSYAL SORUMLULUKTUR

İnşaat sektöründerekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir yönüyle bakıyorum, adil değil. Çünkü bir bölgede 3+1dairenin fiyatı 200 bin TL iken bir başka bölgede 800 bin TL. Bir yönüyle deelek gibi düşünüyorum. Kaliteli yapı yapanlar, sosyal yaşam alanlarına,mimariye önem verenler öne çıkıyor. Biz rakiplerimizin iyi ve kaliteli yapılarinşa etmelerini arzu ediyoruz.

Rakibin olmadığı yerde başarı olmaz. Bursamızın bir değeribu. Sadece ticari olarak düşünmemek lazım. Şehrin dokusuna katkı sağlamak dabir sosyal sorumluluktur. Rekabetten ziyade rakiplerimizin kent dokusuna faydasağlamalarını istiyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMEFARKLI BİR BAKIŞ AÇISI GETİRECEĞİZ

2017 yılı içerisindekentsel dönüşüm projesi planınız var mı?

Biz kentsel dönüşüme hep mesafeli durduk. Şu anda Nilüfersınırları içerisinde ilgilendiğimiz bir proje var. Orada bir fizibiliteçalışması yapıyoruz. Şu an ağırlıklı olarak şehrin batısında yeni yerleşimyerlerinde Bursa’ya yakışır projeler üzerinde duruyoruz. Belediyelerleortaklaşa projelere firma olarak sıcak bakmıyorum. Çünkü bu projeler ihale usulügerçekleşiyor. İhaleyi kazanabilmek için düşük fiyat vermeniz gerekiyor. Bu dakaliteden ödün vereceğiniz anlamına geliyor. Bu dönüşümü çok kaliteligerçekleştiren arkadaşlarımız da var. Onlar zan altında kalsın istemem. Amadengeleri iyi gözetmek gerekiyor. Bizim kendimize göre bir çizgimiz var.Çizgimizden ayrılmak istemiyoruz. Özel teşebbüs olarak yapmamız gerekenyerlerde sorumluluk almakta da çekinmeyeceğimizi belirtmek isterim.

Beşevler’de otuz altı konutluk bir proje var. Yersahiplerinin tamamıyla anlaştığımızda kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısıgetireceğiz. O da bizim sürprizimiz olsun.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

GÜMÜŞSOY: BURFAŞ MİLLETİN TESİSİ

GÜMÜŞSOY: BURFAŞ MİLLETİN TESİSİ