SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden tarım paydaşları buluşması

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 'Bursa ürettikçe Türkiye güçlenecek' temasıyla tarım paydaşları buluşması gerçekleştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 11:24
Kaynak: Bursada Bugün
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden tarım paydaşları buluşması

MERVE DENİZ EKİCİ / BURSADA BUGÜN

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmaya yönelik çalışmaları doğrultusunda tarım paydaşları buluşması gerçekleştiriliyor. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde düzenlenen 'Bursa ürettikçe Türkiye güçlenecek' temalı bu buluşma, Merinos AKKM Yıldırım Bayezid Salonu'nda gerçekleştiriliyor. 

Gerçekleşen buluşmaya Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Kılıç, Bursa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Erdoğan Ceylan, Tarım Peyzaj A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Saldız, Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal katılım gösterdi. 

"BURSA'YI DAHA İLERİ TAŞIMAMIZ GEREKİYOR"

Bursa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Erdoğan Ceylan, "Bugün milletin efendilerinin günü, çiftçilerin günü. Bursa üretiyor, tarım arazilerimizin yüzde 40ı tarla bitkileri, salçalık domates üretiyoruz. Ahududu, böğürtlen üretiminde 1. Sıradayız. Hayvancılıkta ülke genelinde iyi bir konumdayız. Çiftçilerimiz Bursa'mızda üretiyor ve yaptığımız üretim maliyeti 536 milyon dolardır. Bursa'da söz sahibi bir durumdayız fakat bu yeterli değil. Bursa'yı daha ileri taşımak gerekiyor. Mısır tohum üretiminde Bursa 1. Sırada, fidan üretiminde yine Türkiye'de 32 milyon fidanla 1. Sıradayız. Belediye ve bakanlıkların ortak projeleriyle bu duruma geldik" açıklamalarında bulundu. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, sözlerine 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlayarak başladı. 

"ÜRETİCİ SORUNLARINI ÇÖZECEKSEK BUNU SİZLERLE YAPABİLİRİZ"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Seçimler sırasında tüm vatandaşlarımıza ortak akılla hareket edeceğimi söylemiştim. Bugünde aslında bunun için buradayız. Eğer tarımı , hayvancılığı, çiftçinin sorunlarını, üreticinin ihtiyaçlarını çözeceksek bunu ancak sizlerle yapabiliriz. Bu sebeple konuşmamı kısa tutup sizleri dinlemeye gayret edeceğim" dedi. 

"TARIM VE HAYVANCILIĞI İYİLEŞTİRMEK ÖNCELİĞİMİZ OLACAK"

Başkan Bozbey, "Pandemide bütün dünya şunu farketti ki; gıda, dolayısıyla tarım ve hayvancılık çok önemliymiş. Sanayisi gelişmiş , zengin ülkeler bile tohumuna sahip çıkıyor, hayvancılığı, çiftçiyi el üstünde tutuyor. Herkes önce kendi kendine yetmek istiyor. Bizde eskiden öyleydik. Artık Kanada'dan kırmızı mercimek, Mısır'dan kuru fasulye alıyoruz. Hayvancılıkta da durum aynı. Tarım ve hayvancılığı iyileştirmek Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak önceliklerimizden biri olacak. Bursa zaten doğası, iklimi ile tarımda tüm Marmara'nın tedarikçisi durumunda olabilir. Zeytin, armut, çilek, kiraz, şeftali, siyah incir, enginar... Aslında çok zenginiz. Sadece ihmal edilen , daha verimli olabilecekken atıl durumda kalan topraklarımızı ve üreticilerimizi üretime katmak , daha verimli olmaları için destek olmak istiyoruz. Böylelikle Bursa'mızın kırsal bölgelerinin de cazibesini, yaşanabilirliğini arttırmış olacağız. Tarımı iyileştirip, kazançlarını arttırıp, köylere sosyal alanlar yaparak ...gençlerin tarımdan ve hayvancılıktan kaçmasını da engellemiş oluruz" açıklamalarında bulundu. 

"KÖYLERİN CAZİBELERİNİ ARTIRIP İŞGÜCÜNÜ KORUMAYI HEDEFLİYORUZ"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, Tarım Peyzaj A.Ş, Buski, Besaş ve Hagel ile beraber, sizler için sizlerle birlikte projelerimiz olacak. Kooperatifler için üretici çatı birliği ile üretici koperatiflerimizi tek çatı altında toplayıp emek ve enerji kayıplarını azaltmayı, 'tarımsal üretimi araştırma, destekleme ve eğitim merkezi' ile hem ar-ge çalışmaları hem eğitim faliyetleri hem de ürün çeşitliliği ile verimliliği arttırmayı, 'o köy bizim köyümüzdür' ile köylerin sosyal anlamda cazibelerini arttırıp işgücünü korumayı hedefliyoruz. Ürün ve süt toplama merkezleri gibi tesislerin sayısını artırıp, modern ve kullanışlı fuar alanlarıyla üreticilerimizin ürünlerinin pazar paylarının arttırılması ile daha verimli bir şekilde satabilmelerini de hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. 

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇİFTÇİ VE KÖYLÜNÜN KIYMETİNİ BİLECEK"

Başkan Bozbey, "Meteorolojik tahmin ve erken uyarı sistemlerini arttırıp zeytin ve meyvede kaliteyi arttırmak istiyoruz.

Tohumdan, hayvancılıkta nakdi desteklere, mazot desteğine kadar imkanlar doğrultusunda yardımlarımız olacak. İklim değişikliğinin getirdiği sonuç itibariyle yeni ürünlerin de bölgemizde yetişmeye başladığının farkında olarak, yapılacak bilimsel çalışmalar ile bu ürünlerden daha iyi verimin alınması çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi çiftçisininde, köylüsününde kıymetini bilecek. Gücü doğrultusunda gereğini yapacak" şeklinde konuştu. 

"TARIM BİR İNSANLIK HAKKIDIR"

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "En hakiki üretici köylüdür. Ulu Önder bu sözü zamanında söyledi, en önemli meselenin gıda olduğunu bize öğretti ve geleceğin bunun üzerinden şekilleneceğini söyledi. Dünyada tarım alanları sürekli daralmakta, Nüfus artmakta, dünyada savaş, iklim krizi, siyasi ve ekonomik krizlerden dolayı sürekli bir hareketlilik var. Savaşlar, pandemi, orta doğu krizi... Çiftçinin bütçedeki payı yüzde 2 iken yüzde 1'in altına düştük. Diğer ülkeler; ekonomide, sanayide büyümüş ve gelişmiş ülkeler tarıma ayrıca destek verdiler. Biz ne yazık ki 2002'den bu güne kadar desteği artırdık fakat çiftçinin borcu çok arttı. Çiftçiyi desteklemek yerine kösteklemeye devam ediyoruz. Ciddi anlamda dışa bağlıyız. Hayvancılıkta yemin çoğunu ithal ediyoruz. Maliyetin çok altında sütü satmak zorunda kalıyoruz. Et fiyatlarında anormallik yaşanıyor. Bütün bu gerçekleri görüyoruz ve farkındayız. Siz değerli çiftçilerin sorunlarının farkındayız. 30 gün prim ödemek, çiftçi için zordur. Acil tedbirler almazsak çiftçi kalmayacak. Sadece büyükşehir olarak değil, varolan bütün imkanlarımızla koşullarınız için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Tarıma ayrılacak en yüksek bütçeyi ayırıp çaba sarf edeceğiz. Birlikte aşacağız. Hepimizin el birliği ile daha büyük kaynağın çiftçiye ayrılmasını sağlamalıyız. Tarım bir insanlık hakkıdır. İnsanlığı yönetmek istiyorsanız, gıdayı elinizde tutacaksınız" açıklamalarıyla 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı. 

"BURSA TARIMSAL AÇIDAN ÇOK DEĞERLİ"

Önceki dönem Belediye Başkanı Erdem Saker, "Bursa tarımının kalbinin attığı bir noktadayız. Avrupa'nın en zengin ülkelerinden biri olan Hollanda, yüz ölçümü konya kadar. Hollanda'da tarımın 2 temel ayağı var, bunlardan biri Kooperatif. Bizdeki gibi bürokrasi içinde olanlardan bahsetmiyorum. Kooperatifler 2 yılda bie yönetim seçiyorlar, yönetim kurulu oluşuyor. Yönetim kurulu pazar araştırması yapıyor. Pazara sunacağımız ürünlerden üçünü öneriyoruz diyorlar. Seçtiğiniz ürünün tohumunu ve fidesini kooperatif alıp çiftçiye veriyor. Kişinin tarlasını, ilaçlamayı kooperatif yapıyor. Hollanda bugün Avrupa'nın en zengin ülkelerinin başında koşuyor ve tarım zengini. Benim önerim, köy bazında kooperatif. Bu düzeni kurun. Köylerinizde kooperatif kurun, çok maliyetli bir iş değil ama Hollanda modeliyle kuracaksınız. Değerlerimizi iyi kullanmalıyız. Bursa tarımsal açıdan çok değerli. Yapılanmaları inceleyin, kooperatifleri inceleyin" şeklinde önerilerde bulundu. 

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.