SON DAKİKA
Hava Durumu

Erkan Aydın'dan esnafın mağduriyetinin önlenmesi için araştırma önergesi

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 1 Ekim 2008'den önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın mağduriyetinin önlenmesi için Meclis Araştırma önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2023 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2023 14:34
https://www.bursa5n1k.com
Erkan Aydın'dan esnafın mağduriyetinin önlenmesi için araştırma önergesi

1 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, esnaf odası kaydı, şirket ortaklığı olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödeyen ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat ederek Bağ-Kurunu açtırmamış olan kişilerin şu an eski kayıtları için Bağ-Kur açtırma hakları bulunmamaktadır.

Konuyu mahkemeye taşıyan vatandaşlar da bu konuda olumlu sonuçlar alamamaktadırlar.

"EYT DÜZENLEMESİNDE MAĞDUR OLACAK ESNAFA HAKKI VERİLMELİ"

Erkan Aydın, verdiği önergede sosyal devlet ilkesi gereği olarak tüm çalışanları kapsayacak EYT düzenlemesi içerisinde mağdur duruma düşecek bu kapsamda bulunan esnaflara,  geriye doğru tescil hakkının verilmesi bu kişilerin mağduriyetinin giderilerek emeklilik hakkına kavuşmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bu tutarların güncel fiyatlardan ödenmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna da finansman desteği sağlanacağını belirten Aydın, "Çok sayıda esnafın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci maddesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.