SON DAKİKA
Hava Durumu

BTÜ'den Yenilikçi Yapı Zirvesi

Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, BTÜ Modern Yapı Topluluğu'nun düzenlediği Yenilikçi Yapı Zirvesi'nde 'iki ülke arasında depremi önleme farklılıkları' konusunda bir sunum gerçekleştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 10:58
Kaynak: Bursada Bugün
BTÜ'den Yenilikçi Yapı Zirvesi

MERVE DENİZ EKİCİ / BURSADA BUGÜN

Bursa Teknik Üniversitesi, Yenilikçi Yapı Zirvesi (innoCon'24) düzenliyor. Deprem, yapı yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği, malzeme bilimi gibi pek çok konuda sunumlar gerçekleştirilecek. Düzenlenen bu zirvede Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Türkiye ve Japonya arasındaki depremi önleme farklılıkları hakkında Bursa Teknik Üniversitesi Turkuaz Salon'da bir sunum gerçekleştiriyor.

"8.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR"

Yüksek Mimar ve İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, dünyada Türkiye'nin 6.Japonya'nın ise 4. deprem ülkesi olduğunu belirtti. Moriwaki, "Japonya'da 9.0, Türkiye'de 7.9 en büyük depremlerdir. Sizi fay hattı Endonezya'dan geçiyor. Türkiye,Yunanistan, İspanya'ya doğru gidiyor. En fazla 8.5 deprem üretebilir. Hiç 8.5 deprem olmadı demeyin, ona göre önlem almalıyız" şeklinde konuştu. 

Moriwaki, 8.0 ile 9.0 arasında çok büyük olduğunu belirterek, "Bunu bilmek lazım. Arada 32 kat fark oluşuyor. Jeofizik ve jeoloji okumak lazım. Mimarların da statik hesapları bilmesi lazım. Geçen sene depremden sonra Cumhurbaşkanı 110 kişi topladı. Risk azalma ekibinin içindeydim. Geçen Gemlik'te 5.1 deprem oldu. Biz 7 deprem bekliyorduk. 2 fark var. Hiç rahat olmayın" dedi. 

CAN KAYBINDA TÜRKİYE 3. SIRADA

Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yohsinori Moriwaki, "Türkiye'de bir mimar olarak utanarak söylüyorum, depremde can kaybıda bakında Türkiye, dünyada 3. oluyor. Japonya ise 7. oluyor. Türkiye çok insan kaybetti. Bu sene 1 Ocak'ta Japonya'da da deprem oldu, denizden uzak yerde. Türkiye'de aynı olan deprem gibi 7.6 Deprem oldu. Japonya'da tsunamiyle beraber resmi olarak 232 kişi vefat etti. Türkiye'de çok can kaybı yaşandı. Bunu çözmek lazım. Bunu biz düzeltebiliriz. Hep beraber çözebilmeliyiz" açıklamalarında bulundu. 

"İMAR BARIŞ AFLARINI KABUL ETMEMELİYİZ"

Moriwaki, "Türkiye'de imar barışı var, Japonya'da yok. İzin vermemeliyiz, çalışmalıyız. İmar barış afları kabul etmemek lazım. Japonya'da anaokullarında eğitim verilmeye başlanıyor ve ayda 1 kere mahallelerde okullarda tatbikat yapılıyor. Eğitime anaokulundan başlamak lazım. Çocuklar görmesin, bilmesin dememek lazım. Çocuklar bilmeli, öğrenmeli. Türkiye'de bilmedikleri için panik oluyorlar. Panik olunca kendilerini aşağı atıyorlar. Çocuklara Japonya'da mangalarla da eğitim verilir, anlatılır" ifadelerini kullandı. 

EĞİTİM SİSTEMİNE DEĞİNİLDİ

Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, mühendislik sistemini de eleştirdi. Moriwaki, "Türkiye'de Mezuniyet Sertifikası alınınca mühendis olunuyor, Japonya'da Mezuniyet Sertifikası aldıktan sonra 2 yıl çalışmanız ve geçme oranı yüzde 10 olan Ulusal Sınavı kazanmanız gerekiyor. Buradan düzeltmelere başlamalıyız, bunu düzeltmeliyiz" dedi. 

"TÜRKİYE'NİN DURUMUNUN DÜZELTİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUM"

Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, "Bana herkes 'Japonya'da deprem oluyor binalar neden çökmüyor' diyor. Bu Türkiye'de de olabilir, bu yapılabilir. Türkiye her zaman Japonya ile çok yakın. Bunu sizinle Türkiye'nin durumunun düzeltilebileceğine inanıyorum. Her depremde kötü bir durum görmemek lazım. Türkiye'de binalar sağlam olmak zorunda, bunu yapana kadar Türkiye'de yaşayacağım. Kolombiya ya da başka ülkeler de 'Biz de Türkiye'deki gibi binalar yapalım' desinler" şeklinde konuştu.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.