17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

MOLLAARAP’TA ZEMİN GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 MOLLAARAP’TA ZEMİN GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

YILDIRIM BELEDİYESİ TARAFINDAN MOLLAARAP’TA DEVAM EDİLEN ZEMİN SAĞLIKLAŞTIRMA ÇALIŞMALARINDA BUGÜNE KADAR 220 ADET 20 VE 22 METRELİK 100 SANTİMETRE ÇAPINDA FORE KAZIK UYGULAMASI YAPILDI.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 14:48 Yerel Haberler
YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ: “HEYET RAPORU SONUCUNDA 4. KADEMENİN TAMAMLANMASI İLE BİRLİKTE TOPLAMDA 400 ADET FORE KAZIK İLE BU BÖLGENİN TAMAMEN GÜVENLİ BİR ALAN HALİNE GELMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ.”BAŞKAN EDEBALİ: “YAŞANAN OLUMSUZ DURUMDAN ETKİLENEN VATANDAŞLARIMIZLA SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDEYİZ.”Yıldırım Belediyesi tarafından Mollaarap’ta yapılan zemin güçlendirme çalışmaları sürüyor.

 

Mollaarap Mahallesi’nde yaşanan heyelan tehlikesinin ardından ilk günden itibaren bölgede kriz merkezi oluşturarak mahalle sakinlerinin mağdur olmaması için yoğun bir çaba sarf eden Yıldırım Belediyesi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çalışmalar kapsamında bölgede 12 ayrı noktada 25 dönümü kapsayacak alanda 40 metre derinliğe inilerek yer altı çatlaklarının boyutu tespit edildi. 4 profil hattında çok elektrotlu rezistivite çalışmaları gerçekleştirilerek yapılan değerlendirmeler sonucunda Yıldırım Belediyesi tarafından zemini sağlamlaştırmak adına bugüne kadar 20 ve 22 metre boyunda 100 santimetre çapında toplamda 200 adet fore kazık uygulaması yapıldı. 3 kademe halinde yapılan fore kazık uygulamasında alt kademede 47, ikinci kademede 80 ve üçüncü kademede 93 fore kazık zemine uygulandı. Dördüncü kademe çalışmalarıyla birlikte toplamda 400 fore kazık çalışması yapılmış olacak.

 

‘ESKİSİNDEN SAĞLAM OLACAK’

 

Bölgede heyelan tehlikesinin gerçekleştiği ilk andan itibaren gerekli tüm çalışmaların titizlikle yapıldığını vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yapılan araştırmalar neticesinde zeminin sağlıklaştırılması adına yapılması gereken uygulamalar derinlemesine tespit edildi. Bu doğrultuda Kocaeli Üniversitesi teknik heyetinin hazırladığı rapora göre 1. kademede 47 adet, 2. kademede 80 adet ve 3. kademede 93 adet 100 santimetrelik fore kazık uygulaması yapıldı. Haftalık yapılan ölçümlerde hareketin azaldığı tespit edildi. Heyet raporu sonucunda 4. kademenin tamamlanması ile birlikte toplamda 400 adet fore kazık ile bu bölgenin tamamen güvenli bir alan haline gelmesini sağlayacağız” dedi. Yaşanan olumsuz durumdan etkilenen vatandaşlarla sürekli irtibat halinde olduklarını da hatırlatan Başkan Edebali, kısa sürede zemini eskisinden daha sağlam hale getirerek bölgedeki hayatın normale dönmesini sağlayacaklarını ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İZNİK BELEDİYESİ-BAŞKAN SARGIN; KULE PORTATİF TERMALİN AÇILIŞ KURDELESİNİ KESTİ

İZNİK BELEDİYESİ-BAŞKAN SARGIN; KULE PORTATİF TERMALİN AÇILIŞ KURDELESİNİ KESTİ