SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da Türkiye Yüzyılında Türkçenin Yüzyılı Bilgi Şöleni

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kütüphane ve Bursa Kültür Sanat işbirliğiyle "Türkiye Yüzyılında Türkçenin Yüzyılı Bilgi Şöleni" etkinliği gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 11:11
Kaynak: Bursada Bugün
Bursa'da Türkiye Yüzyılında Türkçenin Yüzyılı Bilgi Şöleni

MAHMUT VURAL / BURSADA BUGÜN 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kütüphane ve Bursa Kültür Sanat işbirliğiyle "Türkiye Yüzyılında Türkçenin Yüzyılı Bilgi Şöleni" etkinliği Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu'nda düzenlendi.

Yapılan etkinliğe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nurullah Yıldız ve Türk Dil Kurumu Yüksek Uzmanı Yaşar Yılmaz katıldı. 

Etkinlik istiklal marşıyla başladı. İstiklal marşının ardından soru cevap şeklinde hazırlanan video salondaki katılımcılara izletildi. 

AKTAŞ TÜRKÇENİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada Türkiye'nin geçmişine vurgu yaparak dünyanın en zengin illeri arasında yer aldığını belirtti. 

Aktaş, Türkçenin güzelliklerini bütün dünyaya duyuran birçok önemli ismi hatırlattı ve Türkçenin önemini vurguladı. Konuşma sırasında Aktaş,Türkçenin iyi bir şekilde kullanılması gerektiğini ve dilin kısırlaştırılmaması için edebiyat ve sanat eserlerinin önemine değindi.

YURT DIŞINDAKİ HAMLELER TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TANITIMINDA ETKİLİ OLDU 

Son çeyrek asırda Türkiye'nin yurt dışındaki hamlelerinin Türk kültürünün tanıtılması açısından önemli olduğunu belirtti.  Son olarak Aktaş, Türkçe öğretim merkezlerinin de binlerce yabancı öğrenciye dil ve kültür öğrettiğini söyledi.

Konuşmanın ardından salonda bulunan öğrencilere minik bir yarışma düzenlendi. Kazanan öğrencilere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ödüllerini takdim etti.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.