SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer Belediye Başkanı Özdemir basınla buluştu

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ilk basın toplantısını gerçekleştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 11:29
Kaynak: Bursada Bugün
Nilüfer Belediye Başkanı Özdemir basınla buluştu

CEREN SÜMBÜL - MAHMUT VURAL / BURSADA BUGÜN

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeni dönem Nilüfer Belediye Başkanı seçilen Şadi Özdemir, Nikah Evi'nde ilk basın toplantısını düzenliyor.

Gerçekleştirilen basın toplantısına CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin ve birçok basın mensubu katıldı. 

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında gündem başlıklarını değerlendirdi. Özdemir açılış konuşmasında, "Seçim süreci boyunca hepinizin desteğinizi gördük. Eleştirileriniz oldu, o yönden kendimizi geliştirme şansımız oldu. İl ve ilçe örgütlerimizinde desteği ile 59.67 gibi bir oranla başkan seçildik. Biliyorsunuz bir önceki seçim kampanyamız martın sonu bahardı. O seçim yaşayamadık ancak 31 Mart seçimlerinden sonra o baharı yaşamaya başladık. 31 Mart seçimleri Türkiye içinde çok iyi oldu. Bunun yarattığı değişim toplumda büyük bir umut oluşturdu. Nilüfer her zaman gülümseyen bir şehir biliyorsunuz. Ama bütün Türkiye bir anlamda gülümsedi gibi oldu" dedi.

"SOKAKTAKİ ALGIYI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİZ BUNUN ÇALIŞMASINI YAPTIK"

Başkan Özdemir, belediyenin kadrolaşma sürecinden bahsetti. Özdemir, "Nilüfer'in yararına sağlayacak, bütün bu süreçte toplum yararına kadrolar oluşturmaya çalıştık. Bunu yaparken hem örgütümüzün görüşlerini hem kendi deneyimlerizden hem sivil toplum kuruluşları, akademideki arkadaşlarımızdan öneriler aldık. Nilüfer Belediyesi'nde algıda bozukluk vardı biraz. Sokaktaki algı biraz bozuktu ve nasıl bu algıyı deşitiririz bunun çalışmasını yaptık. Seçim sürecinde 64 mahalle gezdik ve belediyeye dair şikayetleri aldık ve bunu düzeltecek yapılar oluşturmaya çalıştık" şeklinde konuştu.

"NİLÜFER ÇİFTÇİSİNİN BAYRAM EDER HALE GELMESİNİ İSTİYORUZ"

Nlüfer'in yoğunlaşan nüfusuna değinen Özdemir, "Sanayiler, özel okullar, hastaneler Nilüfer'de herkes bu yüzden Nilüfer'e yöneliyor ancak yoğunlaşan nüfus yüzünden gelecekte Nilüfer'i zor bir süreç bekleyebilir. Her şeyi batıya doğru yığdığımız için kent dengesi kaymış. Her yeni bir istihdam alanı yeni bir konut ihtiyacını ve havanın kirlenmesine neden oluyor. Bunlarla ilgili özellikle tarım alanlarına müsamaha göstermeyeceğiz. Biz tarımı tekrardan canlanmasını arzu ediyoruz. Bugün 14 Mayıs biliyorsunuz Çiftçi Bayramı ancak çiftçilerin bayram edecek hali kalmadı. Biz Nilüfer'in çiftçisinin bayram eder hale gelmesini istiyoruz bununla ilgili de çalışmalar yürüteceğiz" dedi.

"ORTAK AKILLA HAREKET ETMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Şadi Özdemir Nilüfer'in kentsel dönüşüm planlarından bahsetti. Özdemir, "Binaların kat sayısı arttırılmış kentsel dönüşümün yapıldığı yerlerde nüfusu 3 katına arttırmışız. 1 arabalık yere 27 araba park etmek zorundayız şu anda. Yeşil alanları ise kişi başına düşen alan üçte bire düşüyor. Dolayısıyla bu yöntemden vazgeçmek gerekiyor. Yapıların genel yüksekliğini çok bozmadan düzeltme mantığı ile yaklaşmak lazım. Akademik odalarla ve sivil kuruşlarla çalışmalar yürütüyoruz ortak akılla hareket etmeye çalışıyoruz" diye ifade etti.

"KENT ÇIKARLARI DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Özdemir, "Ulaşım Müdürlüğü'nü ikiye böldük. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü kurduk. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün alt büroları vardı. Ruhsat veren müdürlüğü ayırdık. Yasanın gereğince Afet İşleri Müdürlüğü'nü kanunen kurduk. Muhtarlıklar Müdürlüğü usulen vardı özel kaleme bağlı alt büro olarak bağladık. Biz yine kent çıkarları, kamu çıkarları demeye devam edeceğiz. Bu bir savaştır. Kamu rantını, kent rantını kim yiyecek savaşıdır. Bu mücadeleye devam edeceğiz. Bu süreçte de güvendiğimiz arkadaşlarımızla yola çıktık" dedi.

BAŞKAN YARDIMCILARI KENDİLERİNİ TANITTI

Şadi Özdemir 7 başkan yardımcısının olduğunu açıkladı. Başkan yardımcıları Sezcan Öztürk, Mahmut Demiröz, Serpil Altun, Okan Şahin, Zerrin Güneş, Şirin Biçer, Emre Karagöz kısaca kendilerini tanıttı.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.