SON DAKİKA
Hava Durumu

ADD Genel Başkan Yardımcısı Ercan'dan İznik Gölü çıkışı

Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde bulunan İznik Gölü'ne yakın bir alanda yapılması planlanan tesis kısa sürede tepki gördü. İznikli vatandaşlar ve çevre dostu dernekler sürecin takipçisi olacaklarını dile getirirken Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Taylan Devrim Ercan durumla ilgili Bursada Bugün'e konuştu. Ercan, "Devlet Su İşleri (DSİ) diyor ki, yarın su ulaşımında bir sıkıntı olursa biz İznik Gölü Havzası'nı içme suyu olarak kullanabiliriz. Bu sebeplerden dolayı fabrikaların bu alanlara kurulması çok büyük doğa cinayeti" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 09:22
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 09:22
Kaynak: Bursada Bugün
ADD Genel Başkan Yardımcısı Ercan'dan İznik Gölü çıkışı

CEREN SÜMBÜL / BURSADA BUGÜN

Geçtiğimiz ay Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bulunan İznik Gölü'nün yakınlarına HEKTAŞ Ticaret Türk A.Ş bünyesinde kurulması planlana tesise karşı İznikli vatandaşlar ve çevre dostu dernekler bir mücadele başlattı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Taylan Devrim Ercan, firmanın bilgilendirme toplantısı yaptığını ve kendilerinin de toplantı sonunda düşüncelerini dile getirdiklerini ifade etti. Ercan, "Atatürkçü Düşünce Derneği olarak kamunun aleyhine olan her türlü etkinliğe, çalışmaya karşıyız. Burada aslında bir tesise karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz şey tesisin yapılması düşünülen yer. Yapılması düşünülen yer birinci dereceden tarım arazisi ve sit bölgesi. Yani siz bu bölgeye hiçbir şekilde tesis yapamazsınız" dedi.

"FABRİKALARIN BU ALANLARA KURULMASI ÇOK BÜYÜK DOĞA CİNAYETİ"

Ercan, yapılması planlanan bölgenin büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Ercan, "Ayrıca İznik Gölü Su Havzası'nın stratejik bir önemi var o da şu; içilebilir su konumunda orası. Devlet Su İşleri (DSİ) diyor ki, yarın su ulaşımında bir sıkıntı olursa biz İznik Gölü Havzası'nı içme suyu olarak kullanabiliriz. Bu sebeplerden dolayı fabrikaların bu alanlara kurulması çok büyük doğa cinayeti" şeklinde konuştu.

"BUSKİ UZAYDAN SU GETİRMEYECEK Kİ"

HEKTAŞ, İznik Gölü'nden su kullanacağı iddialarına karşı yaptığı açıklamada BUSKİ'den su kullanacaklarını açıkladı. Açıklamaya dair yorumda bulunan Ercan, "BUSKİ suyu nereden alıyor? BUSKİ'de suyu İznik Gölü'nün yer altı şebekesinden alacak. BUSKİ uzaydan su getirmeyecek ki. Orada Ali Cengiz oyunu yapmaya çalışıyorlar" dedi.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.