SON DAKİKA
Hava Durumu

İMO Bursa Şube Başkanı Erdem: Mudanya'ya farklı ulaşım planlamaları yapılmalı

Bursa'da kent içi raylı sistemlerin yeni rotaları uzun zamandır konuşulmakta. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Serdar Atilla Erdem konuyla ilgili Bursada Bugün'e konuştu. Erdem, "Tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bu dönemde, öncelik olarak raylı sistem yatırımlarının şehrin giderek artan merkez bölgelerine yapılması önem arz etmektedir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 09:41
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 09:41
Kaynak: Bursada Bugün
İMO Bursa Şube Başkanı Erdem: Mudanya'ya farklı ulaşım planlamaları yapılmalı

CEREN SÜMBÜL / BURSADA BUGÜN

Bursa'nın Türkiye'de yüksek nüfusa sahip önemli bir sanayi turizmi olduğunu hatırlatan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Serdar Atilla Erdem, Bursa'nın mutlaka yaygın bir raylı sistem hattı bulunması gerektiğini açıkladı. Erdem, "Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan Ulaşım Ana Planı içeriğinde kentin hangi bölgelerinde raylı sisteme ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Merkez ilçelerde raylı sisteme yüksek yolculuk talebi saptanmış ve mevcut hatlar Şehir Hastanesi ve Görükle bölgesine doğru geliştirilmektedir" dedi.

"RAYLI SİSTEM ŞEHRİN GİDEREK ARTAN MERKEZ BÖLGELERİNE YÖNELMELİ"

Mudanya İlçesinin ulaşımına değinen Erdem, Bursa'nın önemli bir ilçesi olmasına rağmen kent içi raylı sistemlerin yoğun nüfuslu bölgelerde ulaşımın daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde sağlanmasına yardımcı olabildiğinin unutulmaması gerektiğini belirtti. Erdem, "Mudanya, Bursa merkezine göre daha düşük nüfus yoğunluğuna ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Yapılan çalışmalarda tespit edilen ulaşım talebi ve koridorlar göz önünde bulundurulduğunda ancak yaz aylarında turizm faaliyetlerinin artması ve yoğun ziyaretçi akını, kent içi ulaşım talebini artırabilir. Bu durum raylı sistemin işletim sürekliliğinde birtakım dezavantajlar oluşturacağı için raylı sistem yerine farklı ulaşım modlarını içeren bir planlama yapılabilir. Tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bu dönemde, öncelik olarak raylı sistem yatırımlarının şehrin giderek artan merkez bölgelerine yapılması önem arz etmektedir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.