20 Nisan 2019 Cumartesi

SON DAKİKA

TİRİLYE KENTSEL TASARIM PROJESİ İLE UNESCO'YA HAZIRLANIYOR

TİRİLYE KENTSEL TASARIM PROJESİ İLE UNESCO'YA HAZIRLANIYOR

Mudanya Belediyesi, Tirilye’yi 7 proje bölgesine ayıran Kentsel Tasarım Projesi’ni halkın onayına sundu. Tirilye’deki kültür rotasını ayağa kaldıracak, yerelden evrensele bir koruma sürecini başlatan Mudanya Belediyesi, Tirilye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin ilk adımını da Kentsel Tasarım Projesi ile atacak.

16 Nisan 2018 Pazartesi 14:12 Yerel Haberler

Mudanya’nın gelecek vizyonunabilimin ışığında, proje demokrasisiyle karar veren Mudanya Belediyesi,Tirilye’yi 7 planlama bölgesine ayıran Kentsel Tasarım Projesi’ni halkınonayına sundu. Mudanya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkanyerleşimlerinden biri olan Tirilye’de devam eden Koruma Amaçlı Revizyon İmarPlanı Çalışması kapsamında izlenecek yol haritası ve Kentsel Tasarım Projesi,“Tirilye Geleceğini Konuşuyor” çalıştayı ile masaya yatırıldı. Toplam 20 hektaralanda bin 43 parselde 857 yapının bulunduğu Tirilye’de uygulanacak KentselTasarım Projesi’nin sunumu, ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlutarafından yapıldı. Çalıştayda Mudanya Belediyesi Teknik Başkan YardımcısıHakan Karademir ile Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı çalışmasını yürütenfirmanın temsilcisi Şenol Hatipoğlu da sunum yaptı. Çalıştaya Mudanya BelediyeBaşkanı Hayri Türkyılmaz’ın yanı sıra Uludağ Üniversitesi Fen EdebiyatFakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Mimar SinanGüzel Sanatlar Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü Öğretim GörevlisiTayfun Kahraman, Tirilye’deki derneklerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.Kültür mirasının korunması çalışmaları kapsamında Tirilye Modelioluşturulacağını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, projeninyalnızca Türkiye’de değil, dünyaya örnek olacağını dile getirdi. Tirilye’ninhiçbir kentin sahip olmadığı bir kültürel miras omurgasına sahip olduğunuvurgulayan Türkyılmaz, “Bu plan doğrultusunda Tirilye’deki kültür rotasınıayağa kaldıracağız. Yapıları fiziki olarak restore edeceğiz. Bunların içiniöyle güzel işlevlerle dolduracağız ki Tirilye’yi geleceğe taşıyacak, bizimihtiyacımız olan donatı alanları fonksiyonlarını, kültür rotasındaki anıtsalyapıların içine koyacağız. Restorasyonun yanı sıra Tirilye’nin somut olmayankültürel mirasını geleceğe taşıyacağız. Korunmuş kent ölçeğini, korunmuş dokuyaçevireceğiz. Anıtsal yapılarımızı koruyacağız. Korunmuş doğa, korunmuş tarım veTirilye mutfağının yaşatıldığı bir destinasyon bölgesi olacak” dedi.

 

UNESCO HEDEFİNİN İLK ADIMI

ÇEKÜL Vakfı Başkan YardımcısıMithat Kırayoğlu, 7 noktada mimari ölçekte yapılacak tasarımı anlattı. Var olankentleşme modeline muhalefet eden bir çalışmaya imza atacaklarını belirtenKırayoğlu; “Tirilye müzeler kenti oluyor, yerelden evrensele bir korumasürecini de hayata geçiriyoruz. Tirilye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’negirmesinin ilk adımını atmış olacağız. Kentsel doku tamamıyla motorlutaşıtlardan arınacak. Limandan başlayarak Çamlı Kahve’nin altında kadar gidenbir yaya sahil rotası oluşturulacak. Eski balıkçı barınağından başlayan, yayayolu, bisiklet yolu ve duraklarıyla birlikte keyifli bir sahil rotasıkoyuyoruz. 150 tescil yapıdan 9 tanesi yok olmuş ama nerede olduğunu biliyoruz.Elimizde projeleri var. Bu 9 yapıyı ele alacağız. Bunları yerine koyacağız.Tescilli yapı olarak kurula gitmiş, ancak kent dokusuna uymayan şekildeyenilenen binalar eski haline getirilecek” dedi.

 

Kırayoğlu, Tirilye Kentsel Tasarım Projesi kapsamındayapılacak çalışmaları da şu şekilde açıkladı.

1.Proje Alanı: Tirilye’nin girişinde belediyeye ait bir alanda otoparkyapılacak. Limanın üst kısmına denk gelen bu bölgede, 300-400 araçlık bir katlıotopark yapılacak. İlçeyi motorlu taşıtlardan arındırma hedefi doğrultusundaziyaretçiler, seyir terası işlevi görecek bu bölgeden bir asansör sistemisayesinde merkeze taşınacak. Otoparklara ayrıca bisiklet parkı yapılacak.Ziyaretçiler kültür rotasını bisikletlerle de izleyebilecek. İndikleri noktadabir turizm ofisi, wcler yapılacak. Tirilye Köylü Pazarı düzenli halegetirilecek.

2.Proje Alanı: Tirilye’deki tarihi yağ fabrikası kamulaştırılacak,Zeytinyağı Müzesi haline getirilecek. Yanındaki boş araziye de 200 araçlıkotopark yapılacak. Tarihi yağhane, Endüstriyel Sit Koruma Projesi olarak kültüryaşamına kazandırılacak.

3.Proje Alanı: Merkezde meydan düzenlemesi yapılacak. 

4.Proje Alanı: Taş Mektep ve çevresinde bir kültür kompleksi yapılacak.Bu proje Taş Mektep ve önündeki park alanı ile Dündar Evi, Eski Pazar Caddesisokak dokusuyla birlikte ele alınıp bir bütün olarak tasarlanacak.

5.Proje Alanı: Fatih Cami ve Tirilye Hamamı farklı bir buluşma noktasıyapılacak.

6-Proje Alanı: Kemerli Kilise ve etrafı önemli bir odak halinegetirilecek.

7.Proje Alanı: Çamlı Kahve ve yanında bulunan bin metrekarelik parkalanının kullanılması planlanıyor. Turizm alanı kapsamındaki bölgede kentdokusuna uygun, silüeti bozmayacak bir otel planlanıyor.

 

TAŞ MEKTEP LOKOMOTİF OLACAK

Taş Mektep RestorasyonProjesi’nin tamamlandığında kullanım fonksiyonunu anlatan Kırayoğlu, “Çatısıtamamlandı, binanın geri kalanıyla alakalı statikle ilgili sonucu bekliyoruz.Valilik ödeme yapmayacağını bildirdi ama belediye kendi mali gücüyle yapma sözüverdi. Teras bölümünde küçük bir kafe var. Sergi fonksiyonu bu bölümdenbaşlıyor ve üst kata kadar devam ediyor. Burada Tirilye ile ilgili sergi vemüze fonksiyonu yapılacak. En geniş ve görkemli olan kat olan 3. katta daeğitim, öğretim, yaz okulu ve Tirilyelilerin atölye çalışmalarını, kültürfaaliyetlerini yapabileceği bir mekan olarak oluşturulacak. Yeni projedeeklenen bir merdiven ve ortasında bir şeffaf asansör bulunuyor. Tirilyelilerinanılarını yaşatabileceği mekan, kısa sürede tamamlanacak” dedi.

 

Sunumların ardından projeyle ilgili Tirilyelilerin öneri veistekleri alındı.

Tirilye’de toplam 20 hektar alanda bin 43 adet parselde 857adet yapı bulunuyor. 144 adet tescilli parsel bulunan Tirilye’de yapıların626’sı iyi, 152 yapı kötü, 77 yapı harabe durumda. 125 tescilli sivil yapınınbulunduğu bölgede 7 tescilli anıtsal yapı, 3 tescilli endüstriyel yapı, 11yıkılmış tescilli parsel, 105 tescil önerisi, 621 tescilsiz parsel ve yapı yeralıyor.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TAŞRA PARKE TAŞLARI İLE DONATILIYOR

TAŞRA PARKE TAŞLARI İLE DONATILIYOR