SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Eczacı Odası'ndan basın açıklaması

Bursa Eczacı Odası, 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinlikleri kapsamında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 14:16
Kaynak: Bursada Bugün
Bursa Eczacı Odası'ndan basın açıklaması

MERVE DENİZ EKİCİ / BURSADA BUGÜN

Bursa Eczacı Odası, 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinlikleri kapsamında Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi'nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Gerçekleşen basın açıklamasına Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Okan Şahin ve çok sayıda oda üyesi katılım gösterdi. 

Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in ilettiği mesajı okudu. Özel, program yoğunluğu sebebiyle katılamadığını ve katılan herkesin Eczacılar Günü'nü kutladığını iletti. 

Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın basın açıklamasını gerçekleştirdi. Erakın, "Türkiye'de eczacılık eğitimi 14 Mayıs 1839 tarihinde Galatasaray'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane bünyesinde açılan eczacı sınıfı ile başlamıştır. Biz eczacılar 180 yılı aşkın bir süredir büyük bir özveriyle bugün Türk Eczacıları Birliğimizde, Bölge Eczacı Odalarımızda, Eczacı Kooperatiflerimizde, eczacılık fakültelerimizde, ilaç sanayinde, kurumlarda, hastanelerde, üniversitelerimizde, en kolay erişilebilen birinci basamak sağlık danışmanları olarak eczanelerimizde ihtiyaç duyulan her anda, mesleki sorumlulukla hastalarımızın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetinin devamı için var gücümüzle çalışıyoruz" sözleriyle açıklamasına başladı. 

"DEPREM BÖLGESİNDE KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE ECZACILIK HİZMETİ SUNDUK" 

Erakın, "Biz Eczacılar, ülkemizi yasa boğan 11 ilimizi ve tabi ki hepimizi etkileyen deprem felaketinde de toplum sağlığını korumak adına en hızlı harekete geçen meslek gruplarının başında geldik. Ülkemizdeki tüm Bölge Eczacı Odalarımızla birlikte, 50 bini aşkın meslektaşımızın desteği ile vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için ilk gün itibariyle organize olduk. Gezici TIR eczanemiz ve 28 sahra eczanemizle depremin ilk gününden itibaren 74 gün boyunca deprem bölgesinde kesintisiz olarak ilaç eczacılık hizmeti sunduk" şeklinde konuştu. 

"EURO KURUNUN BAZ ALINMASI HASTALARIN İLAÇ ERİŞİMİNİ ZORLAŞTIRMAKTA"

Eczacılığın zorluklarından bahseden Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın, "Eczacılık, toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için hayati bir rol oynamaktadır. Son yıllarda karşılaştığımız bir dizi sorun, mesleğimizin etkinliğini ve sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. 2009 yılından beri uygulanmakta olan, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde esas alınan mevcut Euro kurunun Türk Lirası karşılığı bugün 17.55 TL olarak baz alınmaktadır. Aslında bugün 1 Euro 34,75 TL düzeyindedir. Bu durum çok uluslu ilaç firmalarının bazı ilaçlarını Türkiye İlaç pazarından çekmeleri ve hastalarımızın ilaç yoklukları ile karşı karşıya kalmaları sonucuna sebep olmaktadır" dedi. 

"İLAÇ YOKLUKLARININ SEBEBİ ECZACILAR DEĞİL"

Erakın, ilaç yokluğunun yarattığı sorunlara değinerek, "Hastaların ilaçlara erişimini zorlaştırmakta, eczacılarımız ile hastalarımızı karşı karşıya getirmektedir. Dünya ilaç pazarında bulunan nanoteknoloji, biyoteknoloji ilaçların sadece yüzde 20'si Türkiye'de hastalara ulaşabilmektedir. İlaç yokluklarının sebebinin eczacılarımız olmadığını bir kez daha hatırlatıyorum" ifadelerini kullandı. 

"ECZANELERİN KALİTELİ İLAÇ SUNMALARI ENGELLENMEMELİ"

Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın, "Enflasyon ortamına bağlı olarak artan işletme maliyetleri sonucu eczacıların işletme giderlerini karşılamasında ve kaliteli hizmet sunmasında yaşadıkları zorluklar... Ekonomik olumsuzluklar ve karlılık oranlarındaki kayıplar ile eczacılarımızın kaliteli ve kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetini sunmaları engellenmemeli" dedi. 

SAĞLIK HARCAMALARININ DÜŞMESİNİN DOĞURDUĞU SONUÇLAR

Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın, toplam sağlık harcamalarının GSYH oranı 2021 yılında %4,6 iken 2022 yılında düşerek % 3.7 olduğunu belirtti.

Erakın, bu durumun doğurduğu sonuçları şu şekilde açıkladı: 

"Geri ödeme kapsamında yer alan bazı ilaçlarda kısıtlamalara gidilmesi. Hastalarımızın cebinden çıkacak ilaç fiyat farklarının daha da artması, (2024 yılında katılım payı haricinde vatandaşlarımızın cebinden çıkacak ilaç fiyat farkının 20 milyar TL'yi bulacağını öngörülüyor), İlaç yoklukları ve ilaca kısıtlı erişim sorunları, Yarım kalan tedaviler nedeni ile oluşan yeni komplikasyonların hasta güvenliğini ve sağlık bütçelerini daha fazla tehdit etmesi, Nanoteknoloji, biyoteknoloji yeni nesil ilaçların ülkemizde erişime açılamaması ve hastalarımızın yeni tedavi olanaklarından faydalanamamaları sonuçlarını beraberinde getirmektedir"

Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın, Ulusal Gayri Safi Yurtiçi Hasılat içerisinde sağlığa ayrılan payın artırılması, sağlık bütçesi içerisinde ilaca uygun oranlarda pay ayrılmasının zorunlu olduğunu vurguladı. 

"ECZACILIK FAKÜLTELERİNİN İSTİHDAM SORUNU DEVAM EDİYOR"

Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın, "Kontrolsüzce açılan eczacılık fakültelerinin ciddi bir istihdam sorunu yaratmaya devam ediyor. Eczacılık fakültesi enflasyonu ile de mücadele edilmelidir. Yeni mezun eczacılarımız için, yeni istihdam politikaları hayata geçirilmeli, kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde, ilaç sanayinde, dağıtım kanallarında ve ilaca ilişkin hizmetlerin yürütüldüğü her alanda eczacı sayısı artırılmalıdır. Kamuda daha fazla eczacı istihdam edilmesi hastalarımızın daha etkin ilaç eczacılık hizmeti almasına katkı sağlayacaktır. İlaç sanayinde, ilacın gerçek uzmanı olan eczacıların daha fazla görev almasını sağlayacak kapsamlı istihdam politikaları hayata geçirilmelidir" açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.