16 Kasım 2018 Cuma

SON DAKİKA

AK KONGRELERDE SONA DOĞRU

AK Kongrelerde sona doğru

Spekülatif kulis haberlerini, fısıltıları bir kenara bırakalım. Siyasetin ibresini çok fazla kurcalamadan, mevcut tabloya net ve de düz bakalım. Görüntü aynen şudur: AK Parti’de ilçe kongreleri öncesinde atmosfer tam manasıyla belirsizlikten ibaret.

28 Kasım 2017 Salı 16:48 Yerel Haberler

Öyle birbelirsizlik ki, AK Teşkilatın genelinde adeta nefesler tutuldu, aynen İlBaşkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın görevegeliş sürecinde olduğu gibi “Bakalım şimdi hangi sürpriz isimleri hangi ilçelerdegöreceğiz?” bekleyişi başladı.

Hatırlayacaksınız4 ilçe için  kimlerin başkan adayı olduğubir hafta önce netlik kazanmış Harmancık’taYılmaz Ataş, Büyükorhan’da Üzeyir Tüfekçi, İnegöl’de Mustafa Ersan,Karacabey’de Ertem İşcan isimlerinde karar kılınmıştı.

Merkezilçeler başta olmak üzere ilçe ilçe başkan adaylığı için kolları sıvayanlar birayı aşkın süredir karınca misali çalıştı, çabaladı, başkanlık koltuğuna talipoldukları bölgelerde teşkilat genelinde adım adım zemin yokladı.  

Ardından temayülyoklaması yapıldı. Sonuçlar genel merkeze ulaştı. Hafta sonu itibariyle deBursa’nın Koordinatör Vekili Muhammet Balta İl Başkanlığı’na gelerek ilçe ilçeağırlık kazanan isimlerle tek tek sözlü mülakat yaptı.

Mülakatçerçevesinde Muhammed Balta’nın başkan adaylarını özellikle detaylarıylatanımak istediğini her görüştüğü adaya siyasi geçmişini vurgu yaparaksorduğunu, iş hayatı ve aile yaşamını da bir bir sorguladığını öğrendik.   

KoordinatörVekilin adaylara sorduğu bir soru da “Siz aday olmasaydınız kimi başkan adayıolarak görmek isterdiniz?” suali olmuş?

Merkezilçeler ve diğer bölgeler için AK Partide düğmeye basıldı, kongrelerin gongu çaldı,temayül yapıldı, koordinatör vekil zemin yokladı. Şimdi sıra beklemeye geldi.

Ama öyleböyle bir bekleyiş değil bu.

 Deyim yerindeyse; herkes tetik üstünde, her andikkatli , hazır ve  de nazır bir beklemehalindeler.

Birden zihninizdeşu soru oluştu  değil mi?

 
Zaman,   genel merkezin kararınıaçıklayıncaya kadar durma zamanı ise, dikkat kesilip, uyanık kalmak niye?

İşte tam dabu nokta da oluşuyor ya aslında politik kaos…

 Öyle ki AK Başkan adayları,  bekliyor beklemesine ama güne ve ana göre tedbiralmayı da ihmal etmiyorlar.

Rakipleregöre gardlar alınıyor, teşkilat ve seçmen algısı sıcak  tutuluyor, başkent ve karar mekanizmalarıyladiyalog mümkün olabildiğince sürdürülüyor.

Eh daha neolsun.

Hal böyleolunca da  birkaç gün için de olsa  kaosun hakim olduğu  temkinli bir bekleyiş almış başını gidiyor.

Şimdi ikibüyük merkez ilçenin kongre gündemini detaylarıyla irdeleyelim:

OSMANGAZİ’DE BÜYÜK YARIŞ 

Önceliklebelirteyim siz bu satırları okurken AK Parti’nin Osmangazi ve diğer ilçe başkanadayları belki de netleşmiş olabilir. Aday adaylığı sürecinde takip ettiğimizisimler üzerinden bir değerlendirme yaparsak Türkiye’nin takriben 60 ilindenbüyük Osmangazi’de başkanlık için bir aday yağmuru furyası yaşandı denilebilir.

AyrıcaTürkiye’nin 4. büyük ilçesi olma özelliğine de sahip  Osmangazi İlçe Başkanlığı’na aday olan ve koordinatörvekille mülaakata alınan isimleri sıralayalım.

Oktay Yılmaz: Büyükşehir ve Osmangazi BelediyesiMeclis üyeliği görevlerinde bulundu. Geçmiş yıllarda Cihat Çini yönetiminde TahsinKara ve Bayram Yıldız’ın Osmangazi İlçe Başkanı olduğu süreçte Başkan Yardımcılığıyaptı. Erzurumlu ve Makine Mühendisi.  

Ali Sait Adiloğlu: Osmangazi Belediyesi Meclis Üyesi. 2Dönem AK Parti Osmangazi Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Daha öncesinde desırasıyla Osmangazi’de mahalle Başkanlığı, Gençlik Kolları yönetim kuruluüyeliği ve Başkan Yardımcılığı yaptı. Kendisi Balkan Göçmeni ve sivil toplum kuruluşlarındada önemli çalışmalara imza atıp, sadece Bursa’yı değil yurt dışında Türkiye’yibaşarıyla temsil etmiş bir kimlik. Osmanlı Derneği Başkan Yardımcılığı görevinide yürüten Ali Sait Adiloğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikleönem verdiği Osmanlıca Türkçesinin Balkanlarda ve Türkiye’de öğrenilmesikonusunda yoğun çalışan  genç vizyon vemisyon sahibi bir isim.  

Abdi İlhan: Mevcutta Osmangazi İlçe TeşkilatBaşkanı. Bursalı, dağ ilçeleri kökenli. Avukat olan Abdi İlhan , Ali Yılmazyönetiminde bulunması hasebiyle Osmangazi’yi iyi tanıyan isimlerden.

Ufuk Cömez: Ali Yılmaz’ın yönetimindeBaşkanvekili olarak görev alan Ufuk Çömez, daha önce de Cihat Çini’ninyönetiminde başkan yardımcılığı görevinde bulundu. STK’larda da önemlinoktalarda görevler üstlendi. Mali Müşavir olan ve turizm sektöründe defaaliyet gösteren Cömez, Osmangazi doğumlu.

İzzet Şenocak: İl Gençlik Kolları Yönetim KuruluÜyeli yapan İzzet Şenocak şu anda Ali Yılmaz yönetiminde Başkan Yardımcısı. Dahaönce milletvekili aday adaylığı ve meclis üyeliği adaylığı  da olan Şenocak, Genç MÜSİAD’da da bir dönembaşkanlık görevini yürüttü. Mühendis olan İzzet Şenocak Trabzonlu ve kerestesektöründe de faaliyet gösteriyor.  .

Faruk Ertürk: Ali Yılmaz yönetiminde başkanyardımcılığı görevini halen yürütmekte olan Faruk Ertürk Mimar. Geçen dönemOsmangazi Belediye Meclis Üyeliği’ne adaydı. Artvinli.

Soner Aksoy: Daha önce HAS Parti’de Osmangazi ilçeBaşkanlığı görevinde bulundu. Milli görüş kökenli. Milli gençlik vakfıyöneticiliği görevinde de bulundu. Refah ve Fazilet partilerinde de bazıgörevlerde bulundu. Kamu Yönetimi ve siyaset bilimi üzerine yüksek lisansımevcut. Şu an Ali Yılmaz Yönetimde Başkan Yardımcısı.  Kendisi Nevşehirli olan Soner Aksoy hazırgiyim sektöründe faaliyet gösteriyor.    

Kamil Bayramiç: Bayram Yıldız döneminde ilçeyöneticiliği ve bir dönem Osmangazi belediye meclis üyeliği görevlerindebulunan Bayramiç, Bursa doğumlu.

Hasan Durmayaz: Tahsin Kara’nın Başkanlığı dönemindeilçe yöneticisiydi. Refik Özen döneminde de başkan yardımcılığı yapan HasanDurmayaz önceki dönem Bursa Milletvekillerinden Zafer Hıdıroğlu’nun damadı.Kuruyemiş sektöründe faaliyet gösteriyor.

Harun Sökücü: Tekstil sektöründe faaliyet gösterenHarun Sökücü Gaziantepli. İlçe kongresi çerçevesinde adı gündeme gelen birisim.

YILDIRIM’DA TANSİYONYÜKSEK

Siyasi atmosferindeki hareketlilik ile dikkat çeken, AKParti’nin  Bursa’daki kalesi konumundakiYıldırım’da da kongre öncesi tansiyon yüksek. 10 siyasi kimliğin başkanadaylığı için öne çıktığı ilçede yarış perde arkasında oldukça çekişmeligeçiyor denilebilir. İlçe Başkanlığı için adı geçen isimlerden özellikle dörtsiyasinin şansının yüksek olduğu kulislerden yansıyan bilgiler arasında.

Peki AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı için temayülde ismiöne çıkıp da Koordinatör Vekil Muhammed Balta ile görüşebilen  başkan adayları kimlerdi?

İlhami Aydın: Milligörüş kökenli olan  İlhami Aydın AKParti’de aktif siyasi kimlikler arasında dikkat çeken bir isim. KendisiTrabzonlu. İl Başkan Yardımcısı olarak 2010- 2014 yılları arasında görev yaptı.Sonrasında da Büyükşehir Meclis üyesi olarak görev aldı ve Yıldırım BelediyesiSpor Kulübü Başkanı olarak faaliyet gösteriyor.  

Eşref Özdemir: AKParti Yıldırım’da Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığı görevinde bulundu. 2007-2010 yıllarında Yıldırımda İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2 dönem Meclisüyeliği yaptı. Özgen Keskin döneminde vekâleten başkanlık görevini de zamanzaman yürüttü.  Bursa doğumlu. İnşaatsektöründe faaliyet gösteriyor. Temayül yoklamasında yoğunluklu olarak ismininyazıldığı gelen bilgiler arasında.

Ömer Aykan: Faziletve Refah Partisi kökenli olan Ömer Aykan, Yıldırım’da Başkan Yardımcılığıgörevinde bulundu. Bursalı olan Ömer Aykan Yıldırım Kent Konseyi Başkanlığıgörevini yürütüyor.

Mahmut Çakmak: AKParti İl Eski Başkanı Hayrettin Çakmak’ın yeğeni. Mali müşavir ve FaziletPartisi’nde yöneticilik yaptı.

Hamza Türk:  Saadet Partisi kökenli. Mali Müşavir.Samsun doğumlu.

Ferit Baştürk: Niğde doğumlu. Mobilya ve beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteriyor. KamuYönetimi üzerine lisans yaptı. Fazilet Partisi’nde Yıldırım ilçe sekreterliğiyaptı. AK Parti Yıldırım İlçe Teşkilatı Kurucu Üyesi. Yıldırım’da başkanyardımcılıkları ve milli eğitim komisyon başkalığı görevlerini yürüttü. DünyaErdemli  Sanayici ve İş adamları DerneğiBursa Kurucu Üyesi . Farklı sivil toplum örgütlerinde de görev aldı. ErdemliNesil Eğitim Hizmetleri A.Ş kurucu yönetim kurulu başkanı olarak eğitim sektöründede faaliyet göstermektedir.

Kadir Batmaz: AslenMakedonya Üsküp kökenli olan Kadir Batmaz, Bursa Yıldırım doğumlu. Mevcutyönetimde sosyal politikalar başkanı olarak görev yapıyor. Kendisi İşletmeFakültesi Mezunu ve inşaat malzemeleri sektöründe uzun yıllardır faaliyetgösteriyor.

 Zekeriya Ayışık: Yıldırım BelediyesiMeclis Üyesi. AK Parti gençlik kollarında uzun yıllar başkan yardımcısı olarakgörev yaptı. 2010 -2014 arasında il yöneticiliği ve il başkan yardımcılığıgörevini yürüttü. Bursa doğumlu. Sigortacılık sektöründe faaliyetgösteriyor.       

Yıldırım için Koordinatör Vekil Muhammed Balta ile görüşenisimler arasında Salih Solakoğulları ve Ali Sönmez de bulunuyor.

 

Şimdi de Osmangazi ve Yıldırım’da tek tek başkan adaylığı içinismi geçen kimlikleri aktardıktan sonra süreç nasıl işleyecek sorusununyanıtına gelelim.

Temayül ile birlikte Koordinatör Vekil Muhammmed Balta’nıngörüşlerinin de fazlasıyla önem taşıdığı mevcut tablo Ankara nezdindedeğerlendirmeye alınacak ve ilçe ilçe her bölgeden 3 ila 5 isim Başkentte GenelMerkez’e çağırılacak. Genel Merkez’de yapılacak görüşmeler ilçelerin başkanadaylarını netleştirecek. Sürpriz mi olacak; yoksa şansı yüksek görünen isimlermi başkan adayı olarak ilan edilecek? İşte bu sorunun yanıtını çok değil kısasüre zarfında göreceğiz.

Kalın sağlıcakla…   

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mahir Ünal'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Kendi iftirasında, yalanında boğulacak'

Mahir Ünal'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Kendi iftirasında, yalanında boğulacak'