17 Şubat 2019 Pazar

SON DAKİKA

OSMANGAZİ’DE TARİHİ ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR.

Osmangazi Belediyesi tarihi yapılara yönelik çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Alipaşa Mahallesi’ndeki 19’uncu yüzyıla ait sivil mimari örneği yapı Gazzizade Kültür Merkezi adıyla hayat bulmaya hazırlanırken, binada ince işçilikler başladı.

14 Eylül 2018 Cuma 14:07 Yerel Haberler

Modernşehirleşmenin örneklerini başarılı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortaya koyan OsmangaziBelediyesi sahip olduğu tarihi mirası da ayağa kaldırmaya devam ediyor.Osmangazi’nin her köşesinde yer alan tarihi yapılara, mimarisi ve özgünlüğükorunarak sahip çıkılıyor. Alipaşa Mahallesi’nde 19’uncu yüzyılın ilk yarısındainşa edilen sivil mimarî örneği yapı yürütülen rekonstrüksiyon çalışması ileyeniden ayağa kaldırılıyor. Toplam 210 metrekare alan üzerine bodrum+2 kat olarakinşa edilen tarihi yapıda, ahşap karkas bölümü, kaba sıva işlemleri ve binanınçatısı tamamlandı.

 

İNCE İŞÇİLİKLER BAŞLADI

 

Tarihi yapıdabugüne kadar muhafaza edilen niş ve kalem işi alımları eski yerlerine monteedilerek, eksik ve bütünlüğünü kaybetmiş detayları tamamlama çalışmalarınabaşlandı. Kapı, pencere ve ahşap döşeme işlemlerinin yapılacağı bina, inceişçiliklerin ve binanın orijinalinde yer alan kalem işlerinin tamamlanmasınınardından yıl sonuna kadar hizmete açılacak. Çalışmalar hakkında bilgi veren OsmangaziBelediye Başkanı Mustafa Dündar, “İlçemizin farklı noktalarında, yok olmaya yüztutan tarihi yapıları yeniden ayağa kaldırarak vatandaşlarımızın kullanımınasunuyoruz. Alipaşa Mahallemizde yer alan bu yapı da ahşap karkas olarak inşaedilen bir eser. Binanın sökülen orijinal bölümleri inşaatın tamamlanmasıylabirlikte ince işçilik çalışmaları ile binaya yeniden monte ediliyor. Eksik vebütünlüğünü kaybetmiş olan detayların tamamlaması için de arkadaşlarımıztitizlikle çalışıyor. Tamamlandığında kültür merkezi olarak faaliyet gösterecekbinaya, Bursa’nın önde gelen mutasavvıflarından Gazzizade Abdüllatif Efendi’ninadını yaşatmak adına ‘Gazzizade Kültür Merkezi’ ismi verilecek. Bu çalışma ile19. yüzyılın mimari yapısını günümüze taşıyarak kentintarihi kimliğini ortaya çıkarıyoruz” dedi.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Reyhanlı Saldırısın Faili Yusuf Nazik, Sorgusunda İsim Verdi

Reyhanlı Saldırısın Faili Yusuf Nazik, Sorgusunda İsim Verdi