23 Ekim 2018 Salı

SON DAKİKA

UZMANLAR MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSE DİKKAT ÇEKTİ

Uzmanlar meme kanserinde erken teşhise dikkat çekti

Acıbadem Bursa Hastanesi düzenlediği seminer ile meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti.

26 Ekim 2017 Perşembe 12:16 Sağlık

Acıbadem Bursa Hastanesi ve Pembe İzler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘meme kanserinde her şey’ etkinliğinde konusunda uzman birçok doktor bilgi paylaşımında bulundu. Sağlık elemanlarının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik sonunda açıklamalarda bulunan Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu, “Meme kanseri önemli bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu kadınlarda en sık görülmesi açısından ve Türk toplumunda genç yaşlarda başlaması açısından da çok önemlidir. Batı toplumlarında bu 60’lı yaşlardan sonra görülen meme kanseri, Türkiye’de 30-40 yaşlarından itibaren ortaya çıkmaktadır. Tedavisinde sadece işin içerisinde cerrah değil, tüm hastane birimlerinin yer aldığı bir rahatsızlıktır. Teşhis edildikten sonra birinci evredeyse, bunun tedavi şansı yüzde 100’dür. Daha sonraki evrelerde bu oran değişebiliyor. Bu durumlarda ise uygun tedavi yöntemleriyle hayat süresini uzatabiliyoruz. Kanser türleri içerisinde meme kanseri en iyi tedavi edilebilen rahatsızlıktır. Ancak kadında bir organ gibi düşünmemek gerekiyor. Kadının anne olmanın, estetik anlamlarını da içeren bir organa yönelik hastalıktır. Bu hastalığın erken fark edilmesi için farkındalığın oluşması çok önemlidir” dedi.


Bu gibi etkinlikleri daha sık yaparak meslektaşlar arasındaki iş birliğini arttırmayı ve hastaları bilinçlendirmeyi umduklarını belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Bülent Orhan, “Erken teşhiste tedavi geçici bir tedavi değil, bir daha bu hastalıkla karşılaşılmamak üzere sorunun giderilmesidir. Meme kanserinden erken teşhis en önemli şeydir. Bunun dışında da hastaların en ufak bir problem fark ettiklerinde doktora başvurmaları ve doktor tarafından değerlendirilmelidir. 40 yaşından sonra meme kanseriyle ilgili yılda bir defa kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İleri evrelerde bile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ama erken teşhiste çok basit bir şekilde hastalıkla başa çıkmak mümkündür” diye konuştu.


Meme kanserinin sadece kadınların hastalığı diye bilindiğini ifade eden Orhan, “Erkeklerde de meme kanseri olduğunu unutmamak gerekiyor. Kadınlara göre oran tabi ki çok düşüktür. Erkeklerde meme içerisinde gelişen nodüllerde dikkatli olunmalı ve profesyonel yardım aranmalıdır. Erkeklerin bir avantajı, meme dokusu çok küçük olduğu için kitleler erken fark edilebiliyor. Ancak erkek meme kanserinin biraz daha agresif yani hızlı seyirli olduğu unutulmaması gerekiyor. Özellikle ailenin kadınlarında meme kanseri var ise erkeklerde de bu tümörlerin görünmesi biraz daha artıyor” dedi.


Meme kanserinde erken teşhise dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Volkan Tümay ise, bayanların 40’lı yaşlardan sonra karşılaştığı meme kanserinin aslında tedavi edilebileceğini ve ciddi problemler bırakmadan eski bir anı olarak kalabileceğini söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

2017 yılında kaçak avcılara göz açtırılmadı

2017 yılında kaçak avcılara göz açtırılmadı