SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti Bursa BBB Adayı Türkoğlu, 'Yaşanabilir Bir Bursa' temalı proje tanıtım toplantısı düzenliyor

İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu'nun 'Yaşanabilir Bir Bursa' temalı proje tanıtım lansması gerçekleştiriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 11:52
Kaynak: Bursada Bugün
İYİ Parti Bursa BBB Adayı Türkoğlu, 'Yaşanabilir Bir Bursa' temalı proje tanıtım toplantısı düzenliyor

CEREN SÜMBÜL / BURSADA BUGÜN 

31 Mart yerel seçimlere sayılı günler kala İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu'nun 'Yaşanabilir Bir Bursa' temalı proje tanıtım lansması Europark Hotel'de gerçekleştiriliyor.

Gerçekleştirilen proje tanıtım lansmanına İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Türker YörükçüoğluİYİ Parti Belediye Başkan Adayları, İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan ToktaşİYİ Parti Bursa İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu katıldı.

İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu, yerel yönetim vizyonunu üç başlıkta açıkladı: Yeşil, yaşanabilit, katılımcı, akıllı şehir Bursa. Hedeflerinin 2050 olduğunu belirten Türkoğlu, "Bursa'nın bir anayasası olmamasına değindi. Türkoğlu, "Bir bölü yüz binlik plan var mı? Yok. 2040 yılı için yapılmaya çalışılmıştı ancak bir türlü bitirilemedi. Kent dinamiklerinin de görüşünü ve planı da dikkate alarak; Gürsu, Kestel, Mudanya ve Gemlik ilçelerimizi de kapsayacak şekilde 2050 yılı 1 bölü 100 bin ölçekli Merkez Çevre Düzeni Planını multidisipliner ve bütüncül bir yaklaşımla hazırlayıp acilen hayata geçireceğiz" dedi.
 
"UYGULAMA İMAR PLANLARI YAPACAĞIZ"

Tüm Nazım ve Uygulama İmar Planlarını da yapacakları,Çevre Düzeni Planına uygun olarak güncelleyeceklerini ifade eden Türkoğlu, plansız yapılaşmaya artık izin vermeyeceklerini söyledi. Türkoğlu devamında, "Mülkiyeti belediyelerde olan ve Büyükşehir Yasası ile belediyeye devredilen yapılaşmaya uygun arazilerin uygulama imar planlarını yapacağız. Buralarda üretilecek arsaları, evi olmayan ancak kendi evini yapmak isteyen vatandaşlarımıza 5 yıl içinde evini yapmak şartıyla makul fiyatlarla vereceğiz. Ruhsat onay aşamasında; imar parsellerinde daha önce terk edilen alanları plan zayiatı oranına tamamlayan yerler için alınan afaki bedelleri ortadan kaldıracağız" diye belirtti.
 
"KAVİMLER GÖÇÜ OLMAYACAK"

Türkoğlu, Bursa'nın 30-40 km batısında TEKNOSABDERİ VE TEKSTİL OSB gibi devasa organize sanayi bölgeleri yapılmakta olduğunu fakat buralarda çalışacak insanların yaşayabileceği, yerleşebileceği yeterli konut ve sosyal donatı alanlarının planlanmadığını vurgulayarak su rezervleri dikkate alınmadığını söyledi. Türkoğlu, "30-40 km. uzaktan buraya her gün 'Kavimler Göçü' gibi gidip gelmelerinin nakit ve vakit kaybı olacağı açıktır. Yine bu bölgelerde üretilen ürünlerin depolama lojistik alanlarına ihtiyaç duyulacağı da açıktır. İşte bu alanları bütüncül bir yaklaşımla planlamazsanız tıpkı Bursa merkezinde olduğu gibi çarpık yapılaşma tahmin edemeyeceğimiz hızla başlayıp bitecek ve geriye döndürmek de artık imkansız hale gelecektir. Bu nedenle bu bölgeleri şimdiden planlayacağız" dedi.
 
"AFET TOPLAMA VE AFET LOJİSTİK HAVAALANI PLANLAYACAĞIZ"

Bursa'nın Bir Doğal Afet Acil Eylem Planı'nın olmayışına değinen Türkoğlu, "Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meclis'te verdiğimiz soru önergesine cevabında diyor. İlk işimiz Doğal Afetler Acil Eylem Planını yapmak olacak.Yunuseli Havalanının bulunduğu yeri; 'Afet Toplanma ve Afet Lojistik Havaalanı' olarak planlayacağız. Mevcut pist 400 m kadar uzatılarak hafif kargo uçaklarının inişine uygun hale getirilecek. Çadır ve konteynır kent oluşturulacak şekilde planlanıp,
normal zamanlarda park, yeşil alan, koşu parkurları şeklinde rekreaktif alan olarak düzenlenecek.Yaşanması olası afet ve diğer kriz anlarında vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılayabileceği, özel araçlarını park edebileceği 'Toplanma Merkezleri'ni acilen oluşturacağız. Bu alanlara ana şebekeden bağımsız elektrik, su, gaz, iletişim ve benzeri atlarını oluşturup bir köşesinde alet, jenaratör, projektör vb. donanım konulacak, depolar inşa edeceğiz" diye açıkladı.
 
"BURSA ULAŞIM ANA PLANI"

Dönüşüm nedeniyle nüfus artışı öngörülmesi halinde, imar planlarının bütünlüğünün bozulmaması için proje  alanlarını genişleteceklerini açıklayan Türkoğlu, sosyal ve altyapı alanlarının arttırılması için gerekli plan değişikliklerini önceden  dikkate alacaklarını belirtti. Türkoğlu, "Plandaki konumları gereği Makul Kar artı Maliyet dışında yüksek rant getiren projeler titizlikle incelenecek kamunun ve devlet  hazinesinin hak kaybına uğramasının önüne geçilecek. Öncelikle üniversitelerimiz ve akademik odalarımızla birlikte  'Bursa Ulaşım Ana Planı'nı şehrin büyüme yönü ve hızı gibi kriterleri dikkate alarak uzun vadeli ihtiyaca çözüm olacak şekilde bilimsel ve akılcı bir yaklaşımla yeniden yapacağız" dedi.

"GÖRÜKLE'YE METRO"

Türkoğlu, şehrin doğusunda ve batısında cep otogarları yapacaklarının altını çizerek toplu ulaşım planımızı 7/24  esasına göre uygulayacaklarını söyledi. Türkoğlu devamında vatandaşların gece 12'den sonra terminallerde sabahlamaya mahkum etmeyeceklerini ifade etti. Türkoğlu, "Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bursa için derin metro projelerini acilen hazırlayacağız. Hafif raylı sistemleri geliştirerek derin metro sistemleri ile entegre edeceğiz. 1. Etap Derin Metro Hattımızı Kestel - Küçük Sanayi ve 23 Nisan mahallesi  arasında  24 km ve 16 istasyondan oluşacak. Dünyanın önemli bir çok şehrinde ve ülkemizde de İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yeraltı metro ağı bulunmaktadır. Devam edenler hariç İstanbul'da 202 km 138 istasyon, Ankara'da 67 km 57 istasyon ve İzmir'de 27 km 24 istasyonlu yeraltı metro hattı var. Nüfus olarak bu şehirlere yakın ve katma değeri belki de daha fazla olan şehrimizde 6-7 km kadarı yeraltına alınmış hafif raylı sistem dışında derin metro sistemi her seferinde söz verilmesine rağmen bugüne değin 1 km bile yapılamadı. Bu nedenle orta vadede; toplam uzunluğu 24 km bir yeraltı metro yapılması şehrimizin ulaşımına önemli katkı sağlayacaktır. Bu hatların mevcut kullanılan güzergahlardan farklı konumda olması nedeniyle de inşaat süresince mevcut trafiğe olumsuz etkisi olmayacaktır. Görükle'ye kadar 3,5 km uzatılacak mevcut hafif raylı sistem ile entegre edilerek Uludağ Üniversitesinden Kestel ve Gürsu'ya kadar ulaşımın kesintisiz olarak sağlanabilecektir" diye belirtti.
 
 "ATATÜRK KENT VE KÜLTÜR MEYDANI'NA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

Gemlik'e modern giriş ve çıkışların yapılacağını açıklayan Türkoğlu, Bursa ve İznik'e deniz yoluyla turist getirecek Cruise gemilerinin yanaşabileceği, Marmara bölgesindeki yatların bağlanacağı, sosyal tesisleri olan ve bu marka ürünlerimizi turistlerle tanıştırabileceği ve pazarlanabileceği dükkanlara sahip büyük ticari bir marina yapacaklarını vurguladı. Türkoğlu, "Bursa'mızda bugüne kadar meydan için yapılan girişimler maalesef ranta kurban gitmiştir. Oysa meydanı olmayan bir kentte ne demokrasiden ne de demokratik bir yönetimin varlığından bahsedilemez. Bu nedenle öngörüsüzce yıkılan Atatürk stadyumunun yerinde yapılan işlevsiz millet bahçesini; mitingler yapılabilecek, törenlerle, konserlerle şenlenecek, sosyal ve kültürel alanlara sahip amacına uygun, 60 bin metre kare üzerinde 200 bin kişinin yer alabileceği ''Atatürk Kent ve Kültür Meydanı'na dönüştüreceğiz. Gerçekleştireceğimiz Atatürk Kent ve Kültür Meydanı'nın bitişiğinde 'Zeki Müren Sanat Merkezi' inşa edeceğiz. İçinde müzik kursları, konser ve sergi salonları mevcut olacak" dedi. 
 
ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM

65 yaş üstü dar gelirli vatandaşların başta Uludağ'ın güneyinde ve Mudanya'da olmak üzere şimdilik 9 adet lokasyonda belirlenen, doğayla uyumlu olarak düzenlenecek alanlarda yapılacak otel konforundaki bungalov tipi yapılarda 1-3 haftalık periyotlarda tatil yapma ve sosyalleşme imkanı sunacaklarını söyleyen Türkoğlu, sosyal kamplara ulaşımları servislerle sağlanacağını ve sağlık personeli ve ambulans hizmetlerinin yanında kafetaryalar, yürüyüş parkurları mevcut olacağını belirtti. Devamında Türkoğlu gençlere özel projelerinden bahsetti. Türkoğlu, "Başta dağ yöremizdeki ilçelerimiz olmak üzere gençlerimizi, gerek sosyal ihtiyaçlarını karşılayamadığımız gerekse iş imkanları yaratamadığımız için ilçelerimizde tutamıyoruz. Buralardaki mevcut yüksekokullarda Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Muhasebe, Çağrı Merkezi Operatörlüğü, Tekstil gibi kırsal ilçelerimizde karşılığı olmayan bölümler bulunuyor. İlçelerimizde karşılığı bulunan sektörlere yönelik eğitim veren bölümlerin açılması ve gençlerimizin bu sektörlerde vasıfsız işçi yerine kalifiye personel olarak çalışmalarının, hatta iş kurmalarının sağlanması için çaba göstereceğiz. Bu doğrultuda; gerekli tesis ve donanım desteği vermek için üniversitelerimizle istişarelerde bulunacağız" diyerek eğitimde toplu taşıma araçlarını kullanan öğrencilere  haftanın 7 günü gidiş ve dönüş olmak üzere günlük 2 sefer ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacaklarını açıkladı.

AYRINTILAR GELİYOR...

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.