SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ve BUÜ'den 2 yeni etkinlik

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş birliğinde yapılacak olan "Uluslararası Katılımlı Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi" ve "Uluslararası Gençlik Şöleni" hakkında basın açıklaması gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 12:41
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 12:41
Kaynak: Bursada Bugün
Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ve BUÜ'den 2 yeni etkinlik

MAHMUT VURAL / BURSADA BUGÜN

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş birliğinde yapılacak olan "Uluslararası Katılımlı Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi" ve "Uluslararası Gençlik Şöleni" hakkında basın açıklaması Sümbüllü Bahçe Konağı'nda düzenlendi. 

Yapılan toplantıya Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Genel Sekreter Cemal Akkuş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feridun Yılmaz, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 

Açılış konuşmalarını yapan Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri Cemal Akkuş, birliğin tarihinden bahsetti. Akkuş," Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği, 3335 Sayılı Uluslararası Teşekküllerin Kuruluşuna Dair Kanun çerçevesinde, 2016 yılında Bakanlar Kurulu onayı ile kurulmuş bir uluslararası kültürel İşbirliği teşkilatıdır. Birlik, bünyesindeki 1 konfederasyon, 13 federasyon, 1 vakıf ve 100 civarında dernekle Türkiye'nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisidir.

Birliğimiz, bu yasa çerçevesinde kurulmuş ve Türk Dünyasına hizmet veren iki Birlikten bir tanesidir ve alanında en üst çatı kuruluştur" dedi. 

"TARİHE NOT DÜŞMEK İSTİYORUZ"

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Başkanı İrfan Tatlıoğlu,  Her ne kadar sosyal bir yapımız olsa da Türk tarihini yakından takip ediyoruz. Türk üyeliği gündemini, dünyanın gündemini yakından takip etmeye çalışıyoruz ve burada ne işe yararız,  burada hangi  toplantıyı yaparız diye de ciddi anlamda arkadaşlar toplantılar yapıyoruz ve gündem oluşturmaya çalışıyoruz. 2022'de  yapmış olduğumuz bir strateji toplantısında 4-5 yıldır yol belirlemeye çalıştık. Tarihe not düşmek istiyoruz" diye konuştu.

"STRATEJİK DEVLET AKLI VAR, MANTIĞI VAR"

Başkan Tatlıoğlu'nun ardından konusan Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, "Özellikle gelecek yüzyılın damgasını vurmak üzere yola çıkmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Devletler Teşkilatı üzerinden artık kurulan stratejik devlet aklı var, mantığı var. Dolayısıyla bununla da örtüşmesi bakımından stratejik araştırmaların artık günübirlik konuşmaların değil, stratejik araştırmaların yapılması gerektiği ve Türk devletler Teşkilatı'nın aynı dil ve aynı alfabe üzerinden Türk milletinin, Türk devletlerinin birleşmesi bakımından yapılan bu çalışmalar açısından da buradaki konuların çok önemli olacağını düşünüyorum. Tabii bunun geleneksel hale gelmesi, daha sonra 2'nci, 3'üncü yılların devam etmesi ve az önce konuştuk. Bir sonraki yıldaki konumuzun da bu kongrenin sonunda belirlenip gelecek yılın hazırlığının da başlamış olması çok önemli bir süreci inşallah hep birlikte yöneteceğiz" ifadelerini kullandı.

"BU İŞİ BİZİM ÜSTLENMEMİZ GEREKİYOR" 

Son olarak söz alan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ferudun Yılmaz, "Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bunu sahiplenmekten daha doğal bir şey olamazdı. Üniversitemiz bir araştırma üniversitesi. Bu yönüyle fen, mühendislik ve sağlık alanı başta olmak üzere YÖK'ün belirlediği 23 araştırma üniversitesinden birisiyiz. Orada böyle bir 22 rakibimiz de tatlı bir rekabet içerisinde dinamizmimizi daha da artırarak daha güçlü  bir yerlere doğru üniversitemizi taşımaya çalışıyoruz. Ama biz aynı zamanda çok büyük bir üniversiteyiz ve çok güçlü geleneği olan sosyal bilim fakültelerimiz var. İşin bu kurumsal boyutu bir yana tarihsel olarak Bursa'nın değeri olan Bursa Uludağ Üniversitesi'nin önümüzdeki yıl  50. yaşını idrak edeceğiz. Önümüzdeki yıl bizim 50. Yılımız, yarım asırlık bir üniversiteyiz artık. Türkiye'deki üniversitelerin yaşlıları hesaba katıldığında  güçlü geleneği olan  koca üniversitelerden birisi haline gelmiş  durumdayız. Dolayısıyla böylesine önemli bir organizasyonda  bu işi bizim üstlenmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.