SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem sıcağı gerçekten var mı?

Türkiye'nin bir gerçeği olan deprem hakkında birçok fikir ve teoriler ortaya atılıyor. Deprem sıcağı gerçekten var mı? Deprem olmadan önce havanın kızıllaşması gerçek mi? Bütün bu soruların cevaplarını Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Mehmet Yıldız, Bursada Bugün'e açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 09:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 09:08
Kaynak: Bursada Bugün
Deprem sıcağı gerçekten var mı?

Deprem ülkesi olan Türkiye'de her gün farklı bir fikir ortaya atılıyor. Deprem öncesi gerçekleşen bazı olaylarla ilgili birçok yorum yapılıyor. Peki, bu yorumlardan hangileri doğru? Deprem sıcağı diye bir gerçek var mı? Deprem öncesi gökyüzü kızıllaşması yaşanır mı? Deprem öncesi yaşandığı iddia edilen olaylar hakkındaki soruların cevaplarını Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Başkanı Mehmet Yıldız Bursada Bugün'e anlattı.

"SICAKLIK ÇOK KÜÇÜK BİR ETKEN OLUR"

Havalar boğucu bir sıcaklığa ulaştığı zaman çoğunlukla 'deprem sıcağı' diye adlandırılır. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Mehmet Yıldız, bu konuyla ilgili, "Depremden önce havanın sıcak olmasıyla ilgili teori olarak bazı yaklaşımlar var, ama çok bilimsel altyapıya dayanmıyor. Bizim Güney Marmara Şube olarak fikrimiz, bir alakası olmadığı. Çünkü yerin kilometrelerce derinliğinde oluşan faaliyetten bahsediyoruz. Yeryüzündeki sıcaklık bunun için çok küçük bir etken olur" yorumlarında bulundu. Ayrıca Yıldız, "Kızıl havanın da deprem habercisi olduğunu söylerler. Onun da deprem habercisi olmadığını düşünüyoruz" açıklamalarıyla kızıllaşan gökyüzünün de deprem habercisi olmadığını düşündüğünü belirtti.

DEPREMLER GENELLİKLE GECE Mİ OLUR?

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Başkanı Mehmet Yıldız, "Büyük depremlerin birkaç tanesi gece oldu, denk geldi. Fakat gündüz olan depremler de oldu. 6 Şubat'ta yaşanan büyük depremin 2.si sabah saatlerinde olmuştu. Depremlerin özellikle gece olduğu gibi bir şey söz konusu değildir. Her saatte gerçekleşebilir" dedi.

"İSPATLANMIŞ BİR ÇALIŞMA YOK"

Deprem öncesi doğada gerçekleşen olayların kesin bir tespiti olmadığını belirten Yıldız, "Depremden önce yaşanan doğa olayları hakkında kesin bir tespit yok. Benim araştırmalarımda da öyle şeyler yok. Fakat bunlar ciddi takiple ve çalışmalarla ispat gerektiren konular. Şu an bu ispatlanmıştır diye bir çalışma yok. Ama elbette böyle büyük bir aktivitenin öncesi ve sonrasında gözle görülür fiziksel bir değişikliklerin olması doğal. Ama ispatlanmış bir çalışma yok. Sıkı çalışma ve takiple bunlar gözlemlenebilir" yorumlarında bulundu.

KÜÇÜK DEPREMLER NE ANLAMA GELİR?

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Mehmet Yıldız, "Küçük depremler, öncü depremler olarak da düşünülebilir ya da kısım kısım enerjiyi boşaltmak olarak da düşünülebilir. Son zamanlarda gerçekleşen ufak depremlere bu depremler kesinlikle öncüdür diyemeyiz. Sonuçta çok büyük bir deprem meydana geldi. 6 Şubat depreminden sonra 6,5 metreyi bulan atımlar meydana geldi. Sistemi  bütün olarak düşünürsek aslında Batıya doğru Anadolu Levhası'nda 6 metrelik ötelenmeler yaşandı ve burada kırılmayan yerlerdeki gerilimi artırdı. Deprem bölgesinde de bir iki senedir ufak depremler devam ediyor" dedi.

"İNSAN BİLMEDİĞİ ŞEYDEN KORKAR"

Bilimsel açıklama olmayan hiçbir veriye ve bilgiye itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Bilimsel açıklaması olmadan 'depremi bildim, yazdım' diyen insanlara kimse itibar etmemelidir. İnsan bilmediği şeyden korkar. Yakın zamanda Bursa'da hissettiğimiz Balıkesir merkezli bir deprem oldu. Aslında küçük bir deprem fakat bir vatandaş camdan atlayarak hayatını kaybetti. Deprem öldürmedi aslında, korku pompalayan şahıslar öldürdü. Biz deprem farkındalığını artırmaya yönelik eğitimler veriyoruz, hedefimiz farkındalık. Deprem biz yokken de vardı. Dünyanın oluşmasını sağlayan bu fay hatlarıdır. Dağların yükselmesi, suların çıkması, jeotermal aktivitelerin olması hepsi fay hatlarının sayesindedir. Yoksa dünya dümdüz bir çöl olsaydı deprem hiç olmayabilirdi fakat o zaman da yaşam olmazdı" dedi.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.