19 Nisan 2019 Cuma

SON DAKİKA

STK OLUŞUMLARINA KALİTE GELMELİ

STK OLUŞUMLARINA KALİTE GELMELİ

Samsun Dernekleri Federasyonu (SAMDEF) Genel Başkanı Savaş Otruş, Bursa’da 4 bin derneğin olduğuna dikkat çekerek, “Ancak bunların sadece yüzde 10’u aktif. Bu noktadan artık ayrılmalıyız” dedi.

23 Haziran 2017 Cuma 15:18 Röportaj

Türkiyeİstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verilerine göre Bursa’da 59 bin 661 Samsunluyaşıyor.  SAMDEF Genel Başkanı SavaşOtruş, aileleri de düşünüldüğünde bu sayının 200 bin civarına dayandığınıvurguladı. Samsunluları temsil eden en üst kuruluş olduklarını söyleyen Otruş,sivil toplum kuruluşlarının bir an önce nitelik kazanması gerektiğinivurguladı.

SAMDEF’le yolunuz ne zamankesişti?

SAMDEF2011 yılında kuruldu. O dönem beni de aradılar. Başkanlık teklif ettiler. Ancakişlerimin yoğunluğu nedeniyle başkanlık görevini yapamayacağımı buna rağmen hertürlü desteği vermeye hazır olduğumu ilettim. 2011 yılında yapılan kongrede şuanki Onursal Başkanımız ve Kurucu Başkanımız Erol Bekar, yönetimine beni debaşkan vekili olarak aldı. 2011-2014 yılları arasında bu görevi yürüttüm. 2014yılındaki kongrede de aday gösterildim. Dernek içinde rekabet olmasını istemediğim için tek bir isimde uzlaşılmasınıistedim. Çünkü bir STK’da rekabet olduğunda kaybedenler arasında bir gönülkırıklığı oluşuyor ve bu da birlik ve beraberlik duygusunu zedeliyor.Hastalığım nedeniyle 1,5 yıl süren tedavim boyunca federasyonla direktilgilenemedim ancak bunu da hissettirmedim. 2017 yılı geldiğinde görev sürembitti. Başkanlığın meslek haline gelmemesi için tüzüğümüzde “Başkan bir dönemiçin seçilir” maddesi koymuştuk. Ancak arkadaşlarımız devam etmem yönünde görüşbildirdi. Tüm delegeler bu kanaatte olduğu için görevden kaçmadım.

Başarılı ve tanınan birisimsiniz. Başarınızın sırrı nedir?

Başarı birkadro meselesi. Kadronuz ne kadar bu işe gönül verirse, aynı hedefdoğrultusunda yola devam ederse o kadar başarılı oluyorsunuz. Bir kişiningayretiyle olacak bir iş değil. O minvalde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Birçoksektör, birçok kurum, kuruluş ve STK’larda bunların çok daha azı yapıldığı içinbizim yaptıklarımız ön plana çıkıyor. Çünkü hiçbir zaman “Tamam oldu” demeyeceğim.Başarımızın sırlarından biri de sürekli kendimizi geliştirmek.

SAMGİAD DERNEĞİMİZİN MOTOR GÜCÜ

SAMDEF nasıl bir oluşum; kaçderneği bir araya getirdi? SAMDEF’in misyonu nedir?

2011yılında farklı lokasyonlarda 5 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Şu anda17 dernekle yolumuza devam ediyoruz. Hepsi Samsun menşeili. Aslında 20 dernekvar ancak 3 dernek federasyonumuz bünyesinde değil. Bünyemizdeki tümderneklerimiz değerli ve önemli. Federasyonumuzun motor gücünü oluşturanderneğimiz ise SAMGİAD (Samsun Sanayici ve Girişimci İş Adamları Derneği). Buderneğin ekonomik destekleriyle faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Misyonmeselesine gelince… Bursa büyük bir metropol. Bu şehirde 200 binin üzerindeSamsunlu yaşıyor. Ciddi bir nüfus. TÜİK verilerine göre zaman zaman 1 zamanzaman da 2. sıradayız. SAMDEF 200 bin Samsunluyu temsil eden en üst düzey kurum.Hemşerilerimizin Bursa’ya kattığı çok şey var. Hemşerilerimizin dayanışması,fakir-fukaralarımıza destek, yetimlerimize sahip çıkılması, engellilerimizinproblemlerinin çözüme kavuşturmak öncelikli misyonlarımız. Bir hemşeriderneğinde olması gereken de bu.

 

Bursa’daki Samsunlular şehrimizdenasıl problemlerle karşı karşıya kalıyorlar?

Bizimhemşerilerimizin birçoğu Samsun merkezden gelmedi. Göç genelde Samsun’un kırsalbölgelerinden Bursa’ya doğru olmuş. Göç, aynı zamanda ülkemizin de en büyükproblemlerinden biri. Nüfusun yüzde 40’ı göç etmiş ve Türkiye bu olgununüstesinden gelmiş. Dünyada bunu başarmış başka bir ülke yok.

Olumsuzlukyaşanmıyor diyemeyiz. Kendi köyünden, kasabasından gelmiş hemşerilerimizi Bursametropolüne ayak uyduracak hale getirmeliyiz. Köyden gelen vatandaşlarımızıkentli olmaya alıştırmamız lazım. Onların burada her türlü problemlerini, talepleriniilgili makamlara ulaştırmak görevlerimizin arasında.  Böyle baktığınız zaman ve bu minvaldeçalıştığınızda başarıya ulaşıyorsunuz.

BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNE 7 TIRYARDIM

Dernek olarak ne gibi faaliyetleryürütüyorsunuz?

Yukarıdayaptıklarımızın bir kısmını anlattık. Diğer kısmı da sosyal sorumlulukprojelerimiz. Yüksek öğretimde okuyan öncelikli olarak Samsun menşeiliöğrencilerimize burs veriyoruz. Samsunlular eğitime çok önem veriyor. Biz 2ayrı parti halinde Halep Aç Kalmasın kampanyasına 2 TIR yardım malzemesiyledestek olduk. Bayırbucak Türkmenleri için de 7 TIR yardım malzemesi topladık.Bunu yapan başka bir hemşeri derneği var mıdır bilmiyorum. Tabi ciddi ekonomigerektiren kampanyalar bunlar. Federasyonumuz bünyesinde bize destek olan tümiş adamlarımıza teşekkür ediyoruz.

Farklısektörlerde faaliyet gösteren iş adamlarımızın eleman ihtiyaçları olduğunda buihtiyacı gideriyoruz. Gerçekten çalışmak isteyen ve iş bulamadım diyen birSamsunlu göremezsiniz. Müthiş bir haberleşme ağımız var. Sosyal medyayı çok iyikullanıyoruz.

Sosyalfaaliyet olarak da geçen yıl Samsun Tanıtım Günleri’ni düzenledik. Çok güzel degeri dönüşler aldık. İnsanların bir beklentisi varmış.  Samsun’un tüm il ve ilçeleriylebelediyeleriyle Bursa’daki hemşerilerimizi tanıştırdık. Bursa’da doğmuş, hiçmemleketini görmemiş çocuklarımız Samsun kültürünü daha yakından tanıdı.Karşılıklı hasret giderdik. Biz bunu her yıl yapmayacağız. Sıradanlaşsınistemiyoruz. 2 veya 3 senede bir bu organizasyona imza atacağız.

BİRÇOK FARKLI İŞ KOLUYLA BURSA’YADESTEK OLUYORUZ

Biraz da SAMGİAD’dan bahsedermisiniz? Ne zaman kuruldu. Samsunlu iş adamları hangi sektörlerde ağırlıksahibi?

SAMGİAD,SAMDEF’den 6 ay sonra kuruldu. Çok fazla iş adamımız yok. 30’a yakın üyemiz varve hepsi çok nitelikli. Bu kadronun içinde avukatlarımız, doktorlarımız da var.İş adamlarımız çok farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Örneğin SAMGİADBaşkanı sayın Mehmet Baş Bey, YEPSAN Yönetim Kurulu Başkanı. Savunma veotomotiv sanayinde faaliyet gösteren bir büyüğümüz.  Müteahhitlik hizmetlerinde 4-5 arkadaşımızvar. Döküm sanayinde arkadaşlarımız var. Mobilya ve emlak sektöründe faaliyetgösteren arkadaşlarımız var. Hepsi birbirinden çok farklı sektörler. Bursa’yabirçok farklı iş koluyla destek oluyoruz.

ŞİKÂYET EDEN BİR HEMŞERİ GRUBUDEĞİLİZ

Bursa’dan beklentileri nedirSamsunluların?

Biz çok şikâyeteden bir hemşeri grubu değiliz. Devlet büyüklerimizin “En yoğun nüfusa sahipolmanıza rağmen şehirde en az sıkıntıyı çıkaran hemşeri grubusunuz” şeklindeövgüleri olmuştu. Çok talep eden bir hemşeri yapısına sahip değiliz. Tabi kimaddi sıkıntı yaşayan hemşerilerimiz oluyor. Onları da dernek içinde elbirliğiyle çözmeye çalışıyoruz. Samsunlu hemşerilerimiz çalışkandır. Üretmeyiseverler. Çok ihtiyaç duymayı başkasına el açmayı sevmezler. Konulara pozitifaçıdan bakıyor.

Başarının öncüllerinden biri deiletişimdeki başarınız…

Çokşükür. Her birey hayatında pozitif olmalı. Pozitif yaklaştığınızda çözümlerortaya çıkıyor. Olumsuz olayda bile olumlu bir yön yakalayabiliyorsunuz. Benpozitif olmanın faydalarını hayatım boyunca gördüm.

SAMSUN VE BURSA BİRBİNE BENZİYOR

Bursa’ya göç neden oluyor? NedenSamsunlular Bursa’yı tercih ediyor?

Yüzde90’ı ekonomik. Durup dururken niye insan baba toprağını terk etsin. Tanımadığıbilmediği bir şehre gelsin. Öyle bir ekonomik zorlukla karşı karşıya kaldığınıziçin gelmişsinizdir ki... Ben de onlardan bir tanesiyim. Bursa’ya eksi bakiyeile geldim. Samsun’da 200 çalışanım vardı. Ulusal bir firmanın Karadeniztemsilcisiydim. Firma iflas edince her şeyimi yitirdim. 35 yaşında Bursa’yageldim. Sıfırdan başladım her şeye. Şimdi marka sayılabilecek bir firma ortayaçıktı. 18 yıl emek vererek firmamı bugüne getirdim.

Biz, önceTürk’üz. Bu bayrak hangi şehrimizde dalgalanıyorsa orası bizim vatanımız.Türkiye Cumhuriyeti içinde de yaşadığımız şehir Karadeniz’in incisi Samsun. Atatoprağımızı çok seviyoruz. Ve Evliyalar Şehri, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucubaşkenti Bursa. Samsun ile benzer çok yanı var. O yüzden Bursa’yı çokseviyoruz. Kendimden örnek vereyim. Samsun’u ziyaret ettiğimde Bursa’yı çok özlüyorum.Bursa bizim için çok değerli. Bizim verdiğimiz değer karşılığında Bursa’da bizeçok şey bahşediyor.

SLOGAN MİLLİYETÇİLİĞİNE KARŞIYIM

Korsan darbe girişimi ve ekonomiksıkıntılar yaşandı. Siz SAMDEF olarak bu süreçte neler yaptınız? Siyasi açıdanTürkiye’ye bakarsanız öngörünüz nedir?

Şimdisiyaset çok enteresan bir konu. Siyaset hayatımızın olmazsa olmaz bir gerçeği.Demokrasilerde mutlaka siyasi partiler olmalı. Her Türkiye Cumhuriyet vatandaşıülkesi için bir siyasi görüşe sahip olmalı. Yöntemlerimiz farklı olabilir amaTürkiye’nin birliği, refahı ve bölünmezliği konularında düşüncelerimiz aynıolmalı. Benim kişisel olarak bir siyasi görüşüm var. Ancak SAMDEF içerisindeher görüşten siyasi partiye gönül vermiş, fikirlerini destekleyen hemşerilerimizvar. O yüzden biz de kurumsal olarak her partiye eşit mesafedeyiz.  

Şahsiolarak bu konudaki fikirlerimi sorarsanız, siyasette 40 yıldır gözlemci olarakilgiliyim. Zaman zaman siyasete girmem için motivasyonlar oldu ancak ben hepmesafeli durdum. Ben bir iş adamıyım. Siyaset iki şey için yapılır:  Menfaat ve Allah rızası için vatana milletehizmet. Menfaat tarafında durmam mümkün değil. Bir gün siyasette var olmayıdüşünürsem ülkemin bana kattığı tecrübeyi ülkem için kullanacağım.  

Siyasetteamaç ülkeye hizmetse ben şu an bir sanayici olarak ülkeme hizmet ediyorum. 100küsur kişi yanımda çalışıyor. Vergimi tam ödüyorum. Vatandaş olarak devletekarşı sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Vatanı sevmek, ona hizmet etmekleolur. Slogan milliyetçiliğine ben karşıyım. Bir şeyi seviyorsanız fedakârlıkyapmalısınız. Bugün itibarıyla böyle bir şey düşünmüyorum ancak gelecek içinbir şey diyemem. Siyaset , devlet ve STK’lar bir şey talep edilen yerler değilbir şey verilen yerlerdir.

NİTELİKLİ STK’LAR ÜLKEMİZEKAZANDIRIR

SAMDEF’in iktidardan beklentilerinedir?

Türkiye’demaalesef STK adı altında kurulan dernekler menfaat kapısı olarak kullanılıyor.Binlerce tabela ve çanta derneği var. Bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Dernekolmanın belli kaideleri olmalı. Testiyi taşıyan ve kıran aynı kefeye konmamalı.Belçika’da 7 milyon nüfusa karşın 35 milyon dernek üyeliği var. Bir insan 7derneğe birden üye.

Gelişmişdemokrasilerin olmazsa olmazı derneklerdir. Artık STK’lar yasama, yürütme,yargı ve medyadan sonra 5. kuvvet olarak adlandırılıyor. Fakat Türkiye’deKanarya Sevenler Derneği’nde kumar oynatıldığını; vergi vermemek için lokal adıaltında kahvehane işletildiğini gördük. Bu işi düzgün yapanlar, projeleri,vizyonu olanlar öne çıkmalı. Bursa’da 4 bin dernek var. Ancak sadece yüzde 10’uaktiftir. Bu noktadan ayrılmalıyız artık. STK oluşumlarına kalite gelmeli. Nitelikli STK’lar şehirlerimize,kentlerimize, devletimize kazandırır. Bu bizim geleceğimiz için önemli. Bunugeliştirmek bizim elimizde. Herkesin üzerinde sorumluluk var. Bu sorumlulukbilincinde çalışırsak Türkiye’nin geleceğine yön verecek fikirler buradançıkacaktır.

12 AY BOYUNCA İHTİYAÇSAHİPLERİNİN YANINDAYIZ

Ramazan’a özel çalışmalarınız varmı?

Erzakihtiyacı olan aileleri, tespit ediyoruz. İş adamlarımıza iletiyoruz. Ardındanihtiyaç sahibi ailelere topladığımız yardımları iletiyoruz. İftarprogramlarımız da oluyor. Bu arada biz sadece Ramazanlarda erzak dağıtmıyoruz.12 ay boyunca ihtiyaç sahibi ailelerin yanındayız.

Derneğiniz için yeni bir mekândüşünüyor musunuz?

Biz SamsunKültür Merkezi düşüncem var. İçinde aşevi, toplantı salonları, dernekmerkezleri, federasyon merkezi ve misafirhaneler yer alıyor. İçinde Samsunyöresel yemeklerinin üretildiği bir restoran da düşünüyoruz. Ancak ekonomikkoşullar nedeniyle bu projeyi şu an gerçekleştiremiyoruz.

Ben Allahizin verirse mutlaka bir aşevi kurmak istiyorum. Her gün ihtiyaç sahiplerininevlerine ulaşabileceğimiz bir yer. İmkânlarımız şu an günlük 250 kişiyiulaşmamızı sağlayacak.

Kaç üyeniz var?

30 bininüzerinde bir üye ağına sahibiz. Bu da 200 bin Samsunlu olduğunu düşünürseknormal bir sayı. Ancak bir STK için muazzam.

FEDERASYON GÜÇLÜ OLDUĞUNDAHEMŞERİLERİMİZ DE GÜVENDE OLUYOR

Bir sonraki seçim ne zaman?

2020yılında genel kurulumuz olacak.

Eklemek istedikleriniz var mı?

İlginiziçin teşekkür ediyorum. Yaptığımız şeylerin sizlerin farkına varması bizim içinçok anlamlı. Hemşerilerime sayfalarınız aracılığıyla bir çağrım var.Federasyonun ilk kurulduğu yıllarda derneklere üyelik için davet ettiğimizhemşerilerimiz dernek bana ne verecek diyorlardı. Biz de dernek alma değilverme yeri diye espri yapıyorduk. Şimdi federasyon olarak güçlü olduğumuzdakendilerini daha güvende hissedeceklerini anladılar. Maddi manevi ihtiyaçlarınıkarşılayacak bir kurum var karşılarında.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

“ORHANGAZİ’NİN YENİ İMAR  ALANLARINA İHTİYACI VAR”

“ORHANGAZİ’NİN YENİ İMAR ALANLARINA İHTİYACI VAR”