23 Ekim 2018 Salı

SON DAKİKA

MEME KANSERİ, AKCİĞER KANSERİNDEN SONRA 2’NCİ SIRADA

Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra 2’nci sırada

Özel Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Kliniği Direktörü Op.Dr. Adil Aydemir, meme kanserinin kadınlarda kansere bağlı ölümlerde, akciğer kanserinden sonra 2’nci sırada yer aldığını söyledi.

18 Ekim 2017 Çarşamba 13:08 Sağlık

Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, Bursa’daki bir otelin çalışanlarına ’Meme Kanserinin Tanı ve Teşhisi’ başlıklı bir seminer verdi. Dr. Adil Aydemir’in verdiği seminerde, memede farkındalık, fizik muayene, mammografi, ultrasonografi, magnetik rezonans görüntüleme, biyopsi ve patolojik inceleme gibi konular ele alındı. Aydemir, “Meme kanserinin kadınlarda kansere bağlı ölümlerde, akciğer kanserinden sonra 2’inci sırada yer almaktadır. 1990 yıllarından sonra meme kanserine bağlı ölüm sıklığı azalmıştır. Bunda en önemli etken ise, erken teşhistir. Erken teşhis edilen hastalarda 5 yıllık yaşam oranları yüzde 98’lere varmaktadır” şeklinde konuştu.


Menopoz sonrası kilo alımının kanser riskini artırdığına da işaret eden Dr. Adil Aydemir, “Erken teşhis ve gelişen tedavilerle birçok kadın meme kanserini artık rahatlıkla ve görüntü kaybına uğramadan yenebilmektedir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TÜRSAB başkanı adayı Hasan Erdem:

TÜRSAB başkanı adayı Hasan Erdem: